R E K L A M APOWIAT SIEDLECKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Narodowe Czytanie nowel polskich w Mordach
2019-09-11 12:35:36 Artykuł czytany 256 razy


8 nowel, 38 czytających i 35 fragmentów. Tak pokrótce prezentują się dane statystyczne ósmej edycji Narodowego Czytania w Mordach, które 7 września zorganizowała Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ireny Ostaszyk w Mordach we współpracy z Siedleckim Towarzystwem Naukowym, Burmistrzem Miasta i Gminy Mordy, Szkołą Podstawową im. Waleriana Łukasińskiego w Mordach i Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury. Opiekę merytoryczną nad całością sprawowała współprowadząca akcję prof. nzw. dr hab. Violetta Machnicka – prezes Siedleckiego Towarzystwa Naukowego, polonistka, językoznawca, pasjonatka osobowości i twórczości Bolesława Prusa, której motto życiowe, cytat z Prusa: „Najgęstszym grzebieniem nie wyczeszesz rozumu z głupiej głowy”, spotkało się z entuzjazmem zgromadzonych na sali gości.


„Wybrane przez nas na tegoroczne Narodowe Czytanie osiem polskich nowel obrazuje 100 lat dziejów Polski” – tymi słowami prezydent Andrzej Duda zainaugurował 8. Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Podkreślił, że tegoroczna edycja różni się od poprzednich wyższym stopniem trudności, gdyż wybrane nowele są różnorodne językowo i stylistycznie. Począwszy od „Sawy” Henryka Rzewuskiego wydanej w 1841 roku po nowelę Bruna Schulza „Mój ojciec wstępuje do strażaków” z 1935 r. możemy śledzić zmiany historyczne, jakie dzieją się na przestrzeni stulecia oraz szeroki wachlarz uczuć od tęsknoty za niepodległością po radość z jej odzyskania. Pierwsza Dama zwróciła uwagę na to, że wśród autorów dzieł literackich, które były tematem wszystkich edycji Narodowego Czytania po raz pierwszy znalazły się dwie kobiety – Eliza Orzeszkowa i Maria Konopnicka.

Narodowe Czytanie Nowel Polskich w Mordach rozpoczął Burmistrz Miasta i Gminy Mordy Jan Ługowski wraz z małżonką Grażyną Ługowską. Wśród czytających byli ponadto: Sławomir Kordaczuk (dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach), dr Wiesław Charczuk (reprezentujący Szkołę Podstawową w Krzesku – Królowa Niwa i Siedleckie Towarzystwo Naukowe), Kamil Krauschar (Regionalna Izba Obrachunkowa), Ks. Piotr Wasyljew (Parafia pw. Św. Michała Archanioła w Mordach), Mirosław Łukowski (Sekretarz Miasta i Gminy Mordy), Katarzyna Kotowska (Przewodnicząca Rady Miejskiej w Mordach), Gustaw Dmowski (Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Mordach), Lidia Lipińska (Skarbnik Miasta i Gminy Mordy) w dialogu z córką Agnieszką – uczennicą Szkoły Podstawowej w Mordach, Monika Nasiłowska-Osik (Kierownik Referatu Organizacyjno-Administracyjnego Miasta i Gminy Mordy), Anna Migalska (Dział Promocji Miasta i Gminy Mordy), dr Mariusz Stangreciuk,  pisarka Halina Grochowska, artystki: Zofia Tymosiak i Barbara Chromiec,  Bogusława Prusaczyk (KEiRw Mordach), Emilia Kokieć (Zespół Ludowy „Podlasianki”), Jadwiga Kulikowska (Filia Biblioteczna w Radzikowie Wielkim) oraz Teresa i Włodzimierz Markowiczowie (Uniwersytet Trzeciego Wieku w Mordach).

Szkołę Podstawową im. Waleriana Łukasińskiego w Mordach reprezentowali: Teresa Kozos – dyrektor, Agata Chomiuk, Krystyna Kaniewska-Pietrasik i Katarzyna Marczak – nauczycielki oraz uczniowie: Patrycja Ryś, Katarzyna Jaszczuk i Tomasz Niedziałek.

Szkołę Podstawową im. Ks. Kanonika Kazimierza Dymitrowicza reprezentowały uczennice: Wiktoria Szklarz, Paulina Lewczuk i Maja Czaplicka.

We wspólnym czytaniu udział wziął także Zespół Kameralny Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Mordach pod kierownictwem Zofii Werle, który uświetnił uroczystość wykonaniem „Pieśni wieczornej” Stanisława Moniuszki. Panie: Ewa Jarocka, Grażyna Drabarek, Danuta Borowska, Teresa Jawiczuk, Wiesława Romanowska i Bożena Płochocka przeczytały fragmenty noweli „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego  i „Orki” Władysława Stanisława Reymonta. Występ był miłą niespodzianką oraz urozmaiceniem akcji.Większe zdjęcia można zobaczyć tutajInf. pras.

DJ

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
NASI PARTNERZY
Mostostal Siedlce
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

„Społecznym okiem na środowisko” - cykl audycji na...
2020-06-30 15:42:12 Kategoria:

25 czerwca na antenie Katolickiego Radia Podlasie ruszył cykl czterech audycji pt.: ”Społecznym okiem na środowisko”. Tematyka audycji związana jest z uruchomionym przez...

więcej »


foto

Wszystko, co warto wiedzieć o EBI
2020-07-02 11:04:06 Kategoria:

EBI, czyli Europejski Bank Inwestycyjny to finansowa instytucja zarządzana przez Unię Europejską. Ten organ ma swoją siedzibę w Luksemburgu, jest całkowicie niezależny od...

więcej »
foto

O niektórych rzeczach lepiej pamiętać. Zobacz, co...
2020-07-01 09:56:32 Kategoria:

Chociaż osoby posiadające samochód korzystają z niego często i nie sposób o nim zapomnieć, to dużo łatwiej wypadają z pamięci obowiązki z nim związane. Do takowych...

więcej »
foto

Jak radzimy sobie z koronawirusem?
2020-06-22 06:00:00 Kategoria:

W regionie siedleckim do tej pory odnotowano 250 przypadków zakażeń koronawirusem . Ryzyko zachorowania wciąż istnieje, a najbardziej narażony jest personel medyczny,...

więcej »

Siedlce

w lewoLipiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.07

„Wakacje z Andersenem” w Siedleckiej Książnicy

więcej »
2 3

MIASTO SIEDLCE, 03.07

STOP SHOP Siedlce zaprasza na seanse letniego kina samochodowego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.07 21:00

„Od Straussa do Ordonki” już 3 lipca na scenie Letniego Festiwalu pod muralem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.07 21:00

IV Letni Festiwal pod Muralem!

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.07

V Męski Różaniec w Siedlcach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 04.07

Nabożeństwo Fatimskie w Budzieszynie

więcej »
5
6 7 8

MIASTO SIEDLCE, 08.07

„Wakacje z Andersenem” w Siedleckiej Książnicy

więcej »
9 10

MIASTO SIEDLCE, 10.07

STOP SHOP Siedlce zaprasza na seanse letniego kina samochodowego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.07

„Wakacje z Andersenem” w Siedleckiej Książnicy

więcej »
11 12
13 14 15

MIASTO SIEDLCE, 15.07

„Wakacje z Andersenem” w Siedleckiej Książnicy

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.07

„Wakacje z Andersenem” w Siedleckiej Książnicy

więcej »
17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje