R E K L A M ARADZYŃ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Dlaczego odbiór śmieci drożeje?
2019-12-07 11:53:49 Artykuł czytany 1328 razy


Spora podwyżka opłat za odbiór odpadów czeka mieszkańców Radzynia w przyszłym roku. Stawka za śmieci segregowane podskoczyła o o 8 złotych - teraz jeden mieszkaniec będzie musiał płacić 20 zł miesięcznie. Zakazano też mieszania odpadów. Podwyżka jest spowodowana między innymi zbliżającym się wzrostem cen w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Adamkach. Podczas ostatniej sesji prezes zakładu, Paweł Szubartowicz tłumaczył, dlaczego ceny za odbiór śmieci rosną.


Jak tłumaczył prezes Zakładu Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Adamkach Paweł Szubartowicz, na podwyżki nakłada się kilka kwestii. Wymienił wśród nich wzrost płacy minimalnej, kosztów opłat środowiskowych czy wyższe ceny prądu i paliwa. Jego zdaniem najważniejszym czynnikiem jest brak możliwości składowania na wysypiskach odpadów palnych.

- O kosztach oddawania tych odpadów do innych podmiotów decyduje wolny rynek - tłumaczył podczas ostatniej miejskiej sesji Paweł Szubartowicz. -Kto wjedzie na cementownię, do spalarni decyduje cena jaką jest w stanie zapłacić podmiotom zajmującym się utylizacją odpadów. Zakład w  Bełżycach pod wpływem presji samorządów (właścicielem jest związek gmin) dokonał zamrożenia cennika. Efektem tego spółka nie mając zdolności kredytowych nie miała za co utylizować odpadów palnych. I jak widać skutek jest taki, że to są tysiące ton odpadów z którymi nie wiadomo co zrobić - dodawał prezes.

Paweł Szubartowicz przyznał też, że zakłady zagospodarowania odpadów mają po fali pożarów wysyspisk duże problemy z ubezpieczeniem - firmy nie chcą się podejmować takiego zobowiązania. - Żaden bank nie będzie skłonny udzielić pożyczki, by móc zutylizować odpady palne. Tu wchodzą w grę miliony złotych. Prawda jest taka, że po uwolnieniu rynku odpadów zniesieniu regionalizacji prywatne konsorcja firm obsługujących duże miasta dysponują potężnym kapitałem finansowym, za który mogą pozwolić sobie na zapłacenie niemalże każdej kwoty żeby zastrzec sobie prawo wjazdu do zakładu utylizacji odpadów termicznych. Spółki komunalne przy zamrożonych cennikach i braku zdolności kredytowej są skazane na to, co widać - dodawał prezes zakładu w Adamkach.

KB

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Karolina Bogudał
tel. 500 105 909
radzyn@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Radzyń Podl.

w lewoStyczeń 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

RADZYŃ, 04.01

VII Noworoczna Gala Akordeonowa

więcej »
5
6

RADZYŃ, 06.01 12:15

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Radzynia

więcej »
7 8 9 10

RADZYŃ, 10.01 17:00

Autorka bestsellerowej sagi „Stulecie Winnych” Ałbena Grabowska odwiedzi Radzyń

więcej »
11 12
13

RADZYŃ, 13.01 - 17.01

Program ferii z Radzyńskim Ośrodkiem Kultury

więcej »
14 15 16 17 18 19

RADZYŃ, 19.01

W niedzielę w Radzyniu wspólne kolędowanie

więcej »
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje