R E K L A M ARYKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Jubileusz parafii w Woli Zadybskiej
2018-06-22 09:36:34 Artykuł czytany 935 razy


25 lat temu biskup siedlecki Jan Mazur erygował w Woli Zadybskiej parafię pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która została wydzielona z parafii Żelechów. Uroczystości jubileuszowe odbędą się w niedzielę, 24 czerwca.


Wioska Wola Zadybska została założona przez króla Władysława Jagiełłę w 15-tym wieku i od momentu powstania wchodziła w skład parafii w Żelechowie. Ma ona obszerną i ciekawą historię. Ze względu na znaczną odległość od Żelechowa, mieszkańcy już przed II wojną światową rozpoczęli starania o budowę nowego Domu Bożego. Swój cel zrealizowali połowicznie w latach 70-tych ubiegłego wieku, kiedy to na terenie wsi pod osłoną nocy, wbrew zakazom ówczesnych władz, w starym opuszczonym budynku powstała nielegalna kaplica. - I dopiero pod koniec lat 90-tych XX w. dzięki staraniom ks. Henryka Wierzejskiego proboszcza żelechowskiego, naprzeciw wielu trudnościom, rozpoczęła się budowa nowej murowanej świątyni. W tym pięknym kościele znajdujemy się obecnie- mówi ks. Paweł Rozbicki, proboszcz parafii.

Parafia w Woli Zadybskiej jest stosunkowo młoda, bo istnieje od 1993 roku. Została erygowana przez bp. Jana Mazura. Jej patronką jest Matka Boża Nieustającej Pomocy, która prowadziła parafian przez te wszystkie lata. Cmentarz grzebalny istnieje od 1995 roku.

Obecnie parafia liczy 750 wiernych. Należy do niej 7 wiosek:  Wola Zadybska, Borucicha, Budziska, Derlatka, Ochodne, Rybaki i Wola Zadybska Kolonia.

Na niedzielną Eucharystię uczęszcza ok. 40 % parafian. - Mamy tu 16 kółek różańcowych. Z parafii pochodzi 2 kapłanów: ks. Mariusz Leszko pallotyn i ks. Dariusz Ostałowski oraz 3 siostry zakonne, 2 opatrznościanki i 1 loretanka. Tutaj miał również swoją mszę prymicyjną ks. Jacek Wojda z Sokolnik, które przez 2 lata do tej parafii należały - dodaje.

- Od ostatniej wizytacji w 2010 r. dzięki ofiarności mieszkańców na został pomalowany kościół, wykonane ławki pod ścianami, ogrodzona frontowa część cmentarza, a w ostatnim roku zakupiony projektor z komputerem, wyremontowana salka pod plebanią, zakupiona wełna mineralna do ocieplenia stropu na kościele, wykonana konserwacja więźby dachowej, a nasi kandydaci do bierzmowania spędzili niemało godzin na porządkowaniu strychu: w kurzu i znoju (z czego teraz są już pewnie bardzo dumni). Przed nami bardzo duża inwestycja – wykonanie nowych schodów przed kościołem, na które rozpoczęliśmy zbiórkę ofiar. Od ubiegłego roku mamy również organistę, który tak pięknie gra podczas każdej Eucharystii. A parafianie uczą się śpiewać (i nawet ich już słychać) - podkreśla ks. proboszcz.

W czasie II Wojny Światowej mieszkańcy dzielnie opierali się okupantowi działając w partyzantce, co okupili śmiercią 32 mieszkańców – zaś współcześni mieszkańcy żywo o nich pamiętają - artykułuje ks. proboszcz.

Początek uroczystości o godz. 13:00.


WJ/Garwolin/Js


wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Ryki

w lewoLuty 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26

RYKI, 26.02

Drugie spotkanie z cyklu MUZEALNE WIECZORY FILMOWE

więcej »
27 28

Kondolencje

Najnowsze Informacje