R E K L A M ARADZYŃ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Radzyń Podlaski bez całodobowej apteki
2018-02-19 14:38:56 Artykuł czytany 588 razy


Mieszkańcy Radzynia Podlaskiego, od początku tego roku są bez stałej, całodobowej apteki. Właściciel jedynej apteki, która dotychczas była czynna przez całą dobę, "Pharmacon", zrezygnował z takiego dyżurowania. Starostwo Powiatowe stworzyło harmonogram, w którym taki obowiązek spada na wszystkie miejskie placówki po równo. Nie wszystkie apteki stosują się do nowych zasad.


Według harmonogramu 13 aptek, które funkcjonują w Radzyniu Podlaskim ma naprzemiennie pełnić dyżur całodobowy w wyznaczone przez Starostwo tygodnie. Jednak jak przyznaje starosta Lucjan Kotwica, do urzędu docierają sygnały, że nie wszystkie placówki respektują grafik.

- Łamią prawo lokalne - mówi starosta, Lucjan Kotwica. - Moim zadaniem jest ustalenie harmonogramu. Nie mam żadnych możliwości do tego, by wyegzekwować dostosowanie się do planu. Ale składając wniosek o koncesję na otwarcie apteki farmaceuci wiedzą, że mają obowiązek pełnienia usług publicznych, do których należy między innymi prowadzenie aptek. Załóżmy drastyczną sytuację - przychodzi wojna - a lekarze chirurdzy, którzy mają prywatne gabinety, mówią, że wojna ich nie interesuje, bo jest godzina 15:00 i idą do domu. Nie ma czegoś takiego. Jest pewien zakres usług, który musi być realizowany, niezależnie od tego, czy to podmiot prywatny czy publiczny - dodaje starosta.

Starostwo zaprosiło aptekarzy do rozmów, gdy pojawiła się informacja o rezygnacji apteki, która przez ostatnie dwa lata była otwarta całą dobę - pod koniec ubiegłego roku. Właściciel poinformował starostwo, że taka praca nie jest dla niego opłacalna, w szczególności, że konkurencja przedłużyła godziny pracy do 21:00, co wpływa na jego zarobki. Jak mówi właścicielka jednej z nich, Joanna Sieńska, przy małej kadrze jest to niemożliwe. W aptekach, w których pracuje tylko jeden farmaceuta, dobowy dyżur zakładałby, że pracownik przez tydzień nie opuści apteki.

- Apteki dyżurują w zależności od tego, czy mają kadrę, czy nie- mówi Joanna Sieńska. - W tej chwili nie ma obowiązku dyżurowania, jeśli ktoś nie ma kadry. Prawnicy są tego samego zdania co my, aptekarze - dodaje.

Część aptekarzy dodaje też, że koszt otwarcia apteki przez całą dobę przewyższa zyski. Przekonują też, że asortyment zakupywany nocą, to najczęściej pojemniki na mocz, prezerwatywy oraz igły, strzykawki i wody do wstrzykiwań, a nie leki ratujące życie. - Będziemy odwoływać się do Naczelnej Izby Aptekarskiej - zapowiada starosta, Lucjan Kotwica.

Starostwo nie może wspomóc placówek (na przykład ulgami) ani wyegzekwować respektowania harmonogramu. Trudno też zmusić prywatnych przedsiębiorców do pełnienia całodobowych dyżurów w przypadku, gdy zatrudniają zbyt mało osób, by sobie na to pozwolić. Nie stać ich też na zwiększenie zatrudnienia tylko po to, by co 13 tygodni prowadzić placówkę przez całą dobę. Tracą na tym mieszkańcy, którzy nie zawsze mogą skorzystać z usług aptecznych po 21:00. A potrzeby bywają różne - od lekkich dolegliwości, do bardzo poważnych sytuacji, gdzie brak leku może zaważyć o zdrowiu lub życiu.KB/DJ

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Bogudał
tel. 500 105 909
radzyn@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Radzyń Podl.

w lewoGrudzień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4

RADZYŃ, 04.12

Uczniowie radzyńskiej Szkoły Muzycznej zagrają dla Niepodległej

więcej »

RADZYŃ, 04.12 17:00

Radzyń: Opowiedzą o pielgrzymce do Santiago De Compostela

więcej »
5 6 7

RADZYŃ, 07.12

Lubelska Federacja Bardów w Radzyniu

więcej »
8

RADZYŃ, 08.12

Radzyński Kiermasz Bożonarodzeniowy

więcej »
9
10 11

RADZYŃ, 11.12

Karol Lipiński - MAESTRO DEI MAESTRI - wyjątkowy koncert i wystawa w WBP

więcej »
12 13 14 15 16

RADZYŃ, 16.12

Radzyń: Zbierają fundusze na dostosowanie budynku do potrzeb niepełnosprawnych

więcej »

RADZYŃ, 16.12 13:00

„Zauważ drugiego człowieka” w Ulanie-Majoracie

więcej »
17 18 19 20 21 22 23

RADZYŃ, 23.12 16:00

Komarówka: Pielgrzymi spotkają się przy opłatku

więcej »
24 25 26 27 28 29 30
31
foto

Rejestracja Kół Gospodyń Wiejskich
2018-12-11 07:14:54 Kategoria:

Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Siedlcach, podobnie jak inne jednostki Agencji, rozpoczęło rejestrację Kół Gospodyń Wiejskich....

więcej »
foto

Medyczne Szkoły Policealne im. Zbigniewa Religi w...
2018-12-11 07:04:47 Kategoria:

Medyczne Szkoły Policealne im. Zbigniewa Religi w Siedlcach ogłaszają nabór na kierunki: ASYSTENTKA/ HIGIENISTKA STOMATOLOGICZNA, TECHNIK USŁUG KOSMETYCZNYCH w systemie...

więcej »
foto

Zaakceptuj mnie takim, jakim jestem
2018-12-10 14:30:44 Kategoria:

Osoby z zaburzeniami psychicznymi doświadczają wielu trudności z powodu swojego stanu zdrowia. Trudności spowodowane wykluczeniem i brakiem empatii wobec tych osób jeszcze...

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje