R E K L A M A



POWIAT SIEDLECKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Ikona z Seroczyna trafi pod lupę badaczy
2021-02-27 14:31:30 Artykuł czytany 1961 razy


Oficjalnie ma około pięciu wieków, ale może być nawet dwa razy starsza. To nie legendy, ale całkiem poważne hipotezy, które już wkrótce doczekają się weryfikacji. Parafia w Seroczynie szykuje się do konserwacji swojej ikony Matki Bożej z Dzieciątkiem i chce przy okazji sprawdzić, ile naprawdę ma ona lat.


Początki giną w mroku, ale nawet znana i opisana część historii tego obrazu nadaje się na przygodową powieść. Ikona trafiła do Polski w burzliwych okolicznościach. Pamiętają Państwo z historii „Dymitriady” i czas polskiego panowania na Kremlu? To właśnie wtedy, dokładnie w 1607 roku, właściciel dóbr seroczyńskich Aleksander Krzycki przywiózł z Moskwy piękną ikonę Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Została otoczona kultem, doczekała się własnej księgi cudów i przetrwała wszystkie dziejowe zawieruchy, jakie przetaczały się potem przez polskie ziemie. Dość powiedzieć, że obecny kościół w Seroczynie jest już trzecim jej „mieszkaniem”.




Nie legendy, a hipotezy


W opinii sporządzonej przez szefa siedleckiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków można wyczytać, że jest to jeden z najcenniejszych zabytków sztuki sakralnej wschodniego Mazowsza. Jest tam również wzmianka, że choć oficjalne datowanie wskazuje na XVI wiek, to są podstawy do przypuszczeń, że ikona może być znacznie starsza. Świadczy o tym materiał podłoża: deska z cedru, a także charakterystyka użytego spoiwa.

W zeszłorocznym numerze czasopisma „Seroczyniak”, wydawanego przez miejscowy Klub Historyczno-Kolekcjonarski imienia Bogusława Wernera, w poświęconym ikonie artykule Michała Lewandowskiego można znaleźć inne przesłanki świadczące, że nie jest to któraś z licznych wersji wizerunku Matki Boskiej Włodzimierskiej, powstałych w Rosji w XV lub XVI wieku, ale coś znacznie starszego. Historycy sztuki wskazują mianowicie na kształt oczu i ust Bogurodzicy, które mają przypominać wizerunki z Azji Mniejszej sprzed tysiąca lat. – Można więc sądzić, że powstała w Bizancjum i została uratowana przed zniszczeniem w czasach ikonoklazmu przez wywiezienie na Ruś. Stamtąd, poprzez Aleksandra Krzyckiego, trafiła do nas – mówi proboszcz parafii w Seroczynie, ks. Bogdan Potapczuk.

Fizyka i chemia z pomocą historii sztuki


Do tej pory datowanie ikony z Seroczyna bazowało na hipotezach. Teraz jest okazja, by je zweryfikować. Obraz przechodził ostatnią konserwację na początku lat 70. XX wieku i pilnie wymaga następnej. Parafia chciałyby rozszerzyć prace konserwatorskie o specjalistyczne badania datujące. Daniel Olszewski z siedleckiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków powiedział Radiu Podlasie, że chodzi tu o cały zestaw takich badań: od radiowęglowego C14, poprzez dendrochronologię i badania chemiczne pigmentu, aż do prześwietlenia obrazu, które może wykryć wcześniejsze wersje i przemalowania i tym sposobem dać wskazówki co do jego początków.

Parafia zaczęła się już rozglądać za wykonawcami. Możliwe, że część prac trzeba będzie wykonać za granicą.

Pieniądze w trakcie zbierania

I tu dochodzimy do kosztów. Zgrubnie skalkulowany kosztorys mówi o kwocie rzędu 100 tysięcy złotych. Parafia tyle nie ma, ale liczy na środki zewnętrzne. Od paru lat na ochronę zabytków specjalną pulę przeznacza Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i tam właśnie się zwrócono. Z pomocą parafii przyszła tutaj gmina. – To niezwykle cenny zabytek, nie tylko w skali regionu, ale i całego kraju.

Zaproponowaliśmy więc księdzu proboszczowi nasze wsparcie. Jako samorząd mamy kadrę doświadczoną w pozyskiwaniu środków zewnętrznych i taki wniosek do urzędu marszałkowskiego napisaliśmy. Zobaczymy, jakie będą losy tego wniosku – mówi wójt Wodyń, Wojciech Klepacki. Wójt jest dobrej myśli, bo w przeszłości z tego instrumentu skorzystała z powodzeniem parafia w Wodyniach, a sama gmina kilka razy czerpała z pieniędzy państwowych na odnawianie cmentarza wojennego w Woli Wodyńskiej. Urząd marszałkowski rozstrzyga takie konkursy wiosną.

Wracając zaś do ikony, to w grę wchodzi jeszcze jedno źródło: Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej, która ma środki na ochronę dziedzictwa kulturowego i choć całości wydatków nie pokryje, to może się dorzucić. Prezes LGD, Hubert Pasiak zna sprawę i w rozmowie z Radiem Podlasie potwierdził taką możliwość.

Początek zatem został zrobiony: jest plan działania, wstępne rozpoznanie rynku specjalistycznych usług, zgoda i poparcie urzędu konserwatorskiego oraz pomoc lokalnego samorządu. Zobaczymy, jak odpowiedzą na to wszystko dzielący pieniądze decydenci. O dalszym ciągu tej spraw będziemy informować.

AB
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • student z Warszawy
    2021-03-01 22:03:27

    arrow

    Tak emanuje świętością i matczyną miłością

  • Kkk
    2021-02-27 20:58:19

    arrow

    Obraz piękny i święty

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.




- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siedlce

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje