R E K L A M A



RADZYŃ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Karol Lipiński - MAESTRO DEI MAESTRI - wyjątkowy koncert i wystawa w WBP
2018-12-10 16:03:15 Artykuł czytany 66 razy


Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie oraz Radzyńskie Towarzystwo Muzyczne im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim serdecznie zapraszają na RECITAL MUZYKI POLSKIEJ. W 157. ROCZNICĘŚMIERCI KAROLA LIPIŃSKIEGO oraz na otwarcie wystawy MAESTRO DEI MAESTRI ze zbiorów Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego i Biblioteki Narodowej.


Wystąpią laureaci ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych: Zuzanna Budzyńska - skrzypce i Szymon Ogryzek - fortepian, słowo o muzyce - Teresa Księska-Falger.

Koncert odbędzie się 11 grudnia o godz. 17.00 w Galerii Biblioteki przy l. Narutowicza w Lublinie. Młodzi artyści na ten koncert przyjeżdżają do Lublina specjalnie z Wiednia.

Wstęp wolny.





_______________________________

KAROL LIPIŃSKI

Pod koniec XVIII wieku znajdujemy w majątku Potockich w Radzyniu Podlaskim Feliksa Lipińskiego – nauczyciela muzyki, piastującego zarazem funkcję „dyrektora” kapeli dworskiej – ojca przyszłego wirtuoza skrzypiec. Tu, w okazałym stylowym pałacu – jednej z najświetniejszych rezydencji magnackich owego czasu, znalazł Feliks Lipiński wszelki warunki do wszechstronnego rozwinięcia swej działalności muzycznej. Uczył dzieci magnata – swego chlebodawcy, prowadził dużą kapelę instrumentalną, grał także w zespołach kameralnych uświetniających dworskie przyjęcia i uroczystości. Tam też dość wcześnie założył rodzinę.


Pierwszym dzieckiem był syn Karol Józef, urodzony 30 października 1790 roku. Atmosfera domu rodzinnego i otoczenia wybitnie sprzyjała wychowaniu muzycznemu dzieci. Muzykowanie ojca, stałe próby i występy orkiestry dworskiej, rozmowy na tematy muzyczne sprawiały, że już od najwcześniejszych lat zżywały się one ze światem dźwięków, wyrabiając w sobie poczucie piękna i smak muzyczny.

Był to dobry okres w życiu rodziny Lipińskich. Dwór książęcy patronował wszelkim działaniom artystycznym, nie szczędzono na cele edukacyjne. W pałacu odbywały się koncerty, bale, wieczornice. Potoccy utrzymywali sztab nauczycieli różnych specjalności. Dzieci państwa Lipińskich rozwijały się bez kompleksu prowincji i „niskiego urodzenia”, dom rozbrzmiewał muzyką, uczono się także języków obcych, poznawano literaturę, malarstwo. Ośmioletni Karol wykonywał z dużym powodzeniem niełatwe koncerty skrzypcowe Pleyela, podejmując niekiedy próby wspólnych koncertów z ojcem i muzykami kapeli dworskiej.

Widocznie dziecko wykazywało szczególne zdolności, gdyż po niespełna dwóch latach nauki siedmioletni uczeń przerósł swego mistrza. Ojciec dbał o wszechstronny rozwój syna, jednak głównym zajęciem Karola była muzyka, a ściślej gra na skrzypcach. Kształcąc się samodzielnie, już w ósmym roku życia – dzięki intuicji i wytężonej pracy osiągnął tak wysoki poziom artyzmu, że grą swoją wzbudzał powszechny podziw. Wówczas ojciec zapragnął pochwalić się synem publicznie. Marzyły mu się koncerty Karola w różnych miastach kraju, może i za granicą, a w efekcie sukcesy artystyczne i – oczywiście – materialne...

Ambitne plany Feliksa Lipińskiego natrafiły na zdecydowany opór syna, który sprzeciwił się kategorycznie zamiarowi ojca. Trudno osądzić, czy był to ze strony dziecka przejaw samokrytycyzmu, świadomości braków artystycznego warsztatu, zbyt małych umiejętności jak na wymagania estrady koncertowej, czy też – co prawdopodobniejsze – weszły tu w grę dwie cechy jego charakteru: niezwykła skromność i niemal chorobliwa nieśmiałość.

Decydującym dla dalszych losów Karola stał się rok 1799. Wówczas to majątek Potockich  w Radzyniu Podlaskim przeszedł w ręce Sapiehów, którzy nie byli w stanie utrzymać dworskiego życia na poziomie swoich poprzedników. Feliks Lipiński otrzymał od hrabiego Adama Starzeńskiego ze Lwowa propozycję prowadzenia orkiestry i kształcenia w muzyce syna Aleksandra. Dzięki temu Lipińscy znaleźli się we Lwowie.

Ze stolicą Galicji Wschodniej związali się na wiele lat. Dla utalentowanego chłopca Lwów, który był wówczas prężnym ośrodkiem życia muzycznego, stanowił w naturalnej konsekwencji artystyczną szansę.

I tak wkrótce w życiu Karola pojawił się austriacki wiolonczelista i kompozytor Ferdynand Kremes, wraz z nim cały bogaty świat muzyki kameralnej i pierwsze próby kompozytorskie. Przed rokiem 1810 powstały trzy symfonie. W niedługim czasie młody Karol Lipiński otrzymał posadę muzyka stuosobowej kapeli teatralnej i rozpoczął w pełni świadome, samodzielne życie zawodowe.
We Lwowie grał w prowadzonej przez ojca orkiestrze Adama Starzeńskiego, orkiestrze F. Polanowskiego oraz w zespołach kameralnych. Przez pewien czas grał na wiolonczeli, osiągając taką biegłość, że nawet koncertował jako wiolonczelista, później powrócił do skrzypiec. W latach 1810-1814 był koncertmistrzem, a następnie kapelmistrzem teatru operowego we Lwowie. Powstały wtedy jego utwory sceniczne. Latem 1812 i 1813 Lipiński organizował wraz z pianistą Hoermannem koncerty symfoniczne w ogrodzie Hechta we Lwowie, a w roku 1824, także we Lwowie, abonamentowe koncerty kwartetowe. W roku 1814 wyjechał do Wiednia, gdzie spotkał się z Ludwikiem Spohrem. Wskazówki i zachęta Spohra zadecydowały o tym, iż Lipiński wybrał karierę skrzypka.
Po powrocie do Lwowa zajmował się działalnością pedagogiczną i kompozytorską. Skomponował wówczas m.in. Rondo alla polacca op. 7, Trio op. 8, polonezy koncertowe op. 9 i 3 kaprysy op. 10, a więc utwory na skrzypce solo lub takie, w których instrument ten odgrywał pierwszoplanową rolę. Tworzył zatem wybitny radzynianin repertuar dla siebie samego. W końcu roku 1817 wyjechał do Włoch, koncertując po drodze w Koszycach, Budapeszcie, Lublanie, Trieście oraz we Włoszech w Wenecji, Mediolanie, Padwie, Weronie i Piacenzy, gdzie wiosną 1818 r. dwukrotnie koncertował wspólnie z Paganinim. Uznano go wówczas za wirtuoza równego Niccolo Paganiniemu.

Po powrocie do Lwowa wyjeżdżał na koncerty do Kijowa, Krzemieńca, Kamieńca Podolskiego, Krakowa, a także Wrocławia, Lipska, Berlina, Poznania i Wilna. 1821 został honorowym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Muzyki w Krakowie. W roku 1825 występował w Moskwie i Petersburgu, na przełomie lat 18271828 dał sześć koncertów w Warszawie, po których otrzymał nominację na pierwszego skrzypka dworu Królestwa Polskiego, a w roku 1831 rosyjskiego dworu carskiego. Ponownie wystąpił w Warszawie w kwietniu i maju 1829 roku w czasie uroczystości koronacyjnych Mikołaja I, kiedy to również koncertował w Warszawie Paganini, a także w latach 1834 i 1844. Występy obu skrzypków w Warszawie wywołały słynną polemikę prasową dotyczącą kwestii, któremu z nich należy przyznać palmę pierwszeństwa.

Do 1839 roku Lipiński odbywał stale podróże koncertowe, występując niemal w całej Europie i odnosząc wielkie sukcesy. Po występach w Wiedniu w uznaniu jego mistrzowskiej gry otrzymał tytuł honorowy obywatela Wiednia.
W roku 1839 blisko pięćdziesięcioletni muzyk osiadł w Dreźnie na stanowisku nadwornego kapelmistrza na dworze saskim oraz koncertmistrza orkiestry operowej. Funkcję tę pełnił przez ponad 20 lat. W tym czasie zajmował się również pedagogiką, ograniczając stopniowo podróże koncertowe. Lipiński koncertował wspólnie z najwybitniejszymi wirtuozami, m.in. 1853 z Lisztem. Rok później pomagał Berliozowi w urządzeniu koncertów kompozytorskich. Za wybitne zasługi dla dworu królewskiego został odznaczony rycerskim orderem księcia Alberta. W roku 1856 opracował dla wydawcy R. Friedla z Drezna wszystkie kwartety smyczkowe Haydna. Jeszcze w 1858 roku artysta podjął się przejrzenia i oznaczenia tempa wszystkich kwartetów smyczkowych Haydna dla wydawcy R. Friedla z Drezna.

Po przejściu na emeryturę w roku 1861 osiadł w swym majątku Urłów koło Lwowa, gdzie zorganizował szkołę muzyczną dla uzdolnionych dzieci chłopskich. Odszedł nagle, w wyniku ostrego ataku astmy, 16 grudnia 1861 roku.


Andrzej Kotyła




Inf. pras.

[MSz]




wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Karolina Suchodolska
tel. 500 105 909
suchodolska@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Radzyń Podl.

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje