R E K L A M APOWIAT SIEDLECKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

25 lat współpracy powiatu siedleckiego i „Global Volunteers”
2015-05-18 11:42:26 Artykuł czytany 1478 razy


Przez 25 lat współpracy przewinęło się ich tutaj prawie 3 tysiące. Uczyli języka angielskiego i ekonomii, opiekowali się dziećmi, promowali ideę wolontariatu swoim własnym przykładem. I zamierzają robić to dalej.
Zobacz zdjęcia w większym rozmiarze


Amerykanie z organizacji „Global Volunteers” wrośli w krajobraz powiatu siedleckiego tak dalece, że są traktowani już nie jak goście, ale jak swojacy. Przyjeżdżają tutaj od ćwierć wieku, co jest czasem wystarczająco długim, by z angielskich konwersacji zaczęły korzystać dzieci ich pierwszych uczniów. Okrągłą rocznicę świętowano hucznie w niedzielę (17 maja) w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach koło Kotunia w powiecie siedleckim. Były tańce, muzyka, tłumy gości (dawni i obecni nauczyciele i uczniowie współpracujących z GV szkół, przedstawiciele korzystających z pomocy organizacji firm i instytucji) pamiątkowe upominki i dużo, dużo ciepłych słów z obydwu stron.

– Wasza obecność tutaj to nie tylko nauka angielskiego w naszych szkołach. To także wiele cennych relacji i głębokich przyjaźni – mówił starosta siedlecki, Dariusz Stopa, wręczając swą honorową nagrodę prezydentowi Global Volunteers. – My również wiele się tutaj nauczyliśmy. Przedtem nie zajmowaliśmy się nauczaniem angielskiego. Zaczęliśmy dopiero na prośbę strony polskiej, a teraz robimy to również w innych krajach świata – dziękował Burnham Philbrook. W późniejszej rozmowie z Radiem Podlasie uzupełnił: – Ludzie pytają nas „dlaczego chcesz zostać wolontariuszem”. Odpowiedź jest bardzo prosta: bo kiedy komuś coś dajesz, uzyskujesz od niego o wiele więcej. Kiedy uczysz kogoś, sam również uczysz się od niego.

Najwięcej komplementów ze strony Amerykanów zebrał gospodarz miejsca, kreator fantastycznej atmosfery podczas niezliczonych obozów językowych – dyrektor „Reymontówki” Marek Błaszczyk, a także Dorota Wierzbicka, która przed laty zaczęła współpracę z GV jako zwykła wolontariuszka, a teraz jest tam dyrektorem programów międzynarodowych, organizującym pracę wolontariuszy w kilkunastu krajach świata.

Nauczyciele okolicznych szkół nie mają wątpliwości, że choć teraz uczniowie mają do pomocy w nauce języków obcych mnóstwo elektronicznych narzędzi, jakich nie mieli ich rówieśnicy dwadzieścia kilka lat temu, to jednak nic nie zastąpi kontaktu z cudzoziemcem „na żywo”. – Przez naszą szkołę przewinęło się około 20 amerykańskich wolontariuszy. Raz gościliśmy nawet całą rodzinę z Kaliforni. To był ewenement. Przyjechali z trójką swoich dzieci, wszyscy prowadzili zajęcia z naszymi uczniami, a na przerwach grali z nimi w piłkę. Do tej pory utrzymują z nami kontakt – powiedziały Radiu Podlasie Małgorzata Gizak i Agnieszka Niedziółka z Zespołu Oświatowo-Wychowawczego w Strzale.

Zygmunt Wielogórski, wieloletni starosta, a obecnie przewodniczący Rady Powiatu siedleckiego zwrócił uwagę, że „Global Volunteers” przynieśli do Polski coś, co było szczególnie cenne zaraz po naszym przełomie ustrojowym: – Doświadczenie samorządności. Myślenie, że nie wszystko musi zależeć od państwa i że system państwowy opiera się na woli działania zwykłych ludzi i ich dążeniu do doskonałości.

„Global Volunteers” dostrzegają ogromne zmiany, jakie dokonały się w Polsce w ostatnich 25 latach. Choć gospodarczo nasz kraj stoi o wiele lepiej, nie zamierzają się z niego wycofywać, a co najwyżej inaczej rozłożyć akcenty swojej działalności.


AB/Siedlce  [MSz]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Kolejna audycja pielgrzymkowa
2022-08-03 17:21:33 Kategoria:

Dziś w „Czarno na białym” kontynuujemy tematy związane z pielgrzymowaniem na Jasną Górę. 1 sierpnia - z Łosic, Zbuczyna i Białej Podlaskiej, 2 - z Międzyrzeca...

więcej »


foto

Zawód medyczny – czy warto? Cz. 2. Zawody branży...
2022-08-15 06:00:00 Kategoria:

W ostatnim czasie na rynku pracy wzrósł popyt na zawody medyczne. Pandemia koronawirusa pokazała bowiem ogromne braki kadrowe w służbie zdrowia. Ważnym czynnikiem wyboru...

więcej »
foto

Czy e-recepta jest darmowa? Sprawdzamy!
2022-08-11 08:18:18 Kategoria:

By kupić niektóre leki w aptece, potrzebna będzie e-recepta. Jest to dokument cyfrowy stanowiący potwierdzenie, że pacjent konsultował się z lekarzem, a ten –...

więcej »
foto

Wakacje kredytowe pomogą spłacającym mieszkanie
2022-08-09 13:15:22 Kategoria:

Od 29 lipca Polacy spłacający kredyt hipoteczny w złotych, przeznaczony na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, mogą złożyć wniosek o rządowe wakacje kredytowe...

więcej »
foto

Czym powinien wyróżniać się dobry rower miejski?
2022-08-09 07:38:39 Kategoria:

Najlepszy rower miejski powinien zapewnić użytkownikowi maksimum komfortu oraz bezpieczeństwo. Ważne jest to, aby wybór jednośladu został dokładnie przemyślany. Opłaca...

więcej »
foto

Magiczne Ogrody: Najlepszy Park Rodzinny w Polsce
2022-07-21 10:41:00 Kategoria:

Magiczne Ogrody to prawdopodobnie najbardziej utytułowany park w Polsce. Wieloma nagrodami obdarowali go jego goście. Potwierdzają to bardzo dobre opinie na Facebooku (4,8) i...

więcej »

Siedlce

w lewoSierpień 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.08 17:30

Bohaterom Powstania Warszawskiego

więcej »
2 3

MIASTO SIEDLCE, 03.08

Centrum Kultury i Sztuki zaprasza na eMOCjonalne kino plenerowe!

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.08 20:00

eMOCjonalne kino plenerowe w Siedlcach

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.08 19:00

Koncert zespołu B6 w Siedlcach

więcej »
5 6

MIASTO SIEDLCE, 06.08

MAZOpiknik w Siedlcach – już w najbliższą sobotę

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.08

Siedlce: Męski Różaniec

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 06.08

Mokobody: Wieczór z Matką Budzieszyńską i odpust Przemienienia Pańskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.08

Turniej koszykówki im. Wiesława Kałuskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.08

Pogoń zagra z Olimpią

więcej »
7

MIASTO SIEDLCE, 07.08

Summer Music Festival 2022 – Olga Jagieło

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 07.08

Mokobody: Wieczór z Matką Budzieszyńską i odpust Przemienienia Pańskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.08

Rodzinny Turniej Sportowy

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 07.08

Turniej Piłkarski o Puchar Wójta Gminy Wodynie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 07.08

Korczew dla Niepodległej 2022

więcej »
8 9 10

MIASTO SIEDLCE, 10.08

Centrum Kultury i Sztuki zaprasza na eMOCjonalne kino plenerowe!

więcej »
11

MIASTO SIEDLCE, 11.08

Summer Music Festival 2022 – Irena Kosińska & Bartłomiej Tyburowski Trio

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.08

Wernisaż prac malarskich Tomasza Stańczuka

więcej »
12

MIASTO SIEDLCE, 12.08

Letnie Kino Plenerowe

więcej »
13 14

MIASTO SIEDLCE, 14.08

Święto Wojska Polskiego i 102. Rocznicy Bitwy Warszawskiej

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 14.08 15:00

Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych w Wiśniewie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.08 17:00

Siedleckim Żołnierzom w dniu ich święta - koncert Zespołu Seniorynki

więcej »
15

POWIAT SIEDLECKI, 15.08

Pielgrzymka Biegowa ze Skórca do Budzieszyna. Organizatorzy zapraszają

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.08 13:30

Mordy: Obchody Święta Wojska Polskiego w Mordach

więcej »
16 17

MIASTO SIEDLCE, 17.08

Centrum Kultury i Sztuki zaprasza na eMOCjonalne kino plenerowe!

więcej »
18

MIASTO SIEDLCE, 18.08 19:00

MOK Summer Music Festival 2022 – Agnieszka Skup

więcej »
19 20

MIASTO SIEDLCE, 20.08

Turniej Trójek Siatkarskich

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.08

Cross Rowerowy

więcej »
21
22 23 24

MIASTO SIEDLCE, 24.08

Centrum Kultury i Sztuki zaprasza na eMOCjonalne kino plenerowe!

więcej »
25

MIASTO SIEDLCE, 25.08 19:00

Sierpniowe propozycje filmowe w NoveKino Siedlce

więcej »
26 27 28
29 30 31

MIASTO SIEDLCE, 31.08

Centrum Kultury i Sztuki zaprasza na eMOCjonalne kino plenerowe!

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje