R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kwadrans o wsi i rolnictwie z 24 lipca 2020 r.
2020-07-24 13:47:50 Artykuł czytany 59 razy


Polska znajduje się w ścisłej europejskiej czołówce producentów tytoniu. Nasza produkcja sięga ponad 30 tys. ton, co sprawia, że jesteśmy trzecim europejskim producentem surowca tytoniowego. Pierwsze miejsce należy do Włochów którzy produkują 55 tys. ton tytoniu, a drugie do Greków, z produkcją 41 tys. ton rocznie. W Polsce tytoń uprawiany jest w pięciu rejonach - lubelsko-podkarpackim, świętokrzysko-małopolskim, kujawsko-pomorskim, mazurskim i dolnośląskim. najwięcej tytoniu uprawia się w woj. lubelskim - 64 procent krajowej powierzchni. W całej Polsce produkcją tytoniu zajmuje się ponad 4 tys. gospodarstw.


Producenci tytoniu mają jednak obowiązki. Muszą się rejestrować oraz informować o produkcji.
O rynku tytoniu i obowiązkach jego producentów Andrzej Ilczuk rozmawiał z Dorotą Jabłońską – Gorzałą kierownik Wydziału Monitorowania Rynków Rolnych w Departamencie Interwencji Rynkowych KOWR. Bez rejestracji tytoniu ani uprawiać, ani sprzedawać nie można. Plantację trzeba zarejestrować, nawet jeśli składa się z kilku roślin. Ci, którzy tego nie zrobią muszą się liczyć z karami. Rejestracji oraz złożenia informacji o produkcji i zbyciu surowca tytoniowego trzeba dokonać corocznie do 15 maja. W tym roku, z powodu pandemii, termin ten został zawieszony.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa pod koniec 2019 roku podpisał też umowę dotycząca monitorowania rynku tytoniu z Krajową Administracją Skarbowa. Chodzi o współpracę w zakresie walki z szarą strefą. Zaplanowano wymianę danych, szkolenia.
 
Spółki Skarbu Państwa będą promować polską żywność


Przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i spółek Skarbu Państwa podpisali  list intencyjny dotyczący zwiększania świadomości społeczeństwa w zakresie wyboru polskich produktów spożywczych. Wpisuje się on w promujące patriotyzm konsumencki akcje #KupujŚwiadomie i #Produktpolski, które ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi prowadzi wspólnie z KOWR. List podpisali przedstawiciele zarządów Poczty Polskiej, PKP, PKP Polskich Linii Kolejowych, PKP Intercity, Wars i PKS Polonus. Dzięki współpracy ze spółkami skarbu państwa żywność wytworzona w naszym kraju z użyciem polskich surowców i oznaczona znakiem towarowym Produkt Polski obejmie swoim zasięgiem podróżnych i osoby odwiedzające placówki pocztowe.

W uroczystości wzięli udział m.in. Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, Wiceminister Aktywów Państwowych Janusz Kowalski oraz Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Marcin Wroński.

Akcja promocji polskiej żywności obejmie 4500 placówek Poczty Polskiej, wszystkie dworce kolejowe, pociągi PKP Intercity i autobusy Polonusa.

Zbliża się święto koni arabskich


W Narodowym Czempionacie Koni Arabskich w Janowie Podlaskim zaprezentuje się rekordowa liczba 150 koni 40 właścicieli.  Poinformował o tym na konferencji prasowej prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych Tomasz Chalimoniuk. Narodowy pokaz będzie głównym elementem święta koni arabskich, a aukcja Pride of Poland będzie przebiegała inaczej niż w latach ubiegłych ze z powodu pandemii koronawirusa. Tomasz Chalimoniuk powiedział, że w tym roku większość koni zgłosiły prywatne stadniny. Zwykle 75-80 procent to były zwierzęta z państwowych stadnin. W tym roku wystawiono 61 koni z państwowych stadnin i 89 koni prywatnych właścicieli.

Zadowolenie z tego faktu wyraził minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Szef resortu rolnictwa podkreślił jednocześnie, że stadniny państwowe zapewniają zasób genetyczny, niezbędny dla przetrwania na wysokim poziomie hodowli koni. Minister dodał, że z hodowlą prywatną związane są szkółki jeździeckie, hipoterapia czy np. rajdy.

Aukcja Pride of Poland, ma być w tym roku swego rodzaju dodatkiem do janowskiego święta koni arabskich. Wprawdzie wprowadzono możliwość licytowania przez telefon, lecz ograniczenie przyjazdu kupujących wpłynie na wynik aukcji.

Odwołanie czempionatów powodowałoby, że hodowcy straciliby cały rok, ponieważ konie, które nie występują w pokazie narodowym później nie mogą jechać w świat na pokazy, na czempionaty świata, na czempionaty Europy – wyjaśnił Tomasz Chalimoniuk. 

42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi odbędzie się w dniach 7-9 sierpnia w Janowie Podlaskim. 9 sierpnia zaplanowano aukcję Pride of Poland, a dzień później - Summer Arabian Horse Sale.  Nadzór nad państwowymi stadninami sprawuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Konsultacje w sprawie unijnej polityki handlowej

Komisja Europejska uruchomiła konsultacje publiczne dotyczące przeglądu unijnej polityki handlowej. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zachęca do udziału w konsultacjach wszystkie zainteresowane podmioty. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Komisji Europejskiej,  Konsultacje są prowadzone do 15 września 2020 r.

POSŁUCHAJ


AI/DW

wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Audycje KRP w ramach dziewięciomiesięcznej nowenny...
2021-01-22 15:27:48 Kategoria: Region

23 stycznia w liturgiczne wspomnienie bł. Wincentego Lewoniuka i jego Towarzyszy rozpocznie się dziewięciomiesięczna nowenna przed centralnymi uroczystościami 25-lecia...

więcej »


foto

Telewizja cyfrowa - jak wybrać najlepszą ofertę?
2021-01-20 12:17:25 Kategoria:

Rewolucja cyfrowa, która ciągle trwa, nie ominęła także telewizji. Obecnie mamy dostęp do usług cyfrowej telewizji naziemnej, które oferuje mnóstwo rozwiązań i...

więcej »
foto

5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, pisząc CV
2021-01-20 12:07:23 Kategoria:

Curriculum vitae stanowi twoją wizytówkę podczas poszukiwania pracy. Dzięki niemu możesz zostać zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną i otrzymać wymarzoną posadę. Na...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoStyczeń 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

MIASTO SIEDLCE, 03.01

Kryształowa Królowa Śniegu już 3 stycznia na kanale YouTube CKiS

więcej »
4 5

ŁUKÓW, 05.01

Łuków: sesja Rady Miasta

więcej »

DROHICZYN, 05.01 18:30

Koncert kolęd w ramach Orszaku Trzech Króli

więcej »
6

WĘGRÓW, 06.01

Orszak Trzech Króli w Węgrowie

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.01

Orszak Trzech Króli: challenge parafii w Ciechanowcu

więcej »

ŁUKÓW, 06.01

Kolędowanie z łukowską orkiestrą

więcej »
7 8 9 10
11 12 13 14

ŁUKÓW, 14.01

Łuków: sesja Rady Miasta

więcej »

POWIAT BIALSKI, 14.01

Nowenna poprzedzająca wspomnienie Błogosławionych Męczenników Podlaskich

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.01

Mecz KPS-u w Polsacie Sport

więcej »
15 16 17

KRAJ, 17.01

17 stycznia: XXIV Ogólnopolski Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.01

Szkło – spektakl Alternatywnego Teatru Tańca LUZ

więcej »

ŁUKÓW, 17.01

Koncert kolędowy w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie

więcej »
18 19 20 21 22

POWIAT BIALSKI, 22.01

Kodeń: rocznica zwycięskiej bitwy

więcej »
23 24

MIASTO SIEDLCE, 24.01

Premiera spektaklu Teatru ES pt. Kraina Śpiochów

więcej »

KRAJ, 24.01

WOT rośnie

więcej »

KRAJ, 24.01

24 stycznia: Dzień Solidarności z Chorwacją

więcej »

DROHICZYN, 24.01

W diecezji drohiczyńskiej odbędzie się zbiórka dla Chorwacji

więcej »

SOKOŁÓW, 24.01 00:00 - 24.01 13:00

Sokołowski kiermasz dla Antosi

więcej »

ŁUKÓW, 24.01

Łuków: 75. rocznica rozbicia Urzędu Bezpieczeństwa

więcej »
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje