R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa z 17 maja 2019 r
2019-05-17 13:25:00 Artykuł czytany 64 razy


Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że rolnicy, którzy poniosą straty z powodu suszy, będą mogli liczyć na wsparcie państwa. Nie wykluczył też pomocy unijnej.


Jan Krzysztof Ardanowski mówił, że obecnie susza to najważniejszy problem rolników. Dodał, że jeżeli sytuacja się nie zmieni, rząd podejmie odpowiednie decyzje. Jak mówił Jan Krzysztof Ardanowski, obecnie susza to najważniejszy problem rolników. Dodał, że jeżeli sytuacja się nie zmieni, rząd podejmie odpowiednie decyzje. "Premier Mateusz Morawiecki dał wyraźny sygnał, że jeżeli problem suszy będzie się utrwalał, to zostaną uruchomione środki na pomoc dla rolników, tak jak to było w ubiegłym roku"- wyjaśniał. 

Problem suszy występuje także w innych krajach Unii Europejskiej, takich jak: Czechy i Słowacja.
Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że te kraje włącznie z Polską, zwrócą się do Komisji Europejskiej o pomoc. Minister rolnictwa podkreślił, że w ubiegłym roku Komisja Europejska nie udzieliła żadnej pomocy krajom, w których wystąpił problem suszy.

Sytuacja w Polsce na bieżąco jest monitorowana przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.

Ponad 100 firm z różnych regionów Polski zaprezentowało  swoją żywność na  pikniku  "Poznaj Dobrą Żywność - Polska smakuje na terenie Toru Wyścigów Konnych na Służewcu w Warszawie. 
Swoje stoiska przygotowały  też organizacje, stowarzyszenia i instytucje branżowe, naukowe oraz muzea rolnicze. W czasie pikniku  można było zobaczyć też zabytkowe maszyny i urządzenia służące rolnikom. Swoją ofertę pokazały również gospodarstwa agroturystyczne.

Tegoroczny Piknik odbył się w roku obchodów 80-lecia powstania Toru Wyścigów Konnych na Służewcu. Specjalnym wydarzeniem imprezy była gonitwa o Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Podczas Pikniku Poznaj Dobrą Żywność odbył się również Mazowiecki finał ,,Bitwy Regionów”. To ogólnopolski  konkurs  kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich organizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W "Bitwie Regionów" Koła Gospodyń Wiejskich mają przygotować regionalną potrawę w oparciu o własną recepturę i rodzime produkty.  Najlepszym w woj. mazowieckim okazało się Koło Gospodyń Wiejskich z Łuzek koło Łosic. Panie z Łuzek przyrządziły "Dziki bigos z dziczyzną i czerwoną porzeczką" podawany w chlebie. W stolicy Koło reprezentowały Alicja Pawłowska, Aneta Wojtczuk i przewodnicząca Justyna Trębicka. Drugie miejsce zajęło w nim KGW ,,Korniczanki” ze Starej Kornicy w powiecie łosickim. W finałowej dziesiątce znalazło się też KGW z Ostromęczyna Kolonii. KGW w Łuzkach liczy jedenaścioro członków. Wśród tego grona jest jeden pan. Panie z Łuzek będą reprezentować województwo mazowieckie na finale Bitwy Regionów we wrześniu w Poznaniu.
Minister środowiska Henryk Kowalczyk wraz z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Janem Krzysztofem Ardanowskim przedstawili programy priorytetowe dotyczące usuwania materiałów szkodliwych oraz ochrony gleb, które będą finansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Chodzi o „Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”, „Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest” oraz  „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów z działalności rolniczej”. Ten ostatni najpierw będzie realizowany pilotażowo przez kilka tygodni w siedmiu gminach powiatów ostrołęckiego i ostrowskiego woj. mazowieckiego. Wszystkie programy zakończą się w 2023 roku.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w spotkaniu ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej poszerzonej o Bułgarię, Chorwację, Rumunię, Słowenię, Estonię, Litwę, Łotwę i Francję. Spotkanie zorganizowane zostało przez Słowację w Starej Leśnej w Tatrach Wysokich, jako podsumowanie słowackiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej.

Rozmowy toczyły się w ramach dwóch sesji:
1.    Inicjatywa Bioeast  - Bioekonomia jako akcelerator badań i rozwoju
2.    Podwójna jakość żywności

– Biogospodarka zaczyna być wyzwaniem dla całego świata. Trudno sobie wyobrazić, abyśmy stali z boku. Wykorzystując tzw. rentę zapóźnienia powinniśmy być raczej liderami nie tylko żywnościowego wykorzystania produkcji rolniczej – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Ministrowie rolnictwa dyskutowali o podwójnej jakości żywności w kontekście zatwierdzenia przez Parlament Europejski dyrektywy w odniesieniu do lepszego egzekwowania i unowocześniania przepisów dotyczących ochrony konsumenta. Minister J. K. Ardanowski poinformował, iż podwójne standardy produktów nie maja uzasadnienia na wspólnym rynku europejskim, a zasady uczciwej konkurencji zobowiązują, aby wszyscy konsumenci byli traktowani jednakowo.

Na marginesie spotkania ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej w poszerzonej formule, odbyło się spotkanie ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego z  ministrem rolnictwa Republiki Czeskiej Miroslavem Tomanem.  Dotyczyło przede wszystkim współpracy polsko-czeskiej w kwestiach odnoszących się do bezpieczeństwa i jakości żywności.

Polskie produkty spożywcze cieszą się coraz większym uznaniem chińskich konsumentów. Ponad 60 firm z Polski brało  udział w tegorocznej edycji największych targów importowanej żywności w Chinach - SIAL w Szanghaju. Do Szanghaju przyjechała też oficjalna delegacja ministerstwa rolnictwa. Na targach SIAL 2019 swoją ofertę prezentowali m.in. producenci polskich słodyczy, mleka i jego przetworów, czy też drobiu - ponownie dopuszczonego do sprzedaży na chińskim rynku jesienią ubiegłego roku. Przedstawiciele ponad 60 firm z Polski w trakcie trzech dni targów poszukiwali chińskich kontrahentów. Coraz większą popularnością na chińskim rynku cieszy się polskie mleko, którego sprzedaż do Chin w tym roku - według ekspertów branży - może być rekordowa.

Do Szanghaju przyjechała także polska delegacja, której przewodniczył wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki. Po targach w pobliskim Hangzhou minister wziął udział w spotkaniu ministrów rolnictwa krajów 16+1. Rozmawiano m.in. o  zwiększeniu liczby dopuszczeń na chiński rynek dla producentów drobiu z Polski czy kwestii regionalizacji.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że po konsultacjach przychylił  się do wniosku Krajowej Rady Izb Rolniczych o przedłużenie terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Można je składać do końca maja. POSŁUCHAJ


Fot.: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

AI [ja]
wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Sekretariat Katolickiego Radia Podlasie wznawia...
2020-05-12 17:17:26 Kategoria:

Po przerwie, wznowił swoje funkcjonowanie sekretariat Katolickiego Radia Podlasie. Niektóre sprawy można już załatwiać osobiście od godz. 9.00 do 15.00 w budynku Radia...

więcej »


foto

Ubezpieczenie na życie a niezdolność do pracy
2020-05-25 21:26:57 Kategoria:

Ubezpieczenie na życie zapewnia wsparcie finansowe dla rodziny na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej. Polisa ma jeszcze inną zaletę – gwarantuje Ci pomoc, jeśli stracisz...

więcej »
foto

Hilding to lider w produkcji materacy w Polsce. Sprawdź,...
2020-05-25 13:18:21 Kategoria:

W ofercie Hilding znajdziemy udoskonalone materace sprężynowe, wkłady piankowe o rewolucyjnych właściwościach i luksusowe rozwiązania hybrydowe. Jak, spośród tylu...

więcej »
foto

Generator ozonu OTS-15 – nowe urządzenie w ofercie...
2020-05-20 10:58:25 Kategoria:

Zarodniki pleśni i grzybów, roztocza, wirusy, a także nieprzyjemne zapachy – można się ich skutecznie pozbyć z pomieszczeń, korzystając z generatora ozonu. Model...

więcej »
foto

W Galerii Siedlce otwarte są już wszystkie sklepy
2020-05-15 13:39:24 Kategoria:

Galeria Siedlce zaprasza na zakupy. Wszystkie sklepy są już otwarte.

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoMaj 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

WĘGRÓW, 02.05

Wywieś flagę narodową

więcej »
3

RADZYŃ, 03.05

Radzyń Podlaski: Obchody Święta Konstytucji 3 Maja inne niż zwykle

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.05

Seroczyn: wirtualne świętowanie

więcej »

DROHICZYN, 03.05 18:00

Pogoda na szczęście... koncert online w Drohiczynie

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.05

Siedlce: Wirtualne Dni Otwarte na UPH

więcej »
5 6

GARWOLIN, 06.05

Miętne: wirtualna wycieczka po Podlasiu

więcej »
7 8 9 10

PARCZEW, 10.05

Dzień Rodzin w Parczewie on – line

więcej »
11 12 13 14 15

ŁUKÓW, 15.05

ŁOK: teatr on-line

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.05

Noc Muzeów online

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.05

Siedlce: Noc Muzeów w Internecie

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.05

Śpiewnik Papieski online

więcej »
18 19 20 21 22

RADZYŃ, 22.05

„Majówki” Tomasza Młynarczyka

więcej »

RADZYŃ, 22.05

„Majówki” Tomasza Młynarczyka

więcej »

ŁUKÓW, 22.05

Ł'OK LIVE: Polowanie na lisa

więcej »

WŁODAWA, 22.05

I Włodawskie Kino Samochodowe

więcej »
23

WŁODAWA, 23.05

I Włodawskie Kino Samochodowe

więcej »

SIEMIATYCZE, 23.05

W parafii Św. Andrzeja Boboli będą modlić się non stop przez 7 dni

więcej »
24

WŁODAWA, 24.05

I Włodawskie Kino Samochodowe

więcej »
25 26 27 28 29 30

SIEMIATYCZE, 30.05

W parafii Św. Andrzeja Boboli będą modlić się non stop przez 7 dni

więcej »

PARCZEW, 30.05

Turniej tenisa ziemnego w Parczewie

więcej »
31

POWIAT BIALSKI, 31.05 10:00

V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet do Pratulina

więcej »

Najnowsze Informacje