R E K L A M ARADZYŃ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

XXVIII Rajd pamięci Harcerzy Radzyńskich im. Kazimierza Odrzygoździa
2018-09-20 11:57:22 Artykuł czytany 92 razy


19 września polową Mszą Świętą o godzinie 10.30 w lesie koło wsi Sitno rozpoczął się XXVIII Rajd pamięci Harcerzy Radzyńskich im. Kazimierza Odrzygoździa.


Wszystkich przybyłych powitał prezes oddziału PTTK w Radzyniu Podlaskim Bogdan Fijałek - W tym miejscu, miejscu tragicznych wydarzeń z 1940 roku, spotykamy się już od ponad 25 lat. Wcześniej był to rajd pamięci harcerzy radzyńskich, a od 2000 roku, po śmierci harcmistrza Kazimierza Odrzygoździa, spotykamy się tutaj w ramach Rajdu Pamięci Harcerzy Radzyńskich im. Kazimierza Odrzygoździa. Spotykamy się tu co roku od 18 lat.

Na uroczystość przybyły poczty sztandarowe: z Gimnazjum im. Stefana Michała Lisowskiego z Czemiernik, Szkoły Podstawowej im. Romualda Traugutta w Białej, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim, I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim oraz poczet sztandarowy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, którym to sztandarem opiekuje się I LO. Przybyła również pani Teresa Odrzygoźdź, która jest wdową po śp. Kazimierzu Odrzygoździu, wraz z rodziną oraz władze samorządowe: Lucjan Kotwica – starosta radzyński, Jerzy Rębek – burmistrz Radzynia Podlaskiego, Tomasz Stephan – wiceburmistrz, dyrektorzy szkół oraz nauczyciele, młodzież i dzieci z następujących szkół: I LO w Radzyniu Podlaskim, SP w Białej, SP nr 2 w Radzyniu Podlaskim, SP i G w Czemiernikach, ZSP w Radzyniu Podlaskim, SP w Leszkowicach, SP i G w Firleju, ZS w Woli Osowińskiej, ZS w Borowiu, SP w Polubiczach, SP i LO w Wisznicach oraz SP w Paszkach Dużych.   
Mszy Świętej przewodniczył ks. Michał Gosk. W homilii ks. Gosk mówił: - Ojczyzna - kiedy myślę - wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam, mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica, która ze mnie przebiega ku innym, aby wszystkich ogarnąć w przeszłość dawniejszą niż każdy z nas: z niej się wyłaniam... Gdy myślę Ojczyzna - by zamknąć ją w sobie jak skarb. Pytam wciąż, jak go pomnożyć, jak poszerzyć tę przestrzeń, którą wypełnia. Tymi  słowami poezji nasz święty rodak Jan Paweł II mówił o tym, nad czym chcemy się dziś zatrzymać. Świętujemy i naszą modlitwą otaczamy Harcerzy Radzyńskich pomordowanych w 1940 roku przez Niemców wraz ze swoim komendantem harcmistrzem Michałem Stefanem Lisowskim w czerwcu 1940 roku. Czynimy to w roku szczególnym, w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wolność, to wielki dar i zadanie, które zostało wywalczone i okupione krwią ludzi różnego wieku i stanu. Więzienia, ruskie turmy i zsyłki Polaków na Sybir. Tę wolność wycierpiały bohaterskie dzieci Wrześni, matki, które traciły synów, córki, które opłakiwały więzionych lub zabitych ojców, wdowy niemające środków do życia i borykające się z nędzą. Tę wolność życiem opłacili polscy oficerowie pomordowani w Katyniu, Charkowie i Miednoje. I Ci, nasi lokalni radzyńscy bohaterowie wraz ze swoim komendantem w 1940 roku. To przecież także o nich mówią, te słowa piosenki Czerwonych Gitar: Gdy zapłonął nagle świat, bezdrożami szli przez śpiący las. Równym rytmem młodych serc niespokojne dni odmierzał czas. Gdzieś pozostał ognisk dym, dróg przebytych kurz, cień siwej mgły... Tylko w polu biały krzyż nie pamięta już, kto pod nim śpi ... Otaczając ich naszą modlitwą i wdzięczną bohaterską pamięcią. Znamy sprawę należącej do żołnierzy wyklętych Doroty Siedzikównej o pseudonimie Inka. 18-letnia ps. Inka, sanitariuszka i łączniczka 5. Wileńskiej Brygady AK, została zamordowana w więzieniu przy ul. Kurkowej w Gdańsku za tajną działalność podziemną na rzecz Polski. W grypsie do sióstr Mikołajewskich z Gdańska, krótko przed śmiercią, „Inka” napisała: Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się, jak trzeba. Dziś w 100-lecie odzyskania niepodległości, gdy cieszymy się wolnością, gdy nie musimy już walczyć o miejsce Boga w książce, w szkole, naszą wdzięcznością otaczamy naszych lokalnych bohaterów i mówimy: harcerze radzyńscy, bohaterowie 1940 roku zachowaliście się jak trzeba!

Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ

Beata Fijałek [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Bogudał
tel. 500 105 909
radzyn@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Radzyń Podl.

w lewoGrudzień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4

RADZYŃ, 04.12

Uczniowie radzyńskiej Szkoły Muzycznej zagrają dla Niepodległej

więcej »

RADZYŃ, 04.12 17:00

Radzyń: Opowiedzą o pielgrzymce do Santiago De Compostela

więcej »
5 6 7

RADZYŃ, 07.12

Lubelska Federacja Bardów w Radzyniu

więcej »
8

RADZYŃ, 08.12

Radzyński Kiermasz Bożonarodzeniowy

więcej »
9
10 11

RADZYŃ, 11.12

Karol Lipiński - MAESTRO DEI MAESTRI - wyjątkowy koncert i wystawa w WBP

więcej »
12 13 14 15 16

RADZYŃ, 16.12 13:00

„Zauważ drugiego człowieka” w Ulanie-Majoracie

więcej »
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
foto

Zaakceptuj mnie takim, jakim jestem
2018-12-10 14:30:44 Kategoria:

Osoby z zaburzeniami psychicznymi doświadczają wielu trudności z powodu swojego stanu zdrowia. Trudności spowodowane wykluczeniem i brakiem empatii wobec tych osób jeszcze...

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje