R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util

Kwadrans z ministrem rolnictwa – 19 lipca 2019
2019-07-19 18:52:09 Artykuł czytany 142 razy


Susza nie tak szkodliwa, jak zeszłoroczna Tam, gdzie zaistniała – dała się we znaki bardziej, niż rok temu. Ale w skali całej Polski nie była tak dotkliwa, jak w roku 2018. Takie są wstępne oceny skutków wiosennej suszy. Nad wyceną strat pracuje w Polsce 800 komisji w 370 gminach. Pas suszy przebiegał głównie przez środek Polski, od granicy niemieckiej przez lubuskie, wielkopolskie, łódzkie i część Mazowsza.


Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że tegoroczna susza nie jest tak dotkliwa jak w roku ubiegłym, choć zastrzegł, że komisje jeszcze pracują i ostateczny obraz może się zmienić. Minister zapewnia, że najbardziej poszkodowani mogą liczyć na państwową pomoc, choć jej wielkość i kształt ustali się dopiero po podliczeniu strat.

Przy okazji przypomniano, że od 1 sierpnia rusza ogólnopolski program wapnowania gleb.  Choć jest to na pierwszy rzut oka nieoczywiste, poza poprawą parametrów gleby, wapnowanie może też przyczynić się do ograniczenia skutków niewystarczających opadów. – To czynnik zwiększający chłonność gleby, pomagający utrzymanie wody z opadów i podsiąkanie wody z głębszych warstw – tłumaczy min. Ardanowski.

Oprócz programu wapnowania, szykowany jest również program dopłat do nawodnień. W sierpniu, a najdalej we wrześniu rolnicy będą mogli składać wnioski o dofinansowanie ujęć wód powierzchniowych i głębinowych oraz systemów nawodnieniowych i tym samym przeciwdziałać skutkom suszy.

Rolnictwo górskie


W resorcie rolnictwa odbyła się konferencja poświęcona rozwojowi rolnictwa na obszarach, które kojarzą się bardziej z turystyką, niż z rolnictwem. Jak przekonywał minister Ardanowski – niesłusznie, bo żywność z obszarów, które nie są łatwe do zagospodarowania, wcale nie musi być gorsza. Wraz z przedstawicielami tamtejszych samorządów, administracji, naukowców i organizacji rolniczych mówiono co trzeba zrobić, by rolnictwo na tamtych terenach nie tylko utrzymać, ale i rozwinąć. Niektóre proponowane na konferencji rozwiązania mogą być interesujące nie tylko tamtego regionu. Była mowa np. o przywracaniu małych ubojni w gospodarstwach. Zastanawiano się również nad uwypukleniem aspektu regionalnego w promocji. Tutaj nie trzeba wyważać otwartych drzwi, bo są wypróbowane wzorce z zagranicy. – Chcemy iść w kierunku zwiększenia ilości oznaczeń geograficznych. Świetnie robią to Włosi: 299 produktów z Włoch jest w 3 grupach oznaczeń geograficznych, a od nas raptem 42 – powiedział min. Ardanowski.

Po raz kolejny wskazano również możliwości, jakie daje rolniczy handel detaliczny. Po niedawnym odblokowaniu prawnym, ta dziedzina coraz bardziej się rozwija. W tej chwili w skali całego kraju 4,5 tysiąca gospodarstw sprzedaje żywność przetworzoną, a 11 tysięcy – produkty nieprzetworzone.

Przed końską galą

Trwają przygotowania do XLI  Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi. Impreza odbędzie się w Janowie Podlaskim od 9 do 13 sierpnia, pod patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Do pokazu zgłoszono 110 koni od 29 hodowców, w tym od 26 prywatnych. To o połowę więcej, niż rok temu. Minister rolnictwa ocenił, że Polska nadal jest liczącym się hodowcą takich koni, ale rekordowe ceny sprzed kilkunastu lat raczej już na aukcji nie wrócą. Przyczyną są zmiany hodowlane, większa popularność i ogólny rozrost tej rasy koni. Państwowa hodowla będzie utrzymana, bo konie są częścią naszych narodowych tradycji i kultury. – To ważna działalność gospodarcza, ale i nasza wielka miłość i szacunek do koni. Chcę wspierać hodowlę koni w Polsce, ponosząc odpowiedzialność za część przypadającą państwu. Prywatny sektor hodowli koni świetnie się rozwija, ale bez pomocy państwa, bez utrzymywania przez państwo podstawowego zasobu genetycznego uległby zniszczeniu w kilka lat. Dlatego państwo się z tego nie wycofuje i w razie potrzeby będzie do tego dokładać – stwierdził minister rolnictwa.
Przygotowania do pokazów idą dobrze i w ocenie ministerstwa, może to być udana impreza, która przyczyni się do dalszej popularyzacji hodowli koni w Polsce i zada kłam plotkom o jej rzekomym upadku. Promocja czempionatu już trwa. Filmy reklamowe, mailing do 5 tysięcy hodowców na świecie i inne działania pochłonęły 29 tysięcy euro, co zważywszy na skalę i zasięg imprezy uchodzi za kwotę umiarkowaną.

Ryzykowna umowa z Ameryką Południową

Unijne kraje krytykują umowę handlową, podpisaną z Ameryką Południową. Polska chce mocnych klauzul ochronnych, bo obawia się zwiększonego importu do Wspólnoty - między innymi mięsa wołowego i drobiu. Ta sprawa była jednym z tematów spotkania unijnych ministrów rolnictwa w Brukseli. Szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że wzmocnione klauzule ochronne miałyby w sposób natychmiastowy ograniczyć import z Ameryki Południowej, w razie gdyby doszło do zakłócenia sytuacji na rynkach rolnych w Unii. Po unijnej naradzie relacjonował, że wszystkie kraje zgłosiły zastrzeżenia do umowy. Krytykowały też Komisję Europejską, że zbyt późno przesłała im porozumienie. Ministrowie rolnictwa z unijnych krajów poinformowali, że ich rządy ratyfikację uzależniają od odpowiedzi, jakich Komisja udzieli na ich szczegółowe pytania.

Omawiano też kształt przyszłej polityki rolnej Unii Europejskiej i to, jak rolnictwo miałoby uczestniczyć w osiąganiu celów ochrony środowiska i klimatu. Polska stoi tutaj na stanowisku, że uprawa roślin białkowych to nie tylko więcej cennej paszy, ale właśnie działanie prośrodowiskowe. Zwraca jednak uwagę, że wymagania względem rolników cały czas rosną, a na lata 2021-27 zaplanowano dla nich mniej środków budżetowych. Polska chciałaby też, żeby przyszła polityka rolna była  mniej skomplikowana. Małe gospodarstwa należy wyłączyć z warunkowości, a w zakresie kontroli dać  więcej elastyczności państwom  członkowskim.

W negocjowaniu zmian Polska szuka sojuszników między innymi w państwach bałtyckich, ale również we Włoszech, które choć nie popierają szybkiego wyrównania dopłat bezpośrednich, to mają podobne stanowisko w zakresie utrzymania  małych, rodzinnych  gospodarstw rolnych, wzmocnienia pozycji producentów rolnych w łańcuchu dostaw żywności, a także zapewnienia stabilności w prowadzeniu produkcji rolnej.

Z przetwórcami o rynku mięsa

O wołowinie była też mowa na spotkaniu ministra rolnictwa z przedstawicielami sektora przetwórstwa mięsa. Temat jest gorący, bo produkcja wołowiny miała być jednym z motorów napędowych polskiego rolnictwa. Wspomniano więc o rozwijaniu nowych kierunków eksportu – między innymi do krajów arabskich i Turcji.

Jeśli chodzi o rynek krajowy, to minister rolnictwa kładzie akcent na tworzenie przez rolników silnych grup producenckich i ich partnerską współpracę z zakładami przetwórczymi – aby surowiec nie był sprowadzany z zagranicy, ale pochodził w jak największej części z polskich hodowli.
Rozmawiano o nowych polach produkcji i tutaj pojawił się temat narastającej mody na jagnięcinę. Może to być bardzo obiecujący segment rynku mięsa. POSŁUCHAJ

AB [ja]
wykop
foto

Ciekawa lektura na wakacje? Dowiedz się, jak tanio...
2019-08-20 11:57:27 Kategoria:

Lato to czas błogiego relaksu i odpoczynku. Najchętniej spędzamy wówczas czas na świeżym powietrzu – w tym celu nie trzeba nawet wyjeżdżać z Podlasia. Leżak czy koc...

więcej »
foto

Bajkowa Wyspa - przedszkole i żłobek w Pruszynie-Pieńkach
2019-07-01 07:26:27 Kategoria:

W Pruszynie-Pieńkach powstaje Bajkowa Wyspa - najwspanialsze przedszkole i żłobek. Bajkowa wyspa to niepowtarzalne miejsce na żłobkowo przedszkolnej mapie Siedlec i...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoSierpień 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.08

Rajd rowerowy z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.08

MOK: Lato w mieście 2019

więcej »

RADZYŃ, 01.08

Bajka dla dzieci „Mała wielka stopa”

więcej »

POWIAT BIALSKI, 01.08 16:30

Terespol pamięta! - 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

więcej »

SOKOŁÓW, 01.08 17:00

Uczczą pamięć Powstańców

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.08 17:00

Oddadzą cześć Powstańcom

więcej »

GARWOLIN, 01.08 17:00

Garwolin: 75. rocznica Powstania Warszawskiego

więcej »

ŁUKÓW, 01.08 17:00

Łukowskie obchody wybuchu Powstania Warszawskiego

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.08 17:00

Biała Podlaska: obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

więcej »

MIŃSK MAZ., 01.08 18:30

Wernisaż wystawy malarstwa Anny Kurdej

więcej »

SIEMIATYCZE, 01.08 19:00

Siemiatycze: wystawa w bibliotece

więcej »
2

SIEMIATYCZE, 02.08 17:00

Międzynarodowy Festiwal Folkloru zagości w Ciechanowcu

więcej »

ŁUKÓW, 02.08 21:00

Łuków: Jetro Cinema Summer

więcej »
3

MIĘDZYRZEC, 03.08

Festyn żeglarski w Międzyrzecu /zapowiedź/

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 03.08

Bezpłatna mammografia w Białej Podlaskiej

więcej »

SIEMIATYCZE, 03.08

Zapowiada się kolejny rekordowy spływ – w sobotę z Drohiczyna wyrusza spływ „500 kajaków”

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.08

„Zielony Korczew” już w ten weekend

więcej »

SIEMIATYCZE, 03.08 12:00

Muzyczne Dialogi nad Bugiem

więcej »

WĘGRÓW, 03.08 18:00

Koncert „Wokół Fenomenu Pieśni Romantycznej”

więcej »
4

POWIAT BIALSKI, 04.08

Dni Wisznic 2019 z Lady Pank i Zenkiem Martyniukiem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.08

Otwarta scena MOK. Summer on the street

więcej »

GARWOLIN, 04.08

Festyn rodzinny w Niesadnej

więcej »

POWIAT BIALSKI, 04.08

Wojewódzka Wystawa Koni Zimnkorwistych

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 04.08

„Zielony Korczew” już w ten weekend

więcej »

RADZYŃ, 04.08

W Radzyniu niedziela pełna atrakcji dla dzieci

więcej »

SIEMIATYCZE, 04.08

Niedzielne popołudnie ze sztuką w Perlejewie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 04.08

Pod Siedlcami w Wiśniewie...

więcej »

ŁUKÓW, 04.08 10:00

Łuków: giełda kolekcjonerów

więcej »

ŁUKÓW, 04.08 12:00

Powiat łukowski: Święto Miodów 2019

więcej »

ŁUKÓW, 04.08 13:00

Łukowski Klub „Ostoja” zaprasza do oddawania krwi

więcej »

MIŃSK MAZ., 04.08 14:00

Czytanie na trawie w Mińsku Mazowieckim

więcej »

SIEMIATYCZE, 04.08 17:00

Dzień Grodziska 2019

więcej »

WĘGRÓW, 04.08 19:00

„Ordonka” - koncert Marleny Uziębło

więcej »
5 6 7 8

RADZYŃ, 08.08

„Gra o wszystko” w wakacyjnym „Kinie pod Chmurką”

więcej »

WŁODAWA, 08.08 14:00

Ludzie słowa: Spotkanie z Grażyną Lutosławską

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.08 19:00

MOK Summer Music Festival - The Best of Queen

więcej »
9

ŁUKÓW, 09.08 21:00

Letnie kino w łukowskim parku

więcej »
10

SIEMIATYCZE, 10.08

Chopin nad Bugiem

więcej »

SOKOŁÓW, 10.08

Powiat sokołowski: będą utrudnienia w ruchu

więcej »

SOKOŁÓW, 10.08

MISTRZOSTWA POLSKI MASTERS

więcej »

MIŃSK MAZ., 10.08

I Charytatywny Piknik Rodzinny Mazowsze Bohaterom

więcej »

