R E K L A M ARADZYŃ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

IX „GROCH Z KAPUSTĄ PO ULAŃSKU” już za nami…
2017-09-26 18:32:46 Artykuł czytany 327 razy


Jesień już… czas kiszenia kapusty… a także czas na „Groch z kapustą po ulańsku”, które 23 września już po raz dziewiąty, odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury. Organizatorem , jak co roku, był Zespół Śpiewaczy „TRADYCJA” ze Stoku, Wójt Gminy Ulan-Majorat Jarosław Koczkodaj i Gminny Ośrodek Kultury.
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ

Jak zwykle było to wydarzenie kulturalno-kulinarne z kapustą w roli głównej. Na zaproszenie Pani Anastazji Niewęgłowskiej kierującej Zespołem „TRADYCJA” przybyły zespoły ludowe z powiatu radzyńskiego i łukowskiego a nawet Zespół „JARZĘBINA CZERWONA” z Rudki w powiecie chełmskim. Spotkanie zaszczycili ułańscy księża, Wójt Gminy Ulan-Majorat Jarosław Koczkodaj i Starosta Radzyński Lucjan Kotwica. Jesień to czas refleksji i zadumy jednak w większości ze sceny pobrzmiewały wesołe ludowe nuty. Drzewiej pieśń towarzyszyła kiszeniu kapusty, która stanowiła bazę witamin dla ludności wiejskiej na  długie zimowe dni… dzisiaj jest ona kulturotwórczym  pretekstem do międzyludzkiej integracji, zachowania  lokalnych tradycji   i dziedzictwa narodowego. To pochylenie się nad tradycyjnymi wartościami jest niezwykle ważne dla zachowania odrębności  i suwerenności narodowej. To piękne, że niektóre zespoły mają wielopokoleniowy skład. Przekazywanie dzieciom i młodzieży wartości naszych przodków jest gwarancją kulturowej ciągłości, co w dobie globalizacji jest sprawą fundamentalną. W części artystycznej zaprezentowały się: Zespół „Niezapominajki” z Dminina, Zespół „Zorza” z Bełcząca, Zespół „Jarzębina Czerwona” z Rudki, Zespół „Kwiaty polne” z Kolembród, Zespół Śpiewaczy z Woli Chomejowej, Zespół „Świderzanki” ze Świderek, Zespół „Paprocie” z Krasewa, Zespół „Malwy” z Komarówki, Zespół „Olszewianki” z Olszewnicy, Zespół „Melodia” z Domaszewnicy. Jako ostatni wystąpił Zespół Śpiewaczy „ZŁOTY KŁOS” z Ulana-Majoratu. Jest to nowa formacja a sobotni debiutancki występ należy zaliczyć do bardzo udanych.

- Za rok przypada X edycja wydarzenia. Spotkajmy się więc w 2018 roku na kapuścianym jubileuszu aby weselić się pieśnią i rozkoszować potrawami z kapusty - zapraszają organizatorzy.                                                                                                                    Sławomir Żyłka


[MSz]

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Bogudał
tel. 500 105 909
radzyn@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zgodnie z orzeczeniem NSA, redakcja portalu podlasie24.pl, zastrzega sobie prawo udostępnienia IP użytkownika sieci, na żądanie osoby pokrzywdzonej.
REKLAMA

Radzyń Podl.

w lewoStyczeń 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5

RADZYŃ, 05.01 19:00

Noworoczna gala akordeonowa po raz piąty

więcej »
6 7

RADZYŃ, 07.01

W gminie Borki „Razem dla Marcina”

więcej »
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18

RADZYŃ, 18.01

Koncert Noworoczny uczniów PSM w Radzyniu

więcej »
19

RADZYŃ, 19.01

Bezpłatne porady prawne w Komarówce Podlaskiej

więcej »
20 21

RADZYŃ, 21.01

Radzyń Podlaski: Jasełka we współczesnej odsłonie

więcej »
22 23 24

RADZYŃ, 24.01

Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat

więcej »
25 26 27 28
29 30 31
foto

Jak w prosty, wygodny i tani sposób transportować meble?
2018-01-17 13:34:30 Kategoria:

Zanim zlecisz transport mebli, musisz pamiętać, że wymaga to specjalnego przygotowania. Meble to z reguły delikatne przedmioty i bardzo łatwo o ich uszkodzenie. Źle...

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje