Walka z pędrakami jest bardzo skomplikowana i wymagająca wielkiej wiedzy oraz wyobraźni. Pomimo naturalnego oporu środowiska i wielu działań podejmowanych przez leśników w zakresie hodowli i ochrony lasu, czasami trzeba podjąć kroki, by radykalnie ograniczać ich populację. Szansa na to jest tylko raz na cztery lata i leśnicy mają na działanie niewiele czasu. Trzeba mądrze wykorzystać bardzo krótki czas, pomiędzy pojawieniem się chrząszczy, a zniesieniem jaj przez samicę w ziemi. Walka z chrabąszczem polega bowiem na tym, aby przystąpić do niej w czasie, gdy samice opuściły już podziemne schronienie, ale nie zdążyły jeszcze złożyć jaj. Czasami jest to zaledwie kilka dni, ale jest o co walczyć, bo jedna samica potrafi znieść do ziemi do 80 jaj, z których rozwinie się 80 żarłocznych pędraków. Chodzi jednak, nie o całkowite zniszczenie populacji chrabąszcza, a utrzymanie jej na poziomie, który nie będzie zagrażał trwałości lasów i nie będzie nadmiernie uporczywy dla nikogo.
Duży problem występowania pędraków w nurzeckim nadleśnictwie zaobserwowano na terenie Leśnictwa Sutno, Mętna oraz Mielnik w okolicy Bugu. W zeszłym roku graniczące przez Bug Nadleśnictwo Sarnaki wykonywało oprysk na swoim terenie. Intensywny rozrost populacji chrabąszcza majowego widoczny jest także w Leśnictwie Żurobice, w okolicach miejscowości Kąty. Graniczące w tamtym rejonie Nadleśnictwo Rudka również w zeszłym roku wykryło u siebie problem z pędrakami.
W związku z występującym zagrożeniem służby leśne prowadzą obserwacje w porozumieniu z Zespołem Ochrony Lasu (ZOL) z Olsztyna. 24 maja leśnicy wspólnie z ZOL Olsztyn przeprowadzili lustrację terenową problematycznych powierzchni, podczas której ustalono dalsze postępowanie. W tym roku zaplanowano rozszerzony monitoring rozwoju populacji chrabąszcza majowego, ale już teraz Zespół Ochrony Lasu polecił rozważenie użycia w roku 2023 oprysku z samolotu środkiem ochrony roślin dopuszczonym do stosowania. Miałoby to zahamować dalszy rozwój populacji chrabąszcza majowego, a tym samym ograniczyć powodowane przez niego szkody w lasach. Chociaż już teraz eksperci zalecają wykonanie oprysku, to ostateczna decyzja w tej sprawie będzie podjęta po uzyskaniu wyników z rozszerzonego monitoringu rozwoju populacji chrabąszcza i ustaleniu dokładnej skali zagrożenia.
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
Źródło: Nadleśnictwo Nurzec
Oprac. ABol
ABol [MSz]