R E K L A M APOWIAT SIEDLECKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Święto Niepodległości w Iganiach
2019-11-11 18:49:14 Artykuł czytany 703 razy


11 listopada w Iganiach w Gminie Siedlce odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy nastąpiło przed pomnikiem upamiętniającym bitwę pod Iganiami z dnia 10 kwietnia 1831r. Przed południem uczestnicy włączyli się w ogólnopolską akcję „Niepodległa do hymnu”.
Zobacz zdjęcia w większym rozmiarze

Następnie dr Rafał Dmowskiz Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach w krótkim wystąpieniu przedstawił historię walk o niepodległość Polski.

„Odzyskanie Niepodległości 11 listopada 1918 r. to data symboliczna, musimy pamiętać bowiem o tym, że walka o granice trwała jeszcze przez kilka lat. Mimo, że państwo polskie trzeba było budować niemal od podstaw, nasi przodkowie mieli olbrzymi powód do radości, nasza Ojczyzna Polska po 123 lat zaborów odzyskała Niepodległość.

Dopiero I wojna światowa, w czasie której państwa zaborcze Polski stanęły przeciw sobie, dała Polakom realną szansę na wolność. Polacy walczyli we wszystkich armiach zaborczych, a gdy było można tworzyli własne oddziały zbrojne. Należy wspomnieć walki Legionów Piłsudskiego, działalność Polskiej Organizacji Wojskowej, armię Hallera, Legion Puławski, Wojsko Polskie na Wschodzie.

Warto zaznaczyć, że im wojna się przedłużała, tym zaborcy coraz bardziej zabiegali o pomoc Polaków. Wyczerpanie się potencjału ludzkiego zmusiło cesarzy Niemiec i Austrii do wydania aktu 5 listopada 1916 roku, w którym zawarto ogólnikową wizję stworzenia, uzależnionego od tych krajów państwa polskiego. Odpowiedzią na ten fakt była propozycja rosyjska, w której 25 grudnia 1916 roku car Mikołaj II zapowiedział utworzenie Polski z ziem znajdujących się w trzech zaborach. Rząd Tymczasowy, który utworzono po Rewolucji Lutowej zapowiedział natomiast utworzenie państwa polskiego, na terenach gdzie większość stanowią Polacy. W Rosji zaczęto więc tworzyć oddziały wojskowe złożone z Polaków. Jednocześnie też Dmowski wiosną 1917 roku zażądał od państw Ententy utworzenia niepodległej Polski, zaś działający w Paryżu Komitet Narodowy Polski uzyskał zgodę od władz francuskich na tworzenie tam wojsk polskich. Komitet ten, któremu przewodniczył Dmowski, został uznany przez zachodnie mocarstwa za przedstawiciela władz polskich.

[...] W dniu 11 listopada 1918 r. marszałek francuski F. Foch w imieniu państw sprzymierzonych podyktował delegacji niemieckiej warunki zakończenia działań wojennych. Niemcy w wagonie kolejowym niedaleko Compiegne pod Paryżem podpisały rozejm.

W ten sposób zakończyła się I wojna światowa. Brały w niej udział 33 państwa; w czasie jej trwania zmobilizowano 70 milionów ludzi, 10 milionów poniosło śmierć, a prawie 20 milionów zostało rannych. Upadły 3 cesarstwa, zniszczono dorobek, na który pracowały całe pokolenia. Po wojnie zawarto nowe traktaty pokojowe, zmieniły się granice państwowe oraz formy rządów.
Największym problemem była kwestia ustalenia granic nowej RP. W listopadzie 1918 roku wybuchła między Polakami a Ukraińcami wojna o prawa do wschodniej Galicji. Traktat wersalski podpisany 28 czerwca 1919 roku wyznaczał nową granicę polsko–niemiecką, przyznano Polsce Wielkopolskę oraz część Pomorza Gdańskiego z pasem wybrzeża morskiego o dł. 70 km. Gdańsk i okolice ogłoszono Wolnym Miastem pod opieką Ligi Narodów.

O przynależności państwowej Górnego Śląska, Powiśla, Warmii i Mazur miały rozstrzygnąć plebiscyty a o kształcie granicy wschodniej wojna polsko-bolszewicka”.

Na placu pod pomnikiem w Iganiach odbył się także Koncert Patriotyczny podczas którego wystąpili uczestnicy konkursu pieśni patriotycznej.

Uroczystości poprzedziła uroczysta Eucharystia w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Opolu Starym.

W spotkaniu wzięło udział wiele delegacji samorządowych, placówek oświatowych,  a także przedstawiciele służb mundurowych i liczna grupa mieszkańców Nowych i Starych Igań.

Na zakończenie złożono kwiaty i zapalono znicze w hołdzie walczącym o wolną Polskę.  Obchody zakończyły się przemarszem, prowadzonym przez poczet sztandarowy OSP, do grobu kapitana Hipolita Stokowskiego poległego w bitwie pod Iganiami w Powstaniu Listopadowym. Zgromadzeni oddali mu cześć składając kwiaty i zapalając znicze.


MJawykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Szaraczek
  2019-11-13 19:35:38

  arrow

  Widać wyraźnie,że ktoś pod fałszywym nickiem ma ostry ból siedzenia związany z osobą Pana dr. Dmowskiego. Czyżby był to jakiś zazdrosny leniwy siedlecki historyk, który zamiast pracy woli tylko krytykować. Poziom tych negatywnych komentarzy to nic innego jak piaskownica.
  Panie Doktorze, proszę dalej robić swoje i nie oglądać się na anonimowych zawistników.
  Siedlce i region Panu dziękują!

 • Marzena
  2019-11-13 14:37:10

  arrow

  Jak to mówią, jak ktoś chce psa uderzyć to kij zawsze znajdzie. Pan maruda, który z uporem maniaka komentuje każdy pojawiający się na portalach regionalnych artykuł, dotyczący dr Dmowskiego, sam jest NUDNY. Ileż można czytać to samo? Pan coś innego wymyśli bo zieeewam

 • Henryk Durka
  2019-11-13 13:18:25

  arrow

  Proszę o nie posługiwanie się moim imieniem i nazwiskiem, ponieważ jest to moje imię i nazwisko. Proszę o wyjście z bezpiecznej przystani anonimowości, aby wypowiedzi były poparte imieniem i nazwiskiem (prawdziwym oczywiście).

 • Henryk Durka
  2019-11-13 13:16:51

  arrow

  Proszę o nie posługiwanie się moim imieniem i nazwiskiem, ponieważ jest to moje imię i nazwisko. Proszę o wyjście z bezpiecznej przystani anonimowości, aby wypowiedzi były poparte imieniem i nazwiskiem (prawdziwym oczywiście).

 • @ Henryk Durka
  2019-11-13 07:40:26

  arrow

  Ależ nikt zasług pana Dmowskiego nie podważa. Nie trzeba aż tak się unosić.
  Pan Dmowski zapewne ma ogromną wiedzę historyczną - ale napisanie książki czy innego opracowania jest łatwiejsze od bezpośredniego kontaktu ze słuchaczami. A wykłady pana Dmowskiego są po prostu nudne.

 • Henryk Durka
  2019-11-12 21:05:36

  arrow

  Bardzo łatwo krytykować pozostając całkowicie anonimowym. Będąc prezesem Zarządu Stowarzyszenia Nasze Iganie w latach 2000 - 2006, miałem niewątpliwą przyjemność współpracować z Panem Rafałem Dmowskim przy wydawanych przez nasze stowarzyszenie publikacjach książkowych. Książki dotyczyły historii bitwy pod Iganiami jak i historii Igań. Wydaliśmy trzy pozycje, których autorem lub współautorem był dr Rafał Dmowski. Jego praca przy wydaniu tych książek była całkowicie pro bono, za co jako członkowie stowarzyszenia jesteśmy niezmiernie wdzięczni. Oby więcej takich ludzi rodziło się na tym świecie. Panie Rafale, tak trzymać i nie przejmować się hejtem.

 • @hehe
  2019-11-12 08:25:58

  arrow

  Ludzie mają dość słuchania Dmowskiego.

 • hehe
  2019-11-11 23:58:36

  arrow

  A gdzie te miejscowe ludzie? Tu na zdjęciach sami oficjele i delegaci. I jakies przemarsze byli?

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
NASI PARTNERZY
Mostostal Siedlce
foto

Ranking najlepszych tabletek na trądzik
2019-12-13 09:18:47 Kategoria:

Wybór odpowiednich tabletek na trądzik nie należy do łatwych spraw. Trądzik jest chorobą skóry, którą niestety nie jest wcale tak łatwo wyleczyć. Większość ludzi...

więcej »
foto

Biżuteria na prezent. Co kupić dla mamy, żony,...
2019-12-10 08:07:35 Kategoria:

Powszechnie uważa się, że biżuteria jest zawsze sprawdzonym i polecanym pomysłem na prezent dla kobiety. To prawda – pod warunkiem, że wiemy, jaki styl ona posiada, co...

więcej »
foto

Dlaczego lepiej wynajmować niż kupować mieszkanie?
2019-12-10 07:57:47 Kategoria:

Rynek nieruchomości stale się rozwija. Praktycznie na każdym kroku spotykamy nowe inwestycje. Rozbudowane osiedla z wysokimi blokami, pasmo domów szeregowych, biurowce itp....

więcej »

Siedlce

w lewoGrudzień 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.12

Gwiazdka Mikołaja, czyli Mikołaj dla Wszystkich

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.12

Powrót do Jedwabnego

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 01.12

Jan Filip Carossi. Rzymianin z urodzenia - Polak z wyboru

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.12 12:00

Dla kogo w tym roku Nagrody im. Ludomira Benedyktowicza?

więcej »
2 3

MIASTO SIEDLCE, 03.12 10:00

„Organy Wagnera – odkrywanie tajemnic muzyki” – wykład dr Małgorzaty Trzaskalik-Wyrwy

więcej »
4 5 6

MIASTO SIEDLCE, 06.12

Zbliżają się Targi Rękodzieła Artystycznego w parku handlowym Arche

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.12

Największe jasełka w Siedlcach już za niecały miesiąc

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.12

Bo siła jest kobietą - Wystawa fotografii Agnieszki Król

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.12 12:30

„Seniorze, czy wiesz co jesz?”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.12 18:00

Wernisaż wystawy prac Katarzyny Wieczorek

więcej »
7

POWIAT SIEDLECKI, 07.12

Ciężarowcy WLKS-u jadą na mistrzostwa

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.12

Wystawa gołębi pocztowych w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.12

Turniej tenisa stołowego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.12

Mecz koszykarek i mikołajkowe show

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.12 12:00

Konkurs gry na ligawkach „Adwentowe granie”

więcej »
8

POWIAT SIEDLECKI, 08.12

Będzie można pomóc młodym mieszkańcom gm. Kotuń

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.12

Filmowe Mikołajki w NoveKino Siedlce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.12

Charytatywny Bieg Mikołajkowy z Dwójką

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.12 12:00

Koncert i odpust w katedrze siedleckiej

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 08.12 16:15

Oskar i Róża w Skórcu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.12 17:00

Wirtuozi w muzyce mistrzów - koncert „Coraz bliżej święta”

więcej »

LUBARTÓW, 08.12 17:00

Drugi koncert z cyklu Z KLASYKĄ PRZEZ POLSKĘ

więcej »
9

MIASTO SIEDLCE, 09.12

Dni Otwarte promujące rodzicielstwo zastępcze

więcej »
10 11

MIASTO SIEDLCE, 11.12 11:00

„Michał Ogiński – Polonezy” – koncert z wykładem Tadeusza Trzaskalika

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.12 18:00

Czy raj istnieje? Opowieści z Tajlandii na VITOexTREAM

więcej »
12

MIASTO SIEDLCE, 12.12

Spotkania z muzyką. Małe Filharmonie - „Dworskie fanfary i inne czary”

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.12

Kręgosłup to podstawa

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.12

Dzień Otwarty na UPH

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.12

Kręgosłup to podstawa

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.12

Dla tych, których bolą plecy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.12 18:00 - 15.12 10:00

Siedlce: Adwentowe Dni Skupienia dla dziewcząt

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.12

Motowigilia 2019 w Siedlcach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 14.12

Suchożebry: Seminarium Mikołajkowe z Kamilem Bazelakiem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.12

W sobotę grają siatkarze

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.12

Dla tych, których bolą plecy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.12 12:00

Koncert świąteczny w Zespole Szkół Muzycznych w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.12 18:00

Gitariada 2019

więcej »
15

POWIAT SIEDLECKI, 15.12

IX Jarmark Bożonarodzeniowy w Wiśniewie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.12

Koncert Grupy Piosenki Poetyckiej i Kwartetu Smyczkowego Aleksandria

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.12 14:00

Jarmark Bożonarodzeniowy w Pruszynie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.12 20:00

Rekolekcje akademickie w Siedlcach

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.12 18:00

Wieczór poezji Danuty Waliszewskiej

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.12

Zbliża się III edycja Turnieju Matematycznego Matemaxus

więcej »
18 19

MIASTO SIEDLCE, 19.12

Piosenki Osieckiej na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce!

więcej »
20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje