R E K L A M A



SIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Czy wojsko pilnuje placów zabaw?
2021-12-02 13:25:52 Artykuł czytany 2564 razy


„Historie, które słyszę od mieszkańców przygranicznych miejscowości są przerażające” – napisała na twitterze Janina Ochojska. 1 grudnia europarlamentarzystka opublikowała informację o spotkaniu, jakie w Siemiatyczach odbyła z „burmistrzem, władzami lokalnymi, przedstawicielami społeczności religijnych”. Jako „przerażającą historię” zasłyszaną od mieszkańców przygranicznych miejscowości przytacza obraz „placów zabaw otoczonych wojskowymi furgonetkami, nieoznakowanych mundurowych...”. Czy tak jest w istocie? Czy widok polskiego munduru wzbudza strach? Czego obawiają się mieszkańcy przygranicznych miejscowości?


Wpis dotyczący spotkania w jednej z siemiatyckich restauracji, jest szeroko komentowany, zarówno w mediach społecznościowych, jak i w bezpośrednich rozmowach mieszkańców. Rodzi się pytanie jaką rzeczywistość opisuje Janina Ochojska?  Bo trudno znaleźć odzwierciedlenie tych słów w powiecie siemiatyckim, gdzie odbyło się spotkanie. Jeśli chodzi o place zabaw, to nikt nie jest w stanie potwierdzić, że otaczają je wojskowe furgonetki. Nieoznakowani mundurowi, to z kolei określenie, które przeczy samo sobie, więc trudno je skomentować. Jeśli chodzi o nieoznakowane służby, to kierowcy z pewnością potwierdzą, że na wszystkich polskich drogach można spotkać nieoznakowane samochody policyjne, które wykorzystywane są w walce z piratami drogowymi. Jeśli mówimy o mundurowych, to sam mundur jest już wystarczającym symbolem a każdy przeciętny mieszkaniec potrafi na podstawie munduru rozróżnić policję, wojsko, straż graniczną, strażaków, myśliwych, czy pracowników firm ochroniarskich, które też noszą służbowe uniformy.

W całym regionie spotkać można biało-czerwone flagi wywieszone na znak poparcia dla służb mundurowych, czy banery z podziękowaniami. Mieszkańcy dla służb strzegących naszych granic, pieką domowe ciasta, gotują domowe obiady... Nie robią tego, bo się ich boją, czy dlatego, że obrońcy naszych granic są głodni, ale dlatego, że chcą w ten prosty sposób wyrazić swoje podziękowanie za ich ofiarną służbę.

Wsparcie płynie też ze strony samorządów. Pisaliśmy o deklaracji poparcia, jaką podpisali radni Rady Miejskiej w Drohiczyn, o zakupie akumulatorów sfinansowanym przez powiat siemiatycki i gminy: Drohiczyn, Dziadkowice, Grodzisk, Milejczyce, Nurzec Stacja, Perlejewo. 2 grudnia o podobnej formie wsparcia poinformowało miasto Siemiatycze. Takich akcji jest znacznie więcej, nie wszystkie są nagłaśniane i opisywane. Pomoc dla służb na granicy na ostatniej sesji deklarował wójt gminy Siemiatycze Edward Krasowski, wyjaśniając, że wsparcie jakie obecnie otrzymują mundurowi jest tak duże, że gmina z konkretnymi działaniami wstrzyma się by udzielić go w czasie gdy będzie bardziej potrzebne. O wzorowej współpracy z Wojskiem Polskim mówił – także na ostatniej sesji Rady Gminy – wójt gminy Mielnik Marcin Urbański.

Pytany przez radnych (podczas sesji Rady Miasta) burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz informował, że miasto deklaruje współpracę z wojskiem i jeśli będzie taka potrzeba, dla potrzeb wojska zostanie udostępniony budynek byłego gimnazjum przy ul. Świętojańskiej. - Można powiedzieć, że była wizja lokalna i były rozmowy na ten temat. Na dzień dzisiejszy nie ma jeszcze żadnych szczegółów, ale jesteśmy gotowi, żeby tutaj udostępnić jeżeli zajdzie taka potrzeba. Jest to dobre miejsce i kilkaset osób spokojnie wejdzie. Na terenie miasta i myślę, że nawet na terenie powiatu, nie ma drugiego takiego budynku, bo tutaj jest duży budynek, ocieplony, bardzo przyzwoite są warunki i jesteśmy gotowi przekazać to dla wojska. Na dzień dzisiejszy szczegółów jeszcze nie ma, wojsko to obejrzało i czekamy na decyzje. Kończąc tę wypowiedź burmistrz dodał: Na pewno poprawi to też poczucie bezpieczeństwa mieszkańców naszego miasta.

Wszystkie te działania i wypowiedzi stoją w sprzeczności z sugestiami, jakoby widok polskiego munduru wzbudzał wśród mieszkańców strach.

