R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Poświęcono wyremontowaną kaplicę św. Anny
2015-07-27 12:55:25 Artykuł czytany 1411 razy


Wyremontowaną, zabytkową kaplicę św. Anny poświęcono w niedzielę, 26 lipca w Siemiatyczach. Uroczystego poświecenia kaplicy znajdującej się na starym cmentarzu parafialnym dokonał Bp Tadeusz Pikus.


W tym ważnym dla wspólnoty dniu wierni procesyjnie przeszli z kościoła parafialnego wraz z kapłanami i JE biskupem, a inni oczekiwali zebrani na cmentarzu wokół kaplicy. Drzwi do kaplicy otworzył ksiądz biskup, za nim do wnętrza weszli kapłani, którzy licznie przybyli z całego dekanatu oraz wierni. Biskupa, kapłanów i mieszkańców witał jeden z parafian. Następnie historyk dr Tomasz Jaszczołt przedstawił historię kaplicy. O najnowszych jej losach, o przeprowadzonych pracach remontowych opowiedział przedstawiciel rady parafialnej, Włodzimierz Brzozowski.

Nadszedł wreszcie moment poświęcenia, którego zgodnie z prawem kanonicznym dokonał Biskup Tadeusz Pikus. Podczas obrzędu Biskup namaścił ołtarz ofiarny olejem krzyża, przewodniczył modlitwie, poświęcił budynek, a na zakończenie podpisał dokument potwierdzający poświęcenie kaplicy.

W homilii, mówiąc o Świętej Annie, patronce kaplicy i patronce małżeństw, Ekscelencja przypominał, jak ważna jest rodzina – miejsce szczególne, powołane by rodziło się w nim życie. Ostrzegał przed kryzysem, który dosięga dziś rodziny, o obłudzie, która sprawia, że dobro nazywane jest złem, a zło dobrem. Ostrzegał, przed wilkami w owczej skórze i upominał, że musimy być uczciwi szanując prawo wpisane w człowieka. - Kościół ma walczyć o każdego człowieka, a nie przeciwko człowiekowi – napominał i jednocześnie przypominając, że dla chrześcijan jedyną drogą jest Jezus, tylko z nim możemy znaleźć prawdziwą radość.

Biskup zwrócił też uwagę na znajdujący się w kaplicy obraz św. Anny. Samotrzecia to staropolskie słowo oznaczające "we troje, razem". Ten przydomek św. Anna otrzymała dzięki temu, że na obrazach była zwykle ukazywana z Wnukiem - Panem Jezusem i Córką - Matką Bożą. Taki właśnie obraz znajduje się w siemiatyckiej kaplicy, nad postaciami unosi się Duch Święty w postaci gołębicy.

Kaplica św. Anny na cmentarzu parafialnym, to najstarszy drewniany budynek w Siemiatyczach, zbudowano ją w latach 1826 – 1827. Zwykle tylko kilka razy w roku Eucharystię odprawiano we wnętrzu kaplicy, budynek otwierano m.in. w lipcu we wspomnienie św. Anny i w listopadzie w dniu zadusznym. Jednak w ostatnich latach ze względu na zły stan zabytkowej kaplicy, Msze sprawowano przed budynkiem.

Dzięki staraniom proboszcza ks. dziekana Stanisława Ulaczyka przystąpiono do remontu kaplicy. Parafianie i goście odwiedzający Siemiatycze bez wahania odpowiedzieli na prośbę o datki na remont. Przygotowano plany remontu, który prowadzono przez 3 lata. Najpierw budynek podniesiono, wykonano nowe podwaliny i fundamenty, następnie naprawiano kolejne jego elementy, ściany, okna, dach, podłogę. Wierni mogli wesprzeć ten remont składając ofiary na tace, ale także pracując. Nie zabrakło chętnych, którzy wolny czas poświęcali na pomoc przy remoncie, czy pracach porządkowych. Wspólnymi siłami udało się przywrócić blask starej kaplicy i znów otworzono drzwi, by w zabytkowym wnętrzu sprawować liturgię świętą.

Msza Święta wraz z poświęceniem odnowionej kaplicy św. Anny zakończyły wizytacje kanoniczną w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


Niedzielne uroczystości zakończyła wspólna agapa w ogrodach parafialnych.

ABol/Siemiatycze/DJ
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Siemiatycze

w lewoLuty 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

SIEMIATYCZE, 02.02

Objazdowe kino w Siemiatyczach

więcej »

SIEMIATYCZE, 02.02

Kino na wsi

więcej »
3

SIEMIATYCZE, 03.02

Gminny Turniej Tenisa Stołowego

więcej »

DROHICZYN, 03.02

Msza Św. trydencka w Drohiczynie

więcej »

SIEMIATYCZE, 03.02

Cztery Pory Muzyki – Zima

więcej »

SIEMIATYCZE, 03.02

Mistrzostwa Siemiatycz w wielokrotnym wyciskaniu sztangi na 1/2 ciężaru ciała i podsumowanie Siemiatyckiej Ligi Siły i Sprawności 2018/2019

więcej »
4 5 6 7 8

SIEMIATYCZE, 08.02

UKS Danex zagra ostatni mecz w sezonie 2018/19

więcej »
9 10
11

SIEMIATYCZE, 11.02

Audycja muzyczna z cyklu „Spotkania z muzyką”

więcej »
12 13

SIEMIATYCZE, 13.02

Mobilna Akademia Młodych Orłów po raz kolejny zagości w Siemiatyczach

więcej »
14 15 16 17

SIEMIATYCZE, 17.02

Zmiany w kalendarzu Amatorskiej Ligi Tenisa Stołowego w Siemiatyczach

więcej »
18 19

SIEMIATYCZE, 19.02

Warsztatowe spotkanie na siemiatyckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

więcej »
20 21 22 23 24
25 26 27 28

Kondolencje

Najnowsze Informacje