R E K L A M ARYKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Rozpoczęła się 11. Podlaska Konna Pielgrzymka z Bobrownik do Kodnia
2019-08-08 15:35:16 Artykuł czytany 1257 razy


6 sierpnia z Bobrownik nad Wieprzem do Kodnia wyruszyła po raz jedenasty Podlaska Konna Pielgrzymka w Hołdzie Kawalerii Rzeczypospolitej. Trasa przebiega szlakiem sanktuariów diecezji siedleckiej i miejsc pamięci narodowej. 14 sierpnia pielgrzymi dojadą do Kodnia, by dzień później wziąć udział w Uroczystości Wniebowzięcia NMP w tym sanktuarium.


Zdjęcia oraz relację z pierwszych dwóch dni pielgrzymowania przesłała do naszej redakcji Aleksandra Jarmuł:

We wtorek, 6 sierpnia miał miejsce zjazd wszystkich pielgrzymów wraz z końmi do Bobrownik. Rozpoczęliśmy Mszą Św. o godz. 18.00, po której odbyła się kolacja na plebanii. Dzień wraz z Oazą Rodzin zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim oraz podziałem na poszczególne plutony, z których jeden miał całonocną wartę przy koniach.

W środę, 7 sierpnia o godz. 5.30 pobudka oraz karmienie koni. O godzinie 7.00 była sprawowana Msza św., po której każdy z uczestników otrzymał "Wypominki ułańskie" - wypisane imiona i nazwiska żołnierzy poległych podczas Kampanii Wrześniowej na terenie naszej diecezji wraz z fragmentami wspomnień naocznych świadków tamtych wydarzeń. Uczestnicy w trakcie trwania pielgrzymki zobowiązują modlić się za wybrane osoby. Wyjechaliśmy po śniadaniu ok. godz. 9.30.

Postój dzienny wraz z obiadem był w Nowodworze. Po obiedzie w ramach podziękowania paniom,  które przygotowały dla nas wręczyliśmy bukieciki z polnych kwiatów własnoręcznie przez nas zebranych.

W dalszą drogę wyruszyliśmy przez tereny, na których 80 lat temu toczyły się zaciekłe walki Kampanii Wrześniowej:
- Kalinowy Dół - miejsce ostatniej potyczki Kampanii Wrześniowej oraz miejsce gdzie zginęli rtm. Witold Wasiutyński i wach. pchor. Jarosław Skarzyński z 3 Pułku Strzelców Konnych,
- Helenów - miejsce zbiorowej mogiły marynarzy SGO Polesie gen. Franciszka Kleeberga, batalionu morskiego. Tam spotkaliśmy starszą panią, która jako 7-letnia dziewczynka była bezpośrednim świadkiem tych wydarzeń i obiecała sobie do końca życia dbać o to miejsce,
- Lipiny - dworek, w którym  gen. Kleeberg zadecydował o kapitulacji,
- Gajówka Ofiara - miejsce gdzie zginął mjr Michał Bartula,
- Turzystwo - cmentarz, na którym znajduje się zbiorowa mogiła żołnierzy SGO Polesie.

W każdym z tych miejsc zatrzymaliśmy się na modlitwie i zostawiliśmy proporce w barwach poszczególnych pułków, które walczyły w tym miejscu.

Ok. godz. 16.30 dotarliśmy do klasztoru w Woli Gułowskiej - miejsca najcięższych walk Kampanii Wrześniowej. Tu zatrzymaliśmy się na postój nocny. Zakończyliśmy dzień Apelem Jasnogórskim o godz.: 21.00 oraz całonocną wartą.

tekst: Aleksandra JarmułZobacz zdjęcia w większym rozmiarze


W czwartek, 8 sierpnia pielgrzymi pokonali trasę Wola Gułowska – Zakępie – Pasmugi – Suchowola. Czwartego dnia, w piątek 9 sierpnia uczestnicy Pielgrzymki wyruszyli z Suchowoli. Dotarli do miejscowości Gęś a następnie do Dubicy, na nocny postój.
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ

Program kolejnych dni:

• 8 sierpnia: Wola Gułowska – Zakępie – Pasmugi – Suchowola
• 9 sierpnia: Suchowola – Gęś – Dubica
• 10 sierpnia: Dubica – Kolembrody – Jaźwiny – Worgule
• 11 sierpnia: Worgule – Leśna Podlaska – Konstantynów
• 12 sierpnia: Konstantynów – Janów Podlaski – Woroblin – Pratulin
• 13 sierpnia: Pratulin – Terespol – Kostomłoty
• 14 sierpnia: Kostomłoty – Kodeń

Konna Pielgrzymka w Hołdzie Kawalerii Rzeczpospolitej organizowana jest po raz 11. przez Ułańską Straż Tradycji i Wiary. Dowódcą pielgrzymi jest ks. Dariusz Cabaj. Oprócz głównego celu, jakim są uroczystości Wniebowzięcia NMP, pątnicy chcą odwiedzają miejsca pamięci narodowej. Są to swego rodzaju rekolekcje.


wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Gadżety reklamowe - czy dawanie upominków reklamowych...
2020-02-19 12:43:55 Kategoria:

Gadżety reklamowe dla firmy skracają dystans pomiędzy nami a klientem. Dodatkowo budują pozytywny wizerunek. Czym kierować się przy ich wyborze? Gadżety reklamowe to...

więcej »
foto

Abonament dla firm - jak wybrać najlepszy?
2020-02-17 11:50:42 Kategoria:

Telefon firmowy to sprzęt obecny praktycznie w każdym przedsiębiorstwie, niezależnie od jego wielkości, branży czy statusu. Dzisiaj nie jesteśmy w stanie objeść się...

więcej »

Ryki

w lewoLuty 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29

Kondolencje

Najnowsze Informacje