R E K L A M APOWIAT SIEDLECKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Święto Niepodległości w Iganiach
2019-11-11 18:49:14 Artykuł czytany 713 razy


11 listopada w Iganiach w Gminie Siedlce odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy nastąpiło przed pomnikiem upamiętniającym bitwę pod Iganiami z dnia 10 kwietnia 1831r. Przed południem uczestnicy włączyli się w ogólnopolską akcję „Niepodległa do hymnu”.
Zobacz zdjęcia w większym rozmiarze

Następnie dr Rafał Dmowskiz Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach w krótkim wystąpieniu przedstawił historię walk o niepodległość Polski.

„Odzyskanie Niepodległości 11 listopada 1918 r. to data symboliczna, musimy pamiętać bowiem o tym, że walka o granice trwała jeszcze przez kilka lat. Mimo, że państwo polskie trzeba było budować niemal od podstaw, nasi przodkowie mieli olbrzymi powód do radości, nasza Ojczyzna Polska po 123 lat zaborów odzyskała Niepodległość.

Dopiero I wojna światowa, w czasie której państwa zaborcze Polski stanęły przeciw sobie, dała Polakom realną szansę na wolność. Polacy walczyli we wszystkich armiach zaborczych, a gdy było można tworzyli własne oddziały zbrojne. Należy wspomnieć walki Legionów Piłsudskiego, działalność Polskiej Organizacji Wojskowej, armię Hallera, Legion Puławski, Wojsko Polskie na Wschodzie.

Warto zaznaczyć, że im wojna się przedłużała, tym zaborcy coraz bardziej zabiegali o pomoc Polaków. Wyczerpanie się potencjału ludzkiego zmusiło cesarzy Niemiec i Austrii do wydania aktu 5 listopada 1916 roku, w którym zawarto ogólnikową wizję stworzenia, uzależnionego od tych krajów państwa polskiego. Odpowiedzią na ten fakt była propozycja rosyjska, w której 25 grudnia 1916 roku car Mikołaj II zapowiedział utworzenie Polski z ziem znajdujących się w trzech zaborach. Rząd Tymczasowy, który utworzono po Rewolucji Lutowej zapowiedział natomiast utworzenie państwa polskiego, na terenach gdzie większość stanowią Polacy. W Rosji zaczęto więc tworzyć oddziały wojskowe złożone z Polaków. Jednocześnie też Dmowski wiosną 1917 roku zażądał od państw Ententy utworzenia niepodległej Polski, zaś działający w Paryżu Komitet Narodowy Polski uzyskał zgodę od władz francuskich na tworzenie tam wojsk polskich. Komitet ten, któremu przewodniczył Dmowski, został uznany przez zachodnie mocarstwa za przedstawiciela władz polskich.

[...] W dniu 11 listopada 1918 r. marszałek francuski F. Foch w imieniu państw sprzymierzonych podyktował delegacji niemieckiej warunki zakończenia działań wojennych. Niemcy w wagonie kolejowym niedaleko Compiegne pod Paryżem podpisały rozejm.

W ten sposób zakończyła się I wojna światowa. Brały w niej udział 33 państwa; w czasie jej trwania zmobilizowano 70 milionów ludzi, 10 milionów poniosło śmierć, a prawie 20 milionów zostało rannych. Upadły 3 cesarstwa, zniszczono dorobek, na który pracowały całe pokolenia. Po wojnie zawarto nowe traktaty pokojowe, zmieniły się granice państwowe oraz formy rządów.
Największym problemem była kwestia ustalenia granic nowej RP. W listopadzie 1918 roku wybuchła między Polakami a Ukraińcami wojna o prawa do wschodniej Galicji. Traktat wersalski podpisany 28 czerwca 1919 roku wyznaczał nową granicę polsko–niemiecką, przyznano Polsce Wielkopolskę oraz część Pomorza Gdańskiego z pasem wybrzeża morskiego o dł. 70 km. Gdańsk i okolice ogłoszono Wolnym Miastem pod opieką Ligi Narodów.

O przynależności państwowej Górnego Śląska, Powiśla, Warmii i Mazur miały rozstrzygnąć plebiscyty a o kształcie granicy wschodniej wojna polsko-bolszewicka”.

Na placu pod pomnikiem w Iganiach odbył się także Koncert Patriotyczny podczas którego wystąpili uczestnicy konkursu pieśni patriotycznej.

Uroczystości poprzedziła uroczysta Eucharystia w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Opolu Starym.

W spotkaniu wzięło udział wiele delegacji samorządowych, placówek oświatowych,  a także przedstawiciele służb mundurowych i liczna grupa mieszkańców Nowych i Starych Igań.

Na zakończenie złożono kwiaty i zapalono znicze w hołdzie walczącym o wolną Polskę.  Obchody zakończyły się przemarszem, prowadzonym przez poczet sztandarowy OSP, do grobu kapitana Hipolita Stokowskiego poległego w bitwie pod Iganiami w Powstaniu Listopadowym. Zgromadzeni oddali mu cześć składając kwiaty i zapalając znicze.


MJawykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Szaraczek
  2019-11-13 19:35:38

  arrow

  Widać wyraźnie,że ktoś pod fałszywym nickiem ma ostry ból siedzenia związany z osobą Pana dr. Dmowskiego. Czyżby był to jakiś zazdrosny leniwy siedlecki historyk, który zamiast pracy woli tylko krytykować. Poziom tych negatywnych komentarzy to nic innego jak piaskownica.
  Panie Doktorze, proszę dalej robić swoje i nie oglądać się na anonimowych zawistników.
  Siedlce i region Panu dziękują!

 • Marzena
  2019-11-13 14:37:10

  arrow

  Jak to mówią, jak ktoś chce psa uderzyć to kij zawsze znajdzie. Pan maruda, który z uporem maniaka komentuje każdy pojawiający się na portalach regionalnych artykuł, dotyczący dr Dmowskiego, sam jest NUDNY. Ileż można czytać to samo? Pan coś innego wymyśli bo zieeewam

 • Henryk Durka
  2019-11-13 13:18:25

  arrow

  Proszę o nie posługiwanie się moim imieniem i nazwiskiem, ponieważ jest to moje imię i nazwisko. Proszę o wyjście z bezpiecznej przystani anonimowości, aby wypowiedzi były poparte imieniem i nazwiskiem (prawdziwym oczywiście).

 • Henryk Durka
  2019-11-13 13:16:51

  arrow

  Proszę o nie posługiwanie się moim imieniem i nazwiskiem, ponieważ jest to moje imię i nazwisko. Proszę o wyjście z bezpiecznej przystani anonimowości, aby wypowiedzi były poparte imieniem i nazwiskiem (prawdziwym oczywiście).

 • @ Henryk Durka
  2019-11-13 07:40:26

  arrow

  Ależ nikt zasług pana Dmowskiego nie podważa. Nie trzeba aż tak się unosić.
  Pan Dmowski zapewne ma ogromną wiedzę historyczną - ale napisanie książki czy innego opracowania jest łatwiejsze od bezpośredniego kontaktu ze słuchaczami. A wykłady pana Dmowskiego są po prostu nudne.

 • Henryk Durka
  2019-11-12 21:05:36

  arrow

  Bardzo łatwo krytykować pozostając całkowicie anonimowym. Będąc prezesem Zarządu Stowarzyszenia Nasze Iganie w latach 2000 - 2006, miałem niewątpliwą przyjemność współpracować z Panem Rafałem Dmowskim przy wydawanych przez nasze stowarzyszenie publikacjach książkowych. Książki dotyczyły historii bitwy pod Iganiami jak i historii Igań. Wydaliśmy trzy pozycje, których autorem lub współautorem był dr Rafał Dmowski. Jego praca przy wydaniu tych książek była całkowicie pro bono, za co jako członkowie stowarzyszenia jesteśmy niezmiernie wdzięczni. Oby więcej takich ludzi rodziło się na tym świecie. Panie Rafale, tak trzymać i nie przejmować się hejtem.

 • @hehe
  2019-11-12 08:25:58

  arrow

  Ludzie mają dość słuchania Dmowskiego.

 • hehe
  2019-11-11 23:58:36

  arrow

  A gdzie te miejscowe ludzie? Tu na zdjęciach sami oficjele i delegaci. I jakies przemarsze byli?

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
NASI PARTNERZY
Mostostal Siedlce
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

„Społecznym okiem na środowisko” - cykl audycji na...
2020-07-09 18:42:00 Kategoria:

25 czerwca na antenie Katolickiego Radia Podlasie ruszył cykl czterech audycji pt.: ”Społecznym okiem na środowisko”. Tematyka audycji związana jest z uruchomionym przez...

więcej »


foto

Kredyt gotówkowy - gdzie najlepiej wziąć kredyt z...
2020-07-07 12:36:39 Kategoria:

Przyszli kredytobiorcy, którzy obserwują oferty kredytów gotówkowych, szukają tych atrakcyjnych cenowo i posiadających niskie oprocentowanie. Szczególnie jest to istotne...

więcej »
foto

Arteterapia a powrót do zdrowia osób z zaburzeniami...
2020-07-06 15:32:30 Kategoria:

Publikujemy kolejny materiał filmowy promujący dobry wizerunek osób z zaburzeniami psychicznymi w społeczeństwie w ramach projektu pn. „Wsparcie samodzielności...

więcej »
foto

Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny?
2020-07-06 15:06:11 Kategoria:

Od czego zacząć poszukiwania ubezpieczenia podróżnego? Czym kierować się, przeglądając kolejne oferty?

więcej »
foto

Dlaczego zawód medyczny?
2020-07-06 08:27:31 Kategoria:

Wśród licznych zawodów medycznych, uregulowanych przepisami ustawy, np. lekarz, dentysta, pielęgniarka, położna, farmaceuta czy diagnosta laboratoryjny, istnieją te,...

więcej »

Siedlce

w lewoLipiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.07

„Wakacje z Andersenem” w Siedleckiej Książnicy

więcej »
2 3

MIASTO SIEDLCE, 03.07

STOP SHOP Siedlce zaprasza na seanse letniego kina samochodowego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.07 21:00

„Od Straussa do Ordonki” już 3 lipca na scenie Letniego Festiwalu pod muralem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.07 21:00

IV Letni Festiwal pod Muralem!

więcej »
4

POWIAT SIEDLECKI, 04.07

Nabożeństwo Fatimskie w Budzieszynie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.07

V Męski Różaniec w Siedlcach

więcej »
5
6 7 8

MIASTO SIEDLCE, 08.07

„Wakacje z Andersenem” w Siedleckiej Książnicy

więcej »
9

POWIAT SIEDLECKI, 09.07

Kino plenerowe na leżakach w Stoku Lackim i Starym Opolu

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 09.07

Suchożebry - Letnia Scena GOK

więcej »
10

MIASTO SIEDLCE, 10.07

Apple Pie na scenie IV Letniego Festiwalu pod muralem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.07

„Wakacje z Andersenem” w Siedleckiej Książnicy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.07

STOP SHOP Siedlce zaprasza na seanse letniego kina samochodowego

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 10.07

Kino plenerowe na leżakach w Stoku Lackim i Starym Opolu

więcej »
11

MIASTO SIEDLCE, 11.07

Będzie transmisja meczu Górnik Łęczna - Pogoń Siedlce

więcej »
12
13 14 15

MIASTO SIEDLCE, 15.07

„Wakacje z Andersenem” w Siedleckiej Książnicy

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.07

„Wakacje z Andersenem” w Siedleckiej Książnicy

więcej »
17 18 19

POWIAT SIEDLECKI, 19.07

Turniej Szachowy „Z wisienką w tle”

więcej »
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje