R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Nowe wyzwania przed samorządem lokalnym i regionalnym
2020-02-19 17:13:08 Artykuł czytany 113 razy


Wójt gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk został przedstawicielem władz lokalnych i regionalnych Europejskiego Komitetu Regionów.


Komitet Regionów jest organem doradczym UE złożonym z wybranych na szczeblu lokalnym i regionalnym przedstawicieli ze wszystkich 27 państw członkowskich liczącym 350 członków. Dzięki tej instytucji regiony i miasta mogą formalnie wypowiedzieć się w procesie stanowienia prawa przez UE, zapewniając uwzględnienie stanowiska i potrzeb władz lokalnych i regionalnych.

Komisja Europejska, Rada UE i Parlament Europejski są zobowiązane do zasięgania opinii Komitetu Regionów w ramach procesu stanowienia prawa w sprawach dotyczących samorządów lokalnych i regionalnych, na przykład w kwestiach opieki zdrowotnej, edukacji, zatrudnienia, polityki społecznej, spójności gospodarczej i społecznej, transportu, energii i zmian klimatu. Jeżeli tego nie zrobią, Komitet Regionów może wnieść sprawę do Trybunału Sprawiedliwości. Po otrzymaniu przez Komitet Regionów wniosku ustawodawczego przygotowuje i przyjmuje on opinię, a następnie przedkłada ją odpowiednim instytucjom UE. Komitet Regionów wydaje również opinie z własnej inicjatywy.

Polska delegacja liczy 21 członków i tyle samo zastępców. Związek Gmin Wiejskich RP ma dwóch reprezentantów: przewodniczącego Wójta Krzysztofa Iwaniuka oraz Dariusza Strugałę, burmistrza miasta i gminy Jaraczewo (woj. wielkopolskie). Szefem delegacji krajowej KR został Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

– Politycy europejscy bardzo sobie cenią doświadczenia nasze jako władz lokalnych w tym, żeby pewne programy były coraz bardziej kierowane właśnie do środowisk lokalnych, regionów, do władz lokalnych – wyjaśnił Krzysztof Iwaniuk.

Jak zaznaczył Krzysztof Iwaniuk, przed samorządami lokalnymi i regionalnymi stoją nowe wyzwania, do których muszą się przygotować, a są związane m.in. z „zieloną energią”, transformacją energetyczną, walką ze smogiem. – W tym momencie one muszą dotyczyć wszystkich szczebli i władz krajowych i regionalnych i lokalnych, bo tylko wtedy ma to szansę powodzenia i to jest wyzwanie na wiele, wiele lat, bo to są bardzo drogie przedsięwzięcia – powiedział przewodniczący ZGW RP.

Podczas pierwszego posiedzenia Komitetu Regionów, odbyła się również dyskusja z udziałem komisarza Komisji Europejskiej. Tematem debaty była przyszłość UE. – To spore wyzwanie. Z drugiej strony też utwierdzające, że pewne zjawiska, które w Polsce są zauważalne po 30 latach samorządności, również w innych krajach są istotne. Głównie chodzi tu o obszary wiejskie, które gdzieś zostają w tyle, bardziej zrównoważony rozwój i nowe wyzwania dotyczące samego podejścia do obszarów wiejskich, które nie tylko się kojarzą z rolnictwem, ale jest to miejsce gdzie ludzie coraz częściej świadomie wybierają jako miejsce do życia – wyjaśnił Krzysztof Iwaniuk.

Ważnym elementem jest to, że Komitet Regionów zachęca do uczestniczenia w polityce UE na wszystkich poziomach począwszy od władz regionalnych i lokalnych po indywidualnych obywateli. Władze regionalne i lokalne, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe, eksperci i naukowcy mogą uczestniczyć w przeprowadzanych online ankietach, konsultacjach i wydarzeniach. Dlaczego to jest istotne? Wyjaśnia Wójt Krzysztof Iwaniuk.
ICH/Kobylany

DW

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
NASI PARTNERZY
SAS


- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

7 kwietnia, wtorkowe propozycje audycji
2020-04-06 13:53:00 Kategoria:

Katolickie Radio Podlasie zaprasza w Wielki Wtorek na audycje:

więcej »


foto

Materac, na którym naprawdę się wyśpisz
2020-04-06 10:39:40 Kategoria:

„Materac, to materac.” Większość ludzi kieruje się przy wyborze materaca tą prostą dewizą. Niestety. Dlaczego niestety? A dlatego, że około 30% naszego całego...

więcej »
foto

Podziel się dobrem
2020-04-02 13:00:14 Kategoria:

W dobie szalejącej pandemii koronawirusa, pacjenci Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Centrum czekają na Twoją pomoc. Zapraszamy do współpracy osoby wykonujące zawody medyczne.

więcej »
foto

Dlaczego zawód medyczny? cz. 2
2020-04-01 15:57:50 Kategoria:

Technik farmaceutyczny wykonuje czynności polegające na sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz współuczestniczy w...

więcej »
foto

Wielkanoc za pasem - podpowiadamy jakie dekoracje...
2020-03-31 15:45:42 Kategoria:

Wielkanoc tuż tuż, pora więc na przygotowanie świątecznych ozdób. Niektóre można kupić, inne warto zrobić samemu. Podpowiadamy, czego nie powinno zabraknąć wśród...

więcej »

Biała Podl.

w lewoKwiecień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

WĘGRÓW, 03.04 11:00

Zmarł ks. kanonik Zbigniew Latosi

więcej »
4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje