R E K L A M ARYKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Ryki: Był wspaniałym człowiekiem i duszpasterzem - ostatnie pożegnanie ks. prałata Stanisława Burzeca
2019-10-16 15:30:37 Artykuł czytany 2000 razy


Przeszło tysiąc wiernych i około 150 kapłanów towarzyszyło w ostatniej drodze ks. prałatowi Stanisławowi Burzecowi, wieloletniemu proboszczowi ryckiej parafii. Spoczął, zgodnie z ostatnią wolą, na miejscowym cmentarzu obok zmarłego w czerwcu proboszcza ks. kan. Krzysztofa Czyrki.


14 października wspólnota parafialna z Ryk, przedstawiciele władz samorządowych, księża, strażacy, kilkanaście pocztów sztandarowych, przyjaciele, znajomi, rodzina, czyli tłumy przyszły pożegnać ks. Stanisława, którzy przez 15 lat był proboszczem ryckiej parafii pw. Najświętszego Zbawiciela i dziekanem dekanatu ryckiego. Od 14 lat była na emeryturze, z zamieszkaniem na plebanii, wśród swoich parafian, którym do końca swoich dni służył radą i pomocą.

Miał 85 lat, w tym 61 przeżył w kapłaństwie. Święcenia kapłańskie otrzymał 29 czerwca 1958 r. z rąk bp Ignacego Świrskiego w katedrze siedleckiej, potem posługiwał jako wikariusz, zarządca, administrator i proboszcz na wielu parafiach. Ostatnią jego placówką była parafia rycka, gdzie został skierowany jako proboszcz w 1990 roku. Po osiągnięciu kanonicznego wieku emerytalnego został z dniem 31 lipca 2005 r. zwolniony z urzędu proboszcza parafii Ryki i przeniesiony na emeryturę z zamieszkaniem w budynku parafialnym.

 Był cenionym i szanowanym duszpasterzem a także sprawnym organizatorem w zakresie spraw gospodarczych w parafii. Kapłani doceniali jego poczucie humoru, koleżeńskość i braterską pomoc oraz jego szacunek i troskę o godność życia i posługi kapłańskiej. Potrafił dzielić się swoimi dobrami i wielokrotnie wspomagał materialnie potrzebujących, a szczególnie Seminarium Duchowne.   

Doceniając jego gorliwą i ofiarną posługę duszpasterską oraz troskę o sprawy materialne parafii, bp Jan Mazur 24.10 1984 r. mianował go kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiaty Janowskiej. Natomiast papież Jan Paweł II, na prośbę bpa Jana Wiktora Nowaka mianował go 21.11.1998 r. kapelanem Jego Świątobliwości (prałatem), a na prośbę bpa Zbigniewa Kiernikowskiego, papież Benedykt XVI mianował go prałatem honorowy Jego Świątobliwości (29.08.2005 r.). 

Mszy św. pogrzebowej przewodniczył ordynariusz diecezji siedleckiej bp Kazimierz Gurda, który przypomniał drogę życiową i kapłańską śp. ks. Stanisława. Zmarłego kapłana wspominał były proboszcz ks. prałat Roman Wiszniewski.

- W archiwum kapituły kolegiackiej janowskiej, do której śp. ks. prałat Stanisław należał, znajdują się dokumenty wydane przez biskupów: Jana Mazura, Jana Wiktora Nowaka i Zbigniewa Kiernikowskiego, w których znajdujemy uznanie wyrażane ks. prałatowi za pracę duszpasterską, wierność powołaniu kapłańskiemu, kościołowi, Stolicy Apostolskiej, gorliwe spełnianie obowiązków, także troskę o seminarium i sprawy gospodarcze powierzonych parafii - mówił ks. prałat. - Jako księża gromadzimy się po to, by się pożegnać. Jesteśmy wdzięczni Bogu za nasze powołanie i chrystusowe kapłaństwo, które mogło realizować się w jego obecności. Pamiętamy go zawsze jako człowieka w konfesjonale, z modlitwą, z dobrym słowem i takim dla nas na zawsze zostanie. Otwarty, życzliwy, z otwartym sercem i domem dla nas wszystkich - mówił pochodzący z Ryk ks. Krzysztof Piórkowski.

W imieniu samorządu miasta i gminy Ryki, burmistrz Jarosław Żaczek powiedział, że ks. Stanisław troszczył się o parafian. -Szybko zyskał sobie uznanie i szacunek. Jego wewnętrzne ciepło, życzliwość, uśmiech i zwyczajna dobroć zjednały mu wiele przyjaciół. W tym wszystkim był zawsze człowiekiem, który łączył a nie dzielił. Był otwarty na sprawy ludzi. Był zawsze chętny do pomocy. Przez wszystkie klata w parafii był naszym duchowym ojcem, ale i autorytetem moralnym, powszechnie szanowanym. Przez te wszystkie lata uczył religii, chrzcił dzieci, udzielał ślubów. Ksiądz prałat brał też aktywny udział w życiu społecznym. W latach 90-tych uczestniczył w pracach nad tworzeniem struktur samorządowych. Wspierał prace nad utworzeniem powiatu ryckiego. W dowód tych zasług Rada Miejska w Rykach 29 czerwca 2018 r. podjęła uchwałę o nadaniu ks. Stanisławowi tytuł honorowego obywatela miasta Ryki. Ks. prałat był wspaniałym człowiekiem i duszpasterzem. I takim zawsze pozostanie w naszej pamięci. Jego odejście jest niepowetowaną stratą i żadne słowa nie mogą wyrazić żalu. Liczna obecność jest świadectwem tego, co ks. Stanisław u nas zrobił-podkreślał gospodarz Ryk. 

Po nabożeństwie kondukt żałobny przeszedł ulicami Ryk na cmentarz parafialny, gdzie zgodnie z ostatnią wolą, ks. Stanisław Burzec spoczął obok zmarłego w czerwcu ks. kan. Krzysztofa Czyrki.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


fot. T. Kępka
WJ/Garwolin/DW
wykop

Komentarze

 • logik
  2019-10-18 08:40:26

  arrow

  Zmarły chyba się nie obrazu w kwestii odmiany nazwiska. Grunt, że wiadomo o kogo chodzi.

 • z Ryk
  2019-10-17 23:23:06

  arrow

  Zgodnie z logiką, powinno być "Burzca"."Burca" to raczej przy odmianie miejscowości o tej nazwie.

 • z Dawidów
  2019-10-17 16:42:56

  arrow

  Uwaga co do odmiany właściwie powinna brzmieć inaczej. Poprawnie jest na stronie diecezjalnej. Ks. Prałata Stanisława Burca - tak nazwisko odmienia Rodzina i mieszkańcy rodzinnej miejscowości Ks. Prałata.

 • z Ryk
  2019-10-17 12:02:27

  arrow

  Jedna tylko uwaga do odmiany nazwiska: Burzca, nie: Burzeca.

 • z Ryk
  2019-10-17 11:25:10

  arrow

  Dziękuję za relację.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Ubezpieczenie na życie a niezdolność do pracy
2020-05-25 21:26:57 Kategoria:

Ubezpieczenie na życie zapewnia wsparcie finansowe dla rodziny na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej. Polisa ma jeszcze inną zaletę – gwarantuje Ci pomoc, jeśli stracisz...

więcej »
foto

Hilding to lider w produkcji materacy w Polsce. Sprawdź,...
2020-05-25 13:18:21 Kategoria:

W ofercie Hilding znajdziemy udoskonalone materace sprężynowe, wkłady piankowe o rewolucyjnych właściwościach i luksusowe rozwiązania hybrydowe. Jak, spośród tylu...

więcej »
foto

Generator ozonu OTS-15 – nowe urządzenie w ofercie...
2020-05-20 10:58:25 Kategoria:

Zarodniki pleśni i grzybów, roztocza, wirusy, a także nieprzyjemne zapachy – można się ich skutecznie pozbyć z pomieszczeń, korzystając z generatora ozonu. Model...

więcej »
foto

W Galerii Siedlce otwarte są już wszystkie sklepy
2020-05-15 13:39:24 Kategoria:

Na zakupy można wybrać się w godz. 9.00-21.00, choć niektóre sklepy mogą jeszcze mieć przejściowo skrócone godziny otwarcia.

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:Ryki

w lewoMaj 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje