R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa z 14 sierpnia 2020 r.
2020-08-14 16:32:55 Artykuł czytany 80 razy


W Janowie Podlaskim od 7 do 10 sierpnia odbyło się święto koni arabskich. Złożyły się nań trzydniowy 42 Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi, 51 Aukcja Pride of Poland i letnia aukcja ,,Summer sale”.


Do Narodowego Pokazu zgłoszono ponad 140 koni. Większość z prywatnych stadnin. Decyzją międzynarodowego jury czempionką Polski klaczy rocznych została Mamma Mia z prywatnej hodowli. Czempionem ogierów rocznych Ferrum ze Stadniny w Białce. Klacz Elgarolia z Michałowa zwyciężyła zaś w kategorii klaczy młodszych, a czempionem ogierów młodszych Star Farid z hodowli prywatnej. W klasie klaczy starszych zwyciężyła Pilarosa z Janowa Podlaskiego, a w kategorii  ogierów starszych  Empower z prywatnej hodowli. Za najlepszego konia 42  Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi w Janowie został uznany Ogier Ferrum.

Święto konia arabskiego z Narodowym Pokazem i Aukcją było pierwszą tego rodzaju imprezą na świecie w  tym roku. Zorganizowano je zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa. Z powodu pandemii ograniczono liczbę osób na trybunach. Kupców, którzy nie mogli przyjechać do Janowa, reprezentowali agenci. Wprowadzono też możliwość licytacji telefonicznej. Przebieg imprezy w internecie obserwowało ponad 50 tys. osób na całym świecie.

Tomasz Chalimoniuk, prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych powiedział Radiu Podlasie  że liczba koni prywatnych hodowców wystawionych w Pokazie świadczy o sile branży. Od lat nie zmienia się bowiem liczba koni ze stadnin państwowych zgłaszanych do czempionatów. Konie prywatnych właścicieli nie są już dodatkiem. Narodowy Pokaz uświadamia potencjał i jakość polskiej hodowli koni arabskich - dodał Tomasz Chalimoniuk. Prezes PKWK podkreślił również, że hodowla koni arabskich z działalnościami jej towarzyszącymi  tworzą istotną gałąź rolnictwa.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski powiedział radiu Podlasie, że państwowe stadniny są bazą genetyczną polskich arabów.  Szef resortu rolnictwa podkreślił, że nie można mówić o zapaści tej dziedziny gospodarki. Świadczy o tym m.in. liczba koni w Narodowym Pokazie. Przyszłość  branży szef resortu rolnictwa widzi we współpracy prywatnych i państwowych hodowców. Zapewnił też o wsparciu państwa dla prywatnych hodowców koni.

Nadzór nad państwowymi stadninami sprawuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Jego dyrektor generalny Grzegorz Pięta zauważył, że stadniny są wielokierunkowymi gospodarstwami rolnymi. Miedzy innymi różnorodność kierunków produkcji rolniczej pozwala finansować hodowlę koni arabskich.

Wyjątkowa była w tym roku pula nagród w czempionatach - wynosiła milion złotych. Zwycięzcy w poszczególnych klasach otrzymywali 40 tys. złotych. W zamyśle resortu rolnictwa miało to być wsparcie dla hodowców w czasie pandemii.

Na aukcji Pride of Poland za 1 milion 250 tysięcy euro sprzedano klacz Perfinkę ze Stadniny w Białce. Koń, który jest dzierżawiony w Stanach Zjednoczonych, trafi do Arabii Saudyjskiej. Aukcja była w tym roku dodatkiem do Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi. Wystawiono na niej 22 konie, w tym 17 z państwowych stadnin.

Biogazownie rolnicze - list intencyjny


W Polsce ma powstać 20 biogazowni, które będą wykorzystywały substraty z gospodarstw rolnych i przetwarzały je na energię elektryczną oraz biometan. Głównym inwestorem ma być ORLEN Południe. List intencyjny o współpracy w tym zakresie ORLEN Południe podpisał w Ministerstwie ze spółką H. Cegielski - Poznań, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa i Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu. Biogazownie powstaną w 20 największych gospodarstwach rolnych w całej Polsce, będących obecnie w zasobach Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Generalnym wykonawcą biogazowni rolniczych zostałby H. Cegielski - Poznań. Spółka posiada prawa do licencji na produkcję innowacyjnych biogazowni opartych o polski patent. Technologię opracowano na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Z ramienia KOWR  sygnatariuszem wspomnianego listu intencyjnego był zastępca dyrektora generalnego Sebastian Pieńkowski.

http://archiwum.radiopodlasie.pl/NEW/2020/08/14/kwadrans-o-wsi-i-rolnictwie-z-14-sierpnia/

fot.: KOWR

AI/DW
wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Tydzień z "Zabawą" KRZYSZTOFA ZALEWSKIEGO na antenie...
2020-09-29 12:16:03 Kategoria:

Zapraszamy w tym tygodniu do posłuchania ZABAWY - piątego albumu KRZYSZTOFA ZALEWSKIEGO

więcej »


foto

Historia kart kredytowych
2020-09-30 10:58:58 Kategoria:

Jaka jest historia kart kredytowych? Jakie były jej początki i rozwój na przestrzeni wieków? Na te pytania odpowiemy w niniejszym artykule!

więcej »
foto

Niezapomniane wakacje w Bułgarii – Słoneczny Brzeg i...
2020-09-29 09:32:22 Kategoria:

Jedną z popularniejszych, często wybieranych wakacyjnych destynacji jest Bułgaria. Kraj ten zachwyca pięknymi, piaszczystymi plażami i słonecznym klimatem, które przez...

więcej »
foto

Jak mogą nazywać się apteki internetowe, kto tam...
2020-09-25 07:38:16 Kategoria:

Apteka to szczególne miejsce w opiece zdrowotnej każdego Polaka. Niektórym pacjentom może źle się kojarzyć - chociażby ze względu na comiesięczne wydatki czy stanie w...

więcej »
foto

Jakie konto bankowe dla małżeństw i par?
2020-09-23 13:23:27 Kategoria:

Na założenie wspólnego konta bankowego coraz częściej decydują się małżonkowie oraz pary, które nie zalegalizowały swojego związku. Nie jest to rozwiązanie,...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoPaźdzernik 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.10

ElectroAcoustic ostatni raz w tym roku w Białej Podlaskiej

więcej »
2 3

MIASTO SIEDLCE, 03.10

Spektakl „Dzieci Powstania ’44” Alternatywnego Teatru Tańca LUZ

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 03.10

Bialscy szczypiorniści zagrają z zespołem z Sierpca

więcej »

ŁUKÓW, 03.10

Wola Gułowska: obchody ostatniej bitwy wojny obronnej

więcej »
4

WĘGRÓW, 04.10

Mazowsze w Koronie - Beethoven w Węgrowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.10

Koncert: Św. Jan Paweł II – Przesłanie i Inspiracje

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.10

Mecz charytatywny Kacpi dla Marysi

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.10

Koncert: Św. Jan Paweł II – Przesłanie i Inspiracje

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.10

NOWE SZATY KRÓLA na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 04.10

VI Motocyklowa Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina

więcej »

POWIAT BIALSKI, 04.10

Kontrofensywa nad Bugiem 1920. Bitwa pod Terespolem - konferencja historyczna

więcej »

SOKOŁÓW, 04.10

Piknik charytatywny w Sterdyni

więcej »
5 6 7 8 9

MIASTO SIEDLCE, 09.10

Siedlecka Fala Bluesa

więcej »
10 11
12

SOKOŁÓW, 12.10

Szepty - wernisaż wystawy Janusza Lewandowskiego

więcej »
13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje