- W maju, kiedy przyroda rozkwita w całym swoim przepychu, a prace polowe idą pełną parą, wspominamy patrona rolników świętego Izydora. Chcemy oddać cześć temu świętemu i modlić się za jego przyczyną za wszystkich rolników i o błogosławieństwo w ich pracy.
Biskup drohiczyński Piotr Sawczuk w homilii przypomniał postać św. Izydora Oracza: - Był człowiekiem żarliwej wiary. Codziennie rano uczestniczył w Mszy św. w różnych madryckich kościołach. W ciągu dnia zdarzało mu się przerwać pracę, by zatopić się w modlitwie. Świat nie rozumie takich postaw. Nie rozumiał w XXI wieku, nie rozumie też i dziś. Izydor został oskarżony przed właścicielem ziem o zaniedbywanie obowiązków, o lenistwo. Pobożna opowieść mówi, że sam Bóg postanowił go bronić i posłał Anioła, by w czasie modlitwy zastąpił Izydora przy pługu, przy wołach. Ktoś powie, że to pobożna legenda – być może. Ważne jest jednak duchowe przesłanie tej historii, że Bóg bierze w obronę swoich umiłowanych, którzy czasu nie przeliczają na pieniądze i nie szczędzą go na modlitwę, na dzieła miłości, na apostolstwo.
Pasterz diecezji nawiązał też do słów Św. Pawła, który w liście do Koryntian pisał „Ten zaś, który daje ziarno siewcy, i chleba dostarczy ku pokrzepieniu, i ziarno rozmnoży, i zwiększy plon waszej sprawiedliwości.” (Kor. 9,10).
- Bardzo dobrze rozumieją słowa Św. Pawła rolnicy. Z wielką radością patrzą przecież na zielone pola i szybko rosnące o tej porze zboża. Oczami wyobraźni widzą już kołysane przez wiatr złociste łany, ale teraz uczestniczą w tradycyjnych obrzędach poświęcenia pól, by pokornie prosić Pana Boga o jego błogosławienie aż do żniw.
Biskup przypomniał też, że gdy patrzymy na wschód, mamy świadomość, że ukraińscy rolnicy nie mogą zająć się tym, do czego są powołani - pracą na żyznej ziemi, celem zapewnienia chleba głodnym.
- Modlimy się, by św. Izydor pomógł znaleźć drogę do pokoju za naszą wschodnią granicą i wypraszał wszystkim rolnikom potrzebną pomoc ale też przypominał o wartości modlitwy, o wdzięczności i o powinności dzielenia się owocami swego trudu z potrzebującymi.
Na zakończenie Mszy Świętej, za szczególne zasługi na rzecz rolnictwa i wsi, Medalem Św. Izydora Oracza uhonorowano pośmiertnie Jana Zalewskiego, wieloletniego starostę siemiatyckiego, rolnika i przyjaciela rolników. Witold Karczewski przewodniczący Stowarzyszenia Św. Izydora Oracza wraz z biskupem Sawczukiem przekazali odznaczenie rodzinie śp. Jana Zalewskiego.
Po Mszy Św., zgodnie z tradycją kultywowaną przez stowarzyszenie Św. Izydora Oracza, posadzono drzewo. Dąb, któremu nadano imię Izydor ulokowano przy Zespole Szkół Rolniczych w Ostrożanach a do zadania tego zaproszono uczestników spotkania. Zasypywanie korzeni młodej rośliny rozpoczął biskup Piotr Sawczuk. Następnie szpadel przejęli samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele szkoły w Ostrożanach, a na koniec leśnicy. Kolejnymi punktami spotkania było wypuszczenie gołębi i salwy armatnie.
W dalszej części uroczystości, odznaczono rolników oraz osoby i firmy wspierające rolnictwo. Resortowe odznaczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa” oraz grawertony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego odebrali: Krzysztof Karnaszewski, Lucjan Marciszonek, Norbert Morzy, Jarosław Niewiarowski.
Grawertonem Wojewody Podlaskiego zostali wyróżnieni:
- Renata i Tomasz Kłosowscy – za utrzymywanie produkcji mleka na najwyższym poziomie,
- Ilona i Zbigniew Osmólscy, - za utrzymywanie produkcji mleka na najwyższym poziomie,
- Katarzyna i Łukasz Orzepowscy, - za utrzymywanie produkcji roślinnej i zwierzęcej na najwyższym poziomie,
- Joanna i Krzysztof Korol, za utrzymywanie produkcji drobiarskiej na najwyższym poziomie,
- Maria i Jerzy Wąski, za utrzymywanie produkcji roślinnej na najwyższym poziomie,
- Mateusz Bukrewicz , za utrzymywanie produkcji rolnej na najwyższym poziomie,
- Monika i Tomasz Cieślik, za promocję podlaskiego rolnictwa w mediach ogólnopolskich,
- Beata i Bogdan Radziszewscy, za utrzymywanie produkcji roślinnej i zwierzęcej na najwyższym poziomie.
Grawertonem starosty powiatu siemiatyckiego odznaczono Elżbietę Bajenę.
Grawertonem Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego wyróżniono śp. Jana Zalewskiego. Odznaczenie odebrała rodzina.
Wręczono też podziękowania Stowarzyszenia Św. Izydora Oracza. Otrzymali je: Podlaski Urząd Marszałkowski, starosta powiatu siemiatyckiego Marek Bobel, burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, nadleśniczy Nadleśnictwa Nurzec Artur Gacki, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach Jan Kobus.
W tej części spotkania na ręce dyrektora ZSR w Ostrożanach, przekazano kosiarkę zakupioną na rzecz szkoły przez starostę siemiatyckiego i Stowarzyszenie Św. Izydora Oracza.
Spotkanie ubogacił występ Zespołu Tańca Ludowego „Skowronki” z Brańska.
W tym roku krajowe uroczystości wspomnienia świętego Izydora Oracza zorganizowano po raz 18. Ich inicjatorem jest Stowarzyszenie Świętego Izydora Oracza w Białymstoku. Katolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl objęły to wydarzenie patronatem medialnym.
Święty Izydor zwany Oraczem żył na przełomie XI - XII wieku. Dzisiaj ten hiszpański święty jest patronem rolników. Celebrowanie dwudniowego świętą rolników kontynuowano w niedzielę w Białymstoku.
GALERIA ZDJĘĆ
ABol [ja]