R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Poświęcenie ołtarza w kościele w Drelowie
2021-11-30 15:56:51 Artykuł czytany 457 razy


Remont kościoła w Drelowie, zwieńczony uroczystym poświęceniem ołtarza i pobłogosławieniem ambony, idealnie wpisuje się w jubileusz beatyfikacji Męczenników Podlaskich. Świątynia parafialna – jedyny świadek bohaterskiej postawy Unitów – zyskała nowy blask.


28 listopada, w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Drelowie odbyła się uroczysta liturgia, podczas której biskup pomocniczy Grzegorz Suchodolski dokonał poświęcenia ołtarza oraz błogosławieństwa nowej ambony. Wydarzenie to splotło się ze szczególnym czasem dla całej wspólnoty parafialnej, gdyż odbyło się w ramach wizytacji kanonicznej parafii. Poświęcenie było także zwieńczeniem generalnego remontu wnętrza świątyni parafialnej.

Podczas homilii ksiądz biskup wskazał na Maryję–patronkę parafii - Tutaj, w głównym ołtarzu, w tej pięknej figurze Maryi Niepokalanej, cały czas Bóg przypomina, że Jego Potomek zetrze głowę węża, że Syn Człowieczy pokona tego, który prowadzi nas na manowce grzechu - mówił  biskup.

Wielokrotnie też podkreślał silny wpływ słowa Bożego na kształt wiary. – Dzisiaj, kiedy stajemy tutaj w pięknie odnowionej świątyni parafialnej staraniem księdza prałata i całej wspólnoty, chcemy właśnie konsekrować te dwa stoły: stół słowa Bożego i ołtarz Pański, aby tutaj poprzez głoszenie słowa i sprawowanie sakramentu Eucharystii, ta szukająca Miłość Boga, potrafiła odnaleźć każdego z nas, którzy w tym naszym życiu, świadomi naszych błędów, grzechów i niewierności, popełniamy grzechy i oddalamy się od Niego. To tutaj Bóg będzie szukał każdego i każdej z nas - wskazywał biskup.

- Ta część Eucharystii, którą nazywamy Liturgią Słowa jest potrzebna nam po to, aby żywe Słowo Boga, zrodziło w każdym z nas wiarę, bo żeby przejść do drugiego stołu – ołtarza, potrzeba być człowiekiem wierzącym. Sakramenty są zawsze dla wierzących - kontynuował biskup.

W nawiązaniu do Liturgii Słowa pierwszej niedzieli Adwentu, biskup Suchodolski wskazał, że słowo Boże jest „pierwszym drogowskazem”. Ma wzbudzić w nas tęsknotę i pragnienie spotkania Jezusa Chrystusa, pragnienie przyjęcia Go jeszcze głębiej w swoim życiu.

- Jezus trzy lata przygotowywał swoich uczniów i Apostołów do tego, żeby sprawować dla nich po raz pierwszy Najświętszą Eucharystię, składając siebie samego Ojcu w Ofierze za grzechy ludzkości. Nie ma drogi na skróty do sakramentu. To jest wielki problem naszych dzisiejszych różnych przygotowań i do sakramentu chrztu i do pierwszej Komunii, i do bierzmowania, i do sakramentu małżeństwa. Nam się wydaje, że nie mamy czasu, kiedy zostajemy doproszeni, aby rozbudzić w nas wiarę, w działanie tego sakramentu-głosił biskup.

- Sakrament jest dla wierzących, dlatego możemy powiedzieć: broń Boże przyjmować jakikolwiek sakrament, zanim słowo Boże nie zrodzi we mnie posłuszeństwa wierze - akcentował bp Grzegorz Suchodolski.

Na zakończenie wizytacji, parafianie wyrazili księdzu bp. Grzegorzowi Suchodolskiemu swoją wdzięczność za poświęcenie ołtarza w świątyni, która zyskała nowy blask, podkreślając, że to dzieło dokonało się w roku 25. Rocznicy Beatyfikacji Męczenników Podlaskich. Fundatorzy ołtarza i ambony chcieli pozostać anonimowi. Parafianie wyrazili również wdzięczność za udzielony młodzieży sakrament bierzmowania.

Parafia na remont świątyni otrzymała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego - z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Prace remontowe parafialnej świątyni trwały od 6 kwietnia br. Założono ogrzewanie podłogowe zasilane na gaz, osuszono i wyremontowano wszystkie ściany świątyni, położono nowe przewody do nagłośnienia świątyni wewnątrz i na zewnątrz, wybudowano kotłownię na piec gazowy. Po odmalowaniu wnętrza kościoła została ułożona nowa posadzka z marmuru w całej świątyni. W okresie letnim rozpoczęły się prace konserwatorskie – odnawianie i wyzłocenie wszystkich ołtarzy. Były to prace wykonywane z dotacji, którą otrzymała parafia plus wkład własny.

Oprócz tych prac, remont świątyni wymusił wykonanie dodatkowych prac z własnych funduszy parafii. W czasie trwania remontu Msze św. były sprawowane w kaplicy pw. św. Onufrego w Horodku. Z końcem lipca, kiedy posadzka była już gotowa, można było powrócić do kościoła na sprawowanie liturgii.

To wielkie dzieło generalnego remontu kościoła powstało dzięki wielkiemu zaangażowaniu i staraniom ks. prałata Wiesława Mańczyny –proboszcza parafii w Drelowie oraz dużej ofiarności parafian. Parafia otrzymała także wsparcie finansowe Wójta Gminy Drelów, Starosty Powiatu Bialskiego, Prezesa Banku Spółdzielczego w Międzyrzecu Podlaskim oraz wielu innych ludzi dobrej woli.

GALERIA ZDJĘĆ

Parafia Drelów [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl
|
|
|
Beata Malczuk
tel.
b.malczuk@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Nowenna przed wspomnieniem bł. Męczenników Podlaskich...
2022-01-18 18:28:41 Kategoria:

14 stycznia w Pratulinie rozpoczęła się nowenna poprzedzająca wspomnienie bł. Męczenników Podlaskich przypadające 23 stycznia. Modlitwę codziennie transmituje...

więcej »


foto

Jakie zalety ma catering dietetyczny?
2022-01-19 10:14:36 Kategoria:

Catering dietetyczny Białystok polega na dostarczaniu przez wybraną firmę posiłków pod wskazany adres. Opcja ta cieszy się coraz większą popularnością, co wynika z...

więcej »
foto

Kartony fasonowe - czy kartony klapowe? Poradnik przed...
2022-01-18 07:11:58 Kategoria:

Wbrew pozorom, przygotowanie wysyłki potrafi być bardzo wymagające. Jednym z jej istotnych etapów jest wybór kartonu, w którym umieścisz wysyłane obiekty. Oferta...

więcej »
foto

Reguły zdrowego stylu życia według św. Hildegardy
2022-01-17 12:32:42 Kategoria:

Kompleksowe leczenie obejmujące różne sfery życia wbrew pozorom nie jest dokonaniem współczesnej medycyny. Już kilkaset lat temu średniowieczna mniszka udowodniła jak...

więcej »
foto

JUŻ OD LUTEGO ZAPRASZAMY DO MOBILNEJ PRACOWNI REZONANSU...
2022-01-17 08:06:39 Kategoria:

Wiemy, jak ważne jest szybkie diagnozowanie problemów zdrowotnych, dlatego od lutego 2022 zapraszamy Państwa do kolejnej lokalizacji przy Szpitalu Miejskim w Siedlcach ul....

więcej »
foto

Dlaczego warto się zaszczepić?
2022-01-14 13:45:00 Kategoria:

- Szczepmy się dla własnego zdrowia, ale też by zadbać o całe społeczeństwo - mówi w rozmowie z Katolickim Radiem Podlasie prof. Andrzej M. Fal, kierownik Kliniki...

więcej »

Biała Podl.

w lewoStyczeń 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 15.01

Świąteczne spotkanie artystów - zaproszenie

więcej »
16
17 18 19

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 19.01

Pucharowy mecz bialskich szczypiornistów

więcej »
20 21

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 21.01

Biała Podlaska: 1/16 Mistrzostw Polski Juniorów w Piłce Ręcznej

więcej »
22

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 22.01

Biała Podlaska: 1/16 Mistrzostw Polski Juniorów w Piłce Ręcznej

więcej »

POWIAT BIALSKI, 22.01 10:00

Doroczna Pielgrzymka Akcji Katolickiej do Sanktuarium w Pratulinie

więcej »
23

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 23.01

Biała Podlaska: 1/16 Mistrzostw Polski Juniorów w Piłce Ręcznej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 23.01

Rodzinne kolędowanie w Białej Podlaskiej

więcej »
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje