R E K L A M APOWIAT SIEDLECKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Święto plonów w gminie Wiśniew
2019-09-18 13:32:44 Artykuł czytany 361 razy


W niedzielę, 15 września rolnicy z gminy Wiśniew obchodzili święto plonów. Dożynki w tej gminie odbywają się w trzecią niedzielę września, co rok w innej parafii. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w kościele parafialnym w Radomyśli odprawioną przez proboszcza parafii ks. Andrzeja Szymoniuka, celebrowaną w intencji rolników.


Po Mszy świętej korowód dożynkowy, prowadzony przez starostów dożynkowych – Annę Oksejuk i Henryka Chromińskiego z Radomyśli oraz Zespoły: „Radość” z Radomyśli i Zespół Ludowy „Wiśniewiacy” im. Zbigniewa Myrchy z Wiśniewa, przemaszerował na plac Szkoły Podstawowej w Radomyśli, gdzie odbyła się cześć oficjalna i artystyczna. Ceremoniał dożynkowy rozpoczął się wprowadzeniem wieńców dożynkowych na plac, a następnie odbyło się  przekazanie przez starostów dożynek Chleba Dożynkowego wójtowi gminy, który następnie poprosił starostów o podzielenie się ze wszystkimi uczestnikami dożynek.

Starostowie dożynek: Pani Anna Oksejuk mieszka w Radomyśli. Jest szczęśliwą żoną i matką. Wychowała dwóch synów, którzy w wolnej chwili pomagają w prowadzeniu gospodarstwa. Wraz z mężem Markiem od 26 lat prowadzi w Radomyśli  13 hektarowe (trzynasto-hektarowe) gospodarstwo rolne, oddziedziczone po rodzicach, które specjalizuje się w hodowli bydła opasowego. Swój czas wolny poświęca na uprawę kwiatów, warzyw i pielęgnowanie ogródka. Od kilku lat, każdego roku bierze udział w konkursie organizowanym przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego – Gminnej Olimpiadzie Wiedzy o Gospodarstwie Domowym i Przedsiębiorczości. W tegorocznej edycji konkursu Pani Anna zajęła III miejsce i będzie reprezentowała gminę Wiśniew na etapie powiatowym już w październiku.

Pan Henryk Chromiński urodził się w Radomyśli, gdzie mieszka do dziś. Ojciec trzech córek, dziadek dwóch wnuków wraz z żoną Mariolą  od prawie 30 lat prowadzi ponad 7 hektarowe gospodarstwo rolne, specjalizujące się w uprawie zbóż. Przez kilka lat śpiewał w Zespole Wokalnym Radość z Radomyśli. Jego hobby to hodowla ozdobnych gołębi – obecnie w gołębniku ma ich ponad 30 sztuk. Swój czas wolny Pan Henryk poświęca rodzinie, a w szczególności wnukom.

Następnie głos zabrał gospodarz dożynek - Krzysztof Kryszczuk, wójt gminy Wiśniew, który po uroczystym powitaniu gości zwrócił się do zebranych: „Tradycyjny bochen z tegorocznego ziarna, który otrzymujemy dziś od naszych rolników to najwspanialszy symbol chłopskiej pracowitości, gospodarności oraz troski o lepsze jutro. Mimo wielu trudności – a w tym roku szczególnie dokuczyła nam susza, do gminy wpłynęło prawie 500 wniosków – nasi rolnicy swą pracowitością i wytrwałością udowodnili, że stanowią największą wartość i najcenniejsze bogactwo wsi. Dlatego z wielkim szacunkiem i wdzięcznością schylamy dziś głowy przed tymi, którzy swoją pracą sprawiają, że ziemia może rodzić i karmić. Z okazji dzisiejszych gminnych dożynek składam wszystkim rolnikom z terenu gminy wyrazy wdzięczności, szacunku i uznania za trud i wysiłek w pracy na roli oraz za uzyskane plony, a także dążenie do podnoszenia poziomu gospodarowania – zmagając się przeciwnościami natury i kłopotami dnia powszedniego.”

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa”, nadawanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Kapituła w bieżącym roku wytypowała czterech rolników z terenu Gminy Wiśniew. W tym roku odznakę otrzymali: Henryk Bartczak z Łupin, Andrzej Stanisławowski z Lipniaka, Krzysztof Radzikowski ze Śmiar i Zdzisław Ostrowski z Radomyśli. Odznaczenia wręczyli: Izabela Wrona – z siedleckiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Elżbieta Wysokińska – Przewodnicząca Rady Gminy Wiśniew  oraz Krzysztof Kryszczuk – wójt gminy Wiśniew.

Na scenie w części artystycznej wystąpiły dzieci i młodzież z Zespołu Oświatowego w Wiśniewie, Szkoły Podstawowej w Radomyśli i w Śmiarach, Zespól Wokalny RADOŚĆ, ZL i LZPiT WIŚNIEWIACY, zespół FOLK LACKI a także Kapela Zbucka ze Zbuczyna.

Nie zabrakło także muzyki tanecznej, a na scenie zaprezentowały się gwiazdy wieczoru – zespół CLUBBERSI oraz zespół DAJ TO GŁOŚNIEJ, ze swoim hitem „Mama ostrzegała”.

Na tegorocznych uroczystościach dożynkowych gminy Wiśniew swoją obecnością zaszczycili nas m.in.: zaprzyjaźnieni starostowie ze Słowacji: Martin Kollár, Igor Birčák, Jaroslav Golodžej z małżonką, Krzysztof Tchórzewski – Minister Energii, Poseł na Sejm RP, Waldemar Kraska – Senator RP, Izabela Wrona – z siedleckiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, przedstawiciele duchowieństwa z ks. proboszczem Andrzejem Szymoniukiem, Wojciech Biarda - Radny Rady Powiatu Siedleckiego, Adam Skup – Dyrektor Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie, Krzysztof Borkowski - Prezes Zakładu Mięsnego Mościbrody – były poseł i senator RP, Dariusz Jasiński – Prezes Zarządu Międzygminnego Banku Spółdzielczego w Zbuczynie, Jacek Rymuza - Dyrektor MBS w Zbuczynie oddział w Wiśniewie, Jacek Grabiński – Wiceprezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Oddział Siedlce, Michał Dziedzic Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Siedlce, dyrektorzy Szkół z terenu Gminy Wiśniew Beata Wiszniewska, Urszula Sosnówka i Katarzyna Wielgórska oraz Emilia Protasiuk i Paulina Izdebska – Przedstawicielki Prezydium Młodzieżowej Rady Gminy Wiśniew.

Podczas dożynek rozstrzygnięto także konkurs: na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Komisja w składzie: Beata Izdebska – przewodnicząca, Bożena Wyrębek – sekretarz oraz członkowie Małgorzata Dymecka, Martin Kollár, Igor Birčák, Jaroslav Golodžej i Antonina Golodžejova po obejrzeniu dziesięciu prac przyznała wyróżnienia i wyłoniła zwycięzców:

•     I miejsce – Sołectwo Helenów,
•     II miejsce – KGW Borki-Kosiorki-Mościbrody,
•     III miejsce – KGW Radomyśl

Wyróżnienie otrzymały wieńce przygotowane przez sołectwa: Wiśniew, Łupiny, Daćbogi - Pluty, Januszówka, Śmiary, Zabłocie oraz Stare Okniny. Autorzy wszystkich prac otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

Młodzieżowa Rada Gminy Wiśniew powołała również „Komisję Serca”, która przyznała wyróżnienie sołectwu Śmiary.

Na placu, gdzie odbywały się uroczystości mogliśmy spotkać radnych Młodzieżowej Rady Gminy Wiśniew z puszkami, do których zbierali pieniądze na leczenie koleżanki z Sokołowa Podlaskiego - Uli Tokarskiej. 21-letnia Urszula Tokarska walczy z chłoniakiem śródpiersia. Po niemal rocznym leczeniu chirurdzy w Polsce nie mogą już pomóc. Szansą dla niej jest metoda immunoterapii CAR-T Cell, dostępna tylko za granicą. Koszt tej terapii sięga 2 mln zł.

W trakcie święta rolników nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych, tj.: wesołe miasteczko, stragany z zabawkami i łakociami. Na placu Szkoły Podstawowej w Radomyśli rozdawana była pyszna grochówka przygotowana przez Zakład Karny w Siedlcach.

O godzinie 21.00 uczestnicy gminnego święta plonów mieli okazję podziwiać pokaz sztucznych. Uroczystości zakończyły się dyskoteką pod gwiazdami, prowadzoną przez zespół POWER BEAT.Większe zdjęcia można zobaczyć tutajInf./foto: Wisniew.pl


MJa/DJ
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
NASI PARTNERZY
Mostostal Siedlce

foto

Dieta z dowozem do domu w Białymstoku – jak ją...
2019-10-11 15:15:27 Kategoria:

Być może zastanawiacie się nad zamówieniem diety z dowozem do domu. Nie macie czasu bądź masz najzwyczajniej w świecie macie już dość stania godzinami przy garnkach....

więcej »
foto

Wysyłka paczki z Anglii do Polski - którego kuriera...
2019-10-09 14:41:20 Kategoria:

Wielu Polaków znalazło swoje miejsce do życia na Wyspach i zdecydowało się zamieszkać tam na stałe. Coraz większa grupa rodaków mieszkająca w Anglii wymusiła...

więcej »

Siedlce

w lewoPaźdzernik 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.10

Jubileuszowy benefis Eugeniusza Kasjanowicza w warszawskim Domu Literatury

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.10

Obraz MB Różańcowej w parafii św. Jana Pała II w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.10 17:15

Obraz MB Różańcowej w parafii Jana Pawła II w Siedlcach

więcej »
2 3

MIASTO SIEDLCE, 03.10

Spektakl „Dzieci Powstania ’44” Alternatywnego Teatru Tańca LUZ

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.10

Siedlecka Fala Bluesa

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.10 19:00

Noc Bibliotek z Jędrzejem Majką

więcej »
6

MIASTO SIEDLCE, 06.10

Zwierzątkowo. Koncert z cyklu „Smykofonia na Mazowszu”

więcej »
7 8

MIASTO SIEDLCE, 08.10

Pracownia Rysunku i Malarstwa SUTW. Otwarcie dorocznej wystawy

więcej »
9

MIASTO SIEDLCE, 09.10 11:00

Inauguracja roku akademickiego SUTW z Arturem Barcisiem i Cezarym Żakiem

więcej »
10

POWIAT SIEDLECKI, 10.10

Inauguracja Roku Akademickiego w WSD

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.10

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych w Siedlcach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 10.10 19:00

Czwartek kapłański w WSD

więcej »
11

MIASTO SIEDLCE, 11.10 13:30

Pierwsze mLegitymacje studenckie w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym

więcej »
12

MIASTO SIEDLCE, 12.10

Sobota z rugby

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.10

KPS powalczy z zespołem z Lublina

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.10

Dzień Papieski w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.10 17:00

Moniuszko kameralnie - koncert Eweliny Sielskiej-Badurek i Emilii Sitarz

więcej »
14

POWIAT SIEDLECKI, 14.10 15:30

Dzień Edukacji Narodowej w Gminie Wodynie

więcej »
15

MIASTO SIEDLCE, 15.10

Siedlce: Konferencja na temat zatrudnienia

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.10

Jubileusz o. Leona Knabita w WSD w Nowym Opolu

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 16.10 12:00

Rusza UTW w Zbuczynie

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.10

Dzień Papieski i III Piesza Pielgrzymka Szkolna z siedlecką „Kolejówką”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.10 18:00

Otwarcie wystawy fotografii Jerzego Chaberka

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.10 18:00

Wernisaż wystawy malarstwa Magdaleny Hinz-Wójcickiej

więcej »
18

MIASTO SIEDLCE, 18.10 18:30

Polska i Ukraina takie same hołubce wycina

więcej »
19

POWIAT SIEDLECKI, 19.10 18:00

Biesiadnie w Mordach

więcej »
20

MIASTO SIEDLCE, 20.10 17:00

Bułat Okudżawa – najpiękniejsze pieśni i ballady

więcej »
21 22 23 24

MIASTO SIEDLCE, 24.10

Wojskowi włączą syreny alarmowe

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.10

Spotkania z muzyką. Małe Filharmonie

więcej »
25

MIASTO SIEDLCE, 25.10

Nowe obiekty sportowe i plac zabaw przy SP2

więcej »
26 27
28 29 30

MIASTO SIEDLCE, 30.10

Polskie DNA – wolność tańcem malowana

więcej »
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje