R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

W Ciechanowcu odtrąbiono Adwent... Wyniki 39. Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich
2019-12-01 20:32:34 Artykuł czytany 399 razy


Tradycyjnie już u progu Adwentu w Ciechanowcu odbył się 39. Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego. W sobotę, 30 listopada na terenie Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbyły się przesłuchania konkursowe. W niedzielę, 1 grudnia ogłoszono wyniki.
Zobacz zdjęcia w większym rozmiarze

We wzbudzającej największe emocje kategorii - ligawki - dorośli od 18 do 64, wśród 32 uczestników miano najlepszego zdobył Mateusz Zalewski z Dobrego, drugie miejsce zdobył Teodor Niemyjski z Ciechanowca, na trzeciej pozycji znaleźli się – Jarosław Jaroszewski z Nowego Miasta Lubawskiego i Paweł Bondarczuk z Wieski-Wieś.

W kategorii ligawki – młodzież do lat 17 wystąpiło 23 uczestników. Pierwszą nagrodę zdobył Łukasz Radziszewski z Boguszy Starych, za nim znaleźli się Marcin Radziszewski z Boguszy Starych i Mateusz Koc z Jabłonny Lackiej

W kategorii ligawki - dzieci do lat 10 zgłosiło się 11 uczestników, 1. miejsce Aleksander Górski z Zająca, 2. Michał Maliszewski z Wieski-Wieś, 3. Marcel Barcikowski z Gocławia.

Kategoria ligawki - seniorzy (powyżej 65 roku życia), tu wystąpiło 9 uczestników: 1. nagroda - Piotr Bondarczuk z Wieski-Wieś, 2. Roman, Brochocki z Sokołowa Podlaskiego, 3. Antoni Wojno z Trojanówka.

Kategoria trombity – dzieci, wystąpiło 15 uczestników: 1. miejsce Bartosz Gabryś ze Szczawnicy, 2. Daria Waruś ze Szczawnicy, 3. Paweł Kukuczka z Koniakowa i Piotr Golec z Łodygowic.

W kategorii trombity – dorośli, uczestniczyło 15 osób, 1. miejsce zdobył Tadeusz Rucki z Koniakowa, 2. Wojciech Furtak z Łodygowic, 3. Łukasz Dudek z Szarych.

W kategorii rogi pasterskie – dzieci, zaprezentowało się 16 uczestników, 1. nagroda – Daria Waruś ze Szczawnicy, Paweł Kukuczka z Koniakowa, 3. Bartosz Gabryś ze Szczawnicy.

W kategorii rogi pasterskie – dorośli, jury wysłuchało 16 uczestników, 1. nagroda – Tadeusz Rucki z Koniakowa, 2. Jarosław Jaroszewski z Nowego Miasta Lubawskiego, 3. Janusz Macoszek z Istebnej.

W kategorii bazuny – dzieci do konkursu przystąpiło 6 uczestników, 1 nagrodę otrzymała Alicja Leoniak z Chwaszczyna, 2. Andrzej Galiński z Borkowa, 3. Maciej Formela z Żukowa.

W kategorii bazuny – dorośli udział wzięło 6 osób: 1 nagrodę otrzymał Grzegorz Choszcz ze Sznurków, 2. Paweł Gruba z Żukowa, 3. Ludwik Choszcz  ze Sznurków.

W kategorii inne instrumenty pasterskie - dzieci do lat 10, wysłuchano muzykującej czwórki, 1. nagrodę otrzymał Szymon Suszka z Koniakowa, 2. Kalina Różycka z Krężnicy Jarej, 3. David Maiier z Putiły (Ukraina).

W kategorii inne instrumenty pasterskie – młodzież do lat 17, komisja oceniła 18 uczestników, miejsce 1. zdobył Paweł Kukuczka z Koniakowa, 2. Jakub Lach z Koszarowa, 3. Fryderyk Jankowski z Jarocina.

W kategorii inne instrumenty pasterskie – dorośli do konkursu zapisało się 25 uczestników, 1. nagrodę otrzymał Romuald Jędraszak z Kostrzyna, 2. Andrzej Budz z Dębna, 3. Maksymilian Czerwiński z Łodygowic.

39. Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego został zorganizowany przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wojewody Podlaskiego i Marszałka Województwa Podlaskiego przy współudziale Starosty Wysokomazowieckiego oraz Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. Nagrody finansowe i rzeczowe ufundowane zostały ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna oraz sponsorów.

Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: dr Tomasz Czerwiński – etnograf, nauczyciel akademicki, Szkoła Główna Turystyki i Rekreacji Vistula w Warszawie; dr Artur Gaweł - etnograf, Dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie; mgr Ewelina Grygier – muzyk i etnomuzykolog, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk – Zakład Muzykologii, Zbiory Fonograficzne;  Andrzej Klejzerowicz - wieloletni uczestnik i laureat Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich; dr hab. prof. Ewa Anna Gruszczyńska-Ziółkowska – muzykolog, Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego – przewodnicząca jury.

Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich to jedno ze sztandarowych wydarzeń w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Zorganizowane przed laty na skalę lokalną dla ratowania tradycji gry na ligawkach, dziś przyciąga miłośników gry na instrumentach pasterskich z kraju i zagranicy. Jak przekonują członkowie jury, poziom konkursu z roku na rok rośnie. W tym wyjątkowym czasie muzeum odwiedzają osoby muzykujące, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele świata kultury i nauki, mieszkańcy Ciechanowca i okolic. Często mówi się, że bywalcy konkursu tworzą ligawkową rodzinę.

Tegorocznemu konkursowi towarzyszyły koncerty - Regionalnego Zespołu „Koniaków” z Koniakowa oraz Kapeli Góralskiej, Zespołu „Pleskota” z Chmielna oraz dudziarzy z Mińska (Republika Białorusi), Zespołu „Karpatska Taystra” z Ukrainy. Na zakończeniu dwudniowego konkursu wystąpiła grupa MEGITZA TRIO.

Katolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl objęły te wydarzenia patronatem medialnym.


ABol
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • a
  2019-12-03 12:36:09

  arrow

  Pamietacie polską komedię z 1971 "Nie lubię poniedziałku" jak dziadek grał na Okęciu przy powitaniu, to chyba była ligawka ))) Buuuuuuuu

 • marzycielka
  2019-12-01 22:50:27

  arrow

  ja też chcę grać na ligawce!!!

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

„Społecznym okiem na środowisko” - cykl audycji na...
2020-07-09 18:42:00 Kategoria:

25 czerwca na antenie Katolickiego Radia Podlasie ruszył cykl czterech audycji pt.: ”Społecznym okiem na środowisko”. Tematyka audycji związana jest z uruchomionym przez...

więcej »


foto

Kredyt gotówkowy - gdzie najlepiej wziąć kredyt z...
2020-07-07 12:36:39 Kategoria:

Przyszli kredytobiorcy, którzy obserwują oferty kredytów gotówkowych, szukają tych atrakcyjnych cenowo i posiadających niskie oprocentowanie. Szczególnie jest to istotne...

więcej »
foto

Arteterapia a powrót do zdrowia osób z zaburzeniami...
2020-07-06 15:32:30 Kategoria:

Publikujemy kolejny materiał filmowy promujący dobry wizerunek osób z zaburzeniami psychicznymi w społeczeństwie w ramach projektu pn. „Wsparcie samodzielności...

więcej »
foto

Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny?
2020-07-06 15:06:11 Kategoria:

Od czego zacząć poszukiwania ubezpieczenia podróżnego? Czym kierować się, przeglądając kolejne oferty?

więcej »
foto

Dlaczego zawód medyczny?
2020-07-06 08:27:31 Kategoria:

Wśród licznych zawodów medycznych, uregulowanych przepisami ustawy, np. lekarz, dentysta, pielęgniarka, położna, farmaceuta czy diagnosta laboratoryjny, istnieją te,...

więcej »

Siemiatycze

w lewoLipiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

SIEMIATYCZE, 04.07

Test Wytrzymałości Siłowej 2020

więcej »
5
6 7

SIEMIATYCZE, 07.07

Mariusz Żebrowski – malarstwo

więcej »
8 9 10 11 12

DROHICZYN, 12.07 14:00

Koncert na scenie letniej w Drohiczynie

więcej »
13 14 15 16 17 18

DROHICZYN, 18.07

Zawody spławikowe w Drohiczynie

więcej »
19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje