R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util

Kwadrans z ministrem rolnictwa – 19 lipca 2019
2019-07-19 18:52:09 Artykuł czytany 162 razy


Susza nie tak szkodliwa, jak zeszłoroczna Tam, gdzie zaistniała – dała się we znaki bardziej, niż rok temu. Ale w skali całej Polski nie była tak dotkliwa, jak w roku 2018. Takie są wstępne oceny skutków wiosennej suszy. Nad wyceną strat pracuje w Polsce 800 komisji w 370 gminach. Pas suszy przebiegał głównie przez środek Polski, od granicy niemieckiej przez lubuskie, wielkopolskie, łódzkie i część Mazowsza.


Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że tegoroczna susza nie jest tak dotkliwa jak w roku ubiegłym, choć zastrzegł, że komisje jeszcze pracują i ostateczny obraz może się zmienić. Minister zapewnia, że najbardziej poszkodowani mogą liczyć na państwową pomoc, choć jej wielkość i kształt ustali się dopiero po podliczeniu strat.

Przy okazji przypomniano, że od 1 sierpnia rusza ogólnopolski program wapnowania gleb.  Choć jest to na pierwszy rzut oka nieoczywiste, poza poprawą parametrów gleby, wapnowanie może też przyczynić się do ograniczenia skutków niewystarczających opadów. – To czynnik zwiększający chłonność gleby, pomagający utrzymanie wody z opadów i podsiąkanie wody z głębszych warstw – tłumaczy min. Ardanowski.

Oprócz programu wapnowania, szykowany jest również program dopłat do nawodnień. W sierpniu, a najdalej we wrześniu rolnicy będą mogli składać wnioski o dofinansowanie ujęć wód powierzchniowych i głębinowych oraz systemów nawodnieniowych i tym samym przeciwdziałać skutkom suszy.

Rolnictwo górskie


W resorcie rolnictwa odbyła się konferencja poświęcona rozwojowi rolnictwa na obszarach, które kojarzą się bardziej z turystyką, niż z rolnictwem. Jak przekonywał minister Ardanowski – niesłusznie, bo żywność z obszarów, które nie są łatwe do zagospodarowania, wcale nie musi być gorsza. Wraz z przedstawicielami tamtejszych samorządów, administracji, naukowców i organizacji rolniczych mówiono co trzeba zrobić, by rolnictwo na tamtych terenach nie tylko utrzymać, ale i rozwinąć. Niektóre proponowane na konferencji rozwiązania mogą być interesujące nie tylko tamtego regionu. Była mowa np. o przywracaniu małych ubojni w gospodarstwach. Zastanawiano się również nad uwypukleniem aspektu regionalnego w promocji. Tutaj nie trzeba wyważać otwartych drzwi, bo są wypróbowane wzorce z zagranicy. – Chcemy iść w kierunku zwiększenia ilości oznaczeń geograficznych. Świetnie robią to Włosi: 299 produktów z Włoch jest w 3 grupach oznaczeń geograficznych, a od nas raptem 42 – powiedział min. Ardanowski.

Po raz kolejny wskazano również możliwości, jakie daje rolniczy handel detaliczny. Po niedawnym odblokowaniu prawnym, ta dziedzina coraz bardziej się rozwija. W tej chwili w skali całego kraju 4,5 tysiąca gospodarstw sprzedaje żywność przetworzoną, a 11 tysięcy – produkty nieprzetworzone.

Przed końską galą

Trwają przygotowania do XLI  Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi. Impreza odbędzie się w Janowie Podlaskim od 9 do 13 sierpnia, pod patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Do pokazu zgłoszono 110 koni od 29 hodowców, w tym od 26 prywatnych. To o połowę więcej, niż rok temu. Minister rolnictwa ocenił, że Polska nadal jest liczącym się hodowcą takich koni, ale rekordowe ceny sprzed kilkunastu lat raczej już na aukcji nie wrócą. Przyczyną są zmiany hodowlane, większa popularność i ogólny rozrost tej rasy koni. Państwowa hodowla będzie utrzymana, bo konie są częścią naszych narodowych tradycji i kultury. – To ważna działalność gospodarcza, ale i nasza wielka miłość i szacunek do koni. Chcę wspierać hodowlę koni w Polsce, ponosząc odpowiedzialność za część przypadającą państwu. Prywatny sektor hodowli koni świetnie się rozwija, ale bez pomocy państwa, bez utrzymywania przez państwo podstawowego zasobu genetycznego uległby zniszczeniu w kilka lat. Dlatego państwo się z tego nie wycofuje i w razie potrzeby będzie do tego dokładać – stwierdził minister rolnictwa.
Przygotowania do pokazów idą dobrze i w ocenie ministerstwa, może to być udana impreza, która przyczyni się do dalszej popularyzacji hodowli koni w Polsce i zada kłam plotkom o jej rzekomym upadku. Promocja czempionatu już trwa. Filmy reklamowe, mailing do 5 tysięcy hodowców na świecie i inne działania pochłonęły 29 tysięcy euro, co zważywszy na skalę i zasięg imprezy uchodzi za kwotę umiarkowaną.

Ryzykowna umowa z Ameryką Południową

Unijne kraje krytykują umowę handlową, podpisaną z Ameryką Południową. Polska chce mocnych klauzul ochronnych, bo obawia się zwiększonego importu do Wspólnoty - między innymi mięsa wołowego i drobiu. Ta sprawa była jednym z tematów spotkania unijnych ministrów rolnictwa w Brukseli. Szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że wzmocnione klauzule ochronne miałyby w sposób natychmiastowy ograniczyć import z Ameryki Południowej, w razie gdyby doszło do zakłócenia sytuacji na rynkach rolnych w Unii. Po unijnej naradzie relacjonował, że wszystkie kraje zgłosiły zastrzeżenia do umowy. Krytykowały też Komisję Europejską, że zbyt późno przesłała im porozumienie. Ministrowie rolnictwa z unijnych krajów poinformowali, że ich rządy ratyfikację uzależniają od odpowiedzi, jakich Komisja udzieli na ich szczegółowe pytania.

Omawiano też kształt przyszłej polityki rolnej Unii Europejskiej i to, jak rolnictwo miałoby uczestniczyć w osiąganiu celów ochrony środowiska i klimatu. Polska stoi tutaj na stanowisku, że uprawa roślin białkowych to nie tylko więcej cennej paszy, ale właśnie działanie prośrodowiskowe. Zwraca jednak uwagę, że wymagania względem rolników cały czas rosną, a na lata 2021-27 zaplanowano dla nich mniej środków budżetowych. Polska chciałaby też, żeby przyszła polityka rolna była  mniej skomplikowana. Małe gospodarstwa należy wyłączyć z warunkowości, a w zakresie kontroli dać  więcej elastyczności państwom  członkowskim.

W negocjowaniu zmian Polska szuka sojuszników między innymi w państwach bałtyckich, ale również we Włoszech, które choć nie popierają szybkiego wyrównania dopłat bezpośrednich, to mają podobne stanowisko w zakresie utrzymania  małych, rodzinnych  gospodarstw rolnych, wzmocnienia pozycji producentów rolnych w łańcuchu dostaw żywności, a także zapewnienia stabilności w prowadzeniu produkcji rolnej.

Z przetwórcami o rynku mięsa

O wołowinie była też mowa na spotkaniu ministra rolnictwa z przedstawicielami sektora przetwórstwa mięsa. Temat jest gorący, bo produkcja wołowiny miała być jednym z motorów napędowych polskiego rolnictwa. Wspomniano więc o rozwijaniu nowych kierunków eksportu – między innymi do krajów arabskich i Turcji.

Jeśli chodzi o rynek krajowy, to minister rolnictwa kładzie akcent na tworzenie przez rolników silnych grup producenckich i ich partnerską współpracę z zakładami przetwórczymi – aby surowiec nie był sprowadzany z zagranicy, ale pochodził w jak największej części z polskich hodowli.
Rozmawiano o nowych polach produkcji i tutaj pojawił się temat narastającej mody na jagnięcinę. Może to być bardzo obiecujący segment rynku mięsa. POSŁUCHAJ

AB [ja]
wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Sekretariat Katolickiego Radia Podlasie wznawia...
2020-05-12 17:17:26 Kategoria:

Po przerwie, wznowił swoje funkcjonowanie sekretariat Katolickiego Radia Podlasie. Niektóre sprawy można już załatwiać osobiście od godz. 9.00 do 15.00 w budynku Radia...

więcej »


foto

Ubezpieczenie na życie a niezdolność do pracy
2020-05-25 21:26:57 Kategoria:

Ubezpieczenie na życie zapewnia wsparcie finansowe dla rodziny na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej. Polisa ma jeszcze inną zaletę – gwarantuje Ci pomoc, jeśli stracisz...

więcej »
foto

Hilding to lider w produkcji materacy w Polsce. Sprawdź,...
2020-05-25 13:18:21 Kategoria:

W ofercie Hilding znajdziemy udoskonalone materace sprężynowe, wkłady piankowe o rewolucyjnych właściwościach i luksusowe rozwiązania hybrydowe. Jak, spośród tylu...

więcej »
foto

Generator ozonu OTS-15 – nowe urządzenie w ofercie...
2020-05-20 10:58:25 Kategoria:

Zarodniki pleśni i grzybów, roztocza, wirusy, a także nieprzyjemne zapachy – można się ich skutecznie pozbyć z pomieszczeń, korzystając z generatora ozonu. Model...

więcej »
foto

W Galerii Siedlce otwarte są już wszystkie sklepy
2020-05-15 13:39:24 Kategoria:

Galeria Siedlce zaprasza na zakupy. Wszystkie sklepy są już otwarte.

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoMaj 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

WĘGRÓW, 02.05

Wywieś flagę narodową

więcej »
3

RADZYŃ, 03.05

Radzyń Podlaski: Obchody Święta Konstytucji 3 Maja inne niż zwykle

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.05

Seroczyn: wirtualne świętowanie

więcej »

DROHICZYN, 03.05 18:00

Pogoda na szczęście... koncert online w Drohiczynie

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.05

Siedlce: Wirtualne Dni Otwarte na UPH

więcej »
5 6

GARWOLIN, 06.05

Miętne: wirtualna wycieczka po Podlasiu

więcej »
7 8 9 10

PARCZEW, 10.05

Dzień Rodzin w Parczewie on – line

więcej »
11 12 13 14 15

ŁUKÓW, 15.05

ŁOK: teatr on-line

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.05

Noc Muzeów online

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.05

Siedlce: Noc Muzeów w Internecie

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.05

Śpiewnik Papieski online

więcej »
18 19 20 21 22

RADZYŃ, 22.05

„Majówki” Tomasza Młynarczyka

więcej »

RADZYŃ, 22.05

„Majówki” Tomasza Młynarczyka

więcej »

ŁUKÓW, 22.05

Ł'OK LIVE: Polowanie na lisa

więcej »

WŁODAWA, 22.05

I Włodawskie Kino Samochodowe

więcej »
23

WŁODAWA, 23.05

I Włodawskie Kino Samochodowe

więcej »

SIEMIATYCZE, 23.05

W parafii Św. Andrzeja Boboli będą modlić się non stop przez 7 dni

więcej »
24

WŁODAWA, 24.05

I Włodawskie Kino Samochodowe

więcej »
25 26 27 28 29 30

SIEMIATYCZE, 30.05

W parafii Św. Andrzeja Boboli będą modlić się non stop przez 7 dni

więcej »

PARCZEW, 30.05

Turniej tenisa ziemnego w Parczewie

więcej »
31

POWIAT BIALSKI, 31.05 10:00

V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet do Pratulina

więcej »

Najnowsze Informacje