R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Chroniąc rośliny, chronisz życie. Zainaugurowano Podlaski Festiwal Roślin 2020
2020-02-22 11:46:19 Artykuł czytany 268 razy


Zdrowe rośliny, zdrowi ludzie – to motto przewodnie wydarzeń w ramach Podlaskiego Festiwalu Zdrowia Roślin 2020. 20 lutego uroczyście zainaugurowano obchody Festiwalu w Podlaskiem. Zarząd województwa podczas wydarzenia reprezentował wicemarszałek Stanisław Derehajło oraz Wiesława Burnos, członek zarządu.


- Rozpoczynamy rok zdrowia naszej planety, rok zdrowia ludzi. Dzisiejszy świat stawia przed nami duże wyzwania. Oprócz tego, jak uprawiać zdrowe rośliny, jak wprowadzać na rynek zdrowy pokarm, jest również temat - jak z tego się utrzymać. Jestem przekonany, że akcja edukacyjna, którą dzisiaj zaczynamy, doprowadzi nas do sukcesu - mówił, witając zebranych, Stanisław Derehajło, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

Ta cenna inicjatywa została podjęta przez prof. dr hab. Bożenę Łozowicką – Kierownika Terenowej Stacji Doświadczalnej Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Białymstoku oraz Andrzeja Stanisława Zamana – Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Białymstoku wraz z pracownikami obydwu instytucji, w związku z ogłoszonymi przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa obchodami Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin 2020.

W trakcie uroczystości rozstrzygnięto konkurs kulinarny kół gospodyń wiejskich (KGW) „Regionalny Specjał Roślinny”, zorganizowany przez Samorząd Województwa Podlaskiego. Komisja konkursowa oceniła nie tylko walory smakowe i wizualne potraw, ich związek z regionem i jego tradycjami, ale również kreatywność pomysłu. I tak w kategorii:

„Potrawa na bazie roślin (bezmięsna)” zwyciężyły:

•    I miejsce - KGW w Przystawańcach za ziemniaki w mundurkach (faszerowane soczewicą, warzywami, nasionami konopii i lnu);

•    II miejsce - KGW „Rakowianki” w Przerośli za soczewiaki;

•    III miejsce - KGW „Boróweczki” ze Srebrnego Borku za pierogi.
„Potrawa na słodko”:

•    I miejsce - KGW w Rydzewie, które przygotowało tort „kora drzewa”;

•    II miejsce- KGW w Miastkowie za ciasto z fasoli;

•    III miejsce - KGW w Pokaniewie Kolonii za kaszę z miodem i jagodami.

W czwartkowej uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej, jednostek podległych MRiRW, uczelni, szkół średnich o profilu rolniczym, pszczelarzy i firm działających w obszarze ochrony zdrowia roślin. Wykłady inauguracyjne „Dylematy i wyzwania zdrowia roślin” i ,,Rola i zadania PIORiN” wygłosili prof. dr hab. Bożena Łozowicka oraz Andrzej Stanisław Zaman.

Podczas festiwalowych dni przez cały 2020 rok odbędzie się ponad 100 wydarzeń skierowanych do mieszkańców województwa podlaskiego - w tym dzieci, uczniów szkół rolniczych, studentów, nauczycieli i osób starszych.

Podlaski Festiwal Zdrowia Roślin 2020 objęty jest Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego, będącego jednocześnie jego współorganizatorem.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


Źródło: Wrota Podlasia
ABol/DW

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

7 kwietnia, wtorkowe propozycje audycji
2020-04-06 13:53:00 Kategoria:

Katolickie Radio Podlasie zaprasza w Wielki Wtorek na audycje:

więcej »


foto

Materac, na którym naprawdę się wyśpisz
2020-04-06 10:39:40 Kategoria:

„Materac, to materac.” Większość ludzi kieruje się przy wyborze materaca tą prostą dewizą. Niestety. Dlaczego niestety? A dlatego, że około 30% naszego całego...

więcej »
foto

Podziel się dobrem
2020-04-02 13:00:14 Kategoria:

W dobie szalejącej pandemii koronawirusa, pacjenci Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Centrum czekają na Twoją pomoc. Zapraszamy do współpracy osoby wykonujące zawody medyczne.

więcej »
foto

Dlaczego zawód medyczny? cz. 2
2020-04-01 15:57:50 Kategoria:

Technik farmaceutyczny wykonuje czynności polegające na sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz współuczestniczy w...

więcej »
foto

Wielkanoc za pasem - podpowiadamy jakie dekoracje...
2020-03-31 15:45:42 Kategoria:

Wielkanoc tuż tuż, pora więc na przygotowanie świątecznych ozdób. Niektóre można kupić, inne warto zrobić samemu. Podpowiadamy, czego nie powinno zabraknąć wśród...

więcej »

Siemiatycze

w lewoKwiecień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje