R E K L A M ARADZYŃ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Terytorialsi przysięgali w Radzyniu Podlaskim /ZDJĘCIA/
2018-07-15 21:29:50 Artykuł czytany 1358 razy


„Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic”- te słowa wypowiedziało w niedzielę, 15 lipca 70 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z naszego regionu. W Radzyniu Podlaskim odbyła się uroczysta przysięga wojskowa, którą na sztandar 9 Pułku Piechoty Legionów AK złożyli żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.


-Samo wstąpienie w szeregi WOT to przejaw patriotyzmu- twierdzi szeregowy Dariusz Nestorowicz, który składał przysięgę w Radzyniu Podlaskim. -To jest dopiero początek naszej nauki, przygotowania się do obrony swojego regionu, siebie i najbliższych, a także zdobywania wiedzy i umiejętności. Przez szesnaście dni szkolenia uczyliśmy się nie tylko strzelać, ale też żołnierskiej i patriotycznej postawy- dodaje.
Wojska Obrony Terytorialnej to jeden z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Działa już trzynaście brygad, a powstać mają jeszcze cztery- w sumie po jednej na każde województwo i dwie w województwie mazowieckim. W Radzyniu przysięgę składali nowi żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego, ps. „Zapora”. - Ta brygada liczy już ponad 2600 żołnierzy, a będzie ich więcej- mówi oficer prasowy brygady, kapitan Damian Stanula. - Zainteresowanie jest duże, więc uruchomiliśmy wakacyjny nabór. 28 lipca w batalionie zamojskim rozpocznie się 16- dniowe szkolenie dla osób, które nigdy nie były w wojsku i zakończy się taką jak w Radzyniu uroczystą przysięgą- dodaje Stanula.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej są przygotowywani do działań takich jak: prowadzenie samodzielnych działań niekonwencjonalnych, przeciwdywersyjnych i przeciwdesantowych, udział w zabezpieczeniu przyjęcia i rozwinięcia sojuszniczych sił wzmocnienia w nakazanych rejonach, a także pomoc w przypadku klęsk żywiołowych i akcji ratowniczych. - Miejmy nadzieję, że nigdy nie będziemy potrzebowali ich pomocy, ale przynajmniej będziemy mieć grupę osób mogących zapewnić bezpieczeństwo lokalnej społeczności- mówi dowódca 23. batalionu lekkiej piechoty WOT, Dariusz Rosiak.  Żołnierze po przysiędze będą uczestniczyli w szkoleniu rotacyjnym indywidualnym przez najbliższy rok. Kolejny rok to szkolenie specjalistyczne, a trzeci, ostatni to zgrywanie pododdziałów, sekcji, plutonów i kompanii. A w skali ogólnopolskiej czeka nas rozwijanie WOT-u o kolejne grupy żołnierzy. -Teraz pozostały nam cztery ostatnie brygady. Pod koniec tego roku mają zostać wyznaczeni ich dowódcy- powiedział pułkownik Artur Dębczak, zastępca dowódcy wojsk obrony terytorialnej.Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJKB/ Radzyń Podlaski   [MSz]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Bogudał
tel. 500 105 909
radzyn@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Radzyń Podl.

w lewoGrudzień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4

RADZYŃ, 04.12

Uczniowie radzyńskiej Szkoły Muzycznej zagrają dla Niepodległej

więcej »

RADZYŃ, 04.12 17:00

Radzyń: Opowiedzą o pielgrzymce do Santiago De Compostela

więcej »
5 6 7

RADZYŃ, 07.12

Lubelska Federacja Bardów w Radzyniu

więcej »
8

RADZYŃ, 08.12

Radzyński Kiermasz Bożonarodzeniowy

więcej »
9
10 11 12 13 14 15 16

RADZYŃ, 16.12 13:00

„Zauważ drugiego człowieka” w Ulanie-Majoracie

więcej »
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje