R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

17. Podlaskie Święto Chleba już w niedzielę
2017-08-12 12:31:00 Artykuł czytany 817 razy


Tegoroczne Podlaskie Święto Chleba odbędzie się w niedzielę, 13 sierpnia na terenie Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Podczas imprezy będzie można zobaczyć tradycyjny wypiek chleba w polowym piecu chlebowym, dawne zwyczaje żniwne, święcenie zwierząt z okazji uroczystości na Św. Rocha, a także paradę zabytkowych ciągników.


Początki imprezy folklorystycznej zwanej Podlaskim Świętem Chleba sięgają roku 1991, kiedy to na terenie skansenu zorganizowano uroczystość dożynkową. Zboże było rozkładane na wygonie i zbierane sierpami. W 1998 r. impreza zyskała miano powiatowej.

W 2001 roku z inicjatywy cechu piekarzy z Podlasia i Mazowsza, którego głównym motorem i inicjatorem był nieżyjący już pan Jan Ciszkowski – cukiernik z Ciechanowca, przy wsparciu ówczesnego burmistrza Ciechanowca Stanisława Łapiaka narodziła się idea Podlaskiego Święta Chleba. Od tego czasu i od objęcia funkcji Dyrektora Muzeum przez Dorotę Łapiak, Podlaskie Święto Chleba jest największą imprezą folklorystyczną nie tylko w województwie podlaskim, ale jedną z największych w Polsce. Każdego roku gromadzi ponad 25 tysięcy widzów z Podlasia, różnych regionów Polski i wielu gości zagranicznych.

Wszystkie osoby odwiedzające placówkę tego dnia, mogą uczestniczyć w życiu, jakie toczyło się w czasie żniw na XIX-wiecznej podlaskiej wsi. Prezentowane są dawne obrzędy i zwyczaje związane ze żniwami i dożynkami. Gospodarze wyjeżdżają z zabytkowej zagrody w pole wozem drabiniastym. Pokaz żniwny rozpocznie się pokazem zbioru żyta za pomocą sierpów, następnie kos. Zboże związane w snopy, zestawione będzie w „dziesiątki”. Żniwiarze zaprezentują obrzęd zdobienia „przepiórki” i jej „oborania” (to zwyczaj przeciągania po polu za nogi najmłodszej żniwiarki). Następnie w korowodzie dożynkowym żniwiarze z równianką, chlebem i wieńcem dożynkowym udadzą się do dworu, gdzie gospodarze po uroczystym powitaniu ugoszczą ich, wyprawiając dożynki. Równolegle w stodole obok zaprezentowana zostanie młócka zboża cepami na klepisku.

Zainteresowani mają możliwość wzięcia udziału w konkursie na wykonanie równianki. Równianka jest to bukiet żniwny z 4 podstawowych zbóż (żyto, pszenica, jęczmień i owies), lnu, warzyw ogrodowych (marchew, buraki, pietruszka) przyozdobiony kwiatami ogrodowymi, święcony w kościele 15 sierpnia w dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zwanym z tego tytułu Matki Boskiej Zielnej.

Przed zabytkowym kościołem w skansenie w pokazie święcenia zwierząt z okazji uroczystości kościelnych na Św. Rocha (patrona chroniącego ludzi i zwierzęta przed zarazami) - w Ciechanowcu jest w tym dniu odpust. W wielu regionach Polski zwierzęta święcone były 16 sierpnia w dniu Świętego Rocha, patrona pasterzy. Tego dnia w kościołach odprawiano rano nabożeństwo i jeżeli była to parafia wiejska to przed kościołem ustawiano pojemnik z wodą święconą i przeprowadzano w następującej kolejności zwierzęta – konie, krowy i owce a ksiądz je święcił kropiąc obficie wodą z pojemnika. Jeżeli nie było takiej możliwości wtedy ksiądz procesyjnie udawał się z wiernymi na miejsce wspólnego wypasu zwierząt – wygon. Tam rozpalano ognisko, którego dym miał okadzić przechodzące zwierzęta a ksiądz je po odmówieniu modlitwy święcił w takiej kolejności jak przed kościołem.

Głównym punktem imprezy jest święto piekarzy - prezentacja firm piekarniczych z całej Polski i z zagranicy. Każdy może spróbować wyrobów piekarniczych oraz zapoznać się z dawnym sposobem wypieku chleba i przyjrzeć się temu procesowi z bliska, a najciekawsze stoiska są nagradzane.

Imprezę rok rocznie rozpoczyna niezwykle uroczysta i przepiękną oprawą Msza Święta. Po Mszy Świętej w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu goście i uczestnicy imprezy przejeżdżają w korowodzie bryczkami do Muzeum. Jako pierwszy jedzie zabytkowy wóz drabiniasty z wieńcem dożynkowym, a za nim wozy konne z zespołami folklorystycznymi, które będą koncertowały na terenie skansenu.

Wyjątkową i jedyną w skali kraju atrakcją cieszącą oko nie tylko koneserów starych pojazdów jest PARADA ZABYTKOWYCH CIĄGNIKÓW I CIĄGÓWEK ORAZ LOKOMOBIL z największej w Polsce kolekcji. Cała muzealna kolekcja liczy obecnie 44 sztuki. Ciągniki  wyprodukowano w latach 1917 – 1990. Najstarszy z kolekcji Titan 10-20 ma 99 lat, a najmłodszy Newa MB-1 26 lat. W ramach wystawy plenerowej przy Stajniach wystawionych będzie 30 ciągników, 8 z 10 lokomobil parowych wyprodukowanych w latach 1895-1922 oraz kilkanaście polskich i zagranicznych silników spalinowych z lat 1900 - 1968.

Ciekawostką jest również pokaz młócenia zboża dawną młocarnią napędzaną przy pomocy lokomobili parowej na polu. W zbiorach muzeum znajdują się lokomobile samobieżne prezentowane również podczas parady, a wśród nich można znaleźć egzemplarze unikatowe na skalę światową.
Atrakcyjności temu wydarzeniu dodają występy kapel ludowych i zespołów folklorystycznych: Kapela Kłosy, Sterdyniacy ze Sterdyni, Kapela Wuja Krzycha ze Skrzeszewa, Kapela Czarnoleska, ZL Kalina z Żurobic, ZPiT Klekociaki z Bociek, Zespół Pasieka z Platerowa, ZPiT BezWianka z Ostrowi Mazowieckiej, Zespół Polne Maki z Dołubowa, ZPIT Podlaskie Kukułki z Bielska Podlaskiego.

W tym roku jako gwiazda wystąpi zespół Poparzeni Kawą Trzy i klasyka polskiej muzyki rockowej - Małgorzata Ostrowska. Przed nimi wystąpi Zespół Projekt Klenczon.

Patronat honorowy nad tegoroczną imprezą objęli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Podlaski oraz Marszałek Województwa Podlaskiego. Współorganizatorami imprezy są: Starosta Wysokomazowiecki, Burmistrz Ciechanowca. Partnerem imprezy jest PGE E.O.

PROGRAM

WYSTĘPY ZESPOŁÓW

Patronat medialny nad imprezą objęły m.in.: Katolickie Radio Podlasie oraz portal podlasie24pl.Inf. prasowa

ABol/DJ

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zgodnie z orzeczeniem NSA, redakcja portalu podlasie24.pl, zastrzega sobie prawo udostępnienia IP użytkownika sieci, na żądanie osoby pokrzywdzonej.
REKLAMA
REKLAMA
joachimianna.pl

Siemiatycze

w lewoMarzec 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

SIEMIATYCZE, 02.03

„Moja miłość” projekcja filmu w Siemiatyczach w dniu kinowej premiery

więcej »
3

SIEMIATYCZE, 03.03

„Moja miłość” projekcja filmu w Siemiatyczach w dniu kinowej premiery

więcej »
4

SIEMIATYCZE, 04.03

Sportowiec Siemiatycz 2017 – Gala Finałowa

więcej »

SIEMIATYCZE, 04.03

„Moja miłość” projekcja filmu w Siemiatyczach w dniu kinowej premiery

więcej »

SIEMIATYCZE, 04.03

Msza w rocznicę Konfederacji Barskiej

więcej »
5 6 7

SIEMIATYCZE, 07.03

Warsztaty Makijażu & Spa w bibliotece w Ciechanowcu

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.03

Wieczór autorski Emiliana Kamińskiego – zaproszenie dla Pań

więcej »

DROHICZYN, 07.03 16:00

Msza św. trydencka w Drohiczynie

więcej »
8

SIEMIATYCZE, 08.03

Dzień kobiet w bibliotece

więcej »

DROHICZYN, 08.03

Dzień Kobiet w Drohiczynie

więcej »

SIEMIATYCZE, 08.03 16:30

Dzień Kobiet w Mielniku

więcej »
9 10

SIEMIATYCZE, 10.03 - 19.03

Nowenna do Św. Józefa w Siemiatyczach

więcej »
11
12 13 14 15 16 17

SIEMIATYCZE, 17.03

Mistrzostwa Siemiatycz w wyciskaniu wielokrotnym ciężaru ciała na sztandze

więcej »
18

SIEMIATYCZE, 18.03

Wystawa fotografii Artura Bieńkowskiego

więcej »
19

SIEMIATYCZE, 19.03

Przegląd Rękodzieła Ludowego

więcej »
20

SIEMIATYCZE, 20.03

Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza na wykład

więcej »
21 22 23 24

SIEMIATYCZE, 24.03

Przegląd Rękodzieła Ludowego

więcej »

SIEMIATYCZE, 24.03

W Siemiatyczach będzie Kiermasz Wielkanocny

więcej »
25
26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje