R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Adwent to czas oczekiwania, przypominał biskup drohiczyński Piotr Sawczuk podczas Mszy Św. w Ciechanowcu
2019-12-02 16:43:42 Artykuł czytany 127 razy


Adwent przypomina nam, że to co najważniejsze jest dopiero przed nami - mówił biskup drohiczyński Piotr Sawczuk podczas Mszy Świętej, na której w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej spotkali się uczestnicy 39. Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego.


Bóg wychodzi do nas z przyszłości, mówił JE i wyjaśniał – tam gdzie my zmierzamy, On już jest i czeka na nas. Czuwajmy, by nie przegapić, opuszczajmy miejsca zamętu, idźmy ku Bogu, który jest naszą nadzieją i radością.

Biskup Piotr Sawczuk po raz pierwszy przewodniczył Mszy Św. dla uczestników konkursu. Podkreślał, że wydarzenie to jest ważnym spotkaniem podtrzymującym tradycję ludową ściśle złączoną z tradycją chrześcijańską.

W sobotę, 30 listopada na terenie Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbyły się przesłuchania konkursowe. W niedzielę, 1 grudnia ogłoszono wyniki. Nieodłącznym elementem tych muzycznych spotkań u progu Adwentu jest wspólna modlitwa i Msza Święta.

Dźwięk ligawek słychać tylko w Adwencie. Zgodnie z tradycją na Podlasiu i Mazowszu, ligawki zapowiadają nadejście Zbawiciela. Andrzej Klejzerowicz - członek jury przypomina, że ludzie nie znali kiedyś nut, więc żeby przekazać melodię układali tak zwane zaśpiewy,  a ponieważ dawnej dźwięk ligawek wzywał też na roraty, więc popularny zaśpiew przypominał – wstawajcie psubraty, już czas na roraty.
Ligawki, to bardzo stary instrument, ale zwyczaj adwentowego grania z czasem zanikał. Dla ratowania ginącej tradycji przed laty w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu zorganizowano lokalny konkurs gry na ligawkach, który dziś  jest konkursem międzynarodowym i z kraju i zagranicy przyciąga miłośników gry na instrumentach pasterskich. Ale to coś więcej niż konkurs, można było usłyszeć podczas Mszy Świętej, gdy muzycy witali biskupa drohiczyńskiego Piotr Sawczuka. Mówiono – cieszymy się, że możemy być na Mszy Świętej celebrowanej przez JE w intencji uczestników tego pięknego konkursu. Dodaje nam to sił i upewnia w przekonaniu, że to nasze granie jest czymś więcej niż rywalizacją konkursową. Traktujemy je na początku Adwentu, jako hołd w oczekiwaniu na przyjście Zbawiciela.

Dorota Łapiak dyrektor Muzeum Rolnictwa do podziękowań za sprawowaną Mszę Świętą dołączyła upominek i zaproszenie. Biskup Piotr Sawczuk otrzymał piękną ligawkę i zachętę, by może kiedyś zechciał na niej zagrać w Ciechanowcu.

Konkursowi towarzyszyły koncerty zaproszonych gości i otwarcie wystawy. W konkursie uczestniczyło 160 wykonawców, którzy grali na ligawkach, bazunach, trombitach, rogach pasterskich i innych instrumentach pasterskich. Grze na ligawkach z zainteresowaniem przysłuchiwał się Stanisław Derehajło - Wicemarszałek województwa podlaskiego, nie kryjąc, że jest to dla niego nowe doświadczenie. Zadeklarował, że po powrocie z konkursu zaopatrzy się w ligawkę i również spróbuje nauczyć się na niej grać.

Relację z konkursu przygotowała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk. Audycję znaleźć można w internetowym Archiwum Dźwięków KRP. POSŁUCHAJ
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJKatolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl objęły te wydarzenia patronatem medialnym.


ABol [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Siemiatycze

w lewoGrudzień 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

SIEMIATYCZE, 01.12

Ciechanowiec: Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich w Muzeum Rolnictwa

więcej »

SIEMIATYCZE, 01.12

Zaczyna się kolejny piłkarski weekend, trwają Turnieje Piłkarskie Orzeł Cup – Siemiatycze 2019

więcej »
2 3 4

SIEMIATYCZE, 04.12

Mikołajkowa Zumba Charytatywna w Mielniku

więcej »
5 6

SIEMIATYCZE, 06.12

XVIII Puchar Podlasia w Piłce Ręcznej Chłopców

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.12 16:00

Mikołajki w Siemiatyczach

więcej »
7

SIEMIATYCZE, 07.12

Warsztaty świąteczne w Mielniku

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.12

Będą tańczyć w Drohiczynie

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.12

XVIII Puchar Podlasia w Piłce Ręcznej Chłopców

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.12 16:00

Wystawa haftu wstążeczkowego

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.12 19:00

W Ciechanowcu odbędzie się koncert zespołu Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie

więcej »
8

SIEMIATYCZE, 08.12

XVIII Puchar Podlasia w Piłce Ręcznej Chłopców

więcej »
9 10 11 12

SIEMIATYCZE, 12.12

Warsztaty świąteczne w Mielniku

więcej »
13 14

SIEMIATYCZE, 14.12

Kiermasz Bożonarodzeniowy w Siemiatyczach

więcej »

SIEMIATYCZE, 14.12

Mecz piłki ręcznej na siemiatyckiej hali

więcej »
15

SIEMIATYCZE, 15.12 13:00

Dla Zosi... Koncert charytatywny w Siemiatyczach

więcej »
16 17 18 19 20 21

SIEMIATYCZE, 21.12

Warsztaty świąteczne w Mielniku

więcej »
22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje