R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa z 20 września 2019 roku
2019-09-20 14:32:12 Artykuł czytany 101 razy


Ruszył nabór wniosków na dofinansowanie budowy systemu małej retencji w gospodarstwach wiejskich. Beneficjenci mogą liczyć na wsparcie do stu tysięcy złotych. Zbiorniki retencyjne mają być skutecznym działaniem w okresie suszy i niedoborów wody. Dokumenty w sprawie wsparcia można składać w oddziałach terenowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nabory będą miały charakter cykliczny.


System małej retencji pozwoli zachować do dyspozycji producentów rolnych np. wody opadowe. Jej nadwyżki to korzyść dla rolników, ale i odbiorców owoców ich pracy - przekonuje minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski:

retencja. Środki na dofinansowanie budowy systemu małej retencji pochodzą z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Usuwanie folii rolniczych i odpadów produkcyjnych

100 milionów złotych przeznaczy ministerstwo środowiska na program usuwania foli rolniczych i odpadów poprodukcyjnych zalegających u rolników. Dzięki programowi, odzyskowi lub utylizacji poddanych zostanie co najmniej 200 tysięcy ton odpadów takich, jak worki po nawozach, sznurki, siatki i folie.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk poinformował, że pilotaż programu, który objął siedem gmin powiatów ostrowskiego i ostrołęckiego na Mazowszu wypadł pomyślnie.

Obecnie o dofinansowanie mogą ubiegać się wszystkie gminy. Minister Henryk Kowalczyk zachęcał samorządy do składania wniosków podkreślając, że program w całości jest finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nabór wniosków trwa do 20 grudnia.

Minister środowiska poinformował też o zwiększeniu do 590 milionów złotych puli środków przeznaczonych na poprawę stanu gospodarki wodno-ściekowej poza aglomeracjami. W ramach programu gminy będą mogły otrzymać pożyczkę m.in. na budowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków, sieci wodociągowych, stacji uzdatniania wody a także oczyszczalni przydomowych. Pożyczki będą częściowo umarzane.

Dożynki Prezydenckie

Minister rolnictwa w czasie Dożynek Prezydenckich w Spale zwrócił uwagę na znaczenie rolników i ich pracy w kontekście całej polityki państwa. Jan Krzysztof Ardanowski nawiązał do wcześniejszych słów prezydenta, który mówił, że rolnicy zapewniają państwu bezpieczeństwo żywnościowe. Minister powiedział, że dzięki temu, że tej żywności nam nie brakuje, władze mogą się skupić na innych aspektach bezpieczeństwa Polski.

Minister rolnictwa wyraził przy tym ubolewanie, że w Polsce nadal dużo żywności się marnuje. W tym kontekście pytał o szacunek do pracy rolników.

W środę 18 września weszła  w życie ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Przewiduje ona m.in. nałożenie na duże sklepy obowiązku zawarcia z organizacją pozarządową umowy dot. bezpłatnego przekazywania żywności na cele społeczne.

Krajowa Grupa Spożywcza


Minister rolnictwa i rozwoju Jan Krzysztof Ardanowski poinformował też w Spale, że zakończono tworzenie Krajowej Grupy Spożywczej. Celem tego podmiotu ma być wspieranie rolnictwa.. Trzonem tego narodowego holdingu ma być Krajowa Spółka Cukrowa.  Grupa będzie miała wpływ na stabilizację rynku rolno-spożywczego. Zastanie też dokapitalizowała z budżetu Państwa. Powstanie Krajowej Grupy Spożywczej zapowiadali od ubiegłego roku minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski i premier Mateusz Morawiecki.

Podsumowanie prac Porozumienia Rolniczego


W resorcie rolnictwa podsumowano konsultacje w ramach Porozumienia Rolniczego. To forma dialogu między producentami żywności, handlowcami oraz przedstawicielami władz. W trakcie posiedzeń w podgrupach wypracowano ponad 180 propozycji zmian w prawie.

Konsultacje rozpoczęto w marcu bieżącego roku. W trakcie dyskusji powstało 10 zespołów tematycznych. Zajmowały się one produkcją roślinną, zwierzęcą, ograniczaniem upraw GMO, gospodarką wodną czy żywnością wysokiej jakości. Zebrane konkluzje będą szczegółowo analizowane przez władze zapewnił szef resortu.

W negocjacjach brali udział przedstawiciele rolniczych samorządów. Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz cieszył się, że w dialogu wzięła udział zdecydowana większość organizacji związkowych i branżowych z sektora rolnego.

Zespoły robocze spotkały się 37 razy. Podsumowanie dotychczasowych prac nie oznacza wygaszenia Porozumienia Rolniczego - podkreślano w resorcie. Porozumienie Rolnicze wypracowało ok. 180 zaleceń i rekomendacji dla rolnictwa, które są analizowane przez MRiRW Jan Krzysztof Ardanowski  zwrócił uwagę, że niektóre z postulatów czy propozycji rozwiązań były realizowane na bieżąco.

Dziękując prezesowi Wiktorowi Szmulewiczowi za podjęcie inicjatywy wspólnej pracy organizacji i związków zawodowych funkcjonujących w rolnictwie minister Ardanowski podkreślił, że było to bardzo dobre forum dyskusyjne, miejsce wymiany poglądów i wypracowywania kierunków działań.

– Najważniejsze wprowadzone rozwiązania to utworzenie Krajowej Grupy Spożywczej, skonsolidowany i przejrzysty system nadzoru nad jakością żywności oferowanej na rynku oraz zwiększenie udziału rolników w rynku – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister poinformował, że na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła,  przedłożony przez niego projekt ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz niektórych innych ustaw, który również wpisuje się w realizację postulatów Porozumienia.  Porozumienie Rolnicze swoim patronatem objął prezydent Andrzej Duda.

Kampania ,,Produkt polski”

Ministerstwo Rolnictwa i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa chcą zwiększyć świadomość konsumentów na temat polskiej żywności. Służy temu  kampanię „Produkt polski”. W akcję zaangażowali się miedzy innymi PKN Orlen i Krajowa Spółka Cukrowa.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski mówił, że kampania ma zachęcać Polaków do sięgania po polskie produkty. Mogą być one dobrowolnie oznaczanie charakterystycznym logo. 

Szef resortu rolnictwa podkreślił też, że wybieranie rodzimych artykułów to przejaw patriotyzmu gospodarczego. Decyzja o wyborze polskiego produktu przekłada się  na dochody państwa, na miejsca pracy, na wzmocnienie naszej gospodarki” - mówił szef resortu rolnictwa.

Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że kampania Produkt polski nie stoi w sprzeczności z aplikacją Polska smakuje. Ma ona bowiem pełnić role informacyjna o producentach. Elementem kampanii ,,Produkt polski" będzie między innymi cykl szkoleń dla  producentów żywności i rolników. Dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Grzegorz Pięta powiedział, że spotkania odbędą się we wszystkich województwach. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.polskasmakuje.pl w zakładce „Produkt polski”. Biało-czerwony znak „Produkt polski” umieszczony na produkcie gwarantuje, że co najmniej 75 procent surowca pochodzi z Polski.

W ramach kampanii przygotowano między innymi spoty dla konsumentów, które będą emitowane w ogólnopolskich mediach.

Znakowanie produktów krajem pochodzenia


Czy na produktach w sklepach może pojawić się informacja o kraju pochodzenia? Taki postulaty się pojawiają, minister rolnictwa wnioskował do Komisji Europejskiej o takie znakowanie mięsa. Jan Krzysztof Ardanowski powiedział  na konferencji prasowej, że znakowanie odnośnie kraju pochodzenia jest skomplikowane w poszczególnych grupach spożywczych. Minister powiedział, że udało się wprowadzić znakowanie ziemniaków, bo tylko to było możliwe. Obecnie czeka na odpowiedź Komisji w sprawie znakowania mięsa świeżego.

Polski kandydat na komisarza UE d/s rolnictwa

Janusz Wojciechowski polski kandydat na unijnego komisarza ds. rolnictwa zostanie na początku października wysłuchany przez komisję ds. rolnych. Później nad wszystkimi kandydatami na komisarzy zagłosuje Parlament Europejski. W tym tygodniu spotkał się z polskimi europarlamentarzystami z partii opozycyjnych. Minister Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że jest zadowolony z tej kandydatury. Szef resortu przypomniał, że Janusz Wojciechowski jest zwolennikiem rolnictwa zrównoważonego. Za takim  optuje również Polska.

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa autorstwa Andrzeja Ilczuka Radio Podlasie nadaje w piątki o 13.40. POSŁUCHAJ

Fot.: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi


AI/DJ
wykop
foto

Ranking najlepszych tabletek na trądzik
2019-12-13 09:18:47 Kategoria:

Wybór odpowiednich tabletek na trądzik nie należy do łatwych spraw. Trądzik jest chorobą skóry, którą niestety nie jest wcale tak łatwo wyleczyć. Większość ludzi...

więcej »
foto

Biżuteria na prezent. Co kupić dla mamy, żony,...
2019-12-10 08:07:35 Kategoria:

Powszechnie uważa się, że biżuteria jest zawsze sprawdzonym i polecanym pomysłem na prezent dla kobiety. To prawda – pod warunkiem, że wiemy, jaki styl ona posiada, co...

więcej »
foto

Dlaczego lepiej wynajmować niż kupować mieszkanie?
2019-12-10 07:57:47 Kategoria:

Rynek nieruchomości stale się rozwija. Praktycznie na każdym kroku spotykamy nowe inwestycje. Rozbudowane osiedla z wysokimi blokami, pasmo domów szeregowych, biurowce itp....

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoGrudzień 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.12

Powrót do Jedwabnego

więcej »

GARWOLIN, 01.12

Pilawa: utwory Leonarda Cohena w wykonaniu Stanisława Górki

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 01.12

Jan Filip Carossi. Rzymianin z urodzenia - Polak z wyboru

więcej »

SIEMIATYCZE, 01.12

Zaczyna się kolejny piłkarski weekend, trwają Turnieje Piłkarskie Orzeł Cup – Siemiatycze 2019

więcej »

GARWOLIN, 01.12

Świąteczne handmade. Przyjdź na kiermasz!

więcej »

WĘGRÓW, 01.12

„BAROKOWE ODCIENIE LUTNI I ORGANÓW” W WĘGROWSKIEJ BAZYLICE

więcej »

ŁUKÓW, 01.12

Giełda kolekcjonerów w Łukowskim Ośrodku Kultury

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.12

Gwiazdka Mikołaja, czyli Mikołaj dla Wszystkich

więcej »

SIEMIATYCZE, 01.12

Ciechanowiec: Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich w Muzeum Rolnictwa

więcej »

MIĘDZYRZEC, 01.12 16:30

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych w Międzyrzecu

więcej »
2

BIELSK PODL., 02.12

Prawdziwy Mikołaj z Laponii w Bielsku Podlaskim

więcej »
3

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 03.12

Spotkanie duszpasterskie w sprawie misji ewangelizacyjnych

więcej »
4

SIEMIATYCZE, 04.12

Mikołajkowa Zumba Charytatywna w Mielniku

więcej »

RADZYŃ, 04.12

O prawach pacjenta w Radzyniu Podlaskim

więcej »
5

ŁUKÓW, 05.12

Łuków: spotkanie dla tych, którzy chcą zostać żołnierzami

więcej »
6

MIASTO SIEDLCE, 06.12

Bo siła jest kobietą - Wystawa fotografii Agnieszki Król

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.12

Zbliżają się Targi Rękodzieła Artystycznego w parku handlowym Arche

więcej »

ŁUKÓW, 06.12

Łuków: w świątecznej krainie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.12

Największe jasełka w Siedlcach już za niecały miesiąc

więcej »

ŁOSICE, 06.12

Uroczysta gala i koncert Katarzyny Groniec

więcej »

ŁUKÓW, 06.12

Mikołajkowa akcja łukowskiego klubu „Ostoja”

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.12

XVIII Puchar Podlasia w Piłce Ręcznej Chłopców

więcej »

GARWOLIN, 06.12

Maciejowice: Mikołajki jak z bajki

więcej »

ŁUKÓW, 06.12

Łukowskie Forum Gospodarcze dla Regionu

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 06.12 18:00

Bialskie Centrum Kultury zaprasza na Mikołajki w Krainie Oz

więcej »
7

SIEMIATYCZE, 07.12

Warsztaty świąteczne w Mielniku

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.12

Zbliżają się Targi Rękodzieła Artystycznego w parku handlowym Arche

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.12

Zbliżają się Targi Rękodzieła Artystycznego w parku handlowym Arche

więcej »

PARCZEW, 07.12

Zaproszenie na uwielbienie do Sanktuarium Królowej Rodzin

więcej »

REGION, 07.12

Podlasie – Wielkopolska: ludzka solidarność w trudnych wojennych czasach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.12

Turniej tenisa stołowego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.12

Wystawa gołębi pocztowych w Siedlcach

więcej »

MIĘDZYRZEC, 07.12

W sobotę grają międzyrzeccy siatkarze

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.12

Mecz koszykarek i mikołajkowe show

więcej »

WĘGRÓW, 07.12

Węgrów: sobota z siatkówką

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.12

Będą tańczyć w Drohiczynie

więcej »

RADZYŃ, 07.12

W sobotę przyjdź na Radzyński Kiermasz Bożonarodzeniowy, gdzie swoje wyroby zaprezentuje blisko 70. wystawców z całej Polski!

więcej »
8

MIASTO SIEDLCE, 08.12

Charytatywny Bieg Mikołajkowy z Dwójką

więcej »

SIEMIATYCZE, 08.12

XVIII Puchar Podlasia w Piłce Ręcznej Chłopców

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 08.12

Będzie można pomóc młodym mieszkańcom gm. Kotuń

więcej »

POWIAT BIALSKI, 08.12

XVII Powiatowy Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.12

Filmowe Mikołajki w NoveKino Siedlce

więcej »

ŁUKÓW, 08.12

Łuków: historia i legenda figury Chrystusa Miłosiernego

więcej »

ŁUKÓW, 08.12 16:30

Łuków: poznaj sekret Świętego Mikołaja

więcej »
9

SOKOŁÓW, 09.12

Sokołów Podlaski : w poniedziałek utrudnienia na ul. Curie-Skłodowskiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.12

Dni Otwarte promujące rodzicielstwo zastępcze

więcej »
10

SOKOŁÓW, 10.12

SUTW: M.K. Ogiński - jego muzyka

więcej »

MIŃSK MAZ., 10.12

Promocja tomiku poezji i otwarcie wystawy

więcej »

GARWOLIN, 10.12

Antarktyda według Jana Szamryka – spotkanie z podróżnikiem

więcej »
11

POWIAT BIALSKI, 11.12

Połoski: Modlitwy przez wstawiennictwo św. Peregryna o cud zdrowia dla Chorych

więcej »

SIEMIATYCZE, 11.12

Warsztaty świąteczne w Mielniku

więcej »

Nasze klimaty, 11.12

Dzień Kół Gospodyń Wiejskich na antenie Katolickiego Radia Podlasie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.12 18:00

Czy raj istnieje? Opowieści z Tajlandii na VITOexTREAM

więcej »
12

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 12.12

Mistrzostwa w wyciskaniu sztangi leżąc

więcej »
13

GARWOLIN, 13.12

Miejsce i tożsamość. Nowe otwarcie w Galerii Kotłownia

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.12

Dla tych, których bolą plecy

więcej »

ŁUKÓW, 13.12

Sprawdź co wiesz o Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 13.12

Świąteczny konkurs łukowskiego muzeum

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.12

Kręgosłup to podstawa

więcej »

WĘGRÓW, 13.12

Węgrów: Dzień Integracji z Osobami z Niepełnosprawnością

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.12

Dzień Otwarty na UPH

więcej »

POWIAT BIALSKI, 13.12

Kodeń: nocne czuwanie młodych

więcej »

GARWOLIN, 13.12

Garwolin: w rocznicę stanu wojennego

więcej »
14

SIEMIATYCZE, 14.12

Mecz piłki ręcznej na siemiatyckiej hali

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 14.12

Suchożebry: Seminarium Mikołajkowe z Kamilem Bazelakiem

więcej »

GARWOLIN, 14.12

Fala ludzkich serc – Wojtek Baduchowski i Przyjaciele

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.12

Dla tych, których bolą plecy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.12

W sobotę grają siatkarze

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.12

Motowigilia 2019 w Siedlcach

więcej »

SIEMIATYCZE, 14.12

Kiermasz Bożonarodzeniowy w Siemiatyczach

więcej »

RADZYŃ, 14.12

Podczas Spotkania u Hrabiego będą promować „Kozirynek”

więcej »

ŁUKÓW, 14.12

Łuków: wieczór uwielbienia

więcej »

GARWOLIN, 14.12

Piłkarski weekend w Garwolinie! Turniej im. Jana Piesiewicza

więcej »

ŁOSICE, 14.12

Trwają zgłoszenia wystawców do VI Łosickiego Jarmarku Bożonarodzeniowego

więcej »

GARWOLIN, 14.12

Kiermasz bożonarodzeniowy na maciejowickim rynku

więcej »

WĘGRÓW, 14.12

W Węgrowie i Czerwonce Liwskiej wystąpią artyści z Polski i Ukrainy

więcej »
15

MIASTO SIEDLCE, 15.12

Koncert Grupy Piosenki Poetyckiej i Kwartetu Smyczkowego Aleksandria

więcej »

RADZYŃ, 15.12

Dzień Skupienia dla Przedsiębiorców

więcej »

ŁUKÓW, 15.12

Zimowy cyrk na scenie Łukowskiego Ośrodka Kultury

więcej »

GARWOLIN, 15.12

Piłkarski weekend w Garwolinie! Turniej im. Jana Piesiewicza

więcej »

KRAJ, 15.12

Rozkład jazdy pociągów KM edycji 2019/2020

więcej »

WĘGRÓW, 15.12

W Węgrowie i Czerwonce Liwskiej wystąpią artyści z Polski i Ukrainy

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.12

IX Jarmark Bożonarodzeniowy w Wiśniewie

więcej »

ŁUKÓW, 15.12 10:00

Stoczek Łukowski: przedświąteczne spotkania

więcej »

GARWOLIN, 15.12 14:00

Pilawa: jarmark jakiego jeszcze nie było...

więcej »
16 17

MIASTO SIEDLCE, 17.12

Zbliża się III edycja Turnieju Matematycznego Matemaxus

więcej »
18 19

MIASTO SIEDLCE, 19.12

Piosenki Osieckiej na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce!

więcej »

SOKOŁÓW, 19.12

Spotkanie w ramach Klubu Senior + w Czerwonce

więcej »
20

POWIAT BIALSKI, 20.12

Jarmark Świąteczny w Janowie Podlaskim

więcej »
21

POWIAT BIALSKI, 21.12

Jarmark Świąteczny w Janowie Podlaskim

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 21.12

Jarmark Bożonarodzeniowy w Białej Podlaskiej

więcej »
22

SOKOŁÓW, 22.12

19. Jarmark Bożonarodzeniowy w Sokołowie Podlaskim

więcej »
23 24 25 26 27 28

WĘGRÓW, 28.12

Koncert kolęd

więcej »
29
30 31

SOKOŁÓW, 31.12

Sylwestrowy Maraton Filmowy

więcej »

Najnowsze Informacje