WĘGRÓW, 10.08

Michał Szpak gwiazdą Dni Węgrowa 2019

więcej »

WĘGRÓW, 10.08 11:00

I Węgrowski Zlot Pojazdów Zabytkowych

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.08 11:00

KsięgoZbiór w Białej Podlaskiej

więcej »

SIEMIATYCZE, 10.08 18:00

Proletaryat wystąpi w sobotę w Siemiatyczach na Blues – Rock Festiwal

więcej »
11

POWIAT BIALSKI, 11.08

Wkrótce wieczór uwielbienia w Wisznicach

więcej »

SOKOŁÓW, 11.08

MISTRZOSTWA POLSKI MASTERS

więcej »

MIŃSK MAZ., 11.08

MĄŻ i ŻONA Aleksandra Fredry w świetlicy wiejskiej w Dąbrowie

więcej »

ŁUKÓW, 11.08

Pomnik ostatniego żołnierza wyklętego

więcej »

SOKOŁÓW, 11.08

Powiat sokołowski: będą utrudnienia w ruchu

więcej »

SIEMIATYCZE, 11.08

Watertag – Bitwa wodna w Siemiatyczach

więcej »

RADZYŃ, 11.08

Piknik u Potockich

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 11.08

Zbuczyn: piknik rodzinny i spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 11.08

Piknik Strażacki w Skórcu

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 11.08 10:00

Piknik Strażacki OSP Skórzec

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 11.08 12:00

Piknik i turniej siatkarski w Kotuniu

więcej »

POWIAT BIALSKI, 11.08 14:00

Jarmark Rękodzielniczy w Terespolu

więcej »

ŁUKÓW, 11.08 19:00

Łuków: disco w amfiteatrze

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.08 19:00

MOK Summer Music Festival - Ballady Leonarda Cohena

więcej »
12

ŁUKÓW, 12.08

Kino Łuków: „Zatańczymy?”

więcej »

ŁUKÓW, 12.08

Łuków: „Podziemna Historia”

więcej »

POWIAT BIALSKI, 12.08

Przed nami - Sprawni Poprzez Sport 2019

więcej »

GARWOLIN, 12.08 17:00

Chodzi mucha po suficie. Koncert duetu muzycznego kontrabas i trąbka

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.08 18:00

Fatum w Siedlcach

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.08

Dwa jubileusze w „Królówce”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.08

Doroczna Wystawa Prac Pracowni Rysunku i Malarstwa

więcej »

GARWOLIN, 14.08

Maciejowice: pamiętają w Bitwie Warszawskiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.08 10:00

Święto Wojska dzień wcześniej

więcej »

POWIAT BIALSKI, 14.08 12:00

Uroczystości odpustowe w Kodniu

więcej »

POWIAT BIALSKI, 14.08 17:00

Uroczystości odpustowe w Leśnej Podlaskiej

więcej »
15

ŁUKÓW, 15.08

ŁOK włącza się w obchody Święta Wojska Polskiego

więcej »

MIŃSK MAZ., 15.08

Jarmark folkowy w Wilkowyjach

więcej »

POWIAT BIALSKI, 15.08

Uroczystości odpustowe w Kodniu

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.08

Zbliża się Disco Mazovia w Mościbrodach

więcej »

POWIAT BIALSKI, 15.08

Uroczystości odpustowe w Leśnej Podlaskiej

więcej »

ŁUKÓW, 15.08

Łuków: Święto Wojska Polskiego

więcej »

SIEMIATYCZE, 15.08

Turniej Siatkówki Plażowej w Ciechanowcu

więcej »

GARWOLIN, 15.08 10:00

Święto Wojska Polskiego w Garwolinie

więcej »

SIEMIATYCZE, 15.08 12:00

Parada motocykli Siemiatycze - Drohiczyn – Grodzisk

więcej »

LUBARTÓW, 15.08 20:00

Opera w plenerze, czyli Moniuszko w Kozłówce

więcej »
16

ŁUKÓW, 16.08

Francuska komedia „Alibi. com" w ramach „JETRO CINEMA SUMMER 2019”

więcej »
17

SIEMIATYCZE, 17.08 10:00

6. Turniej Plażowej Piłki Siatkowej w Mielniku

więcej »

LUBARTÓW, 17.08 16:00

Dni Kocka 2019

więcej »
18

SOKOŁÓW, 18.08

Festyn OSP w Sawicach

więcej »

POWIAT BIALSKI, 18.08

Jarmark Sapieżyński w Kodniu - zapowiedź

więcej »

SOKOŁÓW, 18.08

Letni Koncert Disco w Sokołowie Podlaskim

więcej »

GARWOLIN, 18.08

Garwolin: festyn rodzinny ze szczytnym celem

więcej »

LUBARTÓW, 18.08

Kock: Uroczystości patriotyczne i dożynki gminno - parafialne

więcej »

MIŃSK MAZ., 18.08

Dożynki Gminno-Parafialne w Latowiczu

więcej »

GARWOLIN, 18.08

Górzno: tego jeszcze nie grali

więcej »

RADZYŃ, 18.08

Charytatywny Maraton Zumby „Pokoloruj Świat”

więcej »

POWIAT BIALSKI, 18.08 11:00

I Bialskopodlaskie Święto Miodu

więcej »

RADZYŃ, 18.08 12:00

Dożynki Gminno-Parafialne w Ulanie-Majoracie

więcej »

RYKI, 18.08 13:00

Dziękczynienie za plony w gminie Kłoczew

więcej »

WĘGRÓW, 18.08 19:00

Koncert „Wschodnia Nuta Po Naszemu”

więcej »

ŁUKÓW, 18.08 19:00

Artyści z Krakowa i organista z USA wystąpią w Łukowie

więcej »
19 20

MIASTO SIEDLCE, 20.08

Kolejna odsłona cyklu Kino Sensoryczne już 20 sierpnia

więcej »

MIŃSK MAZ., 20.08

Warsztaty rodzinne - szycie filcowych kapci

więcej »
21 22

ŁOSICE, 22.08

Minister środowiska odwiedzi powiat łosicki

więcej »

POWIAT BIALSKI, 22.08 18:00

Połoski: Inauguracja modlitw do Św. Rity z Cascii

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.08 19:00

MOK Summer Music Festival - Tribute to Sting

więcej »

DROHICZYN, 22.08 20:00

Golgota Młodych 2019 „Rozłam”

więcej »
23 24

MIASTO SIEDLCE, 24.08

Koncert muzyki klezmerskiej na scenie Letniego Festiwalu pod Muralem!

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.08 09:00

Letnie Rekolekcje z ks. Rafałem Jarosiewiczem w Siedlcach

więcej »

POWIAT BIALSKI, 24.08 15:00

Międzynarodowa Biesiada Nadbużańska /zapowiedź/

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.08 15:00

Wakacyjna Kraina Zabawy

więcej »
25

SIEMIATYCZE, 25.08

Cross Triathlon Siemiatycze i Mini Triathlon Siemiatycki 2019

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.08

Bieg Jacka po raz dziesiąty!

więcej »

RADZYŃ, 25.08

Letnia Wyprzedaż Garażowa

więcej »

MIĘDZYRZEC, 25.08

Dożynki gminne w Jelnicy i Sawkach

więcej »

GARWOLIN, 25.08

Gminne dziękczynienie za plony w Podłężu

więcej »

SIEMIATYCZE, 25.08 11:30

100 lat parafii Kąty

więcej »

WĘGRÓW, 25.08 12:00

VI Dożynkowy Festyn Parafialny w Grębkowie

więcej »

RYKI, 25.08 12:30

Dożynki powiatowo-gminne w Rykach

więcej »

GARWOLIN, 25.08 13:00

Dziękczynienie za plony w gminie Pilawa

więcej »

WĘGRÓW, 25.08 13:00

I Piknik Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Węgrowskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.08 16:00

Każdy ma swoje Westerplatte…

więcej »

SIEMIATYCZE, 25.08 17:00

Wystawa malarstwa Piotra Kowieskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.08 18:00

Krucjata Różańcowa za Ojczyznę /zapowiedź/

więcej »
26 27 28 29 30

RADZYŃ, 30.08

Ania Karwan, Katarzyna Groniec i Kuba Sienkiewicz wystąpią w Radzyniu

więcej »
31

RADZYŃ, 31.08

Ania Karwan, Katarzyna Groniec i Kuba Sienkiewicz wystąpią w Radzyniu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 31.08

2. Plogging Siedlce

więcej »

LUBARTÓW, 31.08

Koncert w Kocku - Z Klasyką przez Polskę

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 31.08

V Rodzinny Piknik Trzeźwościowy

więcej »

Najnowsze Informacje