R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kwadrans o wsi i rolnictwie z 23 października 2020 r.
2020-10-23 17:48:00 Artykuł czytany 72 razy


Wzrost eksportu polskich towarów rolno-spożywczych. Wartość wyeksportowanych towarów z roku na rok rośnie, a rolnictwo jest branżą o dodatnim dla naszego kraju bilansie w handlu zagranicznym – podkreśla Marcin Wroński. Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa dodał, że polskie firmy branży rolno-spożywczej z powodzeniem konkurują już nie tylko na rodzimym rynku, ale także na całym świecie.


Nawet w czasie pandemii. Od początku tego roku do końca lipca odnotowano wzrost wartości eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski. Od stycznia do lipca 2020 r. sprzedaż towarów rolno-spożywczych za granicę osiągnęła 19,2 mld EUR, o 1,2 mld EUR więcej niż rok wcześniej, co oznacza wzrost o wzrost o 6,4%. Na wzrost eksportu miały wpływ przede wszystkim bardzo dobre wyniki sprzedaży zagranicznej w pierwszym kwartale roku oraz rosnący eksport w czerwcu i lipcu. Do wzrostu eksportu przyczyniła się, mająca miejsce w pierwszym kwartale, deprecjacja waluty krajowej względem euro i dolara amerykańskiego oraz nadal korzystny dla eksporterów kurs złotego w okresie od kwietnia do lipca br. Sytuacja ta miała pozytywny wpływ na konkurencyjność cenową produkowanych w Polsce artykułów rolno-spożywczych na rynku międzynarodowym. Jednocześnie import wyniósł 12,8 mld EUR i był o 4,7% wyższy niż przed rokiem. Dynamika wzrostu eksportu przewyższała tempo wzrostu importu, w rezultacie dodatnie saldo wymiany handlowej zwiększyło się w porównaniu z tym samym okresem 2019 r. o 9,9%, do 6,3 mld EUR.

Senegal - perspektywy eksportu żywności

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zorganizował webinarium „Senegal – perspektywy rozwoju współpracy handlowej”. W spotkaniu udział wzięli polscy przedsiębiorcy reprezentujący różne branże sektora rolno-spożywczego, przedstawiciele instytucji wspierających zagraniczną wymianę handlową oraz dyplomaci. Uczestnicy webinarium mieli możliwość zapoznania się z informacjami dotyczącymi specyfiki rynku senegalskiego, aktualnej sytuacji polityczno-gospodarczej, jak również informacjami dotyczącymi praktycznych aspektów związanych z polsko-senegalskimi kontaktami handlowymi w obszarze rolno-spożywczym. Senegal jest postrzegany jako rynek o ogromnym potencjale gospodarczym, ale jednocześnie bardzo wymagający ze względu na specyfikę prowadzenia biznesu. W ciągu ostatnich 10 lat obserwowany jest dynamiczny wzrost polskiego eksportu rolno-spożywczego do Senegalu. W 2010 r. wartość tego eksportu wynosiła 1 mln EUR, natomiast w 2019 r.: 81,4 mln EUR. W 2020 r. przewidywany jest dalszy wzrost eksportu.

Zawody jeździeckie w Lublinie

Na hipodromie Ośrodka Jeździeckiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbyły się XVII Akademickie Regionalne Zawody w Skokach przez Przeszkody. Organizatorami wydarzenia byli: Katedra Hodowli i Użytkowania Koni Uniwersytetu Przyrodniczego, Wydział Biologii, Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki, Uczelniana i Wydziałowa Rada Samorządu Studenckiego, oraz studenci I, II, III roku II stopnia unikatowego w skali krajowej kierunku Hipologia i Jeździectwo.

w zawodach uczestniczyło 60 zawodników - studenci wyższych uczelni, Kluby i Sekcje należące do Lubelskiego Związku Jeździeckiego i Polskiego Związku Jeździeckiego oraz osoby niezrzeszone.
Odbył się też konkurs pod patronatem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Zwycięzcom I, II i III miejsca w powyższym konkursie skokowym wręczono puchary oraz nagrody rzeczowe. Do wspólnego udziału w wydarzeniu zaproszono Panie z Kół Gospodyń Wiejskich woj. lubelskiego, które przygotowały degustację potraw charakterystycznych dla regionu. Oddział Terenowy KOWR w Lublinie zorganizował też stoisko informacyjne.

Kupujmy polskie!

Ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi wspólnie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa prowadzi ogólnopolską kampanię ,,Produkt polski”. Ma ona zachęcić konsumentów do wyboru polskich produktów , i wsparcia polskich rolników i przetwórców, a przez to naszej gospodarki, Produkty wytworzone w Polsce mogą być oznaczane  specjalnym biało - czerwonym logo . Oznacza ono, że co najmniej 75 procent danego produktu pochodzi z  Polski. Jeśli takiego logo nie ma, a chcemy być patriotami gospodarczymi, polecamy dokładną lekturę etykiet .O kupowaniu polskich produktów w audycji mówił Wojciech Kędzia zastępca dyrektora generalnego KOWR.

Rekordowe zbiory zbóż

Według najnowszych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego polscy rolnicy w 2020 r. zebrali rekordową ilość zbóż. 33,3 mln ton zbóż zebrane w tym roku wobec 29 mln ton w roku 2019 oznacza wzrost o 15 procent. Średni plon zbóż w Polsce rzeczoznawcy GUS ocenili na 42,3 dt/ha wobec 36,7 dt/ha w 2019 r. Marcin Wroński, Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR powiedział, że Do kwietnia występowały niedobory wilgoci w glebie. Opady deszczu, które wystąpiły od końca maja do lipca i nieznaczne straty zimowe zbóż ozimych wpłynęły korzystnie na zwiększenie plonów. wysokie zbiory zbóż to również efekt stosowania przez rolników nowoczesnych technologii uprawy roślin dodał Marcin Wroński.

>>>> Posłuchaj audycji w Archiwum Dźwięków KRP


AI
wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Radiowe Rekolekcje Wielkopostne
2021-03-03 11:53:20 Kategoria:

Katolickie Radio Podlasie zaprasza do słuchania rekolekcji wielkopostnych. Rozważania rekolekcyjne będą emitowane od poniedziałku, 8 marca do niedzieli, 14 marca....

więcej »


foto

Jak prowadzić firmę z domu?
2021-03-04 08:20:52 Kategoria:

W ostatnich latach coraz popularniejsze jest prowadzenie własnej działalności gospodarczej w domu. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które mają mnóstwo...

więcej »
foto

Jakie materace do łóżka powinny wybrać pary?
2021-03-04 08:11:50 Kategoria:

Z pozoru decyzja o zakupie materaca jest łatwa. Ale gdy zaczniesz zgłębiać temat, okazuje się, idealny materac dla par to wcale nie ten, o którym do tej pory myślałeś....

więcej »
foto

Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób...
2021-03-03 14:50:04 Kategoria:

Caritas Diecezji Drohiczyńskiej prowadzi w Sokołowie Podlaskim Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych, zwany w skrócie DOWON. Jego historia sięga...

więcej »
foto

Prawdy i mity dotyczące prania – sprawdź, czy wiesz o...
2021-03-01 07:57:49 Kategoria:

Usłyszałeś już tak wiele „dobry rad” dotyczących prania, że sam nie wiesz, którym z nich wierzyć? Zobacz, jak rozprawiliśmy się z najczęściej krążącymi mitami...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

RADZYŃ, 01.03

Pokaz filmu „Generał Nil” w ramach Dni Żołnierzy Wyklętych

więcej »
2 3 4

MIASTO SIEDLCE, 04.03

Zaproszenie na imieniny Biskupa Kazimierza Gurdy

więcej »
5

RADZYŃ, 05.03

„Kobiecość” w Galerii „Oranżeria” ROK

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.03

Koncert Zespołu Niekompletni

więcej »
6

GARWOLIN, 06.03

VI Kongres Różańcowy Diecezji Siedleckiej w Gończycach

więcej »

RADZYŃ, 06.03

Artur Barciś wystąpi w Radzyniu

więcej »

ŁUKÓW, 06.03

Męski różaniec ulicami Łukowa

więcej »
7

GARWOLIN, 07.03

Garwolin: Monika Kuszyńska na Dzień Kobiet

więcej »

ŁUKÓW, 07.03

Łuków: jestem panią swojego życia

więcej »

ŁUKÓW, 07.03

Łuków: giełda kolekcjonerów

więcej »

ŁOSICE, 07.03

Łosicki Dzień Kobiet z Haliną Frąckowiak

więcej »

GARWOLIN, 07.03

Miętne: koncert nie tylko dla pań

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.03

Boćki: Spotkanie z brafitterką i doradcą kosmetycznym

więcej »
8

POWIAT SIEDLECKI, 08.03

Koncert dla pań w Mordach

więcej »

ŁUKÓW, 08.03

Łuków: wystawa Jarosława Pawełczaka

więcej »

POWIAT BIALSKI, 08.03

Janów Podlaski: Koncert online z okazji Dnia Kobiet

więcej »
9 10 11 12

MIASTO SIEDLCE, 12.03

Kiermasz Wielkanocny

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.03

Kiermasz Wielkanocny

więcej »
14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26

ŁUKÓW, 26.03

Łuków: Rewolucja Pięknych Ludzi

więcej »
27 28
29 30 31

Najnowsze Informacje