R E K L A M ARADZYŃ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Obiecywana budowa szkoły w gminie Radzyń odsuwa się w czasie
2019-05-24 16:55:42 Artykuł czytany 185 razy


W tym roku nie będzie obiecywanej budowy nowej szkoły w Branicy Radzyńskiej w gminie Radzyń Podlaski. Sytuacja spowodowała konflikt podczas ostatniej sesji rady gminy. Trzeba było aż dwóch posiedzeń, by przegłosować zmiany budżetowe, przesuwające budowę szkoły na kolejny rok, a umożliwiające jeszcze w tym powstanie nowej świetlicy wiejskiej.


Zmiany w budżecie gminy dotyczyły między innymi przeniesienia 2 milionów złotych przeznaczonych na budowę Szkoły Podstawowej w Branicy na przyszły rok, a dodania na ten prawie pół miliona złotych na budowę świetlicy w Jaskach. Uchwałę odrzucono we wtorek, ale przyjęto w środę, by nie stracić dofinansowania zewnętrznego na świetlicę. Szkoła w Branicy miała zostać współfinansowana w połowie środkami ministerialnymi. Przesunięcie oznacza, że przynajmniej na razie nie zostaną one przekazane. W tym momencie dzieci uczą się w placówce zastępczej, stworzonej w wiejskiej świetlicy.

-Dlaczego zdejmuje się kwotę prawie 2 mln złotych z inwestycji budowy szkoły w Branicy, a tym samym odstępuje się na tą chwilę od jej budowy? - pytała podczas wtorkowych obrad radna Maria Frączek. - Zapewniał pan w mediach, że dzieci 1 września  tego roku rozpoczną naukę w nowej szkole. W przyszłym miało nastąpić otwarcie szkoły, a przed wakacjami tego roku rozpocząć się budowa- przypominała radna dodając, że obietnica budowy szkoły była bardzo istotnym elementem kampanii wyborczej wójta.

Z kolei Wiesław Mazurek przekonywał, że przegłosowanie uchwały jest niezbędne, by utrzymać dwa nowe dofinansowania zewnętrzne- na rewitalizację parku w Żabikowie i budowy świetlicy wiejskiej w Jaskach. -Gdy jej nie podejmiemy utracimy unijne dofinansowania w wysokości milionów złotych, byłoby tego szkoda. To państwo postaraliście się, żeby terminy budowy szkoły były przesunięte, to tylko i wyłącznie wasza zasługa. Dobro dziecka, ucznia jest dla mnie najważniejsze. Obiekt zostanie w naszej gminie, nic nie tracimy- tłumaczył wójt. Z kolei radna Agnieszka Szwed podkreślała konieczność szybkiej budowy szkoły ze względu na niezadowalające warunki panujące w branickiej placówce. -W budynku zastępczym nie ma sali gimnastycznej, są strome schody. Na przerwach jest bardzo niebezpiecznie. Ile mamy jeszcze poczekać?- pytała radna.

Przypomnijmy. Ponad siedemdziesięcioro uczniów z Branicy Radzyńskiej w gminie Radzyń Podlaski zamiast do szkoły, 1 września 2018 roku poszło do wiejskiej świetlicy. W czerwcu ubiegłego roku Powiatowy Inspektorat Budowlany stwierdził, że dotychczasowa szkoła, mieszcząca się w zabytkowym pałacu, nie nadaje się do użytkowania. Nakazano przeprowadzenie remontu, jednak gmina nie podjęła się tego utrzymując, że Inspektorat narzucił zbyt krótki czas. Teraz uczniowie przenieśli się do świetlicy a wójt Wiesław Mazurek utrzymywał, że szum wokół przenosin szkoły to „zasługa” jego politycznych przeciwników w zbliżających się wyborach. Pojawiła się też obietnica budowy nowej szkoły, która- gdyby plan zrealizowano, już by trwała. Więcej: http://podlasie24.pl/radzyn/region/przeniesli-szkole-do-wiejskiej-swietlicy-27086.html

-Przygotowane zmiany budżetowe nie wykluczają, nie opóźniają rozpoczęcia budowy szkoły. Zadanie to nie zostało zdjęte, w momencie pozyskania środków - wprowadza je pani skarbnik, rozpoczynamy, zajmujemy się tym zadaniem- przekonywał wójt Mazurek. Finalnie, uchwały nie podjęto. Siedmioro radnych zagłosowało za, siedmioro przeciw. Nie obyło się też bez niesnasek.
Zwołano kolejną sesję, dzień później, na czwartek, 23 maja. Podczas obrad interweniował poseł Marcin Duszek, kandydujący w wyborach do Europarlamentu. -Te wszystkie perturbacje finansowe mogą zaważyć na losie szkoły w Branicy. Odbyliśmy szereg spotkań w MEN, z wojewodą. Widziałem duża determinację wójta, by tą szkołę wybudować. Wiem, że były jakieś skargi, wnioski do konserwatora. Pomysł budowy szkoły i jej realizacja niestety przesuwa się w czasie. Zrobimy wszystko, aby tę szkołę wybudować- mówił poseł Duszek. Dodawał, że wspierał pomysł wybudowania w Branicy nowej szkoły. Radny Ryszard Król pytał, czy wsparcie ograniczało się do pozowania do zdjęć z makietą nowej placówki. Na to pytanie odpowiadał wójt wyjaśniając, że wiele spotkań na poziomie województwa czy ministerstwa w sprawie szkoły odbywał właśnie z posłem Duszkiem.

Nową uchwałę tłumaczyła skarbnik Aldona Roguszewska. -Z związku ze zmianą wysokości wolnych środków trzeba było zmniejszyć wydatki. Na dziś nie znamy wysokości zewnętrznego dofinansowania. Zdjęto więc te środki po stronie dochodów i wydatków. Został nasz własny milion. Z tego 800 tysięcy wzięto na zrównoważenie budżetu i wolnych środków. 200 tysięcy z naszych środków zostało na tą inwestycję. W momencie, kiedy pozyskamy środki zewnętrzne, w każdym momencie wprowadzamy je po stronie dochodów i wydatków. Inwestycja nie jest sprawą zamkniętą, nikt nie zdjął jej z budżetu. Na ten moment zostały zmniejszone wydatki na ten cel. Nie szukajcie tych 2 milionów. Nie dostaliśmy ich i nimi nie rządzimy- wyjaśniała skarbnik. - Na pewno w tym roku nie będziemy płacić za budowę szkoły -tłumaczył wójt.- Do końca roku nie jesteśmy w stanie fizycznie jej wybudować. Budowa została przełożona na jeszcze jeden rok. Tak jak wszystkie inwestycje, zapłata jest na koniec. Była potrzeba zrobienia drugiego projektu, zostały tylko i wyłącznie o parę miesięcy opóźnione prace.

-Nóż otwiera się w kieszeni na takie słowa- mówiła radna Elżbieta Pieśko. -Czasem trzeba myśleć o następnych pokoleniach, a nie o następnych wyborach. Każdy korzysta ze swego sumienia. Czy wójt jest sumieniem tych radnych, którzy głosują tak, jak nakaże? Radna podjęła też temat pałacu w Branicy, w którym kiedyś mieściła się szkoła. Zgodnie z zapowiedziami wójta, pałac miał zostać zrewitalizowany i przekształcony w centrum kultury. Teraz jest wystawiony na sprzedaż. -To nie samochód, na którego nabywca znajdzie się lada moment- mówiła Elżbieta Pieśko. -To kosztowna inwestycja. Można było go zabezpieczyć przed dalszą degradacją. Tyrajmy nad czymś, co podniesie jakość życia. Jakie rzeczywiste, społeczne i finansowe efekty przyniesie gminie rewitalizacja parku? Na samej rewitalizacji nie skończą się koszty, będzie generował następne. Może jesteśmy głosem rozsądku?

Finalnie uchwałę podjęto 10 głosami za, przy czterech wstrzymujących się.

KB [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Bogudał
tel. 500 105 909
radzyn@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Obserwator
    2019-05-27 06:11:20

    arrow

    Wojt nie wybuduje wam szkoly, obie radne z komitetu kontrkandydata, a on takich nie trawi w dodatku jedna oficjalnie mu się sprzeciwila

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Radzyń Podl.

w lewoWrzesień 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

RADZYŃ, 01.09

Radzyńskie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

więcej »
2 3 4 5

RADZYŃ, 05.09

Radzyńskie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

więcej »
6

RADZYŃ, 06.09

Krew za krew. Chwała bohaterom!

więcej »

RADZYŃ, 06.09

Wystawa upamiętniająca bitwę o Monte Cassino

więcej »
7 8
9

RADZYŃ, 09.09

Pokażą Radzyń z okresu I i II Wojny Światowej. ROK apeluje do mieszkańców o fotografie

więcej »

RADZYŃ, 09.09 18:00

Wojenny Radzyń

więcej »
10 11 12

RADZYŃ, 12.09 14:00

Narodowe Czytanie w Ulanie-Majoracie

więcej »
13

RADZYŃ, 13.09

Wkrótce pierwsze „Spotkanie u hrabiego” w Radzyniu Podlaskim

więcej »
14 15

RADZYŃ, 15.09 12:00

Dożynki Gminy Radzyń w Płudach

więcej »
16 17 18 19 20 21

RADZYŃ, 21.09 18:00

Radzyń Podlaski: XXXVI Dni Karola Lipińskiego

więcej »
22

RADZYŃ, 22.09 14:00

Wkrótce „Dokopiny” w Olszewnicy

więcej »

RADZYŃ, 22.09 16:00

W Radzyniu zdradzą, jak tanio podróżować

więcej »
23 24 25 26 27 28 29
30

RADZYŃ, 30.09

W Radzyniu wystartował cykl spotkań dla pasjonatów historii

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje