R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa z 10 listopada 2017 r.
2017-11-10 16:18:00 Artykuł czytany 703 razy


Od poniedziałku 6 listopada można składać wnioski o pomoc w usuwaniu skutków tegorocznych klęsk żywiołowych. To dodatkowy mechanizm wsparcia, niezależny od rządowej pomocy dla rolników po nawałnicach czy przymrozkach. Środki na ten cel pochodzą z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Poprzednio wnioski można było składać we wrześniu i październiku.


Dokumenty można dostarczyć osobiście do oddziałów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub przesłać pocztą.

Najbardziej poszkodowani mogą otrzymać do 300 tysięcy złotych wsparcia - wskazuje dyrektor Departamentu Działań Inwestycyjnych Małgorzata Niemiec. W tym roku w programie pomocowym nastąpiła istotna zmiana. Rolnicy będą mogli szybciej przystąpić do inwestycji, które potem będą sfinansowane. Wnioski o wsparcie należy składać w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 20 listopada.

Podsekretarz stanu Rafał Romanowski wziął udział w spotkaniu Ministrów Rolnictwa Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Niemiec, Austrii, Węgier, Rumunii, Słowacji, Federacji Rosyjskiej, Białorusi, Mołdawii, Ukrainy i Gruzji z Komisarzem UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności na temat ASF.
Prezydenci krajów Grupy Wyszehradzkiej zaapelowali do Unii Europejskiej o zajęcie się sprawą tak zwanych podwójnych standardów żywności. Był to jeden z tematów zakończonych dwudniowych rozmów prezydentów Polski, Czech, Węgier i Słowacji prowadzonych w węgierskiej miejscowości Szekszard. Kwestia podwójnych standardów żywności stała się aktualna, gdy po badaniach laboratoryjnych okazało się, że niektóre zachodnie koncerny wykorzystują tańsze składniki w żywności, produkowanej na rynki w Europie Środkowo-Wschodniej. Słowacja i Węgry od wielu miesięcy domagają się zmian unijnych przepisów w tej sprawie.  W Sejmie na pytanie o stosunek Ministerstwa rolnictwa i Rozwoju Wsi do podwójnych standardów żywności odpowiadał wiceminister Jacek Bogucki. Wiceminister powiedział, ze badania produktów wykazaly, ze cześć różnic nie wynika jednak z wskazywanych przez producentów przyzwyczajeń i gustów konsumentów. Wprzypadku polskiej żywności ten problem nie jest tak widoczny. Wiceminister Bogucki powiedział, ze z podwójną jakością produktów możemy mieć do czynienia nie tylko jeśli chodzi o żywność.  Czechy zagroziły Unii Europejskiej, , ze jeśli nie podejmie zdecydowanych dzialan na rzecz równego traktowania przez producentów żywności wszystkich mieszkańców Wspólnoty, wstrzyma import towarów od producentów, którzy stosują różne receptur dla Wschodu i Zachodu. Polska na razie nie rozważa podobnych  kroków. JKacek Bogucki wskazał, ze jest to niemożliwe wobec regulacji prawnych w Unii Europejskiej.

Minister Krzysztof Jurgiel spotkał się z ministrem rolnictwa Republiki Iraku Falahem Hassanem Zaidanem, który przebywa w Polsce w ramach irackiej oficjalnej wizyty pod przewodnictwem prezydenta Republiki Iraku Fu’ada Masuma Khadera. Spotkanie miało na celu przede wszystkim omówienie możliwości rozwoju współpracy w dziedzinie rolnictwa. Minister  Jurgiel zadeklarował gotowość zaangażowania strony polskiej w formy współpracy sprzyjające rozwojowi gospodarczemu obu krajów. Podkreślił również, że strona polska jest zainteresowana finalizacją prac związanych z dostępem polskich produktów rolno-spożywczych do rynku irackiego. Obaj ministrowie zgodnie wyrazili potrzebę sformalizowania współpracy dwustronnej poprzez podpisanie Porozumienia o współpracy w dziedzinie rolnictwa miedzy Polską a Irakiem.
Eksport polskiej żywności był także jednym z głównych tematów rozmów prezydenta RP Andrzeja Dudy z przywódcą Iraku Mohammedem Fuadem Masumem Khaderem, który w 6 listopada rozpoczął wizytę w Polsce. W rozmowach plenarnych, które odbywały się w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli również ministrowie rolnictwa Polski i Iraku.

W 2016 r. wielkość eksportu artykułów rolno-spożywczych do Iraku wyniosła  27,7 mln EUR,  co oznaczało 13% wzrost w stosunku do analogicznego okresu 2015 r. W 2016 r. polskie sery i twarogi były najważniejszym polskim produktem eksportowanym na rynek iracki.

Zgodnie z oczekiwaniami środowiska rolniczego, dotyczącymi wsparcia rolników przy zbiorach owoców i warzyw, w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten ma na celu uregulowanie kwestii związanych z zabezpieczeniem społecznym pomocników rolnika przy zbiorach w gospodarstwie rolnym poprzez określenie nowego rodzaju umowy cywilno-prawnej o pomocy przy zbiorach w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników. Po szczegóły odsyłamy do strony internetowej Ministerstwa Rolnictwa i KRUS.

Odbyło się kolejne, 42. już posiedzenie grupy zadaniowej ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń. Spotkaniu przewodniczył minister Krzysztof Jurgiel. Omówiona została aktualna sytuacja epizootyczna dotycząca wystąpienia ASF w kraju. Podkreślono, że wprowadzone, zaostrzone zasady bioasekuracji przynoszą konkretne efekty i dziś nie ma w Polsce ognisk tej choroby. Zwrócono jednocześnie uwagę, że w dalszym ciągu identyfikowane są nowe przypadki ASF u dzików.

Posłuchaj:


Autor Andrzej Ilczuk



AI  [MSz]

wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje