R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kwadrans o wsi i rolnictwie z 23 października 2020 r.
2020-10-23 17:48:00 Artykuł czytany 56 razy


Wzrost eksportu polskich towarów rolno-spożywczych. Wartość wyeksportowanych towarów z roku na rok rośnie, a rolnictwo jest branżą o dodatnim dla naszego kraju bilansie w handlu zagranicznym – podkreśla Marcin Wroński. Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa dodał, że polskie firmy branży rolno-spożywczej z powodzeniem konkurują już nie tylko na rodzimym rynku, ale także na całym świecie.


Nawet w czasie pandemii. Od początku tego roku do końca lipca odnotowano wzrost wartości eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski. Od stycznia do lipca 2020 r. sprzedaż towarów rolno-spożywczych za granicę osiągnęła 19,2 mld EUR, o 1,2 mld EUR więcej niż rok wcześniej, co oznacza wzrost o wzrost o 6,4%. Na wzrost eksportu miały wpływ przede wszystkim bardzo dobre wyniki sprzedaży zagranicznej w pierwszym kwartale roku oraz rosnący eksport w czerwcu i lipcu. Do wzrostu eksportu przyczyniła się, mająca miejsce w pierwszym kwartale, deprecjacja waluty krajowej względem euro i dolara amerykańskiego oraz nadal korzystny dla eksporterów kurs złotego w okresie od kwietnia do lipca br. Sytuacja ta miała pozytywny wpływ na konkurencyjność cenową produkowanych w Polsce artykułów rolno-spożywczych na rynku międzynarodowym. Jednocześnie import wyniósł 12,8 mld EUR i był o 4,7% wyższy niż przed rokiem. Dynamika wzrostu eksportu przewyższała tempo wzrostu importu, w rezultacie dodatnie saldo wymiany handlowej zwiększyło się w porównaniu z tym samym okresem 2019 r. o 9,9%, do 6,3 mld EUR.

Senegal - perspektywy eksportu żywności

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zorganizował webinarium „Senegal – perspektywy rozwoju współpracy handlowej”. W spotkaniu udział wzięli polscy przedsiębiorcy reprezentujący różne branże sektora rolno-spożywczego, przedstawiciele instytucji wspierających zagraniczną wymianę handlową oraz dyplomaci. Uczestnicy webinarium mieli możliwość zapoznania się z informacjami dotyczącymi specyfiki rynku senegalskiego, aktualnej sytuacji polityczno-gospodarczej, jak również informacjami dotyczącymi praktycznych aspektów związanych z polsko-senegalskimi kontaktami handlowymi w obszarze rolno-spożywczym. Senegal jest postrzegany jako rynek o ogromnym potencjale gospodarczym, ale jednocześnie bardzo wymagający ze względu na specyfikę prowadzenia biznesu. W ciągu ostatnich 10 lat obserwowany jest dynamiczny wzrost polskiego eksportu rolno-spożywczego do Senegalu. W 2010 r. wartość tego eksportu wynosiła 1 mln EUR, natomiast w 2019 r.: 81,4 mln EUR. W 2020 r. przewidywany jest dalszy wzrost eksportu.

Zawody jeździeckie w Lublinie

Na hipodromie Ośrodka Jeździeckiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbyły się XVII Akademickie Regionalne Zawody w Skokach przez Przeszkody. Organizatorami wydarzenia byli: Katedra Hodowli i Użytkowania Koni Uniwersytetu Przyrodniczego, Wydział Biologii, Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki, Uczelniana i Wydziałowa Rada Samorządu Studenckiego, oraz studenci I, II, III roku II stopnia unikatowego w skali krajowej kierunku Hipologia i Jeździectwo.

w zawodach uczestniczyło 60 zawodników - studenci wyższych uczelni, Kluby i Sekcje należące do Lubelskiego Związku Jeździeckiego i Polskiego Związku Jeździeckiego oraz osoby niezrzeszone.
Odbył się też konkurs pod patronatem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Zwycięzcom I, II i III miejsca w powyższym konkursie skokowym wręczono puchary oraz nagrody rzeczowe. Do wspólnego udziału w wydarzeniu zaproszono Panie z Kół Gospodyń Wiejskich woj. lubelskiego, które przygotowały degustację potraw charakterystycznych dla regionu. Oddział Terenowy KOWR w Lublinie zorganizował też stoisko informacyjne.

Kupujmy polskie!

Ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi wspólnie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa prowadzi ogólnopolską kampanię ,,Produkt polski”. Ma ona zachęcić konsumentów do wyboru polskich produktów , i wsparcia polskich rolników i przetwórców, a przez to naszej gospodarki, Produkty wytworzone w Polsce mogą być oznaczane  specjalnym biało - czerwonym logo . Oznacza ono, że co najmniej 75 procent danego produktu pochodzi z  Polski. Jeśli takiego logo nie ma, a chcemy być patriotami gospodarczymi, polecamy dokładną lekturę etykiet .O kupowaniu polskich produktów w audycji mówił Wojciech Kędzia zastępca dyrektora generalnego KOWR.

Rekordowe zbiory zbóż

Według najnowszych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego polscy rolnicy w 2020 r. zebrali rekordową ilość zbóż. 33,3 mln ton zbóż zebrane w tym roku wobec 29 mln ton w roku 2019 oznacza wzrost o 15 procent. Średni plon zbóż w Polsce rzeczoznawcy GUS ocenili na 42,3 dt/ha wobec 36,7 dt/ha w 2019 r. Marcin Wroński, Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR powiedział, że Do kwietnia występowały niedobory wilgoci w glebie. Opady deszczu, które wystąpiły od końca maja do lipca i nieznaczne straty zimowe zbóż ozimych wpłynęły korzystnie na zwiększenie plonów. wysokie zbiory zbóż to również efekt stosowania przez rolników nowoczesnych technologii uprawy roślin dodał Marcin Wroński.

>>>> Posłuchaj audycji w Archiwum Dźwięków KRP


AI
wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Debiutancka płyta aktora Janka Traczyka w Radiu Podlasie
2020-12-01 12:28:30 Kategoria:

Janek Traczyk - aktor, który znany jest szerszej publiczności z warszawskiego Teatru Roma, gdzie wcielał się w główne role w musicalach „Piloci" oraz „Aida" oraz...

więcej »


foto

Nielimitowany internet mobilny - LTE bez limitu - gdzie...
2020-12-02 10:24:49 Kategoria:

Pełna swoboda, duża niezależność i stały dostęp do sieci w dowolnym miejscu - Internet mobilny bez limitu to doskonały wybór zarówno do domu, jak i do biura. Jeszcze...

więcej »
foto

Wśród gąszcza tłumaczeń staramy się wyróżnić...
2020-12-01 10:41:27 Kategoria:

Wśród gąszcza tłumaczeń staramy się wyróżnić jakością i naszą pasją…. Żyjemy w dynamicznie zmieniających się czasach, w świecie informacji, w erze Internetu,...

więcej »
foto

Hity w sezonie jesień-zima!
2020-11-30 11:18:45 Kategoria:

Każdy sezon przynosi nam pewne nowości w modzie. Niektóre się powtarzają w nieco odświeżonym wydaniu, inne natomiast dopiero torują sobie drogę. Te na jesień-zimę są...

więcej »
foto

Zanzibar, Tanzania czy Mauritius? – Egzotyczne i...
2020-11-27 12:19:38 Kategoria:

Poszukujesz pięknych wakacji w tropikalnej scenerii i z dala od tłumów? Marzysz o ciepłej wodzie i kąpielach w krystalicznych wodach Oceanu Indyjskiego? Śnisz o ucieczce...

więcej »
foto

Nowy punkt pobierania wymazów w kierunku COVID-19 na...
2020-11-27 12:12:24 Kategoria:

23 listopada Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o. o. uruchomiło punkt pobierania wymazów w kierunku COVID-19.

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoGrudzień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

MIASTO SIEDLCE, 04.12

Koncert LIVE zespołu VIBRANT już 4 grudnia!

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.12

Siedlce: X Męski Różaniec

więcej »
6

ŁUKÓW, 06.12

Mikołajkowa akcja łukowskiego klubu „Ostoja”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.12 11:00

II Charytatywny Bieg Mikołajkowy z Dwójką w formie wirtualnej

więcej »
7 8

MIASTO SIEDLCE, 08.12

Mikołajki z Renatą Piątkowską

więcej »
9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Najnowsze Informacje