R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa z 18 października 2019 r.
2019-10-18 13:48:15 Artykuł czytany 53 razy


W środę 16 października ruszyła wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich dla rolników. To unijny mechanizm wsparcia dostępny dla producentów żywności ze wszystkich krajów Wspólnoty.


 W tym roku zwiększono wysokość wypłacanych zaliczek - w przypadku części płatności - do 85 procent przysługującej pełnej kwoty. Za wypłatę zaliczek odpowiedzialna jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - przypominał szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Wypłata zaliczek daje rolnikom szanse na szybsze inwestycje czy realizację bieżących potrzeb.

Podstawowa wysokość zaliczek wyniesie 70 procent przysługującej płatności. Otrzyma je ponad 1,3 miliona rolników w Polsce. Łącznie ARiMR wypłaci zaliczki z tytułu 20 rodzajów dopłat. Pozostałą ich część Agencja przekazywać będzie od grudnia do połowy przyszłego roku. Zaś na konta rolników poszkodowanych przez suszę trafiło już ponad 180 mln zł. Rolnicy na złożenie wniosków mają jeszcze czas do 31 października. Przyjmują je Biura Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

100 lat Państwowej Administracji Weterynaryjnej

Państwowa Administracja Weterynaryjna  ma 100 lat. Jubileuszowe uroczystości odbyły się w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

- Inspekcja jest elementem struktury państwa, który odpowiada za bezpieczeństwo publiczne, za zwalczanie chorób zwierząt i za zagwarantowanie w imieniu państwa, że żywność wchodząca na rynek jest bezpieczna – podkreślił podczas uroczystych obchodów minister Jan Krzysztof Ardanowski. Szef resortu zapewnił, że przygotowywany jest pakiet zmian, które mają wzmocnić inspekcję weterynaryjną, ułatwić pracę, stworzyć godne warunki wynagradzania i doposażyć.

– Istotne jest to, aby te działania podejmowane były wspólnie ze środowiskiem, żeby reformy wypływały z waszych doświadczeń – dodał minister. Podkreślił przy tym, że sprawa urzędu bezpieczeństwa żywności jest otwarta, choć on sam jest zwolennikiem połączenia wszystkich inspekcji i utworzenia jednego sprawnego urzędu, który będzie nadzorował cały obszar – od producenta do konsumenta. Szef resortu zwrócił również uwagę na nowe wyzwania dotyczące m.in. odbudowy małego przetwórstwa. Podkreślił też znaczenie edukowania rolników w tym zakresie i wyjaśniania im niezbędnych wymogów, które muszą spełniać.

Strategia zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030

Rada Ministrów przyjęła Uchwałę w sprawie przyjęcia „Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030”, przedłożoną przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Podejmując Uchwałę Rada Ministrów potwierdziła, że rozwój obszarów wiejskich i rolnictwa jest konieczny do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju całego kraju i jest priorytetowym zadaniem całego rząd. Dokument zastąpi obowiązującą „Strategię zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa” na lata 2012-2020.

Umowa między energetykami a KOWR

Energia rozproszona daje możliwość stabilizacji sieci, ale stanowi także dodatkowe źródło dochodu dla gospodarstw wiejskich – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas uroczystości podpisania trójstronnego listu intencyjnego, pomiędzy Eneą, Eneą Wytwarzanie i Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Podpisanie tego dokumentu rozpoczyna współpracę, której efektem będzie budowa wielkoobszarowych farm fotowoltaicznych na nieruchomościach rolnych. Inicjatywa ta ma przyczynić się do wzrostu udziału OZE w krajowym miksie energetycznym oraz promocji źródeł odnawialnych na terenach wiejskich.

Sygnatariusze listu chcą powołać spółkę celową, której zadaniem będzie rozwój przedsięwzięć z zakresu odnawialnych źródeł energii, w tym budowa wielkoobszarowych farm wiatrowych na nieruchomościach rolnych, należących do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Potencjalną bazę do budowy instalacji fotowoltaicznych będą stanowiły nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, w tym te o niskiej przydatności rolniczej. W pierwszej kolejności będą to tereny określone w planach i studiach kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin, jako grunty przeznaczone pod inwestycje dotyczące odnawialnych źródeł energii.

Fundusz Promocji Roślin Oleistych


Rozpoczął działalność Fundusz Promocji Roślin Oleistych. Jest jednym z ważniejszych spośród wszystkich dziesięciu już działających - powiedział na  konferencji prasowej minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Minister wręczył powołania 9. członkom Komisji Zarządzającej Funduszem.
 
Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że część pieniędzy z Funduszu Promocji Roślin Oleistych – 15 procent,  trafi do pszczelarzy, bowiem to z pracy pszczół korzystają plantatorzy rzepaku i innych oleistych. To pierwszy taki przypadek w historii i dowód na traktowanie rolnictwa jako całości, systemu naczyń połączonych.

W skład Komisji Zarządzającej Funduszem Promocji Roślin Oleistych wchodzą przedstawiciele producentów z branży roślin oleistych, przedstawicieli przetwórców z branży roślin oleistych, przedstawiciel Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz przedstawiciel producentów produktów pszczelich. Mariusz Olejnik z Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych przedstawił zadania Komisji Zarządzającej Funduszem.

Fundusz Promocji Roślin Oleistych ma na celu wspieranie marketingu rolnego, wzrostu spożycia i promocji roślin oleistych, tj.: rzepaku, rzepiku, soi, lnu i konopi oraz przetworów pochodzących z tych roślin, a także produktów pszczelich: miodu, pyłku kwiatowego, propolisu i mleczka pszczelego. POSŁUCHAJ

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa autorstwa Andrzeja Ilczuka Radio Podlasie nadaje w piątki o 13.40.

AI [ja]

wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Środowe audycje w Katolickim Radiu Podlasie, 1 kwietnia
2020-05-01 08:06:00 Kategoria:

W piwerwszy dzień kwietnia Katolickie Radio Podlasie zaprasza na:

więcej »


foto

Wielkanoc za pasem - podpowiadamy jakie dekoracje...
2020-03-31 15:45:42 Kategoria:

Wielkanoc tuż tuż, pora więc na przygotowanie świątecznych ozdób. Niektóre można kupić, inne warto zrobić samemu. Podpowiadamy, czego nie powinno zabraknąć wśród...

więcej »
foto

Konta osobiste dla bystrzaków, czyli jak analizować...
2020-03-27 07:50:11 Kategoria:

Konto w banku to dla większości z nas absolutnie niezbędny produkt finansowy. Jego posiadanie jest w dzisiejszych czasach niemal obowiązkiem, więc praktycznie każdy staje...

więcej »
foto

O projekcie „Wsparcie samodzielności społecznej osób...
2020-03-27 07:18:00 Kategoria:

Publikujemy materiał filmowy promujący dobry wizerunek osób z zaburzeniami psychicznymi w społeczeństwie w ramach projektu pn. „Wsparcie samodzielności społecznej osób...

więcej »
foto

Zmiany w funkcjonowaniu Galerii Siedlce
2020-03-23 10:48:08 Kategoria:

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, w Galerii Siedlce funkcjonują...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

MIASTO SIEDLCE, 04.04

Próba ustanowienia Rekordu Polski na najwięcej osób posługujących się językiem Makaton

więcej »

GARWOLIN, 04.04

Jarmark Wielkanocny w Pilawie

więcej »
5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24

RADZYŃ, 24.04

Eliminacje Powiatowe Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych 2020

więcej »
25 26
27 28 29 30

Najnowsze Informacje