R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kwadrans o wsi i rolnictwie z 10 marca 2022 r.
2022-03-10 14:02:13 Artykuł czytany 35 razy


Polska liderem produkcji kukurydzy Polska jest trzecim producentem kukurydzy w Unii Europejskiej. Od 2021 r. plasujemy się na tym miejscu po Francji i Rumunii, z 11 procentowym udziałem w unijnej produkcji.


Polska zaliczana jest też do grona największych producentów zbóż w Unii Europejskiej. Zajmujemy trzecie miejsce, po Francji i Niemczech, wśród krajów członkowskich pod względem zbiorów. Zbiory zbóż ogółem (z kukurydzą, prosem i gryką) w 2021 r. wyniosły 34,6 mln ton. GUS ocenił, że zbiory zbóż podstawowych (pszenica, żyto, jęczmień, owies i pszenżyto) z mieszankami (bez kukurydzy, prosa i gryki) ukształtowały się na poziomie 27 mln ton wobec 28,6 mln ton w 2020 r. Oprócz zbóż podstawowych z mieszankami zebrano także kukurydzę, która w strukturze zbiorów w 2021 r. stanowiła 22%. Marcin Wroński zastępca dyrektora generalnego KOWR powiedział Radiu Podlasie, że w Polsce produkujemy w granicach 7,5 mln ton kukurydzy. Kukurydza jest najważniejszym zbożem paszowym uprawianym w skali globalnej. Prognozy amerykańskiego ministerstwa rolnictwa  ze stycznia tego roku wskazują, iż światowa produkcja kukurydzy w roku gospodarczym 2021/2022 będzie rekordowa. Globalne zbiory wyniosą 1,2 mld ton (wobec 1,1 mld ton w roku gospodarczym 2020/2021.

Stanie się tak przede wszystkim dzięki lepszym wynikom produkcji kukurydzy uzyskanym w Brazylii (o 32%), na Ukrainie (o 39%), w Federacji Rosyjskiej (o 8%), USA i Argentynie (po 7%) oraz w Chinach (o 5%). Spośród liczących się producentów spadek zbiorów kukurydzy przewidywany jest jedynie w Indiach, gdzie produkcja zmniejszy się o około 5%, do 30 mln ton. W Polsce kukurydzę zaczęto uprawiać stosunkowo niedawno. Pod koniec lat 90. dwudziestego wieku powierzchnia jej zasiewów  wynosiła około 100 tys. ha. Po akcesji Polski do UE odnotowano wzrost popularności uprawy kukurydzy, co związane było z wprowadzeniem do użytku wydajniejszych odmian dostosowanych do naszych warunków klimatycznych. W latach 2013–2019 powierzchnia uprawy i zbiory kukurydzy w Polsce były znacząco większe niż w latach wcześniejszych. Przeciętna powierzchnia w tym okresie kształtowała się na poziomie 0,6–0,7 mln ha, a zbiory wynosiły około 4 mln ton. W 2020 r. powierzchnia uprawy kukurydzy na ziarno wzrosła do ponad 0,9 mln ha, co przy dobrych średnich plonach (72,1 dt/ha), umożliwiło zebranie 6,8 mln ton tego zboża.  Najwięcej kukurydzy uprawia się w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim i dolnośląskim. Według Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kukurydzą (łącznie na kiszonkę i na ziarno) w 2021 r. obsiano 1,7 mln ha, o 21% więcej niż w 2020 r.  Powierzchnia zasiewów kukurydzy na ziarno w 2021 r. (według GUS) wyniosła blisko 1 mln ha i była o 5,5% większa niż przed rokiem, co przełożyło się na znaczący wzrost zbiorów.  Marcin Wroński podkreślił, że kukurydza w Polsce wykorzystywana jest przede wszystkim jako zboże paszowe. Ziarno kukurydzy stanowi cenny komponent mieszanek paszowych dla wszystkich gatunków zwierząt, zwłaszcza dla młodych sztuk, które wymagają wyższej koncentracji energii w paszy. Kukurydzę przeznacza się też na cele konsumpcyjne, choć w mniejszym stopniu. Niemniej ten segment rynku stale się rozwija, ze względu na wartości pokarmowe ziarna i wprowadzanie nowych odmian tego zboża przydatnych w przetwórstwie spożywczym. Eksport i import ziarna kukurydzy

Dyr. Marcin Wroński podkreślił, że zbiory kukurydzy w Polsce  przekraczają zapotrzebowanie rynku wewnętrznego, co umożliwia eksport nadwyżek. Polska od sezonu 2016/2017 eksportowała po około 1,0–1,4 mln ton ziarna kukurydzy. W sezonie 2020/2021 (od lipca 2020 r. do czerwca 2021 r.) wolumen eksportu kukurydzy był rekordowy osiągając ponad 1,9 mln ton. Przychody z eksportu tego zboża osiągnęły poziom 395 mln EUR - o 47 procent więcej niż sezonie 2019/2020.

Od lipca 2020 r. do czerwca 2021 r., podobnie jak w latach poprzednich, kukurydzę z Polski wywożono przede wszystkim do krajów Unii Europejskiej (89 procent eksportu). Największym odbiorcą ziarna kukurydzy były Niemcy (blisko 1,1 mln ton - 55 procent wolumenu eksportu). Znacznie mniejsze ilości tego zboża eksportowano do Niderlandów i Danii , a poza UE do Wielkiej Brytanii .
W okresie lipiec–listopad 2021 r. wyeksportowano z Polski 883 tys. ton ziarna kukurydzy, o 68% więcej niż w tym samym okresie przed rokiem. Przychody uzyskane z eksportu były ponad razy wyższe niż rok wcześniej i wyniosły 214 mln EUR. Największym odbiorcą ziarna kukurydzy były Niemcy  Znacznie mniejsze ilości tego zboża eksportowano do Niderlandów oraz do Wielkiej Brytanii. Import ziarna kukurydzy do Polski w okresie pięciu miesięcy sezonu 2021/2022 był mniejszy niż rok wcześniej. od lipca do listopada 2021 r. do kraju przywieziono 80 tys. ton ziarna kukurydzy, o 59% mniej niż w tym samym okresie sezonu 2020/2021. Równocześnie wartość importu była o 23% niższa i wyniosła 30 mln EUR. Kukurydzę do Polski sprowadzano głównie z krajów UE m.in. z Czech Słowacji  oraz z Węgier. Największymi dostawcami kukurydzy z krajów trzecich były Argentyna, i Ukraina . W okresie od lipca do listopada 2021 r. dodatnie saldo wolumenu handlu zagranicznego kukurydzą ukształtowało się na poziomie 803 tys. ton wobec 332 tys. ton rok wcześniej. Saldo wartościowe handlu kukurydzą wyniosło blisko 185 mln EUR i było około 3,5 razy większe niż w tym samym okresie sezonu 2020/2021.


Ceny kukurydzy

Od początku 2021 r. światowe ceny kukurydzy wykazywały tendencję wzrostową. Wzrost cen stymulowany był utrzymującym się popytem importowym na zboża paszowe ze strony krajów azjatyckich, zwłaszcza Chin i Wietnamu. Kraje te, po kryzysie związanym z afrykańskim pomorem świń, rozpoczęły odbudowę pogłowia zwierząt gospodarskich. Ceny zbóż w Polsce podążały za zmianami na rynkach zagranicznych. W grudniu 2021 r. brak opadów deszczu w Brazylii oraz duży popyt na to zboże na rynkach zagranicznych były czynnikami wpływającymi prowzrostowo na ceny tego zboża, również w Polsce. W grudniu 2021 r. według GUS za kukurydzę średnio w kraju uzyskiwano 1 030 zł/t, czyli 1,5 raza więcej niż w październiku 2021 r. i o 58% więcej niż rok wcześniej. Na przełomie lat 2021/2022 małe obroty ziarnem kukurydzy przyczyniły się do spadku cen tego zboża. W dalszym okresie stycznia 2021 r. popyt importowy na krajową kukurydzę, przy osłabiającym się złotym, również były czynnikami wpływającymi prowzrostowo na ceny. Według danych Ministerstwa Rolnictwa przeciętna cena zakupu kukurydzy w dniach 17-23.01.2022 r. wyniosła 1 071 zł/t i była o 1% wyższa niż tydzień wcześniej, ale blisko 1% niższa niż przed miesiącem. W porównaniu z notowaniami sprzed roku kukurydza była o 29% droższa. W pierwszym kwartale 2022 r. decydujący wpływ na ceny kukurydzy będzie miał popyt na to zboże. Ceny kukurydzy w Polsce będą podążały za zmianami na rynkach zagranicznych, a ich górny poziom będzie ograniczany ceną ziarna pochodzącego z importu.

Program dla szkół i pomoc żywnościowa dla uchodźców z Ukrainy

Dzieci z Ukrainy, które zaczną uczęszczać do polskich szkół podstawowych w klasach I-V szkół podstawowych i ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia oraz klas I-II ogólnokształcących szkół baletowych mogą zostać objęte „Programem dla szkół” i bezpłatnie otrzymywać owoce i warzywa oraz mleko i przetwory mleczne. W takim przypadku dyrektorzy szkół podstawowych powinni wystąpić do Dyrektora Oddziału Terenowego KOWR właściwego ze względu na siedzibę dostawcy, z którym zawarł umowę z wnioskiem o objęcie dodatkowych dzieci „Programem dla szkół”. W związku z aktualną sytuacją w Ukrainie oraz napływem do naszego kraju uchodźców, wśród których znajduje się wiele dzieci, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwróciło się do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa z prośbą o monitorowanie sytuacji związanej ze zwiększoną liczbą uczniów trafiających do polskich szkół.

W związku z prowadzonymi działaniami wojennymi na terenie Ukrainy dopuszczalne jest kwalifikowanie do pomocy żywnościowej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014–2020 obywateli tego kraju. Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej wystosował pismo do organizacji Partnerskich uczestniczących w Podprogramie 2021. Poinformował w nim, że w związku z kryzysem uchodźczym związanym z działaniami wojennymi na terenie Ukrainy, od dnia 24 lutego 2022 r. dopuszczalne jest kwalifikowanie do pomocy żywnościowej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa  2014–2020  obywateli Ukrainy, którzy  przekroczyli granicę Rzeczpospolitej Polskiej. Postanowienie to obowiązuje do czasu przekazania nowych wytycznych. POPŻ kieruje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, natomiast KOWR jest jego beneficjentem i instytucją pośredniczącą. Jako beneficjent KOWR odpowiada za przygotowanie i przeprowadzanie w procedurze zamówień publicznych przetargów na dostawy artykułów spożywczych do magazynów organizacji partnerskich. Jako instytucja pośrednicząca KOWR sprawuje nadzór nad dostawami żywności do magazynów organizacji partnerskich o zasięgu ogólnopolskim lub ponadregionalnym (OPO) przez wykonawców, dystrybucją żywności oraz realizacją działań towarzyszących. POSŁUCHAJ

AI[ja]
wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje