R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa z 5 lipca 2019 r.
2019-07-05 17:33:00 Artykuł czytany 46 razy


Rusza wspólny program Ministerstwa Rolnictwa i rozwoju wsi oraz Ministerstwa Środowiska, dotyczący regeneracji gleb poprzez ich wapnowanie. 1 lipca podpisano porozumienie między wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska a Krajową Stacją Chemiczno-Rolniczą, dzięki któremu system dofinansowań dla rolników będzie uproszczony. Budżet całego programu sięga 300 mln złotych, a dotacje do zakupu wapna będą zależały od wielkości gospodarstwa i zawrą się w przedziale od 100 do 300 złotych za tonę. Okres kwalifikowalności kosztów zaczął się 1 czerwca bieżącego roku i będzie obowiązywał do końca października roku 2023. Wnioski o dofinansowanie można będzie składać od 1 sierpnia w okręgowych stacjach chemiczno-rolniczych.


Polskie super-owoce

Borówka, czarna porzeczka, malina i truskawka ale także jagoda kamczacka, mini kiwi, czy aronia. Co łączy te owoce? To, że są zdrowe, smaczne i dlatego powinny częściej pojawiać się na naszych stołach. Pod koniec czerwca zainicjowano kampanię „Czas na polskie super-owoce”.

Minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski zaznaczył, że niesie ona ze sobą pewną nową jakość, bo w sprawie promocji kolejnych gatunków porozumiało się aż siedem organizacji: - Jest to wyjście poza stereotyp konkurencji między organizacjami. Będzie integracja działań promocyjnych, zamiast wypychania się z rynku.

Polska jest drugim w Europie i szóstym na świecie producentem borówki, a nasz eksport ma stałą tendencję wzrostową. Czarna porzeczka miała swoje wzloty i upadki, ale teraz jesteśmy w jej produkcji światowym potentatem, plasując się na drugim miejscu za Federacją Rosyjską. W produkcji malin zajmujemy trzecie miejsce w Europie i piąte w świecie, eksportując owoce zarówno świeże, jak i mrożone. Producenci radzą sobie coraz lepiej, bo mają coraz więcej i coraz lepszych odmian i coraz bardziej zmechanizowany zbiór. Minister Ardanowski zwraca jednak uwagę, że ciągle istnieje potrzeba, by rolnicy się lepiej zintegrowali. Owo organizowanie się może przybierać różne formy. Jako szczególnie polecaną minister Ardanowski wskazał spółdzielnie rolnicze. Mogą one być nie tylko mocnym partnerem dla przetwórców, ale także samodzielnie walczyć na rynkach eksportowych: – Cena nie może być narzucana przez jedną ze stron, ale powinna oscylować w ramach pasma cenowego, wyliczonego w sposób racjonalny, uwzględniającego ceny z wielolecia i koszty produkcji. W ramach tego pasma powinny być negocjacje między dostawcami surowca i przetwórcami.

Wracając zaś do samych owoców – o tym dlaczego warto je wprowadzić szerzej na nasze stoły mówił główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas: - Nasi główni zabójcy to nowotwory i choroby układu krążenia. Borówki, porzeczki i inne owoce chronią nas przed nowotworami, działają kardioprotekcyjnie. Jeśli będziemy zjadać ich odpowiednią ilość, to skrócą się kolejki na SOR-ach. Szklanka lub garść owoców, 5-7 razy dziennie i zapominamy o częstych poradach lekarskich.

Producenci będą zachęcać do jedzenia owoców miękkich nie tylko w sezonie, kiedy można kupić je świeże, ale i przez cały rok – bo przecież można je kupić zamrożone lub przetworzone. Mówił o tym prezes stowarzyszenia plantatorów borówki amerykańskiej Ireneusz Komorowski: - Mamy nadzieję, że to nie będzie „akcja dla samej akcji”, ale rzeczywiście zmienią się nawyki żywieniowe polskiego społeczeństwa. Chcielibyśmy poprawić dane dotyczące chorób cywilizacyjnych polskiego społeczeństwa. Mamy nadzieję, że mimo ekstremalnych zjawisk pogodowych, braku rąk do pracy i innych problemów, wspólnymi siłami zmienimy tę sytuację.


Strategia rozwoju rolnictwa po konsultacjach

2 lipca zakończyły się konsultacje społeczne „Strategii zrównoważonego rozwoju wsi rolnictwa i rybactwa 2030”. W ich ramach odbyły się 4 spotkania makroregionalne i 17 spotkań branżowych. 60 podmiotów – związanych nie tylko z rolnictwem, ale i z lokalnymi samorządami – wniosło w sumie kilkaset opinii i propozycji zmian, choć – jak podkreśla ministerstwo – zasadnicze cele strategii nie budziły zastrzeżeń. Na pierwszym miejscu jest w niej bowiem zwiększenie opłacalności produkcji rolnej i rybackiej. Na drugim – poprawa jakości życia, infrastruktury i stanu środowiska, a na trzecim – rozwój przedsiębiorczości, pozarolniczych miejsc pracy i aktywnego społeczeństwa. Ma to być osiągnięte poprzez 15 kierunków interwencji, 340 działań i 100 projektów strategicznych.

Co najczęściej poruszano podczas konsultacji? Między innymi wpływ klimatu na produkcję rolną, w czym zawierają się takie problemy jak dostęp do wody i interwencje na rynkach w sytuacjach kryzysowych. Wskazywano też na wciąż duże potrzeby infrastrukturalne wsi. Formułowano konkretne oczekiwania co do nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Sygnalizowano trudności w odnalezieniu się w skomplikowanych przepisach i wymagań odnośnie wsparcia publicznego. I wreszcie poruszano kwestie promocji rodzimych produktów, których rozpoznawalność – a często i dostępność wśród konsumentów jest wciąż zbyt niska.


Ukrócić wyzysk

Rada Ministrów przyjęła 2 lipca projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Chodzi w niej o wzmocnienie pozycji producenta rolnego w łańcuchu żywnościowym i ograniczenie zjawiska dyktatu cenowego handlowców i przetwórców, którzy często wykorzystują naturalną przewagę, jaką jest na przykład szybkie psucie się niektórych produktów.

Projekt ustawy doprecyzowuje obowiązek zawierania pisemnych umów na dostarczanie produktów rolnych. Przewiduje wszczynanie postępowań przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a w przypadku stwierdzenia w wyniku kontroli nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej nabywcy względem dostawcy – możliwość nałożenia kary pieniężnej. Rozszerza katalog produktów, ale daje też większą elastyczność jeśli chodzi o rolniczy handel detaliczny i sprzedaż bezpośrednią. Przewiduje ponadto ustalenie cen referencyjnych na podstawie badań prowadzonych przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy, który gromadzi wyniki rachunkowości rolnej na podstawie średnich kosztów produkcji z ostatnich trzech lat, średnich plonów i kosztów pracy.

Posłuchaj:AB  [MSz]
wykop
foto

5 sytuacji, w których warto udać się do ginekologa
2019-07-16 11:21:15 Kategoria:

Wizytę kontrolną u ginekologa należy umawiać przynajmniej raz do roku. Między kolejnymi spotkaniami z lekarzem może jednak okazać się, że ze zdrowiem intymnym kobiety...

więcej »
foto

Gdy zarabiasz w euro a płacisz w PLN
2019-07-15 09:58:57 Kategoria:

Odkąd Polska przystąpiła do Unii Europejskiej otrzymywanie wynagrodzenia w euro stało się dość powszechne, zwłaszcza wśród przedsiębiorców oraz osób podejmujących...

więcej »
foto

Bajkowa Wyspa - przedszkole i żłobek w Pruszynie-Pieńkach
2019-07-01 07:26:27 Kategoria:

W Pruszynie-Pieńkach powstaje Bajkowa Wyspa - najwspanialsze przedszkole i żłobek. Bajkowa wyspa to niepowtarzalne miejsce na żłobkowo przedszkolnej mapie Siedlec i...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoLipiec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁUKÓW, 01.07

„MASKI pamięci emocji” w Galerii PROwizorium w Łukowie

więcej »
2

ŁUKÓW, 02.07

Harcerze w roli odkrywców

więcej »

POWIAT BIALSKI, 02.07 12:00

Diecezjalny Dzień Chorego w Kodniu /zapowiedź/

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.07 21:40

Ks. Tomasz Duda gościem wieczornej audycji w KRP

więcej »
3

RADZYŃ, 03.07

Pikniki na Strzelnicy

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 03.07

Otwarcie Klubu Seniora CZAS

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.07 18:00

Wystawa grafiki i rysunku Bożeny Skoczeń-Ceranki w Galerii Teatralnej CKiS

więcej »
4

SIEMIATYCZE, 04.07

Malarstwo Danuty Murawskiej w Siemiatyckim Ośrodku Kultury

więcej »

SIEMIATYCZE, 04.07

„Kobieta pracująca w PRL” - wystawa plenerowa w Siemiatyczach

więcej »

RADZYŃ, 04.07 11:00

W Borkach otwierają Akademię Dobrego Rodzica

więcej »
5

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 05.07 18:00

Pokonkursowa wystawa rysunku w Galerii Podlaskiej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 05.07 20:00

Biała Podlaska: Wakacyjne koncerty na Placu Wolności

więcej »

ŁUKÓW, 05.07 21:30

Łuków: francuska komedia na piątkowy wieczór

więcej »
6

MIASTO SIEDLCE, 06.07

Skupienie wszystkich członków Róż Różańcowych

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 06.07

II Dzień Muchawki

więcej »

GARWOLIN, 06.07 19:00

3. Letnia Potańcówka w Miętnem

więcej »
7

SIEMIATYCZE, 07.07

Piracka przygoda na siemiatyckiej plaży

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 07.07

Festyn Rodzinny w Kotuniu

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 07.07

Koncert muzyki klasycznej w dąbrowskim dworze

więcej »

ŁUKÓW, 07.07

Święto Jagody w gminie Łuków

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.07

Wystawa prac Aleksandry Tobota

więcej »

ŁUKÓW, 07.07 10:00

Giełda kolekcjonerów w Łukowie

więcej »

WĘGRÓW, 07.07 11:00

Folk Festiwal w Węgrowie. Poczuj ducha tradycji!

więcej »

MIĘDZYRZEC, 07.07 13:00

Dni Drelowa

więcej »

MIĘDZYRZEC, 07.07 14:00

Jubileusz OSP Rzeczyca

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.07 14:00

II Zawody sołeckie gminy Siemiatycze - zgłosiło się aż 13 sołectw

więcej »

RADZYŃ, 07.07 16:00

Letnia Scena ROK

więcej »

LUBARTÓW, 07.07 19:00

Koncert plenerowy w Kocku. Wystąpi zespół JORYJ KŁOC

więcej »
8 9 10 11

RADZYŃ, 11.07

„Gang Wiewióra 2” w radzyńskim „Kinie pod chmurką”

więcej »

ŁOSICE, 11.07

Piotruś Pan w Łosicach

więcej »

ŁUKÓW, 11.07

Orlęta Łuków zapraszają nowych piłkarzy

więcej »
12

WĘGRÓW, 12.07

Carte Blanche w ramach Kina Plenerowego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.07

GUITAR WORKSHOP na scenie LETNIEGO FESTIWALU POD MURALEM!

więcej »

ŁUKÓW, 12.07

Wakacyjne Poranki w Kinie Łuków

więcej »

ŁUKÓW, 12.07

Wieczór w łukowskim parku

więcej »

SIEMIATYCZE, 12.07 18:00

Mielnik: IV Nadbużańska Noc Kabaretowa

więcej »
13

RADZYŃ, 13.07

Wkrótce IV Święto Kosy w gminie Radzyń

więcej »

DROHICZYN, 13.07

Msza św. dziękczynna za posługę pasterską bpa Tadeusza Pikusa

więcej »

BIELSK PODL., 13.07

Otwarcie sezonu Food Trucków w Bielsku Podlaskim

więcej »

WĘGRÓW, 13.07

Dni Łochowa z zespołem Dżem

więcej »

WĘGRÓW, 13.07

Festiwal Kultury Indian Ameryki Północnej w Węgrowie

więcej »

KRAJ, 13.07 12:00 - 14.07 20:00

I Festiwal Smaków Food Trucków w ramach Dni Grajewa

więcej »
14

SOKOŁÓW, 14.07

Kosowskie Lato

więcej »

RADZYŃ, 14.07

IV Festyn Sportowo-Rekreacyjny w gminie Borki

więcej »

POWIAT BIALSKI, 14.07

Zbliżają się XX Dni Konstantynowa

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 14.07

Wiśniew: VII Bieg Uliczny Z WISIENKĄ W TLE

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 14.07

Bieg uliczny z wisienką w tle

więcej »

ŁUKÓW, 14.07

Łuków: Festiwal Baniek Mydlanych

więcej »

SIEMIATYCZE, 14.07

LOTTO Poland Bike Marathon jedzie na Podlasie

więcej »

ŁOSICE, 14.07

Zbliża się XX Festyn Nadbużański w Serpelicach

więcej »

GARWOLIN, 14.07

Lipówki: charytatywny festyn rodzinny

więcej »

GARWOLIN, 14.07

Spotkajmy się w Miastkowie!

więcej »
15

KRAJ, 15.07

Piesza pielgrzymka Suwałki - Wilno

więcej »
16

PARCZEW, 16.07

Parczew: Święto miasta już w lipcu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.07

KINO PRZYJAZNE SENSORYCZNIE

więcej »
17

PARCZEW, 17.07

Parczew: Święto miasta już w lipcu

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 17.07

Świadczenie 500+ na pierwsze dziecko – busy informacyjne na Mazowszu

więcej »
18

RADZYŃ, 18.07

„Chata” w radzyńskim „Kinie pod Chmurką”

więcej »

ŁUKÓW, 18.07

Łuków: „Wakacje z OSiR-em”

więcej »
19

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 19.07

Głodny? Przyjedź do Białej Podlaskiej!

więcej »
20

SIEMIATYCZE, 20.07

7. Plaża party w Drohiczynie

więcej »

MIŃSK MAZ., 20.07

Sójka Mazowiecka w Cegłowie - zagra Myslovitz

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 20.07

Dni Gminy Wodynie /zapowiedź/

więcej »

SIEMIATYCZE, 20.07

Marszałek Województwa Podlaskiego zaprasza na piknik rodzinny

więcej »

SIEMIATYCZE, 20.07

Mistrzostwa Siemiatycz w siatkówce plażowej w kategorii mężczyzn

więcej »

WĘGRÓW, 20.07

Koncertowy weekend na węgrowskim rynku

więcej »

DROHICZYN, 20.07

Turniej siatkówki plażowej w Drohiczynie

więcej »
21

SIEMIATYCZE, 21.07

Kolorowa Baloniada na siemiatyckiej plaży

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 21.07

Dni Gminy Wodynie /zapowiedź/

więcej »

PARCZEW, 21.07

Zakopower zagra na Dniach Parczewa

więcej »

SIEMIATYCZE, 21.07

Dni Siemiatycz – Siła muzyki Radia ZET w Siemiatyczach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 21.07

Wystawa papug i ptaków egzotycznych w Ujrzanowie

więcej »

POWIAT BIALSKI, 21.07

Festyn NIEDZIELA W TERESPOLU /zapowiedź/

więcej »

SIEMIATYCZE, 21.07

Street Workout – podciąganie na drążku na ilość powtórzeń

więcej »

ŁUKÓW, 21.07

Letni Koncert Dętej Orkiestry Dętej im. Antoniego Próchniewicza w Łukowie

więcej »

WŁODAWA, 21.07

Dzień Pszczelarza w Hańsku

więcej »

ŁOSICE, 21.07

Enej i Playboys gwiazdami tegorocznych Dni Łosic

więcej »

ŁUKÓW, 21.07

75. rocznica Bitwy pod Gręzówką

więcej »

POWIAT BIALSKI, 21.07

Niedziela z Folklorem

więcej »

WĘGRÓW, 21.07

Koncertowy weekend na węgrowskim rynku

więcej »

RADZYŃ, 21.07

Koncert Jacka Musiatowicza

więcej »

POWIAT BIALSKI, 21.07 15:00

Niedziela w Terespolu /zapowiedź/

więcej »
22 23 24 25 26

GARWOLIN, 26.07

Sulbiny: gruziński zespół wystąpi w GCAK

więcej »
27

POWIAT BIALSKI, 27.07

Dni Sławatycz 2019. Wystąpią After Party, Defis i Power Boy

więcej »
28

POWIAT SIEDLECKI, 28.07

Jubileuszowy XX Festyn „Słoneczne Lato” w Mordach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 28.07

Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

więcej »

MIĘDZYRZEC, 28.07

OSP Jelnica na sportowo

więcej »

POWIAT BIALSKI, 28.07

VI Biesiada Rodzinna w Wólce Plebańskiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 28.07

VI Piknik Historyczny w Siedlcach

więcej »

SIEMIATYCZE, 28.07 10:30

Czeremcha: Turniej Szachowy o Puchar św. Krzysztofa

więcej »
29

KRAJ, 29.07

Z TEATRU MŁODZIEŻOWEGO NA DESKI TEATRU POLSKIEGO!

więcej »
30 31

Najnowsze Informacje