Warto też przypomnieć, że migranci zatrzymywani w Polsce, pomimo że przebywają tu nielegalnie, jeśli tego wymaga ich stan zdrowia, są leczeni w polskich szpitalach, gdzie poza pomocą medyczną otrzymują m.in. ubrania. Zbiórkę funduszy na rzecz migrantów prowadzono we wszystkich parafiach diecezji drohiczyńskiej. Pomoc przy granicy organizuje Caritas. Biskup drohiczyński Piotr Sawczuk spotykał się kilkukrotnie zarówno z przedstawicielami Caritas, jak i z proboszczami parafii nadgranicznych, omawiając sytuację, potrzeby i możliwości reagowania.

Jednocześnie we wszystkich kościołach wierni modlą się w intencji Ojczyzny i obrońców jej granic.

Na koniec przytaczamy kilka wypowiedzi mieszkańców Siemiatycz odnośnie wpisu pani Ochojskiej:

„Panią Ochojską trochę chyba fantazja poniosła, u nas nikt placów zabaw nie pilnuje.”
„Ludzie czują się bezpiecznie, są wyrozumiali, współpracują ze służbami. Przynajmniej u nas tak jest.”
„Gruba przesada. Coś to nie w tą stronę.”
„Myślę, że zaplanowana ustawka, żeby w UE mieli co oglądać.”
„O co to chodzi Boże.”
„Ochojska była w Siemiatyczach? Kiedy?”

Twitter / Janina Ochojska



ABol  [EŁ/ MSz]

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • gość
  2021-12-04 18:07:50

  arrow

  I brawo dla pana burmistrza za to ze umie i chce rozmawiać ze wszystkimi zainteresowanymi, a prawda i tak sama się obroni

 • Mieszkaniec
  2021-12-03 14:41:15

  arrow

  Panie walec. Nasi w Bruxeli zapierdzielają na budowach, a gdyby nie panie to Belgi by brudem zarosła. Po prostu ciężko pracują, żeby coś mieć. Proszę nie równać naszych z tymi z Białorusi. Trochę powagi.

 • Tycia
  2021-12-03 14:36:43

  arrow

  Nie ma swojego życia to zagląda tu na siemiatycze lżej tej kobiecie się zrobiło? Niech patrzy ile Polaków siedzi za granicą i też żebra

 • Gosc
  2021-12-03 12:37:28

  arrow

  To są brednie

 • ..........
  2021-12-03 11:11:42

  arrow

  A tak naprawdę to o co ona ma pretensje,ze strzeżemy granic?

 • Mieszkaniec
  2021-12-03 10:43:13

  arrow

  Z Siemiatycz do Bruxeli jest ok 1500 km....
  I tak szybko rzeczywistość w mniemaniu p. Ochojskiej jest diametralnie inna niż prawda . Zamiast pomagać jak kiedyś - szkodzi Polsce i Polakom. Smutna pani

 • as
  2021-12-03 10:19:34

  arrow

  bzdury..., mieszkam w Mielniku, wojska i policji w brud, młode wesołe chłopaki, spotkanie z nimi są na porządku dziennym, wrośli już w egzystencję miejscowości, jest ok :)

 • operator walca
  2021-12-03 09:29:37

  arrow

  piszący komentarze mieszkańcy Siemiatycz niech pamiętają o "swoich" uchodźcach w Belgii...

 • kosmos
  2021-12-03 08:06:56

  arrow

  Pani Ochojska odleciała w kosmos może zaszkodziło jej Podlaskie powietrze

 • POlactwo
  2021-12-02 18:54:52

  arrow

  anyPOlski zlot w Siemiatyczach. Co robią tam duchowni prawosławni?

 • dość kłamstw
  2021-12-02 18:35:05

  arrow

  Ze zdjęcia widać był burmistrz Piotr Siniakowicz .........i żadnej innej "władzy lokalnej"

 • z Łosic
  2021-12-02 18:03:46

  arrow

  Widać wyraźnie, że ta osoba jest ułomna nie tylko fizycznie. Ludzie z litości wybrali ją do europarlamentu, a teraz tak się odwdzięcza. Wpisuje się w chór plujących jadem na Polskę i Polaków. Sądzę, że będzie miała za to odpłacone.

 • myślę, więc jestem
  2021-12-02 18:00:13

  arrow

  Może i pani Ochojska sprawdziła się kiedyś w działalności charytatywnej, obecnie jako POlityk nie sprawdza się. Brukselskie klimaty zaszkodziły i oderwały od rzeczywistości. Lansowanie swejej, pożal się Boże, polityki w takich okolicznościach jest żenujące.

 • obserwator
  2021-12-02 17:44:43

  arrow

  Ciekawe, że niektórzy europosłowie, posłowie i celebryci tak bardzo boją się polskiego munduru i broni, którą noszą żołnierze. Może ktoś im podpowie, że postraszyć polskim mundurem to może jest skuteczne w ich środowiskach i rodzinach, ale nie w rodzinach Polaków. Dla mnie osobiście to jedynie potwierdzenie, że żyjemy w eurokołchozie i że pewna część KObywateli ma chyba niechęć do polskiego munduru i do Polski zakodowane gdzieś głęboko w genach. A śledząc ich wpisy, komentarze i inicjatywy, nie mogę oprzeć się wrażeniu, że ktoś im każe robić to czego oni nie bardzo potrafią robić, ale muszą się jakoś wykazać. Przecież niektóre opinie i słowa obrażające służby to w zasadzie powinno być polityczne samobójstwo. Inna rzecz, że świadczy to o słabości i degeneracji demokracji. Jeżeli ktoś pluje na służby w takiej sytuacji i nie ma na niego bata, to przecież chore. A euro parlament do likwidacji. To jedynie kupa figurantów, którzy legitymizują decyzje, które zapadają zupełnie gdzie indziej.

 • z obligacji
  2021-12-02 17:17:38

  arrow

  A kto zapłacił za kilkadziesiąt obiadków pan burmistrz? Kasa wydana, efekt mniej niż mierny

 • gość
  2021-12-02 17:00:42

  arrow

  Jak widać tylko jedna społeczność religijna jest reprezentowana, tak jak w 1939r.

 • ja osobiście
  2021-12-02 16:44:48

  arrow

  cieszyłabym się, gdyby plac zabaw był naprawdę pilnowany przez służby.
  Skoro granica nie jest całkowcie szczelna, to nigdy nie wiadomo, kto się przez nią przedostanie.
  Moim zdaniem pani Ochojska - mimo całego dla nie szacunku - chyba stzreliłą kula w płot.

 • żenada
  2021-12-02 16:38:38

  arrow

  ..........jak widać na zdjęciu te "lokalne władze".......to Pan burmistrz?...........A gdzie pozostali ...8 gmin....i powiat.... pewnie zajmują się rzeczywistą pomocą nie zwyczajnym pitoleniem.....

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Trzy lata Zarządu Województwa Podlaskiego. Stabilny...
2021-12-14 09:08:36 Kategoria: Wieści Podlaskie

2,2 mld zł dotacji z funduszy europejskich, 1 mld zł na inwestycje transportowe, ponad 200 mln na inwestycje zdrowotne, prawie 300 mln zł na działania osłonowe podczas...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Audycja Czarno na białym o Medziugorie
2022-01-05 08:52:22 Kategoria:

Diecezjalne Centrum Pielgrzymkowo - Turystyczne ARKA zaprasza 5 stycznia na audycję Czarno na białym o 21. 40. Tematem wieczornego spotkania na antenie Radia Podlasie będzie...

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

JUŻ OD LUTEGO ZAPRASZAMY DO MOBILNEJ PRACOWNI REZONANSU...
2022-01-17 08:06:39 Kategoria:

Wiemy, jak ważne jest szybkie diagnozowanie problemów zdrowotnych, dlatego od lutego 2022 zapraszamy Państwa do kolejnej lokalizacji przy Szpitalu Miejskim w Siedlcach ul....

więcej »
foto

Dlaczego warto się zaszczepić?
2022-01-14 13:45:00 Kategoria:

- Szczepmy się dla własnego zdrowia, ale też by zadbać o całe społeczeństwo - mówi w rozmowie z Katolickim Radiem Podlasie prof. Andrzej M. Fal, kierownik Kliniki...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, gdy szuka się mieszkania do...
2022-01-13 17:18:56 Kategoria:

Zakup mieszkania dla rodziny wydaje się prosty do czasu, gdy rozpocznie się poszukiwania odpowiedniej nieruchomości. Ilu pokojowe mieszkanie wybrać? Jaka lokalizacja będzie...

więcej »
foto

Niezwykli święci, których warto poznać
2022-01-13 12:39:03 Kategoria:

Wiele osób żywi przekonanie, że warto zwracać się do świętych w różnych sprawach, poznawać ich życiorysy i prosić o wstawiennictwo. Dowodem takiej postawy jest coraz...

więcej »
foto

Ogłoszenie o pracę - co koniecznie powinno zawierać?
2022-01-12 07:13:18 Kategoria:

Od treści oferty pracy zależy, jak wiele i jakiej jakości zgłoszenia otrzymasz. Umiejętnie napisane ogłoszenie może ułatwić Ci rekrutację, a tym samym przyspieszyć...

więcej »

Siemiatycze

w lewoStyczeń 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5

SIEMIATYCZE, 05.01

Jubileuszowe spotkanie w siemiatyckim Karmelu

więcej »
6

DROHICZYN, 06.01

Drohiczyn zaprasza na Orszak Trzech Króli

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.01 11:00

Siemiatycze zapraszają na Orszak Trzech Króli

więcej »
7 8 9
10 11 12

SIEMIATYCZE, 12.01

Mobilna Akademia Młodych Orłów po raz kolejny zagości w Siemiatyczach

więcej »

SIEMIATYCZE, 12.01

Obrzędy wstępne Mszy Świętej - kolejne spotkanie w siemiatyckim Karmelu

więcej »
13

DROHICZYN, 13.01

Seminaryjny Wieczór Wiary

więcej »
14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje