R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa z 20 lipca 2018 r.
2018-07-20 18:47:00 Artykuł czytany 104 razy


Polska zwróciła się do KE o pomoc finansową dla rolników w związku z suszą. Minister rolnictwa Jan Ardanowski przedstawił wniosek w tej sprawie podczas spotkania z komisarzem do spraw rolnictwa Philem Hoganem w Brukseli Do rozmowy doszło przed spotkaniem ministrów rolnictwa z 28 krajów.


Polska na razie liczy straty, więc we wniosku o pomoc finansową nie ma konkretnych kwot. Warszawa postanowiła jednak już teraz zwrócić uwagę na problem. Z danych przedstawionych przez ministerstwo rolnictwa kilka dni temu wynika, że z powodu suszy zostało poszkodowanych ponad 66 tysięcy gospodarstw rolnych, a uprawy uległy zniszczeniu na powierzchni ponad miliona dwustu tysięcy hektarów. Te dane przedstawił dziś minister rolnictwa na spotkaniu z komisarzem i te dane rozdał także ministrom z unijnych krajów z wnioskiem o uruchomienie finansowego wsparcia z budżetu przewidzianego na Wspólną Politykę Rolną. Tym bardziej, że Polska nie jest jedynym krajem dotkniętym przez suszę. Z chwilą ukończenia prac przez komisje, które zajmują się wyliczeniem strat, polski rząd prześle do Komisji Europejskiej ich wyniki i wtedy wskaże konkretną kwotę. Szacuje się, że potrzebne będzie wielomilionowe wsparcie.

Na Sejmowej Komisji Rolnictwa posłowie wysłuchali informacji  Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o problemach i zagrożeniach oraz perspektywach rozwoju polskiej produkcji ekologicznej. Przedstawił ja wiceminister. Szymon Giżyński. Sekretarz stanu nawiązał do Ramowego Planu Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego w Polsce, który został zaktualizowany w czerwcu tego roku.  Szymon Giżyński powiedział, że według danych statystycznych liczba gospodarstw ekologicznych spada, ale rośnie liczba przetwórni zajmujących się produkcją ekologiczną. Wiceminister Giżyński  powiedział, że nie można mówić o tym  ,że stan polskiego rolnictwa ekologicznego jest zły, lecz obecny stan może być punktem wyjścia. W wspomnianym Ramowym Planie Działań dotyczącym rolnictwa ekologicznego jest  siedem punktów . Jednym z nich jest stymulowanie przetwórstwa i kanałów dystrybucji.

Wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński powiedział, że nieodzowna jest  konsolidacja i współpraca miedzy podmiotami z branży. Pozwoli to uniknąć przypadku branży owoców i warzyw. Konieczny jest też wzrost wiedzy konsumentów na temat rolnictwa ekologicznego. Wiceminister Gizyński zapowiedział rozszerzenie sprzedaży bezpośredniej oraz wsparcie gospodarstw rodzinnych m.in. poprzez rozwój.

„Krajowy plan działania na rzecz ograniczenia ryzyka związanego ze stosowaniem środków ochrony roślin na lata 2018-2022” – to wsparcie dla krajowych producentów. Przepisy te pomagają w wytwarzaniu wysokiej jakości żywności, spełniającej wysokie wymagania w zakresie bezpieczeństwa konsumenta, przy zminimalizowaniu negatywnej presji na środowisko naturalne. Dokument został podpisany 11 lipca 2018 r. i skierowany do ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Monitor Polski. Stanowi on kontynuację krajowego planu działania na lata 2013-2017. Podobnie jak poprzedni plan nie nakłada obowiązków na rolników czy przedsiębiorców, lecz określa zadania dla jednostek administracji publicznej w zakresie ograniczania zagrożeń związanych z wykonywaniem chemicznych zabiegów ochrony roślin. Realizacja Krajowego planu działania na lata 2018-2022 pozwoli nie tylko na ograniczenie presji rolnictwa na środowisko naturalne i ochronę jego zasobów, lecz także przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa produkowanej w Polsce żywności. Jest to niezwykle istotne zarówno w kontekście ochrony rodzimych konsumentów, jak i realizowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi intensywnych działań na rzecz pozyskiwania nowych rynków zbytu. W dokumencie przyjęto, że kluczowym celem dla Polski będzie, podobnie jak w latach 2013-2017, upowszechnianie ogólnych zasad integrowanej ochrony roślin. Krajowy plan działania będzie realizowany we współpracy z instytutami naukowo-badawczymi, Ośrodkami Doradztwa Rolniczego, a także służbami podległymi Ministrowi Zdrowia oraz Ministrowi Środowiska. Plan ten koresponduje także z innymi dokumentami strategicznymi opracowanymi przez MRiRW, w tym na rzecz ochrony zapylaczy i rozwoju rolnictwa ekologicznego.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski chciałby, aby w niektórych ambasadach Polski byli zatrudniani radcowie rolni. Ma to ułatwić wymianę handlową z innymi krajami i eksport polskich produktów rolnych.  Minister zaznaczył, że Polska szuka nowych rynków zbytu. Szef resortu rolnictwa  rozmawiał o tym z polskimi ambasadorami. Minister chce, aby radcowie pomagali m.in. we wchodzeniu na zagraniczne rynki niewielkim  producentom, którzy nie dysponują takimi mechanizmami i środkami, jakie mają duże zakłady. Jan Krzysztof Ardanowski przypomniał, że pomysł radców rolnych przy ambasadach pojawił się jeszcze w latach 2005-2007, kiedy był wiceministrem w resorcie. Niedawno w Warszawie minister rolnictwa podpisał dwie umowy z ministrem administracji celnej Chin. Do Państwa Środka ponownie trafi polski drób, eksportowana będzie też ikra pstrąga i łososia. Niebawem Polska podpisze trzecią umowę z Chinami, dotyczącą eksportu koni rekreacyjnych.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przedstawił w Sejmie informację o skutkach suszy i działaniach podejmowanych przez rząd. Jak zapewnił, żaden z poszkodowanych rolników nie zostanie pozostawiony bez pomocy.

Szef resortu rolnictwa poinformował, że w tej chwili w gminach działa 1890 komisji szacujących straty. Dodał, że większość z nich kończy już prace. Informował też, ile gospodarstw ucierpiało w wyniku tegorocznej suszy. "Poszkodowanych gospodarstw na dzień dzisiejszy, te korekty jeszcze będą, jest 91 tysięcy 600 gospodarstw. To milion 558 tysięcy hektarów powierzchni" - powiedział minister, który przewiduje, że dane te wzrosną jeszcze o "kilkaset tysięcy hektarów".

Najbardziej dotkliwa susza po przekroczeniu 70 procent strat w gospodarstwie dotyczy około 74 tysięcy hektarów. Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że rolnicy mogą liczyć na niskooprocentowane kredyty, obniżone składki na ubezpieczenie społeczne, a ci, którzy dzierżawią grunty będą mogli wystąpić o zmniejszenie czynszów. Minister dodał, że po negocjacjach rząd uzyskał możliwość przyspieszenie wypłaty zaliczek na poczet przyszłych dopłat z Unii Europejskiej. "Od połowy października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do końca listopada będzie wypłacała zaliczki w wysokości 70 procent środków, które przypadają dla rolnika w I filarze i 85 procent z II filara z programów rolno-środowiskowo-klimatycznych" - powiedział minister rolnictwa.

Głos zabrał też premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zapowiedział, że w przyszłorocznym budżecie znajdą się "istotne kwoty na system melioracyjny i irygacyjny". Zapewnił też, że rolnictwo jest dla jego gabinetu "fundamentalnie ważne". "Nie będzie silnej polskiej gospodarki bez silnego rolnictwa" - zaznaczył premier.

Posłuchaj:




AI  [MSz]
wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje