R E K L A M ARADZYŃ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

IX „GROCH Z KAPUSTĄ PO ULAŃSKU” już za nami…
2017-09-26 18:32:46 Artykuł czytany 231 razy


Jesień już… czas kiszenia kapusty… a także czas na „Groch z kapustą po ulańsku”, które 23 września już po raz dziewiąty, odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury. Organizatorem , jak co roku, był Zespół Śpiewaczy „TRADYCJA” ze Stoku, Wójt Gminy Ulan-Majorat Jarosław Koczkodaj i Gminny Ośrodek Kultury.
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ

Jak zwykle było to wydarzenie kulturalno-kulinarne z kapustą w roli głównej. Na zaproszenie Pani Anastazji Niewęgłowskiej kierującej Zespołem „TRADYCJA” przybyły zespoły ludowe z powiatu radzyńskiego i łukowskiego a nawet Zespół „JARZĘBINA CZERWONA” z Rudki w powiecie chełmskim. Spotkanie zaszczycili ułańscy księża, Wójt Gminy Ulan-Majorat Jarosław Koczkodaj i Starosta Radzyński Lucjan Kotwica. Jesień to czas refleksji i zadumy jednak w większości ze sceny pobrzmiewały wesołe ludowe nuty. Drzewiej pieśń towarzyszyła kiszeniu kapusty, która stanowiła bazę witamin dla ludności wiejskiej na  długie zimowe dni… dzisiaj jest ona kulturotwórczym  pretekstem do międzyludzkiej integracji, zachowania  lokalnych tradycji   i dziedzictwa narodowego. To pochylenie się nad tradycyjnymi wartościami jest niezwykle ważne dla zachowania odrębności  i suwerenności narodowej. To piękne, że niektóre zespoły mają wielopokoleniowy skład. Przekazywanie dzieciom i młodzieży wartości naszych przodków jest gwarancją kulturowej ciągłości, co w dobie globalizacji jest sprawą fundamentalną. W części artystycznej zaprezentowały się: Zespół „Niezapominajki” z Dminina, Zespół „Zorza” z Bełcząca, Zespół „Jarzębina Czerwona” z Rudki, Zespół „Kwiaty polne” z Kolembród, Zespół Śpiewaczy z Woli Chomejowej, Zespół „Świderzanki” ze Świderek, Zespół „Paprocie” z Krasewa, Zespół „Malwy” z Komarówki, Zespół „Olszewianki” z Olszewnicy, Zespół „Melodia” z Domaszewnicy. Jako ostatni wystąpił Zespół Śpiewaczy „ZŁOTY KŁOS” z Ulana-Majoratu. Jest to nowa formacja a sobotni debiutancki występ należy zaliczyć do bardzo udanych.

- Za rok przypada X edycja wydarzenia. Spotkajmy się więc w 2018 roku na kapuścianym jubileuszu aby weselić się pieśnią i rozkoszować potrawami z kapusty - zapraszają organizatorzy.                                                                                                                    Sławomir Żyłka


[MSz]

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Bogudał
tel. 500 105 909
radzyn@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zgodnie z orzeczeniem NSA, redakcja portalu podlasie24.pl, zastrzega sobie prawo udostępnienia IP użytkownika sieci, na żądanie osoby pokrzywdzonej.
REKLAMA

Radzyń Podl.

w lewoPaźdzernik 2017w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

RADZYŃ, 01.10

Dzień z historią w Brzozowicy Dużej

więcej »

RADZYŃ, 01.10

Radzyński zespół „Wrzos” pożegna lato

więcej »
2 3 4 5 6 7

RADZYŃ, 07.10

Fortepian i skrzypce podczas drugiego koncertu w ramach Dni Karola Lipińskiego

więcej »
8

RADZYŃ, 08.10

Zbliża się piąta edycja Radzyńskiej Paraolimpiady

więcej »

RADZYŃ, 08.10

Biała Niedziela w Komarówce Podlaskiej

więcej »

RADZYŃ, 08.10 14:00

Jesienny przegląd artystyczny seniorów

więcej »
9 10 11

RADZYŃ, 11.10

Historia radzyńskiego pszczelarstwa w MBP w Radzyniu Podlaskim

więcej »
12 13 14 15

RADZYŃ, 15.10

Dzień Papieski w ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim

więcej »
16 17 18

RADZYŃ, 18.10

Promocja ksiązki w MBP w Radzyniu Podlaskim

więcej »
19 20 21 22

RADZYŃ, 22.10

„Raz się żyje”

więcej »

RADZYŃ, 22.10

Kąkolewisko 2017 już w niedzielę

więcej »

RADZYŃ, 22.10

Gmina Borki: Nowe spojrzenie na przestrzeń - konsultacje społeczne

więcej »
23 24

RADZYŃ, 24.10

Sesja Rady Gminy Radzyń Podlaski

więcej »

RADZYŃ, 24.10

Sesja Rady Gminy Radzyń Podlaski

więcej »

RADZYŃ, 24.10

Sesja Rady Gminy Wohyń

więcej »
25 26 27 28 29
30 31
foto

Strefa na Zdrowie - program profilaktyki zdrowotnej...
2017-10-20 13:51:32 Kategoria:

Od 6 lat Polpharma SA realizuje program edukacji i profilaktyki zdrowotnej „Strefa na Zdrowie”. Celem Strefy na Zdrowie jest ułatwienie dostępu do badań, porad lekarskich...

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje