REGION

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

JAK PRZEDSIĘBIORCY RADZĄ SOBIE Z INNOWACJAMI?
2015-03-26 15:24:54 Artykuł czytany 690 razy


Mikro i małe przedsiębiorstwa to stabilna część gospodarki. Pełny rozwój z pewnością zapewniłoby im większe wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań. Jednak niechętnie po nie sięgają – tak wynika m.in. z najnowszego raportu Pekao SA. Dotyczy to Mazowsza, ale też całego kraju. Przedsiębiorcom trudno jest uchwycić samą ideę innowacyjności. Wsparciem mogą być dotacje z RPO WM 2014-2020. Urząd marszałkowski cały czas prowadzi nabór do grup roboczych, w których przedsiębiorcy mogą dowiedzieć się, jak pozyskać pieniądze na innowacyjne rozwiązania, ale też jak wpływać na rozwój badań i innowacji w regionalnej gospodarce.


 Raport Pekao SA to już piąta edycja analizy rynku mikro i małych przedsiębiorstw (mikro firmy – przedsiębiorstwa zatrudniające do 9 pracowników, małe firmy – do 49 pracowników). Wynika z niej, że w 2014 r. wyraźnie poprawiły się nastroje polskich przedsiębiorców. Był to szczególnie dobry rok dla eksporterów – zwiększył się ich liczba do 13 proc. Respondenci podobnie jak w poprzednim badaniu oceniali warunki prowadzenia biznesu. Nadal największą barierę stanowią wysokość podatków i wysokie koszty pracy. Poza tym utrudnieniem są biurokracja i przepisy prawne.

Raport za 2014 r. przygotowywany był przede wszystkim pod kątem wykorzystania innowacyjnych rozwiązań w firmach. Konkluzja płynąca z raportu jest taka, że w tym zakresie jest jeszcze dużo do zrobienia. W ubiegłym roku 26 proc. firm wdrożyło innowacje produktowe, a 13 proc. innowacje procesowe. Te firmy planują zwiększyć skalę działalności innowacyjnej. Niestety, duża część nadal niechętnie podchodzi do tematu.

– Przeprowadzane przez nas badania m.in. przy tworzeniu Regionalnej Strategii Innowacji są zbieżne z danymi prezentowanego dziś raportu – mówił marszałek Adam Struzik. – Ocena konkurencyjności i innowacyjności gospodarki wskazuje, że znaczna część środowiska małych przedsiębiorstw nie uświadamia sobie jeszcze konieczności zmiany w podejściu do prowadzenia swojej działalności, myślenia o przyszłości. Wprowadzanie nowych innowacyjnych rozwiązań jako najważniejszego czynnika przewagi konkurencyjnej wskazało zaledwie 4 proc. badanych mikro i małych przedsiębiorstw na Mazowszu. Kończące się właśnie RPO WM 2007-13 dawało możliwość dotacji na innowacje. W nowym RPO WM przede wszystkim na to kładziemy nacisk. Jest więc nadzieja, że mazowieccy przedsiębiorcy odważniej sięgną po te środki.

W ostatnim roku firmy wdrażające innowacje podejmowały się głównie zakupu zaawansowanych technicznie środków trwałych – 12 proc. firm z Mazowsza (14 proc. w Polsce), zakupu wiedzy spoza firmy – 9 proc. na Mazowszu (10 proc. w Polsce), prowadzeniu prac B+R w firmie – 11 proc. na Mazowszu (8 proc. w Polsce), na zleceniu prac B+R innej firmie – 1 proc. na Mazowszu, (1 proc. w Polsce). Na Mazowszu nie firmy nie zlecały żadnych prac B+R jednostce naukowej, podczas gdy w skali kraju było to 1 proc. firm.

Wprowadzanie innowacji produktowych lub procesowych mogłoby się odbywać przy wsparciu finansowania z zewnątrz – zwłaszcza unijnego. Z raportu wynika jednak, że zaledwie 15 proc. firm chce korzystać z nowych programów unijnych (26 proc. małych i 15 proc. mikro). Pozostali przedsiębiorcy nie widzą potrzeby sięgania po takie wsparcie (40 proc.), nie znajdują programów, które odpowiadałyby potrzebom firmy (26 proc.), a także uważają, że procedury pozyskiwania środków unijnych są zbyt trudne (32 proc.). Duża część z nich wskazuje na bariery w postaci małej wiedzy na temat programów (16 proc.), a 32 proc. po prostu obawia się korzystania ze środków unijnych. W związku z tym aż 59 proc. przedsiębiorców deklaruje, że nie zamierza korzystać z unijnych dotacji na projekty innowacyjne. Firmy najbardziej zainteresowane są pozyskiwaniem wsparcia na zakup środków trwałych.

 

Pieniądze na innowacje w RPO WM 2014-2020

 

Unia Europejska mocno stawia właśnie na większe wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań w budowaniu firm, a przez to w tworzeniu gospodarki. W wynegocjowanym niedawno RPO WM na lata 2014-2020 pierwsza oś priorytetowa poświęcona jest inicjatywom wykorzystującym działalność badawczo-rozwojową w gospodarce. Również trzecia oś daje możliwość rozwoju potencjału innowacyjnego i przedsiębiorczości. Chodzi m.in. o zwiększenie aktywności B+R przedsiębiorstw. Mogą być to np. projekty dotyczące badań przemysłowych, rozwoju technologii opracowanej przez przedsiębiorcę lub nabytej, która nie została jeszcze skomercjalizowana i wykorzystana w działalności gospodarczej, a także badania realizowane samodzielnie przez przedsiębiorcę lub we współpracy z jednostką naukową.

Projekty te muszą być zgodne ze Regionalną Strategią Innowacji dla Mazowsza, zwłaszcza ze wskazanymi w niej obszarami inteligentnych specjalizacji.

Niezwykle istotne jest zbudowanie relacji między przedsiębiorcami, administracją i instytucjami otoczenia biznesu. Pomocne są przy tym prace w grupach roboczych zajmujących się innowacyjnością w regionie. Nadal trwa nabór do grup, a nadal niewystarczająca liczba przedsiębiorców jest ich członkami. Z pewnością udział w spotkaniach grup pozwoliłby wielu z nich na wdrożenie się w temat wykorzystywania innowacji w swoich firmach, a przede wszystkim na sposoby pozyskiwania na to środków unijnych. Dałby również możliwość wpływania na priorytetowe kierunki rozwoju badań i innowacji w regionalnej gospodarce.

– Jestem przekonany, patrząc na stabilne funkcjonowanie naszych przedsiębiorstw i ich zdolność do adaptacji, że większość z nich po pierwszych próbach, nabyciu pewnego doświadczenia – wspomaganego unijnym wsparciem – podejmie dalsze wyzwania i wprowadzi innowacyjne projekty do ich codziennej gospodarczej praktyki – stwierdza Struzik.

Inf. pras.

DJ

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje