R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Krzysztof Iwaniuk: Chcemy mówić do rządu, a nie o rządzie
2019-05-16 16:56:00 Artykuł czytany 61 razy


Rosnące ceny prądu, samorządy, które mają problem z przetargami na energię elektryczną i trudne rozmowy z rządem - to tematy podjęte podczas rozmowy Izabeli Chajkaluk z Krzysztofem Iwaniukiem, Wójtem gminy Terespol, a od niedawna przewodniczącym Związku Gmin Wiejskich RP.


Samorządy w dalszym ciągu nie mają pewności co do stawek opłat za prąd. Gmina Terespol po ostatnim przetargu, który odbył się pod koniec ubiegłego roku, musi płacić o 73 procent więcej za energię elektryczną. Czy to w niedługim czasie może przełożyć się także na wyższe opłaty dla mieszkańców?

Krzysztof Iwaniuk:
Tak, to bardzo dobre pytanie. Były zapewnienia, że ta cena zostanie jeszcze w tym roku taka sama. Nie wiadomo co będzie w przyszłości, ale okazuje się, że dobrze, że mamy podpisaną umowę, ponieważ ktoś kto nie zrobił tego w ubiegłym roku,  to dzisiaj zdarzają się w Polsce takie sytuacje, że na ogłoszone przetargi nie ma chętnych na dostawę energii dla konkretnych gmin. Jak sobie wyobrazić dzisiaj życie bez prądu w szkole, w urzędzie, w oświetleniu ulicznym na ujęciu wody itd.? To jest dość poważny problem. My już w tej chwili na komisji wspólnej prosimy, aby na każdej komisji na początku była informacja na ten temat. Nie możemy się doczekać jak ten rok mamy przerwać w tym zakresie, bo firmy energetyczne mają swoje ceny, dystrybutorzy na razie są najbardziej stabilni w tym zakresie i nie podnieśli cen, ale mimo wszystko to jest wyzwanie, które wcześniej czy później będzie nas dotykało. I to się musi przełożyć na wszelkiego rodzaju usługi. Pamiętajmy, że w kosztach jakichkolwiek usług publicznych są koszty energii. Jeżeli one będą rosły, to nie mam najmniejszych wątpliwości, że jeśli firma ma nie splajtować, to musi tę cenę uwzględniać.

Przedsiębiorstwa, które wcześniej rozstrzygnęły przetargi płacą mniej, ale są i takie, u których podwyżka wyniosła ponad 100 procent.

K.I: Tu się bardzo skarżą nasi przedsiębiorcy, bo ja też znam takie firmy np. działające na terenie naszej gminy, które płacą powyżej 120 procent od nowego roku, czyli koszty są jeszcze wyższe niż w naszym przypadku, gdzie przetarg rozstrzygnęliśmy w grudniu. To też się znowu przekłada na produkty, które wytwarzają czy usługi, które świadczą. Energia elektryczna jest wszędzie i jest ona stosunkowo droga. Trudno sobie wyobrazić, że będziemy mieli wszędzie agregaty w każdej szkole czy przy każdej lampie ulicznej. Tak się nie zdarzy, ale już cena energii rzeczywiście tak, chyba że będzie wzrastać też cena paliwa, to ona zaczyna być porównywalna do tej wytwarzanej we własnym zakresie. Dlatego też Związek Gmin Wiejskich bardzo mocno podkreśla, że powinniśmy uczestniczyć w tej dyskusji o naszym „czarnym złocie”, czyli węglu kamiennym i budowaniu tych gmachów nowych elektrowni, potem tracenia energii w rzekach i na przesyle. Myślę, że powinniśmy się wzorować na tych państwach, które są trochę do przodu w stosunku do nas, żeby jak najwięcej robić elektrociepłowni blokowych, stworzyć jak najwięcej małych wytwórców energii i przy okazji zagospodarować ciepło. Przede wszystkim bardzo dużo energii marnujemy i przez to sam ten produkt czysty jest bardzo drogi. Jeżeli 60 procent ciepła jest zrzucane do rzeki, to jest w kosztach ceny energii, potem jeszcze tracimy 40 procent na przesyle. Poza tym jest jeszcze problem linii napowietrznych, szczególnie tu na wschodzie, gdzie mamy najniższe zaludnienie. I jak słyszymy, że 50 lat trzeba modernizować linie, żeby dojść do standardu wymaganego dzisiaj w XXI wielu, to jest okres dla nas bardzo długi.

Rząd obiecywał renegocjację umów dla samorządów, ale na obiecankach chyba się skończyło?

K.I: I dlatego będziemy o tym przypominać nie tylko na komisji wspólnej. Jest prośba o spotkanie z premierem, bo pojawiają się jeszcze inne elementy, które będą nam tę sytuację komplikowały np. zmiana stawki PIT przekłada się bezpośrednio na nasze dochody, pomysł jeżdżenia pustych autobusów, czyli odtwarzania linii komunikacyjnych jest jakąś abstrakcją. Sprawy dotyczące energii to również sprawa szkół,  podwyżki nauczycieli nie pokrywają się z subwencją nawet tych, które są już obiecane i uzgodnione, także nie wszystkie samorządy będą w stanie do tego dopłacić, bo nadwyżki operacyjne coraz bardziej się zmniejszają i jest pewna ściana, gdzie dalej robi się sytuacja na tyle poważna, że istota samorządu może być zagrożona. Bo jeżeli nie będzie nadwyżki operacyjnej, to nad czym tu radzić na sesjach, jak tylko połatać bieżące rachunki? To chyba nie o to chodziło.

Dlatego właśnie organizacje samorządowe chcą wiedzieć, co rząd zamierza zrobić w tej sprawie.

K.I: Bardzo byśmy chcieli zmienić w ogóle formę dialogu z rządem. Wszyscy to podkreślają. Ten 4 czerwca też powinien być świętem przypominającym istotę samorządności, która była odtworzona w pierwszym sejmie kontraktowym 30 lat temu. Chcemy, żeby rzeczywiście rząd nie mówił o nas, a do nas, my też chcemy do rządu mówić, a nie o rządzie. I chcielibyśmy bardzo, żeby to był dialog, z którego będzie wynikało lepsze, stabilniejsze prawo, i że nie będziemy konkurować kto daje, tylko będziemy tworzyć warunki i zasady, które rzeczywiście przysporzą Rzeczypospolitej konkretnych rozwiązań. I to marzenie, żeby ta stabilność prawa była trochę większa.

ICH/Kobylany
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Noc Świętojańska w Gródku nad Bugiem
2019-06-15 10:25:35 Kategoria:

Gródek nad Bugiem 22 czerwiec 2019

więcej »
foto

OGIEŃ I WODA Z JANEM KOCHANOWSKIM
2019-06-15 10:13:51 Kategoria:

GRÓDEK NAD BUGIEM 15 / 16 czerwca 2019

więcej »
foto

Roll-up – najpopularniejsze wymiary i wzory
2019-06-07 09:41:24 Kategoria:

Roll-up to jedno z najpopularniejszych narzędzi marketingowych. Przyda się niemal każdej firmie – wykorzystasz go zarówno w siedzibie przedsiębiorstwa, jak i podczas...

więcej »

Biała Podl.

w lewoCzerwiec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.06 17:00

Dni Miasta Biała Podlaska /PROGRAM/

więcej »
2

POWIAT BIALSKI, 02.06

XXII Letni Piknik Teatralny

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 02.06 11:30

Dni Miasta Biała Podlaska /PROGRAM/

więcej »
3 4

POWIAT BIALSKI, 04.06 12:00

4 czerwca w Gminie Terespol

więcej »
5 6 7

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 07.06 12:00

Konferencja „Transplantacja - dar życia”

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 07.06 18:00

Spotkanie autorskie z Kamilem Jędruchniewiczem

więcej »
8 9

POWIAT BIALSKI, 09.06 12:00

Dzień Rodziny w Dobryniu Dużym

więcej »
10 11 12 13

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 13.06 17:00

Spotkanie z Barbarą Kosmowską w Miejskiej Bibliotece Publicznej

więcej »
14

POWIAT BIALSKI, 14.06

Jerycho Młodych w Pratulinie

więcej »

POWIAT BIALSKI, 14.06 10:00

Powiatowe Impresje Muzyczne w Janowie Podlaskim

więcej »
15

POWIAT BIALSKI, 15.06

Międzynarodowy Bieg Przyjaźni Terespol - Brześć

więcej »

POWIAT BIALSKI, 15.06

Jerycho Młodych w Pratulinie

więcej »
16

POWIAT BIALSKI, 16.06

Disco Weekend w Piszczacu. Wystąpią Zenek Martyniuk i zespół BOYS

więcej »
17

POWIAT BIALSKI, 17.06 17:00

Jubileusz 70-lecia Biblioteki w Tłuśćcu

więcej »
18 19 20 21

POWIAT BIALSKI, 21.06

Z Kostomłotów do Pratulina…

więcej »
22 23
24 25 26 27 28 29

POWIAT BIALSKI, 29.06 10:30

Kodeń: Spotkanie modlitewne osób urodzonych w 1962 i 1963 roku

więcej »
30

POWIAT BIALSKI, 30.06

Dni Janowa Podlaskiego /zapowiedź/

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje