Festiwal zapoczątkowany w 2006 roku przez Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie, to rodzaj konkursu, w którym rywalizują między sobą kapele ludowe i soliści z naszego regionu grający na tradycyjnych instrumentach, których repertuar jest zgodny z tradycjami regionu.
W tym roku na scenie zaprezentowały się kapele z Mazowsza i Lubelszczyzny:
Festiwal poprowadził Kamil Wielgórski tradycyjnie otworzył go dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Paweł Ksionek. Na początku wystąpił Zespół Ludowy im. Zbigniewa Myrchy „Wiśniewiacy”. Po oficjalnym rozpoczęciu nadszedł czas na zaprezentowanie się uczestników konkursu, w tym roku na wiśniewskiej scenie gościliśmy kapele z Mazowsza i Lubelszczyzny
8 zespołów oraz 4 solistów zaprezentowało się przed widownia i komisja konkursową:
„ Kapela Janka Muzykanta” – Borki Kosy
Oliwia Spychel – Leśna Podlaska
Kazimierz Domański (Kapela VENUS) - Łuków
Ryszard Boruc – Domanice Kolonie
Ryszard Czupryna z rekwizytami Ryżki k. Łukowa
Szwagry „BAND” Łuków
Kapela Folkowa BOCIANISKO -Garwolin
Zespół FORTE - Łuków
Duet Kapela Tomka – Krzywda k. Łukowa
ZORZA - Łuków
Kapela Ludowa MROCZKOWIACY – Jeleniec k. Łukowa
EKO – Urle – Urle powiat wołomiński
Jeszcze przed ogłoszeniem wyników, Ewa Wiśniewska - Sekretarz Gminy oraz Radny Józef Orzyłowski wręczyli Nagrodę Wójta Gminy Wiśniew za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury ta specjalna nagroda została przyznana Zespołowi Ludowemu „Wiśniewiacy”.
Komisja konkursową w składzie:
Michał Hołownia – przewodniczący
Stanisław Wróblewski – członek
Dariusz Różański – członek
Dokonała oceny wg następujących kryteriów:
- Propagowanie tradycyjnego i autentycznego muzykowania ludowego w formie zespołowej oraz popularyzacja tej tradycji w społeczeństwie,
- Ochrona przed zapomnieniem dawnych melodii ludowych charakterystycznych dla regionu Mazowsza i Podlasia
- Prezentacja tradycyjnego grania ludowego.
Po długich obradach postanowiła przyznać następujące miejsca:
W kategorii zespół:
Grand Prix Festiwalu - Zespół FORTE - Łuków
II miejsce – Kapela Ludowa MROCZKOWIACY – Jeleniec koło Łukowa
III miejsce – Kapela Folkowa BOCIANISKO - Garwolin
WYRÓŻNIENIE – EKO – URLE - Urle
W kategorii solista:
I miejsce – Oliwia Spychel – Leśna Podlaska
II miejsce – Ryszard Boruc – Domanice Kolonie
WYRÓŻNIENIE – Ryszard Czupryna – Ryżki koło Łukowa
WYRÓŻNIENIE – Kazimierz Domański – Łuków
Dodatkowo w tegorocznej edycji konkursu publiczność miała okazję wybrać swojego faworyta. Nagrodę Publiczności ufundowaną przez panią Teresę Zając - właścicielkę sklepu spożywczego, zdobył Szwagry „BAND” z Łukowa.
Wszyscy uczestnicy otrzymali statuetki i pamiątkowe dyplomy, które wręczyli: Sekretarz Gminy Ewa Wiśniewska, dyrektor GOK Paweł Ksionek oraz Jury w składzie: Michał Hołownia, Dariusz Różański i Stanisław Wróblewski.
W trakcie obrad komisji konkursowej na scenie wystąpił gość specjalny - Michał Sawicki - śpiewający akordeonista z synem. Na zakończenie Festiwalu zaprezentował się Zespół „Góralska Hora” - Folkowa Kapela ze Szczyrku.
Foto i tekst: GOK Wiśniew
MJa/DJ