REGION

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Ponad 7,3 mln zł na rozwój innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw
2021-01-20 08:46:37 Artykuł czytany 40 razy


Ponad 7,3 mln zł z UE trafi do czterech partnerstw, które zrealizują projekty wspomagające rozwój innowacyjności mazowieckich przedsiębiorstw. Fundusze zostaną przeznaczone m.in. na stworzenie i wdrożenie dopasowanych do potrzeb odbiorców nowych lub ulepszonych kompleksowych usług doradczych o charakterze proinnowacyjnym. Umowy z liderami projektów podpisali marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Wiesław Raboszuk.


Modelowanie Systemu Ofert dla Innowacji (MSODI) to projekt województwa mazowieckiego realizowany w ramach RPO WM 2014-2020. Dzięki niemu samorząd Mazowsza przydziela granty partnerstwom instytucji otoczenia biznesu (IOB), czyli podmiotom, które bez względu na formę prawną, prowadzą działalność na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności, nie działając dla zysku albo przeznaczając zysk na cele statutowe. Na czele każdego z takich partnerstwa stoi lider, który musi być IOB o profilu parku naukowo-technologicznego czy centrum Innowacji. Liderem może być także akredytowana mazowiecka IOB w przypadku, gdy w skład partnerstwa wchodzi również park naukowo-technologiczny lub centrum innowacji.

W tym roku wsparcie unijne trafi do czterech partnerstw skupiających od dwóch do czterech instytucji. Grantobiorcy zostali wybrani w procedurze konkursowej (nabór grantowy). Zrealizują cztery projekty, które mają zapewnić mazowieckim MŚP dostęp do wyspecjalizowanej wiedzy i innowacyjnych narzędzi. Jak podkreśla marszałek Adam Struzik  – Sektor małych i średnich przedsiębiorstw pełni kluczową rolę w rozwoju przedsiębiorczości, tak w kraju, jak i na Mazowszu. Coraz więcej firm decyduje się na wdrażanie innowacji. Konieczne jest jednak dopasowane do ich potrzeb, a także kompleksowe wsparcie. Dzięki przyznanym grantom, inteligentnie zaprogramowana pomoc umożliwi innowacyjnym przedsiębiorcom i przedsiębiorstwom efektywniej oraz skuteczniej zarządzać rozwojem nowych usług, produktów, technologii, modeli marketingowych i rozwiązań organizacyjnych.

Jak dodaje wicemarszałek Wiesław Raboszuk – Dobrze prosperująca, nowoczesna gospodarka potrzebuje innowacji. Nowe technologie to dziś również punkt wyjścia do rozwoju przedsiębiorstw. Dzięki tym ponad 7 mln zł z naszego programu regionalnego możemy pomóc naszym mazowieckim firmom poszerzać wiedzę na temat innowacji, ale też dawać im narzędzia, które pomogą dobrze prosperować w zmieniającej się rzeczywistości – podkreśla wicemarszałek.

Grant o wartości blisko 1,6 mln zł przyznano Fundacji Akcelerator Innowacji (lider) oraz Mazowieckiemu Klasterowi ICT (reprezentowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Społeczno-Gospodarczego "Wiedza") na realizację projektu pn. „innLOGY – wsparcie przedsiębiorstw o dużym potencjale technologicznym.” Wśród jego głównych założeń jest wspieranie przedsiębiorstw w procesach przyśpieszających ich rozwój oraz zapewnienie MŚP specjalistycznych usług doradczych, świadczonych przez kompetentnych specjalistów w zakresie m.in. cyberbezpieczeństwa, analizy funkcjonalnej czy technicznej aplikacji, gier, stron, e-usług w działaniach rozwojowych firm. W ramach projektu powstanie także platforma online z szeregiem nowoczesnych technologii, które pozwolą na przeglądanie dostępnych rozwiązań i zasobów oraz wyszukiwanie i tworzenie możliwych partnerstw projektowych oraz pozyskiwanie finansowania.
Z kolei projekt pn. „Wprowadzenie nowych usług o charakterze proinnowacyjnym dla przedsiębiorców Mazowsza, dzięki partnerskiej współpracy Centrum Innowacji i FPE” ze wsparciem unijnym w wysokości blisko 2,7 mln zł zostanie zrealizowany przez Fundację Poszanowania Energii (lider), Zrzeszenie Audytorów Energetycznych (ZAE) oraz Centrum Przedsiębiorczości Racjonalnej; Fundacji Praktyków Biznesu (CPR). Zakłada on stworzenie i wprowadzenie sześciu nowych lub ulepszonych usług doradczych o charakterze proinnowacyjnym, w tym outsourcing B+R dla mazowieckich MŚP, przeglądy energetyczne SCADA, integracja BIM z audytem energetycznym, audyt bezpieczeństwa danych energetycznych, przygotowanie do one-stop shop, maturyzacja innowacji mazowieckich MŚP.
 
„Profesjonalizacja proinnowacyjnych usług doradczych partnerstwa Instytucji Otoczenia Biznesu Mazowsza” z grantem 2,4 mln zł to przedsięwzięcie, w ramach którego powstaną usługi, które dadzą MŚP zdolność wypracowania nowych produktów, niestandardowych modeli biznesowych zwiększających ich konkurencyjność. Nowe usługi będą również wsparciem dla osób planujących założenie własnej firmy. Wśród nich znalazły się m.in. usługa kompleksowego badania kondycji przedsiębiorstwa, czyli badanie „przedinwestycyjne”, Startup Online Academy, czyli platforma internetowa umożliwiająca odbywanie mentoringów  i konsultacji biznesowych on-line czy Startup International Academy – sieć łącząca instytucje otoczenia biznesu z różnych stron Europy. Projekt zrealizują Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) (lider), Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej (CZIITT), Agencja Rozwoju Mazowsza S.A. (ARM S.A.) oraz Instytut Kreowania Przedsiębiorczości (działający pod marką Startup Academy).

Czwarty projekt wsparty środami UE to „Opracowanie i wdrożenie nowych i ulepszonych usług doradczych o charakterze proinnowacyjnym poprzez konsolidację potencjału IOB Sekwencja Sp. z o.o. oraz Prokliencki Sp. z o.o.”. Na jego realizację partnerzy SEKWENCJA Sp. z o.o. (lider) i Prokliencki Sp. z o.o.  otrzymali  blisko 1,4 mln zł. Efektem tego przedsięwzięcia będą usługi doradcze o charakterze proinnowacyjnym – optymalizacja procesów biznesowych przedsiębiorstw z wykorzystaniem systemów informatycznych w modelu SaaS (w tym systemów klasy DMS/Workflow), doradztwo marketingowe oparte o analitykę internetową (Data-driven marketing) oraz optymalizacja finansowa firmy (stworzenie strategii finansowej firmy lub projekcji finansowych dla nowego pomysłu).
 
Termin realizacji przedsięwzięć mija 31 grudnia 2021 r. Wszyscy grantobiorcy mają jednak możliwość ich  przedłużenia. Więcej na temat projektów wkrótce na www.innowacyjni.mazovia.pl.i na profilu FB Innowacyjne Mazowsze.
 
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie [ja]
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Jak prowadzić firmę z domu?
2021-03-04 08:20:52 Kategoria:

W ostatnich latach coraz popularniejsze jest prowadzenie własnej działalności gospodarczej w domu. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które mają mnóstwo...

więcej »
foto

Jakie materace do łóżka powinny wybrać pary?
2021-03-04 08:11:50 Kategoria:

Z pozoru decyzja o zakupie materaca jest łatwa. Ale gdy zaczniesz zgłębiać temat, okazuje się, idealny materac dla par to wcale nie ten, o którym do tej pory myślałeś....

więcej »
foto

Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób...
2021-03-03 14:50:04 Kategoria:

Caritas Diecezji Drohiczyńskiej prowadzi w Sokołowie Podlaskim Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych, zwany w skrócie DOWON. Jego historia sięga...

więcej »
foto

Prawdy i mity dotyczące prania – sprawdź, czy wiesz o...
2021-03-01 07:57:49 Kategoria:

Usłyszałeś już tak wiele „dobry rad” dotyczących prania, że sam nie wiesz, którym z nich wierzyć? Zobacz, jak rozprawiliśmy się z najczęściej krążącymi mitami...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Radiowe Rekolekcje Wielkopostne
2021-03-03 11:53:20 Kategoria:

Katolickie Radio Podlasie zaprasza do słuchania rekolekcji wielkopostnych. Rozważania rekolekcyjne będą emitowane od poniedziałku, 8 marca do niedzieli, 14 marca....

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

RADZYŃ, 01.03

Pokaz filmu „Generał Nil” w ramach Dni Żołnierzy Wyklętych

więcej »
2 3 4

MIASTO SIEDLCE, 04.03

Zaproszenie na imieniny Biskupa Kazimierza Gurdy

więcej »
5

RADZYŃ, 05.03

„Kobiecość” w Galerii „Oranżeria” ROK

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.03

Koncert Zespołu Niekompletni

więcej »
6

GARWOLIN, 06.03

VI Kongres Różańcowy Diecezji Siedleckiej w Gończycach

więcej »

RADZYŃ, 06.03

Artur Barciś wystąpi w Radzyniu

więcej »

ŁUKÓW, 06.03

Męski różaniec ulicami Łukowa

więcej »
7

GARWOLIN, 07.03

Garwolin: Monika Kuszyńska na Dzień Kobiet

więcej »

ŁUKÓW, 07.03

Łuków: jestem panią swojego życia

więcej »

ŁUKÓW, 07.03

Łuków: giełda kolekcjonerów

więcej »

ŁOSICE, 07.03

Łosicki Dzień Kobiet z Haliną Frąckowiak

więcej »

GARWOLIN, 07.03

Miętne: koncert nie tylko dla pań

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.03

Boćki: Spotkanie z brafitterką i doradcą kosmetycznym

więcej »
8

POWIAT SIEDLECKI, 08.03

Koncert dla pań w Mordach

więcej »

ŁUKÓW, 08.03

Łuków: wystawa Jarosława Pawełczaka

więcej »

POWIAT BIALSKI, 08.03

Janów Podlaski: Koncert online z okazji Dnia Kobiet

więcej »
9 10 11 12

MIASTO SIEDLCE, 12.03

Kiermasz Wielkanocny

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.03

Kiermasz Wielkanocny

więcej »
14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26

ŁUKÓW, 26.03

Łuków: Rewolucja Pięknych Ludzi

więcej »
27 28
29 30 31

Najnowsze Informacje