R E K L A M ARADZYŃ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

IX „GROCH Z KAPUSTĄ PO ULAŃSKU” już za nami…
2017-09-26 18:32:46 Artykuł czytany 518 razy


Jesień już… czas kiszenia kapusty… a także czas na „Groch z kapustą po ulańsku”, które 23 września już po raz dziewiąty, odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury. Organizatorem , jak co roku, był Zespół Śpiewaczy „TRADYCJA” ze Stoku, Wójt Gminy Ulan-Majorat Jarosław Koczkodaj i Gminny Ośrodek Kultury.
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ

Jak zwykle było to wydarzenie kulturalno-kulinarne z kapustą w roli głównej. Na zaproszenie Pani Anastazji Niewęgłowskiej kierującej Zespołem „TRADYCJA” przybyły zespoły ludowe z powiatu radzyńskiego i łukowskiego a nawet Zespół „JARZĘBINA CZERWONA” z Rudki w powiecie chełmskim. Spotkanie zaszczycili ułańscy księża, Wójt Gminy Ulan-Majorat Jarosław Koczkodaj i Starosta Radzyński Lucjan Kotwica. Jesień to czas refleksji i zadumy jednak w większości ze sceny pobrzmiewały wesołe ludowe nuty. Drzewiej pieśń towarzyszyła kiszeniu kapusty, która stanowiła bazę witamin dla ludności wiejskiej na  długie zimowe dni… dzisiaj jest ona kulturotwórczym  pretekstem do międzyludzkiej integracji, zachowania  lokalnych tradycji   i dziedzictwa narodowego. To pochylenie się nad tradycyjnymi wartościami jest niezwykle ważne dla zachowania odrębności  i suwerenności narodowej. To piękne, że niektóre zespoły mają wielopokoleniowy skład. Przekazywanie dzieciom i młodzieży wartości naszych przodków jest gwarancją kulturowej ciągłości, co w dobie globalizacji jest sprawą fundamentalną. W części artystycznej zaprezentowały się: Zespół „Niezapominajki” z Dminina, Zespół „Zorza” z Bełcząca, Zespół „Jarzębina Czerwona” z Rudki, Zespół „Kwiaty polne” z Kolembród, Zespół Śpiewaczy z Woli Chomejowej, Zespół „Świderzanki” ze Świderek, Zespół „Paprocie” z Krasewa, Zespół „Malwy” z Komarówki, Zespół „Olszewianki” z Olszewnicy, Zespół „Melodia” z Domaszewnicy. Jako ostatni wystąpił Zespół Śpiewaczy „ZŁOTY KŁOS” z Ulana-Majoratu. Jest to nowa formacja a sobotni debiutancki występ należy zaliczyć do bardzo udanych.

- Za rok przypada X edycja wydarzenia. Spotkajmy się więc w 2018 roku na kapuścianym jubileuszu aby weselić się pieśnią i rozkoszować potrawami z kapusty - zapraszają organizatorzy.                                                                                                                    Sławomir Żyłka


[MSz]

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Bogudał
tel. 500 105 909
radzyn@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
REKLAMA

Radzyń Podl.

w lewoSierpień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5

RADZYŃ, 05.08

The Beatles na Letniej Scenie ROK

więcej »
6 7 8 9

RADZYŃ, 09.08 20:30

Wakacyjne Kino pod chmurką w Radzyniu

więcej »
10

RADZYŃ, 10.08 10:00

Gmina Radzyń: Radni ustalą wymiar pracy dyrektorów szkół

więcej »
11

RADZYŃ, 11.08

Orlęta zagrają z Motorem

więcej »
12

RADZYŃ, 12.08

Bezpłatne zwiedzanie Pałacu Potockich podczas Letniej Sceny ROK

więcej »

RADZYŃ, 12.08

Lekarze specjaliści za darmo udzielą porad w gminie Radzyń

więcej »
13 14 15 16

RADZYŃ, 16.08

Gmina Ulan-Majorat: Radni ograniczą ilość zezwoleń na sprzedaż alkoholu?

więcej »
17 18

RADZYŃ, 18.08 - 19.08

Trwają zapisy na rajd rowerowy Doliną Tyśmienicy

więcej »
19
20 21 22 23 24 25 26

RADZYŃ, 26.08

Holi Festival, czyli Święto Kolorów w Radzyniu!

więcej »

RADZYŃ, 26.08

Cleo wystąpi na dożynkach w gminie Borki

więcej »
27 28 29 30 31
foto

Warszawa: Mieszkania na sprzedaż
2018-08-10 16:16:46 Kategoria:

Warszawa Bielany, Warszawa Śródmieście, Warszawa Białołęka - 3 mieszkania do sprzedania w konkurencyjnych cenach. Szczegółowe informacje poniżej i na stronie:...

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje