R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Ciechanowiec: zbiornik wodny już po rewitalizacji
2020-07-06 16:49:42 Artykuł czytany 482 razy


Na terenie Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu w poniedziałek, 6 lipca odbyło się uroczyste zakończenie i podsumowanie inwestycji „Remont młyńskiego zbiornika wodnego”.


W wydarzeniu tym uczestniczyli m.in. Michał Woś - Minister Środowiska, Aleksandra Szczudło - poseł RP, Joanna Kopczyńska - Zastępca Prezesa Wód Polskich, Joanna Skrzypiec - Zastępca Dyrektora Wody Polskie, Małgorzata Bogucka-Szymalska – Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej w MGMiŻŚ, Agnieszka Szymula - Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie, Bogdan Zieliński - Starosta Wysokomazowiecki, Eugeniusz Świecki - Burmistrz Ciechanowca, Dyrekcja i pracownicy Muzeum. Duchowieństwo reprezentował ks. Tadeusz Kryński proboszcz parafii pw. Trójcy Św. w Ciechanowcu.

Dorota Łapiak, dyrektor muzeum witając gości mówiła:  – Dziś przed nami odkrywa się piękny obraz odrestaurowanego zbiornika wodnego, nazywanego dworskim stawem. Staw, podobnie jak drewniany młyn zostały założone w drugiej połowie XIX wieku przez hrabiów Starzeńskich. Instalacja ta pozwala prezentować w muzeum pracę wodnego młyna, co jest w dzisiejszych czasach zjawiskiem unikalnym, a tym samym atrakcją i dumą muzeum - podkreśliła.

- To niewielki projekt, który zmienia bardzo wiele - mówiła Joanna Kopczyńska, Zastępca Prezesa Wód Polskich. Podkreślała, że młyny to świadectwo kultury materialnej i tego, że człowiek zawsze wykorzystywał wodę. Przypominała, że w pierwszej ustawie wodnej z 1922 roku znajdowały się zapisy dotyczące siły wody, a więc wody, która napędzała młyny.

- Woda jest czymś absolutnie kluczowym z perspektywy ochrony środowiska - przypominał minister Michał Woś i podkreślał, że rząd Zjednoczonej Prawicy popiera takie inwestycje i je realizuje. Zwracał uwagę, że cieszą wszystkie inwestycje, duże i małe, a inwestycja w Ciechanowcu nie tylko pełni rolę retencyjną, ale też cieszy oko w tak ważnym miejscu jakim jest na mapie kraju Muzeum Rolnictwa.
Dziękując za zaangażowanie wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji inwestycji poseł Aleksandra Szczudło podkreślała, że Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu to perełka i wizytówka całego regionu. Uroczystość uświetnił występ zespołu Skowronki z Brańska, na stawie pływała też łódka pasażerami w epokowych strojach. Obecni na tej uroczystości nie szczędzili słów zachwytu nad muzeum, do którego każdy chętnie wraca.

 Inwestycja pod nazwą „Remont młyńskiego zbiornika wodnego i jego odpływu oraz konserwacja gruntowna rzeki Nitka na terenie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, pow. wysokomazowiecki, woj. podlaskie” wykonana została przez Wody Polskie. Wartość robót brutto zgodnie z złożoną ofertą wyniosła 348 923,68 zł. Przepływająca przez muzeum i zabytkowy park rzeka Nitka, nazywana też Ciekiem spod Klukowa, tworzy zbiornik wodny, którego nurt powinien poruszać młyńskie koło. Zamulony zbiornik od kilku lat nie magazynował wystarczającej ilości wody i nie spełniał swojej roli, konieczne było jego oczyszczenie. Zadanie zrealizowano przy współpracy Wód Polskich i Muzeum Rolnictwa. Muzeum opracowało niezbędną dokumentację, Wody Polskie ją sfinansowały. Renowacja przyniosła efekty praktyczne i wizualne, choć po drodze nie brakowało niespodzianek, jak choćby znalezione w stawie niewybuchy. Zwieńczeniem inwestycji było przecięcie wstęgi, które odbyło się 6 lipca.
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ

ABol  [MSz]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Transmisje Duchowej Pielgrzymki na antenie Radia Podlasie
2020-07-30 12:04:17 Kategoria:

Od 2 do 13 sierpnia w ramach 40. Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę Katolickie Radio Podlasie będzie transmitować nabożeństwa i konferencje Duchowej...

więcej »


foto

Oszczędzanie a promocje w sklepach: co warto o tym...
2020-08-10 13:23:09 Kategoria:

Wbrew pozorom, zakupy żywności to jedna z głównych dziedzin naszego życia, które mogą stać się źródłem oszczędności. Jak wiadomo, oszczędzanie niejedno ma imię....

więcej »
foto

Opieka koordynowana w Przychodni Centrum Pilotaż POZ PLUS
2020-08-07 12:15:07 Kategoria:

Opieka koordynowana w Przychodni Centrum Pilotaż POZ PLUS to program realizowany w terminie do 30 czerwca 2021 roku.

więcej »
foto

Wsparcie samodzielności społecznej osób z zaburzeniami...
2020-08-07 09:39:15 Kategoria:

Publikujemy kolejny materiał filmowy promujący dobry wizerunek osób z zaburzeniami psychicznymi w społeczeństwie w ramach projektu pn. „Wsparcie samodzielności...

więcej »
foto

Poznaj korzyści kształcenia w Siedleckim Medyku
2020-08-06 11:39:51 Kategoria:

Siedlecki Medyk to niekwestionowany lider w kształceniu kadry medycznej i społecznej, a od kilku lat również w branży kosmetycznej. W 2020 roku otrzymał status laureata w...

więcej »
foto

Siedlecka Klinika Ekspresów zaprasza klientów i...
2020-08-05 07:42:11 Kategoria:

W 2019 r. sprzedało się w Polsce prawie 500 tys. ekspresów, a kawę w ziarnach kupuje już 30 proc. gospodarstw domowych. Rynek kawowy w naszym kraju rozwija się bardzo...

więcej »

Siemiatycze

w lewoSierpień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

SIEMIATYCZE, 01.08

Uczta uliczna w Siemiatyczach już w ten weekend

więcej »
2

DROHICZYN, 02.08

Msza Św. trydencka w Drohiczynie

więcej »

SIEMIATYCZE, 02.08

Uczta uliczna w Siemiatyczach już w ten weekend

więcej »
3 4 5 6 7 8 9
10 11

DROHICZYN, 11.08

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej zaprasza na Wakacje z Wartościami 2020

więcej »
12 13 14 15

SIEMIATYCZE, 15.08

100 – lecie bitwy polsko- bolszewickiej w Niemirowie

więcej »

SIEMIATYCZE, 15.08

Otwarcie budynku zaplecza sportowego na stadionie w Mielniku

więcej »
16

SIEMIATYCZE, 16.08

Siemiatycka Wieczorna Dycha – nowy termin

więcej »
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje