R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Adwent to czas oczekiwania, przypominał biskup drohiczyński Piotr Sawczuk podczas Mszy Św. w Ciechanowcu
2019-12-02 16:43:42 Artykuł czytany 158 razy


Adwent przypomina nam, że to co najważniejsze jest dopiero przed nami - mówił biskup drohiczyński Piotr Sawczuk podczas Mszy Świętej, na której w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej spotkali się uczestnicy 39. Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego.


Bóg wychodzi do nas z przyszłości, mówił JE i wyjaśniał – tam gdzie my zmierzamy, On już jest i czeka na nas. Czuwajmy, by nie przegapić, opuszczajmy miejsca zamętu, idźmy ku Bogu, który jest naszą nadzieją i radością.

Biskup Piotr Sawczuk po raz pierwszy przewodniczył Mszy Św. dla uczestników konkursu. Podkreślał, że wydarzenie to jest ważnym spotkaniem podtrzymującym tradycję ludową ściśle złączoną z tradycją chrześcijańską.

W sobotę, 30 listopada na terenie Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbyły się przesłuchania konkursowe. W niedzielę, 1 grudnia ogłoszono wyniki. Nieodłącznym elementem tych muzycznych spotkań u progu Adwentu jest wspólna modlitwa i Msza Święta.

Dźwięk ligawek słychać tylko w Adwencie. Zgodnie z tradycją na Podlasiu i Mazowszu, ligawki zapowiadają nadejście Zbawiciela. Andrzej Klejzerowicz - członek jury przypomina, że ludzie nie znali kiedyś nut, więc żeby przekazać melodię układali tak zwane zaśpiewy,  a ponieważ dawnej dźwięk ligawek wzywał też na roraty, więc popularny zaśpiew przypominał – wstawajcie psubraty, już czas na roraty.
Ligawki, to bardzo stary instrument, ale zwyczaj adwentowego grania z czasem zanikał. Dla ratowania ginącej tradycji przed laty w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu zorganizowano lokalny konkurs gry na ligawkach, który dziś  jest konkursem międzynarodowym i z kraju i zagranicy przyciąga miłośników gry na instrumentach pasterskich. Ale to coś więcej niż konkurs, można było usłyszeć podczas Mszy Świętej, gdy muzycy witali biskupa drohiczyńskiego Piotr Sawczuka. Mówiono – cieszymy się, że możemy być na Mszy Świętej celebrowanej przez JE w intencji uczestników tego pięknego konkursu. Dodaje nam to sił i upewnia w przekonaniu, że to nasze granie jest czymś więcej niż rywalizacją konkursową. Traktujemy je na początku Adwentu, jako hołd w oczekiwaniu na przyjście Zbawiciela.

Dorota Łapiak dyrektor Muzeum Rolnictwa do podziękowań za sprawowaną Mszę Świętą dołączyła upominek i zaproszenie. Biskup Piotr Sawczuk otrzymał piękną ligawkę i zachętę, by może kiedyś zechciał na niej zagrać w Ciechanowcu.

Konkursowi towarzyszyły koncerty zaproszonych gości i otwarcie wystawy. W konkursie uczestniczyło 160 wykonawców, którzy grali na ligawkach, bazunach, trombitach, rogach pasterskich i innych instrumentach pasterskich. Grze na ligawkach z zainteresowaniem przysłuchiwał się Stanisław Derehajło - Wicemarszałek województwa podlaskiego, nie kryjąc, że jest to dla niego nowe doświadczenie. Zadeklarował, że po powrocie z konkursu zaopatrzy się w ligawkę i również spróbuje nauczyć się na niej grać.

Relację z konkursu przygotowała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk. Audycję znaleźć można w internetowym Archiwum Dźwięków KRP. POSŁUCHAJ
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJKatolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl objęły te wydarzenia patronatem medialnym.


ABol [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

„Społecznym okiem na środowisko” - cykl audycji na...
2020-06-30 15:42:12 Kategoria:

25 czerwca na antenie Katolickiego Radia Podlasie ruszył cykl czterech audycji pt.: ”Społecznym okiem na środowisko”. Tematyka audycji związana jest z uruchomionym przez...

więcej »


foto

Arteterapia a powrót do zdrowia osób z zaburzeniami...
2020-07-06 15:32:30 Kategoria:

Publikujemy kolejny materiał filmowy promujący dobry wizerunek osób z zaburzeniami psychicznymi w społeczeństwie w ramach projektu pn. „Wsparcie samodzielności...

więcej »
foto

Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny?
2020-07-06 15:06:11 Kategoria:

Od czego zacząć poszukiwania ubezpieczenia podróżnego? Czym kierować się, przeglądając kolejne oferty?

więcej »
foto

Dlaczego zawód medyczny?
2020-07-06 08:27:31 Kategoria:

Wśród licznych zawodów medycznych, uregulowanych przepisami ustawy, np. lekarz, dentysta, pielęgniarka, położna, farmaceuta czy diagnosta laboratoryjny, istnieją te,...

więcej »
foto

Wszystko, co warto wiedzieć o EBI
2020-07-02 11:04:06 Kategoria:

EBI, czyli Europejski Bank Inwestycyjny to finansowa instytucja zarządzana przez Unię Europejską. Ten organ ma swoją siedzibę w Luksemburgu, jest całkowicie niezależny od...

więcej »
foto

O niektórych rzeczach lepiej pamiętać. Zobacz, co...
2020-07-01 09:56:32 Kategoria:

Chociaż osoby posiadające samochód korzystają z niego często i nie sposób o nim zapomnieć, to dużo łatwiej wypadają z pamięci obowiązki z nim związane. Do takowych...

więcej »

Siemiatycze

w lewoLipiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

SIEMIATYCZE, 04.07

Test Wytrzymałości Siłowej 2020

więcej »
5
6 7

SIEMIATYCZE, 07.07

Mariusz Żebrowski – malarstwo

więcej »
8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18

DROHICZYN, 18.07

Zawody spławikowe w Drohiczynie

więcej »
19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje