R E K L A M APOWIAT SIEDLECKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Spotkanie noworoczne przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich i strażaków z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej
2020-01-15 16:52:00 Artykuł czytany 1384 razy


W siedzibie WSD w Nowym Opolu odbyło się w środę, 15 stycznia spotkanie noworoczne przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich działających w naszym regionie oraz strażaków z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej.
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJWiększe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ

Gości powitał Dyrektor Katolickiego Radia Podlasie ks. kan. Andrzej Sochal. Dyrektor radia mówił o genezie spotkań KGW oraz o wydarzeniach, które miały miejsce w ubiegłym roku. Dziękował wszystkim, którzy wspomagają te wydarzenia na czele z panią senator Marią Koc. Opowiedział o nowej telewizji internetowej NASZE KLIMATY TV i zapraszał do współpracy. - Nie bójcie się przysyłać informacje o waszej działalności. Nie wstydźcie się chwalić tym co mamy najlepsze – mówił. Przedstawiła także nowy pomysł na integracje KGW. Oprócz planowanego na ten rok kongresu i turnieju będzie także specjalna oferta turystyczno – pielgrzymkowa. Zapowiedział, że na antenie radia zaplanowano także dzień z programem poświęconym jednostkom OSP w naszym regionie.


Michał Jaworski odczytał list od senator Marii Koc. Parlamentarzystka m. in.: dziękowała w nim Dyrekcji i pracownikom KRP za inicjatywę integracji Kół Gospodyń Wiejskich.
Następnie głos zabrała Rektor UPH, Tamara Zacharuk, która mówiła m. in.: o Mazowieckim Kongresie KGW. Pani rektor UPH życzyła zebranym zapału w pracy. Nawiązując do zorganizowanego w ubiegłym roku na UPH Kongresu KGW, przyznała że dla uczelni a przede wszystkim studentów to wydarzenie było bardzo ważne. - To wydarzenie łączy pokolenia i zaangażowanie studentów było bardzo duże... Koła Gospodyń Wiejskich dbają o tradycję i kultywują ją – mówiła. Zwracając się bezpośrednio do pań dziękowała: - Dzięki Wam na uczelni są studenci. To co przekazuje najbliższą rodzina jest bardzo ważne. Dla Was najważniejsi są młodzi ludzie. Dziękowała także Księdzu Sochalowi za inicjatywę a paniom z KGW za to, co robią dla młodego pokolenia. - Mogliśmy podzielić się swoim doświadczeniem. Mogliśmy poznać jak bardzo zmieniają się KGW. Życzę wszystkiego dobrego – mówiła.

Wójt Gminy Górzno i prezes Związku OSP Powiatu Garwolińskiego Waldemar Sabak podkreślał, że OSP stawia na tradycję, na wielkie przywiązanie do rodziny. - Druhowie strażacy zawsze byli wierni Bogu, ojczyźnie i drugiemu człowiekowi - mówił Wójt Sabak. Podkreślił, że od kilku lat Państwo znów inwestuje w ruch strażacki. - Dziś nie wyobrażamy sobie, żeby jakieś uroczystości odbyły się bez udziału OSP – mówił. To przywiązanie do tradycji powoduje, że możemy wychowywać kolejne pokolenia i nie martwić się, że zagraża nam to co już obserwujemy na zachodzie Europy. Dziękował wszystkim organizacjom za wsparcie a Katolickiemu Radiu Podlasie za przekaz medialny.

Podczas spotkania wystąpiła też Agata Puścikowska, wieloletnia dziennikarka Gościa Niedzielnego, znana z intrygujących i inspirujących felietonów, dziennikarka programu pierwszego Polskiego Radia, współpracująca ze Stacją 7. Agata Puścikowska przybliżając swoja ostatnią publikacje pt. „Wojenne siostry” mówiła o tym dlaczego podjęła się takiego tematu. Przyznała, że jeżdżąc po Polsce widziała dzieła miłosierdzia czynione przez siostry. Chciała też napisać książkę o kobietach i o tym jak kobiety w habitach ratowały świat i dlaczego. - Świadomość tego jest na bardzo niskim poziomie. Zakonnice to jedna z największych grup zawodowych, biorących udział w walce o niepodległość Polski. Większość tych zakonnic to kobiety ze wsi – mówiła Agata Puścikowska. Podkreśliła także, że bohaterskie siostry to autorytety na czasy współczesne. - To największa awangarda kobiecości. Pisząc tę książkę chciałam, żeby ten potencjał dobra wzrastał w nas – mówiła.Agata Puścikowska zajmuje się problematyką społeczną w aspekcie moralnym i jest autorką książki "Wojenne siostry", którą to książkę można było nabyć podczas spotkania i uzyskać autograf autorki.
Następny wykład nt.: „Zaskakujące sposoby gaszenia pożarów w XIX wieku” wygłosił dr Rafał Dmowski, historyk, wykładowca UPH w Siedlcach. Rafał Dmowski zajmuje się historią naszego regionu, w sposób ciekawy wyławia historyczne smaczki naszej ziemi, takiej o których nam się nie śniło.
Odbyła się także prezentacja inicjatywy Fundacji Proroka Eliasza. Katolickie Radio Podlasie wraz z Kołami Gospodyń Wiejskich zajmujących się rękodziełem przygotowały na to spotkanie wystawę rękodzieła połączoną z licytacją na rzecz Hospicjum Proroka Eliasza. Hospicjum powstaje na Podlasiu na terenach wiejskich i jest inicjatywą Pawła Grabowskiego, lekarza i poety. W trakcie spotkania można było nabyć tomik wierszy "Retrospekcja" autorstwa pana Grabowskiego. Publikacja jest cegiełką na Hospicjum.


Ostatnim punktem oficjalnej części spotkania było wystąpienie ks. kan. Jacka Seredy, Diecezjalnego Duszpasterza Rodzin, który reprezentował Biskupa Siedleckiego. Po życzeniach złożonych zebranym kapłan pobłogosławił opłatki.

Spotkanie poprowadziła Anna Rękawek.

Na zakończenie zebrani złożyli sobie życzenia. Spotkanie zakończyła agapa.

Spotkanie przebiegło przy śpiewie kolęd w wykonaniu Zespołu Dobrynianki z Zalesia oraz Zespołu Śpiewaczego z Chodowa.

Zespól Dobrynianki z Zalesia

Ludowy Zespół Śpiewaczy „DOBRYNIANKI” istnieje już ponad 35 lat. W swoim repertuarze zespół ma pieśni ludowe polskie, jak również w zapomnianym, wschodniosłowiańskim języku hahłackim, obrzędy weselne i związane z tradycjami wsi podlaskiej. Zespół przedstawiał też spektakle teatralne takie jak: "Swaty", "Pieczenie Korowaja", ,,Wesele nadbużańskie’’, ,,Chrzciny’’. W roku 1988 "DOBRYNIANKI" zostały laureatkami Przeglądu Zespołów Ludowych w Białej Podlaskiej. W Kazimierzu Dolnym podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków zespół inscenizował ,,Pieczenie Korowaja’’. Zespół brał udział w Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich 2019 organizowanym przez Katolickie Radio Podlasie.
Zespół Śpiewaczy z Chodowa

Zespół istnieje od 5 lat i z powodzeniem występuje podczas różnych imprez kulturalnych na terenie Gminy Siedlce i gmin sąsiednich. Śpiewacy i muzykanci nagrali teledysk na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Moskwie dla radia i telewizji internetowej VOX FM. Zespół Śpiewaczy z Chodowa jest laureatem 3 miejsca w Przeglądzie Zespołów i Grup Śpiewaczych w Białkach z 2018 r., 1 miejsca w Przeglądzie Piosenki Walentynkowej, 1 miejsca w Przeglądzie Piosenki Patriotycznej w Radomyśli, 2 miejsca w Przeglądzie Piosenki Nadbużańskiej w Jabłonnie Lackiej w 2018 r. W 2018 r. na Międzynarodowym Przeglądzie Kolęd w Śmiarach zajął 4 miejsce. Zespół brał udział w Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich  2019 organizowanym przez Katolickie Radio Podlasie.

Fot. DW, AG
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
NASI PARTNERZY
Mostostal Siedlce
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

1 czerwca - specjalny program na antenie Katolickiego...
2020-05-29 18:45:00 Kategoria:

W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, 1 czerwca o godz. 11.00, w katedrze siedleckiej będą miały miejsce święcenia biskupie ks. Grzegorza Suchodolskiego....

więcej »


foto

REKRUTACJA DO STO NADAL TRWA!
2020-05-30 07:38:40 Kategoria:

Społeczna Szkoła Podstawowa Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Siedlcach istnieje od ponad 25 lat. Założona została w 1991 roku jako pierwsza niepubliczna szkoła na...

więcej »
foto

Idealne firany do salonu nowoczesnego. Jakie wybrać?
2020-05-28 12:40:41 Kategoria:

Firany to niezwykłe ozdoby i praktyczne rozwiązania, które sprawdzają się w każdym domu i mieszkaniu. Pozwalają w prosty sposób odmienić wnętrze i sprawić, że...

więcej »
foto

Projekt „Wsparcie samodzielności społecznej osób z...
2020-05-28 11:15:05 Kategoria:

Czas pandemii koronawirusa SARS-Cov-2 stanowi duże wyzwanie dla naszego zdrowia psychicznego. Osoby chorujące na różne schorzenia często bywają poddawane stygmatyzacji i...

więcej »
foto

Fotowoltaika dla mieszkańców Białegostoku
2020-05-28 08:40:46 Kategoria:

Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii (OZE) w naszym kraju rośnie wprost proporcjonalnie do ilości nowych kanałów dofinansowań o charakterze ogólnopolskim, jak...

więcej »
foto

Ubezpieczenie na życie a niezdolność do pracy
2020-05-25 21:26:57 Kategoria:

Ubezpieczenie na życie zapewnia wsparcie finansowe dla rodziny na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej. Polisa ma jeszcze inną zaletę – gwarantuje Ci pomoc, jeśli stracisz...

więcej »
foto

Hilding to lider w produkcji materacy w Polsce. Sprawdź,...
2020-05-25 13:18:21 Kategoria:

W ofercie Hilding znajdziemy udoskonalone materace sprężynowe, wkłady piankowe o rewolucyjnych właściwościach i luksusowe rozwiązania hybrydowe. Jak, spośród tylu...

więcej »

Siedlce

w lewoMaj 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

POWIAT SIEDLECKI, 03.05

Seroczyn: wirtualne świętowanie

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.05

Siedlce: Wirtualne Dni Otwarte na UPH

więcej »
5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16

MIASTO SIEDLCE, 16.05

Noc Muzeów online

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.05

Siedlce: Noc Muzeów w Internecie

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.05

Śpiewnik Papieski online

więcej »
18 19 20 21 22 23 24

MIASTO SIEDLCE, 24.05 12:00

Koncert online - Anna Przedlacka, Maciej Turkowski, Małgorzata Grochowska

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.05 12:00

Gramy dla Mamy - koncert dostępny online

więcej »
25

MIASTO SIEDLCE, 25.05 12:00

Msza św. o beatyfikację Sługi Bożego Biskupa Ignacego Świrskiego

więcej »
26

MIASTO SIEDLCE, 26.05 18:00

Koncert online Studia Piosenki Singers

więcej »
27 28

MIASTO SIEDLCE, 28.05

Siedlce: Uruchomienie syreny alarmowej

więcej »
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje