R E K L A M APOWIAT SIEDLECKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Hubert Pasiak przedstawił swój program dla gminy Zbuczyn
2021-08-09 19:32:49 Artykuł czytany 2082 razy


Wyścig o fotel wójta gminy Zbuczyn wystartował na dobre. Wstępne deklaracje w tej sprawie dwaj kandydaci – Hubert Pasiak i Andrzej Chromiński – złożyli kilka dni temu. 9 sierpnia ten pierwszy już oficjalnie zainaugurował swoją kampanię.


Huberta Pasiaka znają w okolicy prawie wszyscy, którzy mają coś wspólnego z organizacjami pozarządowymi i szukali dla nich finansowania. Sam kandydat przedstawia swoje społecznikowskie zaangażowanie jako swój największy atut. Założone przez niego Stowarzyszenie Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku to jedna z większych i prężniejszych organizacji „trzeciego sektora” na Mazowszu. Ma na koncie setki przeprowadzonych szkoleń zawodowych, imprez kulturalnych, projektów edukacyjnych i tak dalej. Drugim polem jego aktywności jest Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej. Doświadczenie w administracji zdobył z kolei jako zastępca wójta gminy Wodynie (w latach 2015-18), a w biznesie – prowadząc przez kilka lat firmę konsultingową, której klienci zdobyli ze środków krajowych i unijnych 30 mln zł.

Co proponuje mieszkańcom gminy Zbuczyn? Kontynuację programów już rozpoczętych (dotyczących m.in. budowy przedszkola oraz rozbudowy sieci kanalizacyjnej) oraz ściągnięcie dużych pieniędzy z programów unijnych (perspektywa finansowa na lata 2021-27) i rządowych (samorządowa część „Polskiego Ładu”). Uważa, że ma na to spore szanse, bo wchodzi w skład zespołu doradców marszałka województwa, zajmującego się właśnie tymi zagadnieniami.

Pięć filarów programu


Przedstawiony na poniedziałkowej konferencji prasowej program obejmuje pięć dużych bloków tematycznych: tożsamość lokalna i aktywność obywatelska, przedsiębiorczość i rolnictwo, infrastruktura mieszkaniowa, edukacja oraz infrastruktura publiczna.

W tym pierwszym mieszczą się przedsięwzięcia, które mają ułatwić rozwinięcie skrzydeł pomysłowym i aktywnym mieszkańcom: Gminne Centrum Wsparcia Organizacji Pozarządowych (a jest ich w gminie ponad 30), Młodzieżowa Rada Gminy Zbuczyn i Centrum Usług Społecznych.

W zakresie przedsiębiorczości nacisk położony jest na wykorzystanie szans, jakie stworzy budowa autostrady A2. Tutaj Hubert Pasiak zapowiada szerokie konsultacje mające dopasować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego do potrzeb biznesu: zarówno małego lokalnego, jak i przyjezdnego dużego, który chciałby się ulokować w pobliżu autostrady i jej węzłów.

Co się tyczy infrastruktury mieszkaniowej, to tutaj chodzi przede wszystkim o wsparcie dla rozwoju prywatnej, rozproszonej energetyki opartej o źródła odnawialne oraz dla szybkiej wymiany pieców c.o. na urządzenia niskoemisyjne. Zaplanowana przez poprzedników rozbudowa sieci kanalizacyjnej będzie kontynuowana, ale z racji terytorialnej rozległości gminy Hubert Pasiak widzi potrzebę wsparcia dla oczyszczalni przydomowych. Wspomina ponadto o opracowaniu programu melioracji, która będzie przeciwdziałać skutkom suszy. Chciałby też szybszej gazyfikacji kolejnych miejscowości: najpierw na zasadzie „wyspowej” (czyli budowy lokalnych stacji regazyfikacji LNG), a potem podłączania do sieci przesyłowej.

Czwarty punkt to nie tylko poprawa wyposażenia szkół, ale także zwiększenie liczby godzin nauki języków obcych i rozbudowa oferty zajęć pozalekcyjnych. Tutaj ma się też znaleźć miejsce dla edukacji dorosłych, na którą zapotrzebowanie wykazały projekty prowadzone przez organizacje pozarządowe.

Ostatni punkt to modernizacja infrastruktury publicznej. Mieszczą się w tym remonty dróg, energooszczędne oświetlenie miejscowości, ale też rozbudowa usług elektronicznych w administracji, edukacji i kulturze.

Wyzwania

Odpowiadając na pytania dziennikarzy Hubert Pasiak wyraził przekonanie, że jego współpraca z radą gminy ułoży się dobrze, choćby z tego względu, że jako działacz organizacji pozarządowych zdążył poznać wszystkich radnych i sołtysów, a prorozwojowy program powinien zyskać szerokie poparcie. Większym wyzwaniem wydają się relacje z państwowymi i prywatnymi gigantami, takimi jak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Polska Spółka Gazownictwa czy układające światłowody firmy telekomunikacyjne. Na przełomie ubiegłego i bieżącego roku gmina toczyła ciężkie boje z GDDKiA o liczbę węzłów i jakość dróg towarzyszących planowanej autostradzie A2. Pytany, czy zdoła zabezpieczyć interesy gminy Hubert Pasiak odpowiedział, że będzie rozmawiał, szukał sojuszników i stawiał te sprawy twardo.

Kto za nim stoi?

Hubert Pasiak startuje z własnego komitetu. Dystansuje się od sprowadzania polityki partyjnej i ogólnopolskich sporów na poziom samorządu. Przekonuje, że przedsięwzięcia samorządowe da się realizować ponad podziałami politycznymi, a bezpartyjność pozwoli mu rozmawiać ze wszystkimi dysponentami publicznych środków: zarówno europejskich (sejmik i urząd marszałkowski, gdzie rządzi PSL i PO), jak i krajowych (Zjednoczona Prawica). Na poniedziałkowej konferencji poparcia udzielili mu m.in.: Wojciech Klepacki – wójt gminy Wodynie, Grzegorz Pomikło – dyrektor Szkoły Podstawowej w Krzesku i radny powiatu siedleckiego, Jacek Izdebski – rolnik, radny powiatu siedleckiego z Siedleckiej Wspólnoty Samorządowej, Jarosław Wysokiński – przedsiębiorca, działacz sportowy.

AB/DW

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Historyk
  2021-09-16 00:09:28

  arrow

  Czy PIS to PIS? Pan radny Biarda podobno był w PSL, a sołtys Grochówki w PO?

 • Łosiczanka
  2021-09-14 21:57:36

  arrow

  Kilka lat temu współpracowaliśmy razem z tym Panem w Projekcie Unijnym POKL. Mamy o p. Pasiaku b.dobre zdanie. Miło było tu zobaczyć P.Huberta, chociażby na zdjęciu. Pozdrawiam i życzę sukcesów.

 • Swojak
  2021-09-14 19:59:44

  arrow

  Już może dosyć wciskania o tej "bezpartyjności"!!!

 • Dobry kandydat
  2021-09-14 18:48:04

  arrow

  Bezpartyjny kandydat, który wie jak rozmawiać z każdą opcją polityczną i na pewno nie będzie marionetką PiS!
  Powodzenia Panie Hubercie

 • Do CHCEMY TEGO?
  2021-08-13 18:10:45

  arrow

  Żadna pani pasiak nie jest jego zastępcą, wystarczy doczytac choćby na stronie internetowej. http://lgdsiedlce.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2&Itemid=238 A zdjęcie ze Struzikiem, bo lgdom pieniądze UE przekazuje urząd Marszałkowski

 • tak chcemy tego
  2021-08-11 08:40:19

  arrow

  do chcemy tego...
  No wedlug Ciebie to widzę tylko jedyna i słuszna partia to Kaczor
  Trzeba rozmawiać i działać ze wszystkimi.
  Uwazam, ze kazdy człowiek zasługuje na szacunek, a nie taką wyliczankę robisz!!!
  Popieram P. Pasiaka.

 • KOS
  2021-08-10 20:09:56

  arrow

  Znam H. Pasiaka, m.inn. z organizacji pozarządowych. Jest młody,pomocny, przyjazny, posiada dużą wiedzę samorządową. W pełni nadaje się na Wójta Gminy Zbuczyn.Lubi działać i organizować. Życzę Mu wygranej.

 • Zbuczynianka
  2021-08-10 08:54:45

  arrow

  Trzymamy za Pana kciuki. Partia nigdy nie może być ważnoejsza od człowieka i prohramu. Pan ten program ma!

 • chcemy tego?
  2021-08-10 08:21:58

  arrow

  Czyli Pam z ukrytym PSL w tle,jako zastępcą w tej jego Lokalnej Grupie Działania jest też pani z jego nazwiskiem,zdjęcia ze Struzikiem wystarczy poczytać coś o tej organizacji?!

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Dawne gry i zabawy na antenie Katolickiego Radia Podlasie
2021-08-04 17:30:59 Kategoria:

„Dawne gry i zabawy” to cykl audycji poświęconych dawnym, nierzadko zapomnianym grom i zabawom, w które bawili się nasi dziadkowie i rodzice. W każdym odcinku...

więcej »


foto

Święto kukurydzy w Jartyporach
2021-09-25 14:12:11 Kategoria: Wybierz kategorie

Sołtys wsi Jartypory, Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna i Rada Sołecka serdecznie zapraszają wszystkich na Święto Kukurydzy,które odbędzie się...

więcej »
foto

Jesteś wysoki i szczupły? Sprawdź, czym się kierować...
2021-09-22 07:18:56 Kategoria:

Dobry sklep z odzieżą dla mężczyzn pozwala na dobranie stylizacji do każdej sylwetki. Jednak czy budowa ciała to jedyny wyznacznik, jakim powinniśmy się kierować przy...

więcej »
foto

Zaszczep się na Mazowszu
2021-09-01 07:08:57 Kategoria:

Do 30 września na terenie województwa mazowieckiego działać będą objazdowe punkty szczepień. Ich celem jest dotarcie do jak największej liczby mieszkańców. Na dziś w...

więcej »

Siedlce

w lewoWrzesień 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.09

KPS zagra z Legią

więcej »
2

MIASTO SIEDLCE, 02.09

18. Dywizja Zmechanizowana zaprasza na swoje święto

więcej »
3 4

MIASTO SIEDLCE, 04.09

Diecezjalne spotkanie z księżmi i katechetami świeckimi

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.09

Czytanie „Moralności pani Dulskiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.09 07:00

Męski Różaniec 4 września w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.09 10:00

18. Dywizja Zmechanizowana zaprasza na swoje święto

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 04.09 16:00

Narodowe Czytanie w Skórcu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.09 18:00

Wieczór pamięci Marcina Mazurka

więcej »
5

POWIAT SIEDLECKI, 05.09

Koncert papieski w Mokobodach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.09 10:00

18. Dywizja Zmechanizowana zaprasza na swoje święto

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 05.09 13:30

Pomóżmy Nataszce!

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 05.09 14:00

Daćbogi: I GMINNY TURNIEJ KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH

więcej »
6

MIASTO SIEDLCE, 06.09 12:00

Dni Siedlec 2021 - Narodowe Czytanie

więcej »
7 8

MIASTO SIEDLCE, 08.09

12. Nightskating Siedlce już w środę

więcej »
9

MIASTO SIEDLCE, 09.09

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych w Siedlcach

więcej »
10

MIASTO SIEDLCE, 10.09

Siatkarskie emocje w Siedlcach

więcej »
11

MIASTO SIEDLCE, 11.09 - 12.09

XXVII Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.09

Siatkarskie emocje w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.09 19:00

Dni Siedlec 2021 /PROGRAM/

więcej »
12

POWIAT SIEDLECKI, 12.09

Festyn Rodzinny w Żeliszewie Podkościelnym

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.09

Zlot Pojazdów Zabytkowych Mrowisko i Rajd Oldtimerów

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.09

Recital organowy na organach Dominika Biernackiego

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.09

Międzynarodowe Sympozjum Liturgiczne /Transmisja/

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.09

Międzynarodowe Sympozjum Liturgiczne /Transmisja/

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.09 19:00

Siedlce: Spotkanie młodych przy Krzyżu

więcej »
15 16

MIASTO SIEDLCE, 16.09

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych w Siedlcach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 16.09 19:30

Koncert piosenek Seweryna Krajewskiego

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.09 - 19.09

Siedlce: Wkrótce Hosanna Festival

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 17.09

„Bezpieczny przejazd” w Koszewnicy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.09 11:00

Siedlce: uroczystość odsłonięcia popiersia patrona szkoły

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.09 18:00

Siedlce: Hosanna Festiwal

więcej »
18

MIASTO SIEDLCE, 18.09

XXX Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.09

Warsztaty samoobrony

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.09 15:00

Siedlce: Hosanna Festiwal

więcej »
19

POWIAT SIEDLECKI, 19.09

Koncert w Reymontówce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.09 10:00

Siedlce: Hosanna Festiwal

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.09 11:30

Siedlce: Msza św. w ramach obchodów Czasu dla Stworzenia

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.09 19:00

Koncert piosenek Anny German i Anny Jantar

więcej »
20

MIASTO SIEDLCE, 20.09

Siedlce: Remont ul. Partyzantów i objazdy

więcej »
21

MIASTO SIEDLCE, 21.09 10:00

II Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 21.09 10:30

Skórzec: VI Spartakiada Integracyjna

więcej »
22

MIASTO SIEDLCE, 22.09

Siedlce: Rocznica poświęcenia kościoła katedralnego

więcej »
23

MIASTO SIEDLCE, 23.09

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.09

Siedlce: IV Mazowiecki Konwent Animatorów Kultury

więcej »
24

MIASTO SIEDLCE, 24.09

Siedlce: IV Mazowiecki Konwent Animatorów Kultury

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.09

Mistrzostwa Polski Wojska Polskiego i Służb Mundurowych w Kickboxingu

więcej »
25

MIASTO SIEDLCE, 25.09

W sobotę grają siedleccy rugbiści

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.09

Siedlce: IV Mazowiecki Konwent Animatorów Kultury

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.09

Msza o beatyfikację Sługi Bożego Biskupa Ignacego Świrskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.09

Mistrzostwa Polski Wojska Polskiego i Służb Mundurowych w Kickboxingu

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 25.09 13:00

Wołyńce-Kolonia - integracyjno-patriotyczny rajd rowerowy

więcej »
26

POWIAT SIEDLECKI, 26.09

Piknik Rodzinny w Przesmykach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 26.09

Piknik w Kołodziążu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 26.09

Mistrzostwa Polski Wojska Polskiego i Służb Mundurowych w Kickboxingu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 26.09 14:00

Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

więcej »
27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje