R E K L A M ARADZYŃ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

I turnus wakacyjny w Siedlanowie /ZDJĘCIA/
2018-07-14 11:24:32 Artykuł czytany 754 razy


41 dzieci z klas 4-6 szkoły podstawowej wzięło udział w pierwszym turnusie wakacyjnym, zorganizowanym w Domu Rekolekcyjnym w Siedlanowie w diecezji siedleckiej. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Wiara ojców naszych - wiarą naszą”.
Większe zdjęcia można zobaczyć tutajOto relacja nadesłana do naszej redakcji przez organizatorów turnusu:

W dniach 2-6 lipca w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjno – Pielgrzymkowym  w Siedlanowie odbywał się I turnus wakacyjny dla dzieci. Wzięło w nim udział 41 dzieci z klas 4-6 szkoły podstawowej. Nasze spotkania odbywały się pod hasłem „Wiara ojców naszych wiarą naszą”. Dzieci miały szansę potkania się z historycznymi władcami i zapoznawać nasze dziedzictwo wiary chrześcijańskiej. Dzieci i opiekunowie wcielali się w postacie historyczne, aby łatwiej przyswajać materiał i ich dokonania dla wzmacniania wiary i obronności kraju.

Polska to kraina o bogatej kulturze w globalnym tego słowa znaczeniu. Wspaniałością swą zachwyca nie tylko Polaków. Wiara chrześcijańska to nasz skarb narodowy. Nasza narodowa pobożność jest Maryjna.

Matka Boża jest Królową Polski, kocha nas i wyprasza nam Boże błogosławieństwo.
Mieszko historyczny władca Polski przyjmuje wiarę z rąk czeskich i żeni się z księżniczką czeską Dąbrówką, która stała się naszą matką Chrystianisima.
Święty Wojciech z bratem Gaudentym umacniają wiarę.
Bolesław Chrobry jako król z zadbał o rozwój kraju, sprowadzając zakonników i ludzi sztuki.
Odważna walka Henryka Pobożnego pod Legnicą na długi czas zatrzymała najazd Mongołów, nie wpuszczając do Europy innowierców.
Święta Kinga i Bolesław Wstydliwy dba o rozwój kraju i wzrost wiary.
Władysław Łokietek, scalił POLSKĘ ROZBITĄ DZIELNICOWO,
Król Kazimierz Wielki, rozbudowuje kraj, zakłada uczelnie.
Jadwiga Święta Król Polski jako dewizę przyjmuje aby dobro było normą, tarczą honor, Wiata w Boga siłą, a nadzieja ostoją. Ślub z Jagiełłą to dziejowa chwila chrzest Litwy i pokonania Krzyżaków Pod Grunwaldem.
Święty Kazimierz Królewicz pokazuje, że jako król za pierwszy obowiązek czy przywilej uważa służbę Bogu.
Zygmunt I Stary pod Orszą dokonuje zwycięstwa, przywracając Smoleńsk.
Zygmunt August Polskę i Litwę połączy w Rzeczypospolitą Obojga Narodów.
Stefan Batory pod Pskowem a z nim Stanisław Żółkiewski pokonali Rosję w bitwie pod Kłuszynem – niedźwiedzia Europy .Anna Jagiellonka Król polski z silna wiarą i mocnym przywiązaniem do tradycji, pozostawia nam haftowane perłami orły Polskie na Wawelu.
Jan III Sobieski w bitwie pod Chocimiem zwycięzca Szwedów.
Król Jan Kazimierz w beznadziejnej dla Polski chwili – potopu szwedzkiego, składa śluby w imieniu Narodu Matce Bożej obierając Ją królowa Polski.
Jan III Sobieski jako Król pogromca Turków , uwalnia Europę pod Wiedniem przed zalewem Islamskim.
Konfederacja Barska i Kazimierz Pułaski to czas walki z carem i zniewoleniem carskim.
Józef Poniatowski, Tadeusz Kościuszko i powstanie kościuszkowskie to walka o utraconą wolność.
Jan Kiliński, Emilia Plater, to przywódcy organizujący powstanie listopadowe.
Ksiądz Skorupka i cud nad Wisłą
Józef Piłsudski walczy z zaborcą.
Roman Dmowski, Ignacy Paderewski...
Żołnierze niezłomni Łukasz Cieplicki „Łupaszka” Józef Franczak ‘Laluś”
Ks. Kard Sapieha , ks. Kard. Wyszyński . Ks. Popiełuszko, św. Paweł II przedstawiciele walki o Wolną sprawiedliwą i z tradycjami chrześcijańskimi Polskę.

Tyle z historii...

Każdego dnia wysłuchaliśmy konferencji w południe zaś uczestniczyliśmy we wspólnej Eucharystii. Dzień kończyliśmy Apelem Jasnogórskim a na dobranoc oczywiście „bajka” w wykonaniu niezastąpionej siostry Hanny, która umiała tak przedstawić „bajkę” – historia naszych władców i przodków, że młodsi oraz starsi słuchali z zaciekawieniem.

Ale rekolekcje to nie tylko modlitwa, to również wspólna zabawa. Wszyscy uczestnicy byli pasowani na rycerzy, otrzymując miecze i byli wprowadzeni jak powinien żyć i postępować rycerz. Na drugi dzień natomiast przy odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych dostali ryngrafy z kodeksem rycerza chrześcijańskiego oraz krzyże , które zobowiązują nas do miłości i kontynuacji wiary naszych przodków i poszanowania ich i naszego dziedzictwa. Mieliśmy również czas na wspólną grę w piłkę. Nasz turnus odwiedził również iluzjonista, który poprowadził ciekawe zabawy oraz pokazał kilka sztuczek.

W czasie naszych wakacyjnych rekolekcji odwiedziliśmy również do Wąwolnicy, w autokarze były czytane objawienia Matki Bożej na ziemiach Polski od początku naszego chrześcijaństwa. Matka Boża objawiała się w 200 miejscach ponad 200 razy. W Wąwolnicy pokłoniliśmy się Maryi wysłuchaliśmy pięknej historii tego miejsca oraz w tak szczególnym miejscu uczestniczyliśmy w Eucharystii. Był również czas na posiłek – ognisko. Był także czas na lekcję historii naszych przodków przy kościele zostały posadzone dęby pamięci dla ludzi i księży którzy zginęli w obronie naszej Ojczyzny, skazywani przez NKWD w Katyniu i rozstrzelani przez Niemców, Po krótkim odpoczynku udaliśmy się w dalszą podróż. Tym razem Kazimierz – Góra trzech krzyży czas wolny na zakupy i lody oraz powrót do domu (Siedlanowa).

Kadrę opiekunów oraz prowadzących tworzyli: ks. Grzegorz , ks. Sebastian , kl. Łukasz i Sebastian, siostra Hanna, Pani Maria, Ania oraz Renata.

Inf. pras.

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Bogudał
tel. 500 105 909
radzyn@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Radzyń Podl.

w lewoLuty 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

RADZYŃ, 01.02

XX - lecie Klubu Żeglarskiego Korab

więcej »
2

RADZYŃ, 02.02

300 artystów wystąpi w widowisku „Nasze Betlejem”

więcej »
3
4 5 6 7 8 9 10
11

RADZYŃ, 11.02

„Ósmy Kolor Tęczy” zaprasza na ferie integracyjne

więcej »
12 13

RADZYŃ, 13.02

Warsztaty podróżnicze „Zrozumieć świat”

więcej »

RADZYŃ, 13.02

Wyrusz w podróż nad Bajkał z Moniką Radzikowską

więcej »
14 15 16 17
18 19 20 21 22

RADZYŃ, 22.02

„Chwile refleksji” Bronisławy Niebrzegowskiej

więcej »

RADZYŃ, 22.02 18:00

„Chwile refleksji” Bronisławy Niebrzegowskiej

więcej »
23 24
25 26

RADZYŃ, 26.02

Borki: Spotkanie z pisarką Moniką Sawicką

więcej »
27 28

RADZYŃ, 28.02

Radzyń: Ruszyły zapisy na absolwencki turniej tenisa stołowego

więcej »
foto

Fachowa regeneracja turbosprężarek w Bielsku Podlaskim
2019-02-18 18:02:29 Kategoria:

Turbosprężarka to niezastąpione urządzenie wyposażające liczne pojazdy mechaniczne. Głównym zadaniem turbosprężarki jest wspomaganie działania silnika (układ...

więcej »
foto

Rośliny w akwarium – efektowne, zielone mchy
2019-02-14 12:30:48 Kategoria:

Dla akwarystów oraz amatorów podwodnego świata wygląd roślin w akwarium ma ogromne znaczenie. Bogata oferta mchów i wątrobowców obejmuje gatunki przeznaczone do...

więcej »
foto

Jak urządzić salon w stylu eko
2019-02-13 14:36:49 Kategoria:

Każdy, kto kocha naturę, stara się przemycić choć jeden element do swojego mieszkania, który będzie stylistycznie się z nią wiązał. Może to być dekor, drewniana...

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje