R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa z 30 listopada
2018-11-30 15:57:20 Artykuł czytany 44 razy


Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęło się opracowania „Kanonu kuchni polskiej”/„Polskiego dziedzictwa kulinarnego”. Jego celem projektu jest określenie i skodyfikowanie tradycyjnych cech, metod lub przepisów polskiej kuchni, bogactwa jej smaków, produktów i potraw, które będą uważane za podstawę tej kuchni. Jest to próba uporządkowania tego obszaru tak, aby wspierać naszą narodową tożsamość, doprowadzić do swoistego renesansu kuchni polskiej, a następnie zapewnić jednolity przekaz na arenie międzynarodowej czytamy na stronie internetowej Ministerstwa rolnictwa.


„Kanon kuchni polskiej”/„Polskie dziedzictwo kulinarne” powinien być punktem odniesienia dla restauratorów, szefów kuchni, szkół gastronomicznych, dziennikarzy, działaczy kulinarnych, naszych placówek dyplomatycznych oraz wszystkich innych, którzy będą chcieli włączyć się w promocję i propagowanie kuchni polskiej.   Aby włączyć się w to działanie, należy przesyłać do 15 grudnia 2018 r., na adres mailowy: sekretariat.pj@minrol.gov.pl propozycje potraw, które powinny znaleźć się są  nieograniczone. Na obecnym etapie istotne jest przede wszystkim przesyłanie propozycji dań lub potraw nawiązujących do narodowego kulinarnego dziedzictwa. Otrzymane propozycje zostaną przeanalizowane i ocenione przez powołany w tym celu zespół.  Na dalszym etapie projektu, będą przygotowywane przepisy kulinarne w celu opracowania „Kanonu kuchni polskiej”/ „Polskiego dziedzictwa kulinarnego”. 
 
Tymczasem minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zachęcał członków  Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego do korzystania z bogactwa polskiej żywności. Szef resortu rolnictwa wziął udział w trzecim Forum tej organizacji. Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że polska żywność w połączeniu z warunkami naturalnymi i bogatą historią stanowi nasze narodowe bogactwo, które przyciąga podróżnych z całego świata. Minister Ardanowski poinformował także o zakończeniu prac w parlamencie nad bardzo ważną ustawą, która umożliwia bezpośrednią sprzedaż z gospodarstw rolnych, także do restauracji i hoteli. Zarówno wyrobów nieprzetworzonych jak i przetworzonych. Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił uwagę na obecnie panujący trend w prezentowaniu i promowaniu żywności, jakim jest odejście od anonimowości produktu. Świadomi konsumenci lubią wiedzieć z jakiego regionu, a nawet od którego producenta-rolnika pochodzi produkt, który trafia na ich talerz.  W III Forum Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego uczestniczyło około 200  hotelarzy. Obecnie to gremium liczy  372 członków, w izbie zrzeszonych jest też 6 szkół hotelarskich. Organizacja reprezentuje  około 80 proc. rynku skategoryzowanych hoteli w Polsce.

W roku stulecia odzyskania niepodległości nie można nie podkreślić roli kobiet wiejskich w podtrzymywaniu tradycji i zwyczajów, ale trzeba też zwrócić uwagę na ich zaangażowanie w działalność społeczną i gospodarczą – powiedział podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki witając w ministerstwie liderki polskiej wsi. Konferencja pt. „Rolniczka – kultywator tradycji i koło zamachowe rozwoju gospodarstwa” zorganizowana została przez Radę ds. Kobiet i Rodziny z Obszarów Wiejskich przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych we współpracy z Mazowiecką Izbą Rolniczą.  Konferencja został objęta honorowym patronatem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

W trakcie spotkania wiceminister Ryszard Zarudzki wręczył list gratulacyjny Magdalenie Węgiel, która zwyciężyła w tegorocznej edycji organizowanego w Brukseli, przez Komisję Kobiet Komitetu COPA konkursu na „Europejską Nagrodę za Innowacje dla Rolniczek”. Laureatka prowadząc wraz z córką Gospodarstwo Rybackie „Pstrąg Ojcowski” przywróciła w ten sposób hodowlę pstrąga potokowego w Ojcowskim Parku Narodowym. Uczestniczki konferencji miały także okazję zapoznać się z nowymi możliwościami finansowania i zarobkowania jakie dają regulacje prawne zawarte  w przepisach ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich. Ponadto przedstawione zostały zasady ubezpieczeń i zabezpieczenia społecznego rolników i członków rodzin oraz ubezpieczeń w rolnictwie.  Nie zabrakło również informacji o Wspólnej Polityce Rolnej po roku 2020 w kontekście propozycji nowych ram finansowych.

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaprezentowane zostały wyniki prac nad nową delimitacją ONW i przedyskutowano sposób jej wdrożenia w Polsce.

− Wydarzenie jest  ważne, gdyż prezentuje nowe zasady wyznaczenia zasięgów ONW – mówił minister Jan Krzysztof Ardanowski – Przyzwyczailiśmy się przez kilkanaście lat do dotychczasowego systemu, chociaż przez wielu rolników był on podnoszony jako mało sprawiedliwy. Szczególnie kwestionowanym był czynnik demograficzny. Podstawowe zasady nowego systemu to stosowanie jednolitych dla całej Europy kryteriów biofizycznych dotyczących klimatu, gleby oraz ukształtowania terenu. Wydaje się, że są one najistotniejsze do określenia, które tereny są rolniczo wykorzystywane, do których należy i warto stosować dodatkowe wsparcie finansowe – mówił szef resortu rolnictwa.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Rady Dialogu Społecznego w Rolnictwie, Krajowej Rady Izb Rolniczych, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego, Urzędów Marszałkowskich i merytorycznych departamentów MRiRW.

Podczas III Forum Rolników i Agrobiznesu minister Ardanowski  omówił wyzwania stojące przed rolnictwem w Polsce i w Europie.  Przybliżył też podjęte przez  resort działania na rzecz stabilizacji rynków rolnych, pomocy rządu w łagodzeniu skutków tegorocznej suszy oraz zapewnienia odpowiedniego udziału rolników-producentów rolnych w łańcuchu od "pola do stołu". Jan Krzysztof Ardanowski mówił też  o postrzeganiu  rolnictwa przez społeczeństwo. Mówił o tym, że to nie politycy są przeciwnikami dopłat w rolnictwie.

Od 19 września nie zanotowano w Polsce ognisk ASF. To efekt bardzo dobrej pracy służb weterynaryjnych i wdrażania zasad bioasekuracji przez rolników – poinformował minister Jan Krzysztof Ardanowski. Ustalanie zasad regionalizacji w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium niektórych Państw Unii Europejskiej odbywa się w gronie wszystkich członków Unii wraz z udziałem Komisji Europejskiej.  W związku ze spełnieniem niezbędnych wymogów, strona polska przed posiedzeniem Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz, które odbyło się w połowie października , przedłożyła Komisji Europejskiej propozycję zmiany regionalizacji i zniesienia niektórych obszarów objętych restrykcjami. Podczas głosowania nasza propozycja została zaakceptowana, w następstwie czego około 60 gmin zostało uwolnionych z ograniczeń i już następuje w nich odtwarzanie produkcji.  W połowie listopada Główny Lekarz Weterynarii przekazał do Komisji Europejskiej wykaz kolejnych obszarów zagrożonych wraz z wnioskiem o uchylenie w nich dotychczas obowiązujących restrykcji i przywrócenie tym terenom statusu obszarów objętych ograniczeniami lub obszarów ochronnych. Ostateczna decyzja w tym zakresie zostanie podjęta przez Komisję Europejską po analizie wniosku.

Wniosek dotyczy gmin w województwach: lubelskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i podkarpackim. Zniesienie obszarów zagrożenia wiąże się z liberalizacją ograniczeń dotyczących możliwości przemieszczania wszystkich świń, jak również mięsa wieprzowego i innych produktów pozyskanych od świń.

W Poznaniu rozpoczęła się dziś (30 listopada) Narodowa wystawa Rolnicza. Okazją do jej organizacji jest setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce zaprezentować współczesne osiągnięcia, a także pokazać tradycję i dziedzictwo polskiej wsi.

Narodowa Wystawa Rolnicza umieszczona została w trzech pawilonach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Oprócz wystaw i pokazów zaplanowano tez konferencje, warsztaty, konkursy i animacje dla najmłodszych. Odbędą się również : konferencja naukowa „1918 – 2018 stulecie przemian polskiej wsi” oraz IV Kongres Polskiego Rolnictwa organizowany przez Krajową Radę Izb Rolniczych przy współpracy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Narodowa Wystawa Rolnicza w Poznaniu zakończy się w niedzielę 2 grudnia.

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa pod redakcja Andrzeja Ilczuka Radio KRP nadaje w piątki o 13.40.



AI/DJ
wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje