R E K L A M ARADZYŃ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Jest plan rewitalizacji Radzynia Podlaskiego
2017-05-19 11:55:51 Artykuł czytany 639 razy


38 ulic uznanych za obszar zdegradowany, ponad 20 projektów głównych i projekty dodatkowe - jest już plan rewitalizacji Radzynia. Za nami konferencja podsumowująca projekt.


Główne filary to realizacja projektów o wymiarze społecznym - mówi odpowiedzialny za projekt Piotr Janczarek, prezes Lubelskiej Fundacji Inicjatyw Ekologicznych. - W sumie ponad 20 projektów zostało zgłoszonych przez miasto i organizacje działające na jego terenie jako projekty podstawowe, które mogą być realizowane. Z tych działań będą mogły skorzystać osoby w trudnej sytuacji społecznej, niepełnosprawne, bezdomne, ale nie tylko. Realizacja większej części tych projektów będzie olbrzymim sukcesem. Wiemy doskonale, że będzie związana z możliwością dofinansowania z zewnątrz. Jeżeli miasto skutecznie pozyska środki czy z Regionalnego Programu Operacyjnego, czy z innych źródeł, to z pewnością łatwiej będzie i większą liczbę projektów będzie można zrealizować. Jest działanie dedykowane rewitalizacji, konkurs będzie ogłoszony w sierpniu, składanie wniosków we wrześniu. To konkurs w ramach RPO, działania 13.3, dedykowane wyłącznie programom rewitalizacyjnym. Zostało alokowanych ponad 50 mln euro. Te środki będą uruchamiane jako dotacje w ramach konkursu.

Nie tylko środki z dofinansowania, ale i własne czy od zewnętrznych inwestorów. Około 15 - 20 % środków własnych musi się pojawić przy dofinansowaniu unijnym - dodaje Janczarek. - Oczywiście, jest możliwość, że zaangażują się inwestorzy ze środkami prywatnymi.Podczas konferencji podsumowującej plan radna Bożena Lecyk zauważyła, że brakuje działania dedykowanego wyłącznie grupie seniorów, na przykład domu dziennej opieki. - Jako przedstawiciel środowiska seniorów jestem zaskoczony, że tak mało się mówi o problematyce seniorów w naszym mieście, które nie ma żadnej polityki senioralnej - komentuje Dariusz Gałan z Uniwersytetu Trzeciego Wieku.Ze strony twórcy planu pojawił się pomysł włączenia seniorów w projektdziennego domu dla niepełnosprawnych.  Nie mieszajmy tych dwóch spraw- mówi Dariusz Gałan- to będzie jak z domami dziennego pobytu, dla seniorów i dla niepełnosprawnych. Seniorzy wbrew pozorom to nie tylko niepełnosprawni, a tylko ich część, mały procent, ma tak poważne problemy zdrowotne. Trzeba stworzyć globalną politykę senioralną, która uwzględni wszystkich, nie tylko tych zrzeszonych w podmiotach, np. klubach seniora czy Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Burmistrz Radzynia Jerzy Rębek zapowiedział odrębny projekt dotyczący seniorów, który ma mieścić się w pałacu Potockich. Był dyskutowany na środowym posiedzeniu radnych.
- Tu chodzi o wykonanie konkretnego projektu wykonawczego, związanego z zagospodarowaniem korpusu głównego Pałacu Potockich - powiedział burmistrz.

Prawie każde działanie w planie rewitalizacji pośrednio jest skierowane do osób starczych, przekonuje Piotr Janczarek. - Tutaj seniorzy w każdym projekcie, łącznie z tymi dużymi, infrastrukturalnymi, będą mieli możliwość realizowania swoich pomysłów, np. w Oranżerii. Dodaje także, że pomysł stworzenia dziennego domu seniorów mógłby zostać naniesiony na plan rewitalizacji. - Jeżeli byłby konkretny pomysł w postaci wskazania miejsca, budynku i oczywiście wyposażenia, zaplecza, to jak najbardziej. Trzeba tylko pamiętać, że obiekt musi być odpowiednio wyposażony, muszą być odpowiedni instruktorzy, którzy zaangażują się w moderowanie działalności seniorów. Do samych spotkań seniorów mamy już miejsce.

Ta kwestia prawdopodobnie będzie poddana dyskusji podczas piątkowej sesji rady miasta.

KB/Radzyń Podlaski
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Bogudał
tel. 500 105 909
radzyn@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zgodnie z orzeczeniem NSA, redakcja portalu podlasie24.pl, zastrzega sobie prawo udostępnienia IP użytkownika sieci, na żądanie osoby pokrzywdzonej.
REKLAMA

Radzyń Podl.

w lewoKwiecień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1
2 3 4 5 6 7

RADZYŃ, 07.04 19:00

Wystawa malarstwa białowieskiego aktywisty w Radzyniu Podlaskim

więcej »
8

RADZYŃ, 08.04 18:00

Młodzi aktorzy zaprezentują się w Radzyniu

więcej »
9 10

RADZYŃ, 10.04

Wkrótce sesja Rady Gminy Wohyń

więcej »

RADZYŃ, 10.04 10:00

Sesja Rady Gminy Wohyń

więcej »
11

RADZYŃ, 11.04 18:00

Wieczór promocyjny tomiku poezji Teresy Tętnik

więcej »
12

RADZYŃ, 12.04

Rekolekcje filmowe w Radzyniu Podlaskim

więcej »
13

RADZYŃ, 13.04 20:00

Radzyń Podlaski: Dziś koncert amerykańskiego duetu bluesowego Nickel&Rose

więcej »
14 15
16

RADZYŃ, 16.04

Podążą śladami radzyńskich poetów

więcej »
17

RADZYŃ, 17.04 17:00

Wohyńskie „ROWERAKI” zaprezentują się w Lublinie

więcej »
18 19

RADZYŃ, 19.04 17:00

O pięciu krokach do lepszego życia w Miejskiej Bibliotece w Radzyniu

więcej »
20

RADZYŃ, 20.04

Młodzi pianiści w Radzyniu

więcej »
21 22

RADZYŃ, 22.04 11:45

Turniej tańca towarzyskiego w Kąkolewnicy

więcej »

RADZYŃ, 22.04 18:45

Wystawa malarstwa Marcina Niewęgłowskiego

więcej »
23

RADZYŃ, 23.04

Radzyń Podlaski:Wkrótce szkolenie dotyczące ASF

więcej »
24 25 26 27 28 29

RADZYŃ, 29.04 15:00

Radzyń: Znani artyści zagrają dla Renaty Tarnowskiej

więcej »
30
foto

Innowacyjna Szkoła Muzyki Rozrywkowej w Bielanach
2018-04-20 18:09:00 Kategoria:

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem dzieci muzyką, w Gminie Bielany powstała Innowacyjna Szkoła Muzyki Rozrywkowej. Warto wspomnieć, że w tej gminie realizowany...

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje