R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa z 5 lipca 2019 r.
2019-07-05 17:33:00 Artykuł czytany 62 razy


Rusza wspólny program Ministerstwa Rolnictwa i rozwoju wsi oraz Ministerstwa Środowiska, dotyczący regeneracji gleb poprzez ich wapnowanie. 1 lipca podpisano porozumienie między wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska a Krajową Stacją Chemiczno-Rolniczą, dzięki któremu system dofinansowań dla rolników będzie uproszczony. Budżet całego programu sięga 300 mln złotych, a dotacje do zakupu wapna będą zależały od wielkości gospodarstwa i zawrą się w przedziale od 100 do 300 złotych za tonę. Okres kwalifikowalności kosztów zaczął się 1 czerwca bieżącego roku i będzie obowiązywał do końca października roku 2023. Wnioski o dofinansowanie można będzie składać od 1 sierpnia w okręgowych stacjach chemiczno-rolniczych.


Polskie super-owoce

Borówka, czarna porzeczka, malina i truskawka ale także jagoda kamczacka, mini kiwi, czy aronia. Co łączy te owoce? To, że są zdrowe, smaczne i dlatego powinny częściej pojawiać się na naszych stołach. Pod koniec czerwca zainicjowano kampanię „Czas na polskie super-owoce”.

Minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski zaznaczył, że niesie ona ze sobą pewną nową jakość, bo w sprawie promocji kolejnych gatunków porozumiało się aż siedem organizacji: - Jest to wyjście poza stereotyp konkurencji między organizacjami. Będzie integracja działań promocyjnych, zamiast wypychania się z rynku.

Polska jest drugim w Europie i szóstym na świecie producentem borówki, a nasz eksport ma stałą tendencję wzrostową. Czarna porzeczka miała swoje wzloty i upadki, ale teraz jesteśmy w jej produkcji światowym potentatem, plasując się na drugim miejscu za Federacją Rosyjską. W produkcji malin zajmujemy trzecie miejsce w Europie i piąte w świecie, eksportując owoce zarówno świeże, jak i mrożone. Producenci radzą sobie coraz lepiej, bo mają coraz więcej i coraz lepszych odmian i coraz bardziej zmechanizowany zbiór. Minister Ardanowski zwraca jednak uwagę, że ciągle istnieje potrzeba, by rolnicy się lepiej zintegrowali. Owo organizowanie się może przybierać różne formy. Jako szczególnie polecaną minister Ardanowski wskazał spółdzielnie rolnicze. Mogą one być nie tylko mocnym partnerem dla przetwórców, ale także samodzielnie walczyć na rynkach eksportowych: – Cena nie może być narzucana przez jedną ze stron, ale powinna oscylować w ramach pasma cenowego, wyliczonego w sposób racjonalny, uwzględniającego ceny z wielolecia i koszty produkcji. W ramach tego pasma powinny być negocjacje między dostawcami surowca i przetwórcami.

Wracając zaś do samych owoców – o tym dlaczego warto je wprowadzić szerzej na nasze stoły mówił główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas: - Nasi główni zabójcy to nowotwory i choroby układu krążenia. Borówki, porzeczki i inne owoce chronią nas przed nowotworami, działają kardioprotekcyjnie. Jeśli będziemy zjadać ich odpowiednią ilość, to skrócą się kolejki na SOR-ach. Szklanka lub garść owoców, 5-7 razy dziennie i zapominamy o częstych poradach lekarskich.

Producenci będą zachęcać do jedzenia owoców miękkich nie tylko w sezonie, kiedy można kupić je świeże, ale i przez cały rok – bo przecież można je kupić zamrożone lub przetworzone. Mówił o tym prezes stowarzyszenia plantatorów borówki amerykańskiej Ireneusz Komorowski: - Mamy nadzieję, że to nie będzie „akcja dla samej akcji”, ale rzeczywiście zmienią się nawyki żywieniowe polskiego społeczeństwa. Chcielibyśmy poprawić dane dotyczące chorób cywilizacyjnych polskiego społeczeństwa. Mamy nadzieję, że mimo ekstremalnych zjawisk pogodowych, braku rąk do pracy i innych problemów, wspólnymi siłami zmienimy tę sytuację.


Strategia rozwoju rolnictwa po konsultacjach

2 lipca zakończyły się konsultacje społeczne „Strategii zrównoważonego rozwoju wsi rolnictwa i rybactwa 2030”. W ich ramach odbyły się 4 spotkania makroregionalne i 17 spotkań branżowych. 60 podmiotów – związanych nie tylko z rolnictwem, ale i z lokalnymi samorządami – wniosło w sumie kilkaset opinii i propozycji zmian, choć – jak podkreśla ministerstwo – zasadnicze cele strategii nie budziły zastrzeżeń. Na pierwszym miejscu jest w niej bowiem zwiększenie opłacalności produkcji rolnej i rybackiej. Na drugim – poprawa jakości życia, infrastruktury i stanu środowiska, a na trzecim – rozwój przedsiębiorczości, pozarolniczych miejsc pracy i aktywnego społeczeństwa. Ma to być osiągnięte poprzez 15 kierunków interwencji, 340 działań i 100 projektów strategicznych.

Co najczęściej poruszano podczas konsultacji? Między innymi wpływ klimatu na produkcję rolną, w czym zawierają się takie problemy jak dostęp do wody i interwencje na rynkach w sytuacjach kryzysowych. Wskazywano też na wciąż duże potrzeby infrastrukturalne wsi. Formułowano konkretne oczekiwania co do nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Sygnalizowano trudności w odnalezieniu się w skomplikowanych przepisach i wymagań odnośnie wsparcia publicznego. I wreszcie poruszano kwestie promocji rodzimych produktów, których rozpoznawalność – a często i dostępność wśród konsumentów jest wciąż zbyt niska.


Ukrócić wyzysk

Rada Ministrów przyjęła 2 lipca projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Chodzi w niej o wzmocnienie pozycji producenta rolnego w łańcuchu żywnościowym i ograniczenie zjawiska dyktatu cenowego handlowców i przetwórców, którzy często wykorzystują naturalną przewagę, jaką jest na przykład szybkie psucie się niektórych produktów.

Projekt ustawy doprecyzowuje obowiązek zawierania pisemnych umów na dostarczanie produktów rolnych. Przewiduje wszczynanie postępowań przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a w przypadku stwierdzenia w wyniku kontroli nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej nabywcy względem dostawcy – możliwość nałożenia kary pieniężnej. Rozszerza katalog produktów, ale daje też większą elastyczność jeśli chodzi o rolniczy handel detaliczny i sprzedaż bezpośrednią. Przewiduje ponadto ustalenie cen referencyjnych na podstawie badań prowadzonych przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy, który gromadzi wyniki rachunkowości rolnej na podstawie średnich kosztów produkcji z ostatnich trzech lat, średnich plonów i kosztów pracy.

Posłuchaj:AB  [MSz]
wykop
foto

Biżuteria na prezent. Co kupić dla mamy, żony,...
2019-12-10 08:07:35 Kategoria:

Powszechnie uważa się, że biżuteria jest zawsze sprawdzonym i polecanym pomysłem na prezent dla kobiety. To prawda – pod warunkiem, że wiemy, jaki styl ona posiada, co...

więcej »
foto

Dlaczego lepiej wynajmować niż kupować mieszkanie?
2019-12-10 07:57:47 Kategoria:

Rynek nieruchomości stale się rozwija. Praktycznie na każdym kroku spotykamy nowe inwestycje. Rozbudowane osiedla z wysokimi blokami, pasmo domów szeregowych, biurowce itp....

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoGrudzień 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.12

Powrót do Jedwabnego

więcej »

GARWOLIN, 01.12

Pilawa: utwory Leonarda Cohena w wykonaniu Stanisława Górki

więcej »

SIEMIATYCZE, 01.12

Zaczyna się kolejny piłkarski weekend, trwają Turnieje Piłkarskie Orzeł Cup – Siemiatycze 2019

więcej »

GARWOLIN, 01.12

Świąteczne handmade. Przyjdź na kiermasz!

więcej »

WĘGRÓW, 01.12

„BAROKOWE ODCIENIE LUTNI I ORGANÓW” W WĘGROWSKIEJ BAZYLICE

więcej »

ŁUKÓW, 01.12

Giełda kolekcjonerów w Łukowskim Ośrodku Kultury

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 01.12

Jan Filip Carossi. Rzymianin z urodzenia - Polak z wyboru

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.12

Gwiazdka Mikołaja, czyli Mikołaj dla Wszystkich

więcej »

SIEMIATYCZE, 01.12

Ciechanowiec: Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich w Muzeum Rolnictwa

więcej »

MIĘDZYRZEC, 01.12 16:30

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych w Międzyrzecu

więcej »
2

BIELSK PODL., 02.12

Prawdziwy Mikołaj z Laponii w Bielsku Podlaskim

więcej »
3

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 03.12

Spotkanie duszpasterskie w sprawie misji ewangelizacyjnych

więcej »
4

SIEMIATYCZE, 04.12

Mikołajkowa Zumba Charytatywna w Mielniku

więcej »

RADZYŃ, 04.12

O prawach pacjenta w Radzyniu Podlaskim

więcej »
5

ŁUKÓW, 05.12

Łuków: spotkanie dla tych, którzy chcą zostać żołnierzami

więcej »
6

SIEMIATYCZE, 06.12

XVIII Puchar Podlasia w Piłce Ręcznej Chłopców

więcej »

ŁUKÓW, 06.12

Mikołajkowa akcja łukowskiego klubu „Ostoja”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.12

Bo siła jest kobietą - Wystawa fotografii Agnieszki Król

więcej »

ŁUKÓW, 06.12

Łuków: w świątecznej krainie

więcej »

ŁOSICE, 06.12

Uroczysta gala i koncert Katarzyny Groniec

więcej »

ŁUKÓW, 06.12

Łukowskie Forum Gospodarcze dla Regionu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.12

Zbliżają się Targi Rękodzieła Artystycznego w parku handlowym Arche

więcej »

GARWOLIN, 06.12

Maciejowice: Mikołajki jak z bajki

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.12

Największe jasełka w Siedlcach już za niecały miesiąc

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 06.12 18:00

Bialskie Centrum Kultury zaprasza na Mikołajki w Krainie Oz

więcej »
7

MIASTO SIEDLCE, 07.12

Mecz koszykarek i mikołajkowe show

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.12

Będą tańczyć w Drohiczynie

więcej »

PARCZEW, 07.12

Zaproszenie na uwielbienie do Sanktuarium Królowej Rodzin

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.12

Zbliżają się Targi Rękodzieła Artystycznego w parku handlowym Arche

więcej »

WĘGRÓW, 07.12

Węgrów: sobota z siatkówką

więcej »

MIĘDZYRZEC, 07.12

W sobotę grają międzyrzeccy siatkarze

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.12

Wystawa gołębi pocztowych w Siedlcach

więcej »

REGION, 07.12

Podlasie – Wielkopolska: ludzka solidarność w trudnych wojennych czasach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.12

Turniej tenisa stołowego

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.12

Warsztaty świąteczne w Mielniku

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.12

Zbliżają się Targi Rękodzieła Artystycznego w parku handlowym Arche

więcej »

RADZYŃ, 07.12

W sobotę przyjdź na Radzyński Kiermasz Bożonarodzeniowy, gdzie swoje wyroby zaprezentuje blisko 70. wystawców z całej Polski!

więcej »
8

MIASTO SIEDLCE, 08.12

Charytatywny Bieg Mikołajkowy z Dwójką

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 08.12

Będzie można pomóc młodym mieszkańcom gm. Kotuń

więcej »

POWIAT BIALSKI, 08.12

XVII Powiatowy Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego

więcej »

SIEMIATYCZE, 08.12

XVIII Puchar Podlasia w Piłce Ręcznej Chłopców

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.12

Filmowe Mikołajki w NoveKino Siedlce

więcej »

ŁUKÓW, 08.12

Łuków: historia i legenda figury Chrystusa Miłosiernego

więcej »

ŁUKÓW, 08.12 16:30

Łuków: poznaj sekret Świętego Mikołaja

więcej »
9

MIASTO SIEDLCE, 09.12

Dni Otwarte promujące rodzicielstwo zastępcze

więcej »

SOKOŁÓW, 09.12

Sokołów Podlaski : w poniedziałek utrudnienia na ul. Curie-Skłodowskiej

więcej »
10

MIŃSK MAZ., 10.12

Promocja tomiku poezji i otwarcie wystawy

więcej »

GARWOLIN, 10.12

Antarktyda według Jana Szamryka – spotkanie z podróżnikiem

więcej »

SOKOŁÓW, 10.12

SUTW: M.K. Ogiński - jego muzyka

więcej »
11

SIEMIATYCZE, 11.12

Warsztaty świąteczne w Mielniku

więcej »

POWIAT BIALSKI, 11.12

Połoski: Modlitwy przez wstawiennictwo św. Peregryna o cud zdrowia dla Chorych

więcej »

Nasze klimaty, 11.12

Dzień Kół Gospodyń Wiejskich na antenie Katolickiego Radia Podlasie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.12 18:00

Czy raj istnieje? Opowieści z Tajlandii na VITOexTREAM

więcej »
12

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 12.12

Mistrzostwa w wyciskaniu sztangi leżąc

więcej »
13

ŁUKÓW, 13.12

Sprawdź co wiesz o Łukowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.12

Kręgosłup to podstawa

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.12

Dzień Otwarty na UPH

więcej »

ŁUKÓW, 13.12

Świąteczny konkurs łukowskiego muzeum

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.12

Dla tych, których bolą plecy

więcej »

POWIAT BIALSKI, 13.12

Kodeń: nocne czuwanie młodych

więcej »

WĘGRÓW, 13.12

Węgrów: Dzień Integracji z Osobami z Niepełnosprawnością

więcej »

GARWOLIN, 13.12

Miejsce i tożsamość. Nowe otwarcie w Galerii Kotłownia

więcej »

GARWOLIN, 13.12

Garwolin: w rocznicę stanu wojennego

więcej »
14

GARWOLIN, 14.12

Kiermasz bożonarodzeniowy na maciejowickim rynku

więcej »

ŁOSICE, 14.12

Trwają zgłoszenia wystawców do VI Łosickiego Jarmarku Bożonarodzeniowego

więcej »

SIEMIATYCZE, 14.12

Kiermasz Bożonarodzeniowy w Siemiatyczach

więcej »

RADZYŃ, 14.12

Podczas Spotkania u Hrabiego będą promować „Kozirynek”

więcej »

GARWOLIN, 14.12

Piłkarski weekend w Garwolinie! Turniej im. Jana Piesiewicza

więcej »

WĘGRÓW, 14.12

W Węgrowie i Czerwonce Liwskiej wystąpią artyści z Polski i Ukrainy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.12

Dla tych, których bolą plecy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.12

Motowigilia 2019 w Siedlcach

więcej »

GARWOLIN, 14.12

Fala ludzkich serc – Wojtek Baduchowski i Przyjaciele

więcej »

SIEMIATYCZE, 14.12

Mecz piłki ręcznej na siemiatyckiej hali

więcej »

ŁUKÓW, 14.12

Łuków: wieczór uwielbienia

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 14.12

Suchożebry: Seminarium Mikołajkowe z Kamilem Bazelakiem

więcej »
15

MIASTO SIEDLCE, 15.12

Koncert Grupy Piosenki Poetyckiej i Kwartetu Smyczkowego Aleksandria

więcej »

KRAJ, 15.12

Rozkład jazdy pociągów KM edycji 2019/2020

więcej »

WĘGRÓW, 15.12

W Węgrowie i Czerwonce Liwskiej wystąpią artyści z Polski i Ukrainy

więcej »

GARWOLIN, 15.12

Piłkarski weekend w Garwolinie! Turniej im. Jana Piesiewicza

więcej »

ŁUKÓW, 15.12

Zimowy cyrk na scenie Łukowskiego Ośrodka Kultury

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.12

IX Jarmark Bożonarodzeniowy w Wiśniewie

więcej »

RADZYŃ, 15.12

Dzień Skupienia dla Przedsiębiorców

więcej »

ŁUKÓW, 15.12 10:00

Stoczek Łukowski: przedświąteczne spotkania

więcej »

GARWOLIN, 15.12 14:00

Pilawa: jarmark jakiego jeszcze nie było...

więcej »
16 17

MIASTO SIEDLCE, 17.12

Zbliża się III edycja Turnieju Matematycznego Matemaxus

więcej »
18 19

SOKOŁÓW, 19.12

Spotkanie w ramach Klubu Senior + w Czerwonce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.12

Piosenki Osieckiej na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce!

więcej »
20

POWIAT BIALSKI, 20.12

Jarmark Świąteczny w Janowie Podlaskim

więcej »
21

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 21.12

Jarmark Bożonarodzeniowy w Białej Podlaskiej

więcej »

POWIAT BIALSKI, 21.12

Jarmark Świąteczny w Janowie Podlaskim

więcej »
22

SOKOŁÓW, 22.12

19. Jarmark Bożonarodzeniowy w Sokołowie Podlaskim

więcej »
23 24 25 26 27 28

WĘGRÓW, 28.12

Koncert kolęd

więcej »
29
30 31

SOKOŁÓW, 31.12

Sylwestrowy Maraton Filmowy

więcej »

Najnowsze Informacje