R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Odsłonięcie Pomnika Odzyskania Niepodległości w Kodniu
2018-11-07 14:14:31 Artykuł czytany 195 razy


11 listopada podczas obchodów Święta Niepodległości w Kodniu, zostanie odsłonięty nowy Pomnik Odzyskania Niepodległości. Poprzedni, wybudowany w 1928 r. został zniszczony przez Niemców w czasie wojny. Do dnia dzisiejszego zachował się tylko jeden element pomnika - tablica pamiątkowa, na której znajduje się lakoniczny napis: „10-lecie niepodległości 11.XI.1928”.


Pomnik Odzyskania Niepodległości został pierwotnie zbudowany w 10 rocznicę odzyskania niepodległości w 1928 roku, lecz został zniszczony przez Niemców w czasie wojny. Do tego PRL-owskie władze postarały się, by pomnik zapomniano.  „Władzy ludowej” bardzo przeszkadzał pomnik chwały oręża polskiego, chwały marszałka Józefa Piłsudskiego. Kamień pochodzący z monumentu użyła do budowy ubikacji przy ośrodku zdrowia. Zachował się najważniejszy element pomnika - tablica pamiątkowa, na której znajduje się lakoniczny napis: „10-lecie niepodległości 11.XI.1928”.

 Idea odbudowy Pomnika Odzyskania Niepodległości przewijała się w dyskusjach mieszkańców, władz gminy i radnych od kilkunastu lat.  Jednak odłożono te plany, aby w 2013 r. godnie uczcić 150  rocznicę wybuchu powstania styczniowego i zaakcentować niezwykle ważne wydarzenie w Kodniu, który zapisał się w historii jako miejscowość, w której powstańcy odnieśli pełne zwycięstwo w noc styczniową 1863 r. 

Właśnie tutaj, 150 lat temu, w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku  mieszkańcy szlacheckiego zaścianka w Tucznej, wsparci grupą kodeńskich mieszczan, zaatakowali koszary wojsk rosyjskich stacjonujących w Kodniu. Na czele powstańców stali pracownicy majątku hrabiego Ludwika Krasińskiego z folwarku w Dobromyślu. Doszło do bitwy, w której zwycięstwo odnieśli powstańcy, była to jedyna wygrana bitwa w całym Królestwie Polskim w pierwszych dniu powstania styczniowego. Zryw nocy styczniowej obudził uczucia patriotyczne nie tylko mieszkańców, co niewątpliwie miało wpływ na odzyskiwanie niepodległości.  Dzięki przelanej krwi, w tym podczas powstania styczniowego, Polska stała się w 1918 r. niepodległa po 123 latach niewoli. Marszałek Piłsudski mówił, że dzięki postawie powstańców styczniowych, dzięki ich wytrwałości i walce, która pozostała w pamięci następnych pokoleń i dała przykład walki, Polska stała się niezawisła i niepodległa.

Towarzystwo Przyjaciół Kodnia w 1999 roku zwróciło się do Rady Gminy, żeby nazwać jedną z nowych ulic – ulicą Powstania Styczniowego.  W 2009 roku z inicjatywy kodeńskiego proboszcza o. Stanisława Wodza OMI odnowiono powstańczą mogiłę na miejscowym cmentarzu. Wreszcie w 2013 roku, w 150 rocznicę wybuchu powstania styczniowego, w pobliżu miejsca bitwy, niemal w centrum miejscowości ustawiliśmy kamień z  pamiątkową tablicą. Na tablicy wyryte zostały nazwiska 46 zidentyfikowanych mieszkańców Kodnia i okolic, uczestników zwycięskiego ataku, a także tych, którzy brali udział w powstaniu styczniowym lub je wspierali. Wielu z nich zginęło na polach bitew w 1863 i 1864 roku, niektórzy za udział w powstaniu zapłacili więzieniem lub wieloletnią katorgą.

Towarzystwo Przyjaciół Kodnia w roku 2016 zainicjowało patriotyczny projekt "Na Kodeń marsz!". Odbywa się co roku i ma na celu upamiętnienie zwycięskiej bitwy o Kodeń z nocy 22 na 23 stycznia 1863 r.  pierwszym zwycięstwa  powstańców w Królestwie Polskim. Marsz zaczyna się  w lasku zwanym "Borek" (około 4 km od Kodnia), w którym koncentrowali się powstańcy przed atakiem, po drodze uczestnicy składają kwiaty na mogile powstańczej na miejscowym cmentarzu, zakończenie odbywa się przy wspomnianym wyżej kamieniu upamiętniającym uczestników powstania z Kodnia i okolic. Tam składane są kwiaty, po czym następuje apel pamięci i zostają odczytane nazwiska wyryte na pamiątkowej płycie.

Ostatecznie 5 grudnia 2017 r. powołany został Komitet Społeczny Odbudowy Pomnika Odzyskania Niepodległości, a już w 2018 r. powstał nowy obelisk. Projekt pomnika wykonał artysta-rzeźbiarz Robert S. Mitura. Granitowy obelisk zwieńczony jest rzeźbą orła w koronie, trzymającego w szponach buławy marszałkowskie. W dolnej części umieszczona została tablica upamiętniająca Stulecie Odzyskania Niepodległości, natomiast  w pośród otaczających pomnik płyt wmurowana zostanie w specjalnej kasecie stara tablica z 1928 r. Monument stanął w centrum miejscowości, nieopodal Bazyliki św. Anny. 11 listopada nastąpi jego uroczyste odsłonięcie.

Nowy pomnik zajmie miejsce obeliska poświęconego żołnierzom Armii Czerwonej, który w wyniku ustawy dekomunizacyjnej został usunięty. "Chcemy podkreślić, iż nie jesteśmy przeciwnikami upamiętnienia poległych żołnierzy radzieckich, wszystkim zmarłym i poległym należy się cześć i szacunek, jest to ważny element naszej kultury. Kodeński pomnik żołnierzy Armii Czerwonej nie kryje prochów żołnierzy radzieckich, gdyż zostały ekshumowane. Ponadto Armia Czerwona nie wyzwoliła Kodnia, ponieważ w 1944 roku o miejscowość nie były prowadzone żadne walki.  Jeszcze niedawno, w oczy turystów, pielgrzymów i innych osób licznie przybywających do Kodnia, rzucał się przede wszystkim pomnik wdzięczności żołnierzom Armii Radzieckiej, który jeszcze na początku tego stulecia zwieńczony był czerwoną gwiazdą.  Naszym celem jest godne upamiętnienie odzyskania niepodległości, także w godnym miejscu, czyli w  centrum naszej  miejscowości".

Pomnik stanie się ważnym miejscem patriotycznych manifestacji społeczeństwa Kodnia. Będzie upamiętniał tych, którzy wyzwolili miasto na krótko w noc styczniową 1863 roku i tych, którzy w okolicy  toczyli zacięte walki w 1920. Walki, jakie rozgrywały się w pobliżu Kodnia, miały ogromne znaczenie w odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości. W 1920 r. bardzo istotnym elementem walki z Armią Czerwoną była obrona linii Bugu. Dzięki temu, że wojsko polskie przez tydzień powstrzymało tu bolszewików, wódz naczelny mógł przygotować grupę manewrową, która z okolic Puław i Dęblina ruszyła do kontrofensywy ratującej naszą niepodległość. W okolicach Kodnia Armię Czerwoną bohatersko powstrzymywał 1 Pułk Strzelców Podhalańskich. O zaciętości tych walk świadczy to, że jednostka przyjęła dzień tych bojów za swoje święto pułkowe.

Fundusze na odbudowe pomnika pochodzą częściowo ze środków własnych Gminy Kodeń i ze sprzedaży cegiełek o wartości 20, 50 i 100 zł, prowadzonej przez członków Komitetu.



 źródło inf: Towarzystwo Przyjaciół Kodnia [ja]

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl
|
|
|
Beata Malczuk
tel.
b.malczuk@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Biała Podl.

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje