R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa z 20 września 2019 roku
2019-09-20 14:32:12 Artykuł czytany 103 razy


Ruszył nabór wniosków na dofinansowanie budowy systemu małej retencji w gospodarstwach wiejskich. Beneficjenci mogą liczyć na wsparcie do stu tysięcy złotych. Zbiorniki retencyjne mają być skutecznym działaniem w okresie suszy i niedoborów wody. Dokumenty w sprawie wsparcia można składać w oddziałach terenowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nabory będą miały charakter cykliczny.


System małej retencji pozwoli zachować do dyspozycji producentów rolnych np. wody opadowe. Jej nadwyżki to korzyść dla rolników, ale i odbiorców owoców ich pracy - przekonuje minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski:

retencja. Środki na dofinansowanie budowy systemu małej retencji pochodzą z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Usuwanie folii rolniczych i odpadów produkcyjnych

100 milionów złotych przeznaczy ministerstwo środowiska na program usuwania foli rolniczych i odpadów poprodukcyjnych zalegających u rolników. Dzięki programowi, odzyskowi lub utylizacji poddanych zostanie co najmniej 200 tysięcy ton odpadów takich, jak worki po nawozach, sznurki, siatki i folie.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk poinformował, że pilotaż programu, który objął siedem gmin powiatów ostrowskiego i ostrołęckiego na Mazowszu wypadł pomyślnie.

Obecnie o dofinansowanie mogą ubiegać się wszystkie gminy. Minister Henryk Kowalczyk zachęcał samorządy do składania wniosków podkreślając, że program w całości jest finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nabór wniosków trwa do 20 grudnia.

Minister środowiska poinformował też o zwiększeniu do 590 milionów złotych puli środków przeznaczonych na poprawę stanu gospodarki wodno-ściekowej poza aglomeracjami. W ramach programu gminy będą mogły otrzymać pożyczkę m.in. na budowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków, sieci wodociągowych, stacji uzdatniania wody a także oczyszczalni przydomowych. Pożyczki będą częściowo umarzane.

Dożynki Prezydenckie

Minister rolnictwa w czasie Dożynek Prezydenckich w Spale zwrócił uwagę na znaczenie rolników i ich pracy w kontekście całej polityki państwa. Jan Krzysztof Ardanowski nawiązał do wcześniejszych słów prezydenta, który mówił, że rolnicy zapewniają państwu bezpieczeństwo żywnościowe. Minister powiedział, że dzięki temu, że tej żywności nam nie brakuje, władze mogą się skupić na innych aspektach bezpieczeństwa Polski.

Minister rolnictwa wyraził przy tym ubolewanie, że w Polsce nadal dużo żywności się marnuje. W tym kontekście pytał o szacunek do pracy rolników.

W środę 18 września weszła  w życie ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Przewiduje ona m.in. nałożenie na duże sklepy obowiązku zawarcia z organizacją pozarządową umowy dot. bezpłatnego przekazywania żywności na cele społeczne.

Krajowa Grupa Spożywcza


Minister rolnictwa i rozwoju Jan Krzysztof Ardanowski poinformował też w Spale, że zakończono tworzenie Krajowej Grupy Spożywczej. Celem tego podmiotu ma być wspieranie rolnictwa.. Trzonem tego narodowego holdingu ma być Krajowa Spółka Cukrowa.  Grupa będzie miała wpływ na stabilizację rynku rolno-spożywczego. Zastanie też dokapitalizowała z budżetu Państwa. Powstanie Krajowej Grupy Spożywczej zapowiadali od ubiegłego roku minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski i premier Mateusz Morawiecki.

Podsumowanie prac Porozumienia Rolniczego


W resorcie rolnictwa podsumowano konsultacje w ramach Porozumienia Rolniczego. To forma dialogu między producentami żywności, handlowcami oraz przedstawicielami władz. W trakcie posiedzeń w podgrupach wypracowano ponad 180 propozycji zmian w prawie.

Konsultacje rozpoczęto w marcu bieżącego roku. W trakcie dyskusji powstało 10 zespołów tematycznych. Zajmowały się one produkcją roślinną, zwierzęcą, ograniczaniem upraw GMO, gospodarką wodną czy żywnością wysokiej jakości. Zebrane konkluzje będą szczegółowo analizowane przez władze zapewnił szef resortu.

W negocjacjach brali udział przedstawiciele rolniczych samorządów. Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz cieszył się, że w dialogu wzięła udział zdecydowana większość organizacji związkowych i branżowych z sektora rolnego.

Zespoły robocze spotkały się 37 razy. Podsumowanie dotychczasowych prac nie oznacza wygaszenia Porozumienia Rolniczego - podkreślano w resorcie. Porozumienie Rolnicze wypracowało ok. 180 zaleceń i rekomendacji dla rolnictwa, które są analizowane przez MRiRW Jan Krzysztof Ardanowski  zwrócił uwagę, że niektóre z postulatów czy propozycji rozwiązań były realizowane na bieżąco.

Dziękując prezesowi Wiktorowi Szmulewiczowi za podjęcie inicjatywy wspólnej pracy organizacji i związków zawodowych funkcjonujących w rolnictwie minister Ardanowski podkreślił, że było to bardzo dobre forum dyskusyjne, miejsce wymiany poglądów i wypracowywania kierunków działań.

– Najważniejsze wprowadzone rozwiązania to utworzenie Krajowej Grupy Spożywczej, skonsolidowany i przejrzysty system nadzoru nad jakością żywności oferowanej na rynku oraz zwiększenie udziału rolników w rynku – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister poinformował, że na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła,  przedłożony przez niego projekt ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz niektórych innych ustaw, który również wpisuje się w realizację postulatów Porozumienia.  Porozumienie Rolnicze swoim patronatem objął prezydent Andrzej Duda.

Kampania ,,Produkt polski”

Ministerstwo Rolnictwa i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa chcą zwiększyć świadomość konsumentów na temat polskiej żywności. Służy temu  kampanię „Produkt polski”. W akcję zaangażowali się miedzy innymi PKN Orlen i Krajowa Spółka Cukrowa.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski mówił, że kampania ma zachęcać Polaków do sięgania po polskie produkty. Mogą być one dobrowolnie oznaczanie charakterystycznym logo. 

Szef resortu rolnictwa podkreślił też, że wybieranie rodzimych artykułów to przejaw patriotyzmu gospodarczego. Decyzja o wyborze polskiego produktu przekłada się  na dochody państwa, na miejsca pracy, na wzmocnienie naszej gospodarki” - mówił szef resortu rolnictwa.

Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że kampania Produkt polski nie stoi w sprzeczności z aplikacją Polska smakuje. Ma ona bowiem pełnić role informacyjna o producentach. Elementem kampanii ,,Produkt polski" będzie między innymi cykl szkoleń dla  producentów żywności i rolników. Dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Grzegorz Pięta powiedział, że spotkania odbędą się we wszystkich województwach. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.polskasmakuje.pl w zakładce „Produkt polski”. Biało-czerwony znak „Produkt polski” umieszczony na produkcie gwarantuje, że co najmniej 75 procent surowca pochodzi z Polski.

W ramach kampanii przygotowano między innymi spoty dla konsumentów, które będą emitowane w ogólnopolskich mediach.

Znakowanie produktów krajem pochodzenia


Czy na produktach w sklepach może pojawić się informacja o kraju pochodzenia? Taki postulaty się pojawiają, minister rolnictwa wnioskował do Komisji Europejskiej o takie znakowanie mięsa. Jan Krzysztof Ardanowski powiedział  na konferencji prasowej, że znakowanie odnośnie kraju pochodzenia jest skomplikowane w poszczególnych grupach spożywczych. Minister powiedział, że udało się wprowadzić znakowanie ziemniaków, bo tylko to było możliwe. Obecnie czeka na odpowiedź Komisji w sprawie znakowania mięsa świeżego.

Polski kandydat na komisarza UE d/s rolnictwa

Janusz Wojciechowski polski kandydat na unijnego komisarza ds. rolnictwa zostanie na początku października wysłuchany przez komisję ds. rolnych. Później nad wszystkimi kandydatami na komisarzy zagłosuje Parlament Europejski. W tym tygodniu spotkał się z polskimi europarlamentarzystami z partii opozycyjnych. Minister Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że jest zadowolony z tej kandydatury. Szef resortu przypomniał, że Janusz Wojciechowski jest zwolennikiem rolnictwa zrównoważonego. Za takim  optuje również Polska.

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa autorstwa Andrzeja Ilczuka Radio Podlasie nadaje w piątki o 13.40. POSŁUCHAJ

Fot.: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi


AI/DJ
wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje