R E K L A M APOWIAT SIEDLECKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Święto plonów w gminie Wiśniew
2019-09-18 13:32:44 Artykuł czytany 391 razy


W niedzielę, 15 września rolnicy z gminy Wiśniew obchodzili święto plonów. Dożynki w tej gminie odbywają się w trzecią niedzielę września, co rok w innej parafii. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w kościele parafialnym w Radomyśli odprawioną przez proboszcza parafii ks. Andrzeja Szymoniuka, celebrowaną w intencji rolników.


Po Mszy świętej korowód dożynkowy, prowadzony przez starostów dożynkowych – Annę Oksejuk i Henryka Chromińskiego z Radomyśli oraz Zespoły: „Radość” z Radomyśli i Zespół Ludowy „Wiśniewiacy” im. Zbigniewa Myrchy z Wiśniewa, przemaszerował na plac Szkoły Podstawowej w Radomyśli, gdzie odbyła się cześć oficjalna i artystyczna. Ceremoniał dożynkowy rozpoczął się wprowadzeniem wieńców dożynkowych na plac, a następnie odbyło się  przekazanie przez starostów dożynek Chleba Dożynkowego wójtowi gminy, który następnie poprosił starostów o podzielenie się ze wszystkimi uczestnikami dożynek.

Starostowie dożynek: Pani Anna Oksejuk mieszka w Radomyśli. Jest szczęśliwą żoną i matką. Wychowała dwóch synów, którzy w wolnej chwili pomagają w prowadzeniu gospodarstwa. Wraz z mężem Markiem od 26 lat prowadzi w Radomyśli  13 hektarowe (trzynasto-hektarowe) gospodarstwo rolne, oddziedziczone po rodzicach, które specjalizuje się w hodowli bydła opasowego. Swój czas wolny poświęca na uprawę kwiatów, warzyw i pielęgnowanie ogródka. Od kilku lat, każdego roku bierze udział w konkursie organizowanym przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego – Gminnej Olimpiadzie Wiedzy o Gospodarstwie Domowym i Przedsiębiorczości. W tegorocznej edycji konkursu Pani Anna zajęła III miejsce i będzie reprezentowała gminę Wiśniew na etapie powiatowym już w październiku.

Pan Henryk Chromiński urodził się w Radomyśli, gdzie mieszka do dziś. Ojciec trzech córek, dziadek dwóch wnuków wraz z żoną Mariolą  od prawie 30 lat prowadzi ponad 7 hektarowe gospodarstwo rolne, specjalizujące się w uprawie zbóż. Przez kilka lat śpiewał w Zespole Wokalnym Radość z Radomyśli. Jego hobby to hodowla ozdobnych gołębi – obecnie w gołębniku ma ich ponad 30 sztuk. Swój czas wolny Pan Henryk poświęca rodzinie, a w szczególności wnukom.

Następnie głos zabrał gospodarz dożynek - Krzysztof Kryszczuk, wójt gminy Wiśniew, który po uroczystym powitaniu gości zwrócił się do zebranych: „Tradycyjny bochen z tegorocznego ziarna, który otrzymujemy dziś od naszych rolników to najwspanialszy symbol chłopskiej pracowitości, gospodarności oraz troski o lepsze jutro. Mimo wielu trudności – a w tym roku szczególnie dokuczyła nam susza, do gminy wpłynęło prawie 500 wniosków – nasi rolnicy swą pracowitością i wytrwałością udowodnili, że stanowią największą wartość i najcenniejsze bogactwo wsi. Dlatego z wielkim szacunkiem i wdzięcznością schylamy dziś głowy przed tymi, którzy swoją pracą sprawiają, że ziemia może rodzić i karmić. Z okazji dzisiejszych gminnych dożynek składam wszystkim rolnikom z terenu gminy wyrazy wdzięczności, szacunku i uznania za trud i wysiłek w pracy na roli oraz za uzyskane plony, a także dążenie do podnoszenia poziomu gospodarowania – zmagając się przeciwnościami natury i kłopotami dnia powszedniego.”

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa”, nadawanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Kapituła w bieżącym roku wytypowała czterech rolników z terenu Gminy Wiśniew. W tym roku odznakę otrzymali: Henryk Bartczak z Łupin, Andrzej Stanisławowski z Lipniaka, Krzysztof Radzikowski ze Śmiar i Zdzisław Ostrowski z Radomyśli. Odznaczenia wręczyli: Izabela Wrona – z siedleckiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Elżbieta Wysokińska – Przewodnicząca Rady Gminy Wiśniew  oraz Krzysztof Kryszczuk – wójt gminy Wiśniew.

Na scenie w części artystycznej wystąpiły dzieci i młodzież z Zespołu Oświatowego w Wiśniewie, Szkoły Podstawowej w Radomyśli i w Śmiarach, Zespól Wokalny RADOŚĆ, ZL i LZPiT WIŚNIEWIACY, zespół FOLK LACKI a także Kapela Zbucka ze Zbuczyna.

Nie zabrakło także muzyki tanecznej, a na scenie zaprezentowały się gwiazdy wieczoru – zespół CLUBBERSI oraz zespół DAJ TO GŁOŚNIEJ, ze swoim hitem „Mama ostrzegała”.

Na tegorocznych uroczystościach dożynkowych gminy Wiśniew swoją obecnością zaszczycili nas m.in.: zaprzyjaźnieni starostowie ze Słowacji: Martin Kollár, Igor Birčák, Jaroslav Golodžej z małżonką, Krzysztof Tchórzewski – Minister Energii, Poseł na Sejm RP, Waldemar Kraska – Senator RP, Izabela Wrona – z siedleckiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, przedstawiciele duchowieństwa z ks. proboszczem Andrzejem Szymoniukiem, Wojciech Biarda - Radny Rady Powiatu Siedleckiego, Adam Skup – Dyrektor Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie, Krzysztof Borkowski - Prezes Zakładu Mięsnego Mościbrody – były poseł i senator RP, Dariusz Jasiński – Prezes Zarządu Międzygminnego Banku Spółdzielczego w Zbuczynie, Jacek Rymuza - Dyrektor MBS w Zbuczynie oddział w Wiśniewie, Jacek Grabiński – Wiceprezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Oddział Siedlce, Michał Dziedzic Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Siedlce, dyrektorzy Szkół z terenu Gminy Wiśniew Beata Wiszniewska, Urszula Sosnówka i Katarzyna Wielgórska oraz Emilia Protasiuk i Paulina Izdebska – Przedstawicielki Prezydium Młodzieżowej Rady Gminy Wiśniew.

Podczas dożynek rozstrzygnięto także konkurs: na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Komisja w składzie: Beata Izdebska – przewodnicząca, Bożena Wyrębek – sekretarz oraz członkowie Małgorzata Dymecka, Martin Kollár, Igor Birčák, Jaroslav Golodžej i Antonina Golodžejova po obejrzeniu dziesięciu prac przyznała wyróżnienia i wyłoniła zwycięzców:

•     I miejsce – Sołectwo Helenów,
•     II miejsce – KGW Borki-Kosiorki-Mościbrody,
•     III miejsce – KGW Radomyśl

Wyróżnienie otrzymały wieńce przygotowane przez sołectwa: Wiśniew, Łupiny, Daćbogi - Pluty, Januszówka, Śmiary, Zabłocie oraz Stare Okniny. Autorzy wszystkich prac otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

Młodzieżowa Rada Gminy Wiśniew powołała również „Komisję Serca”, która przyznała wyróżnienie sołectwu Śmiary.

Na placu, gdzie odbywały się uroczystości mogliśmy spotkać radnych Młodzieżowej Rady Gminy Wiśniew z puszkami, do których zbierali pieniądze na leczenie koleżanki z Sokołowa Podlaskiego - Uli Tokarskiej. 21-letnia Urszula Tokarska walczy z chłoniakiem śródpiersia. Po niemal rocznym leczeniu chirurdzy w Polsce nie mogą już pomóc. Szansą dla niej jest metoda immunoterapii CAR-T Cell, dostępna tylko za granicą. Koszt tej terapii sięga 2 mln zł.

W trakcie święta rolników nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych, tj.: wesołe miasteczko, stragany z zabawkami i łakociami. Na placu Szkoły Podstawowej w Radomyśli rozdawana była pyszna grochówka przygotowana przez Zakład Karny w Siedlcach.

O godzinie 21.00 uczestnicy gminnego święta plonów mieli okazję podziwiać pokaz sztucznych. Uroczystości zakończyły się dyskoteką pod gwiazdami, prowadzoną przez zespół POWER BEAT.Większe zdjęcia można zobaczyć tutajInf./foto: Wisniew.pl


MJa/DJ
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
NASI PARTNERZY
Mostostal Siedlce
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

1 czerwca - specjalny program na antenie Katolickiego...
2020-05-29 18:45:00 Kategoria:

W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, 1 czerwca o godz. 11.00, w katedrze siedleckiej będą miały miejsce święcenia biskupie ks. Grzegorza Suchodolskiego....

więcej »


foto

REKRUTACJA DO STO NADAL TRWA!
2020-05-30 07:38:40 Kategoria:

Społeczna Szkoła Podstawowa Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Siedlcach istnieje od ponad 25 lat. Założona została w 1991 roku jako pierwsza niepubliczna szkoła na...

więcej »
foto

Idealne firany do salonu nowoczesnego. Jakie wybrać?
2020-05-28 12:40:41 Kategoria:

Firany to niezwykłe ozdoby i praktyczne rozwiązania, które sprawdzają się w każdym domu i mieszkaniu. Pozwalają w prosty sposób odmienić wnętrze i sprawić, że...

więcej »
foto

Projekt „Wsparcie samodzielności społecznej osób z...
2020-05-28 11:15:05 Kategoria:

Czas pandemii koronawirusa SARS-Cov-2 stanowi duże wyzwanie dla naszego zdrowia psychicznego. Osoby chorujące na różne schorzenia często bywają poddawane stygmatyzacji i...

więcej »
foto

Fotowoltaika dla mieszkańców Białegostoku
2020-05-28 08:40:46 Kategoria:

Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii (OZE) w naszym kraju rośnie wprost proporcjonalnie do ilości nowych kanałów dofinansowań o charakterze ogólnopolskim, jak...

więcej »
foto

Ubezpieczenie na życie a niezdolność do pracy
2020-05-25 21:26:57 Kategoria:

Ubezpieczenie na życie zapewnia wsparcie finansowe dla rodziny na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej. Polisa ma jeszcze inną zaletę – gwarantuje Ci pomoc, jeśli stracisz...

więcej »
foto

Hilding to lider w produkcji materacy w Polsce. Sprawdź,...
2020-05-25 13:18:21 Kategoria:

W ofercie Hilding znajdziemy udoskonalone materace sprężynowe, wkłady piankowe o rewolucyjnych właściwościach i luksusowe rozwiązania hybrydowe. Jak, spośród tylu...

więcej »

Siedlce

w lewoMaj 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

POWIAT SIEDLECKI, 03.05

Seroczyn: wirtualne świętowanie

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.05

Siedlce: Wirtualne Dni Otwarte na UPH

więcej »
5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16

MIASTO SIEDLCE, 16.05

Noc Muzeów online

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.05

Siedlce: Noc Muzeów w Internecie

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.05

Śpiewnik Papieski online

więcej »
18 19 20 21 22 23 24

MIASTO SIEDLCE, 24.05 12:00

Koncert online - Anna Przedlacka, Maciej Turkowski, Małgorzata Grochowska

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.05 12:00

Gramy dla Mamy - koncert dostępny online

więcej »
25

MIASTO SIEDLCE, 25.05 12:00

Msza św. o beatyfikację Sługi Bożego Biskupa Ignacego Świrskiego

więcej »
26

MIASTO SIEDLCE, 26.05 18:00

Koncert online Studia Piosenki Singers

więcej »
27 28

MIASTO SIEDLCE, 28.05

Siedlce: Uruchomienie syreny alarmowej

więcej »
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje