Rolnicy

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa z 20 września 2019 roku
2019-09-20 14:32:12 Artykuł czytany 101 razy
Ruszył nabór wniosków na dofinansowanie budowy systemu małej retencji w gospodarstwach wiejskich. Beneficjenci mogą liczyć na wsparcie do stu tysięcy złotych. Zbiorniki retencyjne mają być skutecznym działaniem w okresie suszy i niedoborów wody. Dokumenty w sprawie wsparcia można składać w oddziałach terenowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nabory będą miały charakter cykliczny.
retencja. Środki na dofinansowanie budowy systemu małej retencji pochodzą z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Usuwanie folii rolniczych i odpadów produkcyjnych
100 milionów złotych przeznaczy ministerstwo środowiska na program usuwania foli rolniczych i odpadów poprodukcyjnych zalegających u rolników. Dzięki programowi, odzyskowi lub utylizacji poddanych zostanie co najmniej 200 tysięcy ton odpadów takich, jak worki po nawozach, sznurki, siatki i folie.
Minister środowiska Henryk Kowalczyk poinformował, że pilotaż programu, który objął siedem gmin powiatów ostrowskiego i ostrołęckiego na Mazowszu wypadł pomyślnie.
Obecnie o dofinansowanie mogą ubiegać się wszystkie gminy. Minister Henryk Kowalczyk zachęcał samorządy do składania wniosków podkreślając, że program w całości jest finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nabór wniosków trwa do 20 grudnia.
Minister środowiska poinformował też o zwiększeniu do 590 milionów złotych puli środków przeznaczonych na poprawę stanu gospodarki wodno-ściekowej poza aglomeracjami. W ramach programu gminy będą mogły otrzymać pożyczkę m.in. na budowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków, sieci wodociągowych, stacji uzdatniania wody a także oczyszczalni przydomowych. Pożyczki będą częściowo umarzane.
Dożynki Prezydenckie
Minister rolnictwa w czasie Dożynek Prezydenckich w Spale zwrócił uwagę na znaczenie rolników i ich pracy w kontekście całej polityki państwa. Jan Krzysztof Ardanowski nawiązał do wcześniejszych słów prezydenta, który mówił, że rolnicy zapewniają państwu bezpieczeństwo żywnościowe. Minister powiedział, że dzięki temu, że tej żywności nam nie brakuje, władze mogą się skupić na innych aspektach bezpieczeństwa Polski.
Minister rolnictwa wyraził przy tym ubolewanie, że w Polsce nadal dużo żywności się marnuje. W tym kontekście pytał o szacunek do pracy rolników.
W środę 18 września weszła w życie ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Przewiduje ona m.in. nałożenie na duże sklepy obowiązku zawarcia z organizacją pozarządową umowy dot. bezpłatnego przekazywania żywności na cele społeczne.
Krajowa Grupa Spożywcza
Minister rolnictwa i rozwoju Jan Krzysztof Ardanowski poinformował też w Spale, że zakończono tworzenie Krajowej Grupy Spożywczej. Celem tego podmiotu ma być wspieranie rolnictwa.. Trzonem tego narodowego holdingu ma być Krajowa Spółka Cukrowa. Grupa będzie miała wpływ na stabilizację rynku rolno-spożywczego. Zastanie też dokapitalizowała z budżetu Państwa. Powstanie Krajowej Grupy Spożywczej zapowiadali od ubiegłego roku minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski i premier Mateusz Morawiecki.
Podsumowanie prac Porozumienia Rolniczego
W resorcie rolnictwa podsumowano konsultacje w ramach Porozumienia Rolniczego. To forma dialogu między producentami żywności, handlowcami oraz przedstawicielami władz. W trakcie posiedzeń w podgrupach wypracowano ponad 180 propozycji zmian w prawie.
Konsultacje rozpoczęto w marcu bieżącego roku. W trakcie dyskusji powstało 10 zespołów tematycznych. Zajmowały się one produkcją roślinną, zwierzęcą, ograniczaniem upraw GMO, gospodarką wodną czy żywnością wysokiej jakości. Zebrane konkluzje będą szczegółowo analizowane przez władze zapewnił szef resortu.
W negocjacjach brali udział przedstawiciele rolniczych samorządów. Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz cieszył się, że w dialogu wzięła udział zdecydowana większość organizacji związkowych i branżowych z sektora rolnego.
Zespoły robocze spotkały się 37 razy. Podsumowanie dotychczasowych prac nie oznacza wygaszenia Porozumienia Rolniczego - podkreślano w resorcie. Porozumienie Rolnicze wypracowało ok. 180 zaleceń i rekomendacji dla rolnictwa, które są analizowane przez MRiRW Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił uwagę, że niektóre z postulatów czy propozycji rozwiązań były realizowane na bieżąco.
Dziękując prezesowi Wiktorowi Szmulewiczowi za podjęcie inicjatywy wspólnej pracy organizacji i związków zawodowych funkcjonujących w rolnictwie minister Ardanowski podkreślił, że było to bardzo dobre forum dyskusyjne, miejsce wymiany poglądów i wypracowywania kierunków działań.
– Najważniejsze wprowadzone rozwiązania to utworzenie Krajowej Grupy Spożywczej, skonsolidowany i przejrzysty system nadzoru nad jakością żywności oferowanej na rynku oraz zwiększenie udziału rolników w rynku – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski.
Minister poinformował, że na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła, przedłożony przez niego projekt ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz niektórych innych ustaw, który również wpisuje się w realizację postulatów Porozumienia. Porozumienie Rolnicze swoim patronatem objął prezydent Andrzej Duda.
Kampania ,,Produkt polski”
Ministerstwo Rolnictwa i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa chcą zwiększyć świadomość konsumentów na temat polskiej żywności. Służy temu kampanię „Produkt polski”. W akcję zaangażowali się miedzy innymi PKN Orlen i Krajowa Spółka Cukrowa.
Minister Jan Krzysztof Ardanowski mówił, że kampania ma zachęcać Polaków do sięgania po polskie produkty. Mogą być one dobrowolnie oznaczanie charakterystycznym logo.
Szef resortu rolnictwa podkreślił też, że wybieranie rodzimych artykułów to przejaw patriotyzmu gospodarczego. Decyzja o wyborze polskiego produktu przekłada się na dochody państwa, na miejsca pracy, na wzmocnienie naszej gospodarki” - mówił szef resortu rolnictwa.
Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że kampania Produkt polski nie stoi w sprzeczności z aplikacją Polska smakuje. Ma ona bowiem pełnić role informacyjna o producentach. Elementem kampanii ,,Produkt polski" będzie między innymi cykl szkoleń dla producentów żywności i rolników. Dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Grzegorz Pięta powiedział, że spotkania odbędą się we wszystkich województwach. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.polskasmakuje.pl w zakładce „Produkt polski”. Biało-czerwony znak „Produkt polski” umieszczony na produkcie gwarantuje, że co najmniej 75 procent surowca pochodzi z Polski.
W ramach kampanii przygotowano między innymi spoty dla konsumentów, które będą emitowane w ogólnopolskich mediach.
Znakowanie produktów krajem pochodzenia
Czy na produktach w sklepach może pojawić się informacja o kraju pochodzenia? Taki postulaty się pojawiają, minister rolnictwa wnioskował do Komisji Europejskiej o takie znakowanie mięsa. Jan Krzysztof Ardanowski powiedział na konferencji prasowej, że znakowanie odnośnie kraju pochodzenia jest skomplikowane w poszczególnych grupach spożywczych. Minister powiedział, że udało się wprowadzić znakowanie ziemniaków, bo tylko to było możliwe. Obecnie czeka na odpowiedź Komisji w sprawie znakowania mięsa świeżego.
Polski kandydat na komisarza UE d/s rolnictwa
Janusz Wojciechowski polski kandydat na unijnego komisarza ds. rolnictwa zostanie na początku października wysłuchany przez komisję ds. rolnych. Później nad wszystkimi kandydatami na komisarzy zagłosuje Parlament Europejski. W tym tygodniu spotkał się z polskimi europarlamentarzystami z partii opozycyjnych. Minister Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że jest zadowolony z tej kandydatury. Szef resortu przypomniał, że Janusz Wojciechowski jest zwolennikiem rolnictwa zrównoważonego. Za takim optuje również Polska.
Kwadrans z Ministrem Rolnictwa autorstwa Andrzeja Ilczuka Radio Podlasie nadaje w piątki o 13.40. POSŁUCHAJ
Fot.: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
AI/DJ
Zobacz także
- Kwadrans z Ministrem Rolnictwa z 13...
- O dziedzictwie kulinarnym i...
- Notowania z jarmarków /9-12 grudnia/
- Rolniczy handel detaliczny: wnioski...
- Kwadrans z Ministrem Rolnictwa z 6...
- Notowania z jarmarków /2-5 grudnia/
- Kwadrans z Ministrem Rolnictwa z 29...
- Kwadrans z Ministrem Rolnictwa z 22...
- Kwadrans z Ministrem Rolnictwa z 15...
- Kwadrans z Ministrem Rolnictwa z 8...

Ranking najlepszych tabletek na trądzik
2019-12-13 09:18:47 Kategoria:
Wybór odpowiednich tabletek na trądzik nie należy do łatwych spraw. Trądzik jest chorobą skóry, którą niestety nie jest wcale tak łatwo wyleczyć. Większość ludzi...
więcej »
Biżuteria na prezent. Co kupić dla mamy, żony,...
2019-12-10 08:07:35 Kategoria:
Powszechnie uważa się, że biżuteria jest zawsze sprawdzonym i polecanym pomysłem na prezent dla kobiety. To prawda – pod warunkiem, że wiemy, jaki styl ona posiada, co...
więcej »
Dlaczego lepiej wynajmować niż kupować mieszkanie?
2019-12-10 07:57:47 Kategoria:
Rynek nieruchomości stale się rozwija. Praktycznie na każdym kroku spotykamy nowe inwestycje. Rozbudowane osiedla z wysokimi blokami, pasmo domów szeregowych, biurowce itp....
więcej »Co, gdzie, kiedy


Pon | Wt | Śr | Czw | Pią | So | Nd |
---|---|---|---|---|---|---|
1
MIASTO SIEDLCE, 01.12Powrót do Jedwabnego więcej »GARWOLIN, 01.12Pilawa: utwory Leonarda Cohena w wykonaniu Stanisława Górki więcej »POWIAT SIEDLECKI, 01.12Jan Filip Carossi. Rzymianin z urodzenia - Polak z wyboru więcej »SIEMIATYCZE, 01.12Zaczyna się kolejny piłkarski weekend, trwają Turnieje Piłkarskie Orzeł Cup – Siemiatycze 2019 więcej »GARWOLIN, 01.12Świąteczne handmade. Przyjdź na kiermasz! więcej »WĘGRÓW, 01.12„BAROKOWE ODCIENIE LUTNI I ORGANÓW” W WĘGROWSKIEJ BAZYLICE więcej »ŁUKÓW, 01.12Giełda kolekcjonerów w Łukowskim Ośrodku Kultury więcej »MIASTO SIEDLCE, 01.12Gwiazdka Mikołaja, czyli Mikołaj dla Wszystkich więcej »SIEMIATYCZE, 01.12Ciechanowiec: Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich w Muzeum Rolnictwa więcej »MIĘDZYRZEC, 01.12 16:30Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych w Międzyrzecu więcej » |
||||||
2
|
3
|
4 | 5
|
6
MIASTO SIEDLCE, 06.12Bo siła jest kobietą - Wystawa fotografii Agnieszki Król więcej »MIASTO SIEDLCE, 06.12Zbliżają się Targi Rękodzieła Artystycznego w parku handlowym Arche więcej »ŁUKÓW, 06.12Łuków: w świątecznej krainie więcej »MIASTO SIEDLCE, 06.12Największe jasełka w Siedlcach już za niecały miesiąc więcej »ŁOSICE, 06.12Uroczysta gala i koncert Katarzyny Groniec więcej »ŁUKÓW, 06.12Mikołajkowa akcja łukowskiego klubu „Ostoja” więcej »SIEMIATYCZE, 06.12XVIII Puchar Podlasia w Piłce Ręcznej Chłopców więcej »GARWOLIN, 06.12Maciejowice: Mikołajki jak z bajki więcej »ŁUKÓW, 06.12Łukowskie Forum Gospodarcze dla Regionu więcej »MIASTO BIAŁA PODLASKA, 06.12 18:00Bialskie Centrum Kultury zaprasza na Mikołajki w Krainie Oz więcej » |
7
SIEMIATYCZE, 07.12Warsztaty świąteczne w Mielniku więcej »MIASTO SIEDLCE, 07.12Zbliżają się Targi Rękodzieła Artystycznego w parku handlowym Arche więcej »MIASTO SIEDLCE, 07.12Zbliżają się Targi Rękodzieła Artystycznego w parku handlowym Arche więcej »PARCZEW, 07.12Zaproszenie na uwielbienie do Sanktuarium Królowej Rodzin więcej »REGION, 07.12Podlasie – Wielkopolska: ludzka solidarność w trudnych wojennych czasach więcej »MIASTO SIEDLCE, 07.12Turniej tenisa stołowego więcej »MIASTO SIEDLCE, 07.12Wystawa gołębi pocztowych w Siedlcach więcej »MIĘDZYRZEC, 07.12W sobotę grają międzyrzeccy siatkarze więcej »MIASTO SIEDLCE, 07.12Mecz koszykarek i mikołajkowe show więcej »WĘGRÓW, 07.12Węgrów: sobota z siatkówką więcej »SIEMIATYCZE, 07.12Będą tańczyć w Drohiczynie więcej »RADZYŃ, 07.12W sobotę przyjdź na Radzyński Kiermasz Bożonarodzeniowy, gdzie swoje wyroby zaprezentuje blisko 70. wystawców z całej Polski! więcej » |
8
MIASTO SIEDLCE, 08.12Charytatywny Bieg Mikołajkowy z Dwójką więcej »SIEMIATYCZE, 08.12XVIII Puchar Podlasia w Piłce Ręcznej Chłopców więcej »POWIAT SIEDLECKI, 08.12Będzie można pomóc młodym mieszkańcom gm. Kotuń więcej »POWIAT BIALSKI, 08.12XVII Powiatowy Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego więcej »MIASTO SIEDLCE, 08.12Filmowe Mikołajki w NoveKino Siedlce więcej »ŁUKÓW, 08.12Łuków: historia i legenda figury Chrystusa Miłosiernego więcej »ŁUKÓW, 08.12 16:30Łuków: poznaj sekret Świętego Mikołaja więcej » |
9 | 10 | 11
POWIAT BIALSKI, 11.12Połoski: Modlitwy przez wstawiennictwo św. Peregryna o cud zdrowia dla Chorych więcej »SIEMIATYCZE, 11.12Warsztaty świąteczne w Mielniku więcej »Nasze klimaty, 11.12Dzień Kół Gospodyń Wiejskich na antenie Katolickiego Radia Podlasie więcej »MIASTO SIEDLCE, 11.12 18:00Czy raj istnieje? Opowieści z Tajlandii na VITOexTREAM więcej » |
12
|
13
GARWOLIN, 13.12Miejsce i tożsamość. Nowe otwarcie w Galerii Kotłownia więcej »MIASTO SIEDLCE, 13.12Dla tych, których bolą plecy więcej »ŁUKÓW, 13.12Sprawdź co wiesz o Łukowie więcej »ŁUKÓW, 13.12Świąteczny konkurs łukowskiego muzeum więcej »MIASTO SIEDLCE, 13.12Kręgosłup to podstawa więcej »WĘGRÓW, 13.12Węgrów: Dzień Integracji z Osobami z Niepełnosprawnością więcej »MIASTO SIEDLCE, 13.12Dzień Otwarty na UPH więcej »POWIAT BIALSKI, 13.12Kodeń: nocne czuwanie młodych więcej »GARWOLIN, 13.12Garwolin: w rocznicę stanu wojennego więcej » |
14
SIEMIATYCZE, 14.12Mecz piłki ręcznej na siemiatyckiej hali więcej »POWIAT SIEDLECKI, 14.12Suchożebry: Seminarium Mikołajkowe z Kamilem Bazelakiem więcej »GARWOLIN, 14.12Fala ludzkich serc – Wojtek Baduchowski i Przyjaciele więcej »MIASTO SIEDLCE, 14.12Dla tych, których bolą plecy więcej »MIASTO SIEDLCE, 14.12W sobotę grają siatkarze więcej »MIASTO SIEDLCE, 14.12Motowigilia 2019 w Siedlcach więcej »SIEMIATYCZE, 14.12Kiermasz Bożonarodzeniowy w Siemiatyczach więcej »RADZYŃ, 14.12Podczas Spotkania u Hrabiego będą promować „Kozirynek” więcej »ŁUKÓW, 14.12Łuków: wieczór uwielbienia więcej »GARWOLIN, 14.12Piłkarski weekend w Garwolinie! Turniej im. Jana Piesiewicza więcej »ŁOSICE, 14.12Trwają zgłoszenia wystawców do VI Łosickiego Jarmarku Bożonarodzeniowego więcej »GARWOLIN, 14.12Kiermasz bożonarodzeniowy na maciejowickim rynku więcej »WĘGRÓW, 14.12W Węgrowie i Czerwonce Liwskiej wystąpią artyści z Polski i Ukrainy więcej » |
15
MIASTO SIEDLCE, 15.12Koncert Grupy Piosenki Poetyckiej i Kwartetu Smyczkowego Aleksandria więcej »RADZYŃ, 15.12Dzień Skupienia dla Przedsiębiorców więcej »ŁUKÓW, 15.12Zimowy cyrk na scenie Łukowskiego Ośrodka Kultury więcej »GARWOLIN, 15.12Piłkarski weekend w Garwolinie! Turniej im. Jana Piesiewicza więcej »KRAJ, 15.12Rozkład jazdy pociągów KM edycji 2019/2020 więcej »WĘGRÓW, 15.12W Węgrowie i Czerwonce Liwskiej wystąpią artyści z Polski i Ukrainy więcej »POWIAT SIEDLECKI, 15.12IX Jarmark Bożonarodzeniowy w Wiśniewie więcej »ŁUKÓW, 15.12 10:00Stoczek Łukowski: przedświąteczne spotkania więcej »GARWOLIN, 15.12 14:00Pilawa: jarmark jakiego jeszcze nie było... więcej » |
16 | 17
|
18 | 19 | 20
|
21 | 22
|
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28
|
29 |
30 | 31
|
Ostatnio komentowane
- Łuków: stypendyści „Lubelskiej Kuźni Talentów”
- Pomóżmy pogorzelcom z Meszek
- TOP REGIONU 2019 - GŁOSOWANIE
- Obchody 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
- Mecz piłki ręcznej na siemiatyckiej hali
- Łuków: poddajmy się osądowi społeczeństwa
- Łuków: chcą zadbać o pomnik swojego patrona
- Łuków: zawody w układaniu kostki Rubika
- Łuków: nowa stawka uchwalona
- Koncert Jana Pietrzaka i Jego Kapeli spod Egidy