R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Centralne uroczystości jubileuszowe parafii w Kostomłotach
2017-06-17 11:41:24 Artykuł czytany 1524 razy


Rozpoczęły się obchody Jubileuszu 90-lecia odrodzenia się parafii katolickiej obrządku bizantyjsko - słowiańskiego w Kostomłotach nad Bugiem. W ramach uroczystości Jubileuszowych odbyła się już Piesza Pielgrzymka Jubileuszowa do Pratulina a 17 czerwca na Cmentarzu Parafialnym została poświęcona cerkiew kaplica p.w. bł. Męczenników Podlaskich. Główne Uroczystości Jubileuszowe odbędą się 18 czerwca w dniu dorocznego odpustu bł. Męczenników Podlaskich.


O godz. 10.00  rozpocznie się Akatyst ku czci bł. Męczenników Podlaskich w wykonaniu Chóru Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Białej Podlaskiej.

O godz. 11.30 wyruszy procesja poprzedzająca Eucharystię.

O godz. 12.00 rozpocznie się uroczysta Liturgia odpustowa pod przewodnictwem Metropolity Seniora Abpa Jana Martyniaka z Przemyśla, ze Słowem Bożym Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy oraz z udziałem biskupów i kapłanów katolickich obrządków rzymskiego, bizantyjsko-słowiańskiego, bizantyjsko-ukraińskiego, ormiańskiego.

Katolickie Radio Podlasie będzie transmitować tę Liturgię.

Po liturgii zaplanowana jest wspólna agapa duchowieństwa, gości, pielgrzymów i parafian w sali powstającego ośrodka „Stanica Jedności"
---------------------------
Położona w malowniczej dolinie Bugu, dosłownie na granicy państwa, między Terespolem a Kodniem parafia pod wezwaniem św. Nikity w Kostomłotach k. Kodnia stanowi perełkę na mapie pielgrzymkowej i turystycznej Podlasia. Jest to bowiem de facto ostatnia a więc i jedyna na świecie parafia katolicka obrządku bizantyjsko-słowiańskiego powstała w ramach tzw. Neounii. Do parafii należy 128 wiernych.



Krótkie „wczoraj i dziś" parafii

W 1631 roku zbudowano nową unicką cerkiew w Kostomłotach i od tego roku datuje się istnienie parafii. W tymże roku Teodora z Pryłuk wraz z rodziną ufundowała dla cerkwi ikonę świętego Nikity męczennika. W wyniku rozbiorów Polski granice diecezji zostały dostosowane do granic państwowych i tak parafia w Kostomłotach znalazła się w diecezji chełmskiej. W1840 roku parafia, którą stanowiła wieś Kostomłoty należała do dekanatu kodeńskiego i liczyła 484 wiernych. W 1852 właściciel Kostomłotów Jan Łaski z własnych funduszy przeprowadził gruntowny remont świątyni parafialnej.

W 1875 roku parafia w Kostomłotach wraz z całą diecezją chełmską na mocy edyktu likwidującego Kościół unicki w granicach Królestwa Polskiego została przez rząd carski oficjalnie włączona do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Wówczas duszpasterzem w parafii był ksiądz Henryk Kaliński. W latach 1875-1915 parafią administrowali duchowni prawosławni.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w latach dwudziestych dwudziestego wieku część wiernych 10 parafii prawosławnych na Podlasiu zdecydowała się odnowić unię z Kościołem katolickim. Z uwagi jednak na to, że parafie te w swojej liturgii używały obrządku bizantyjsko-słowiańskiego, a nie jak reszta grekokatolików w Polsce rytu bizantyjsko-ukraińskiego postanowiono, że nowe wyznanie pozostanie przy swoich dotychczasowych tradycjach. Tym samym neounici nie weszli w skład Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, a opiekę nad nimi przejął Kościół rzymskokatolicki, a dokładnie biskupi ordynariusze czterech diecezji rzymskokatolickich: podlaskiej, łuckiej, pińskiej i wileńskiej.

Pod koniec 1927 było już 14 parafii obsługiwanych przez 28 księży i skupiających ok. 20 000 wiernych. Do 1939 powstało 47parafii. Kler neounicki liczył: 1 biskupa, 39 księży i 31 zakonników. Od 1927jezuici albertyńscy dzięki pomocy ordynariusza łuckiego, Adolfa Szelążka prowadzili seminarium duchowne, które w 1932 roku przekształcono w Papieskie Seminarium Wschodnie z siedzibą w Dubnie (do 1939 wykształciło ono 21 kapłanów[5]). Podobną instytucją w diecezji podlaskiej była sekcja unijna w Seminarium Duchownym w Janowie Podlaskim. Istniało też seminarium neounickie w Wilnie. Powstały nowe odłamy męskich zakonów katolickich, które posługiwały się rytem wschodniosłowiańskim. Byli to: jezuici, studyci, bazylianie, redemptoryści, kapucyni i oblaci. Utworzono także żeńskie zgromadzenia zakonne dla neounitów.

31 stycznia 1927 roku na prośbę części mieszkańców Kostomłotów i okolic decyzją biskupa siedleckiego Henryka Przeździeckiego erygowano parafię greckokatolicką obrządku bizantyjsko-słowiańskiego (neounicką). Tego samego dnia została przez biskupa zatwierdzona rada parafialna. Duszpasterzem kostomłockiej parafii został ksiądz Eugeniusz Różycki pełniący dotychczas urząd proboszcza w parafii greckokatolickiej obrządku bizantyjsko-słowiańskiego w Zabłociu. Utworzona parafia obejmowała następujące wsie: Kostomłoty, Okczyn, Kopytów, Kąty, Kożanówkę, Dobratycze, Kołpin i Ogrodniki z których do Neounii przystąpiły 363 osoby. Na zaproszenie biskupa Henryka Przeździeckiego w dniach 25-26 czerwca 1931 roku, neounicką parafię w Kostomłotach odwiedził Wizytator Apostolski obrządku bizantyjsko-słowiańskiego biskup Mikołaj Czarnecki. W tym czasie parafia liczyła 273 osoby.

22 sierpnia 1940 roku proboszczem w Kostomłotach został ks. Aleksander Przyłucki. Po ustaniu działań wojennych 23 maja 1944 roku odbyła się wizytacja kanoniczna parafii, której dokonał administrator diecezji podlaskiej biskup Czesław Sokołowski. W 1947 roku w ramach zorganizowanej przez władze Polski Ludowej akcji „Wisła" niemalże wszystkich mieszkańców parafii kostomłockiej wywieziono na Ziemie Odzyskane. W parafii pozostawiono tylko starców i tych, którym nie pozwalał na to stan zdrowia. Pozostał również ks. Aleksander Przyłucki. 18 listopada 1947 roku parafię wizytował dziekan dekanatu terespolskiego ks. Roman Soszyński, który zapisał w protokole powizytacyjnym: „Cerkiew wymaga remontu, dochodów parafia nie ma bo wiernych wywieziono w olsztyńskie. Ziemia parafialna leży odłogiem". Ten stan trwał do 1956 roku, kiedy to komunistyczne władze zezwoliły przesiedleńcom okręgu bialskopodlaskiego na powrót do miejscowości, z których zostali wysiedleni.

10 kwietnia 1968 roku na administratora parafii został mianowany ks. Roman Piętka ze Zgromadzenia Księży Marianów. 4 czerwca 1974 parafię wizytował kardynał Stefan Wyszyński. W 1975 roku rozpoczęte zostały gruntowne prace remontowe parafialnej cerkwi oraz budynków należących do parafii. W1988 roku z okazji 1000-lecia chrztu Rusi parafialna cerkiew została ozdobiona polichromią.

Od 2007 r. proboszczem kostomłockim jest Ks. Zbigniew Nikoniuk, którego staraniem powstała i rozbudowuje się tzw. „Stanica Jedności", ośrodek spełniający zarówno funkcję bazy pielgrzymkowo- turystycznej, jak i centrum zachowania niepowtarzalnego dziedzictwa religijno-kulturowego parafii.

W ciągu 90 lat istnienia parafii neounickiej w Kostomłotach w imieniu Stolicy Apostolskiej jurysdykcję nad parafią sprawowali biskup Henryk Przeździecki, biskup Czesław Sokołowski, kardynał Stefan Wyszyński, kardynał Józef Glemp oraz biskup Zbigniew Kiernikowski. Obecnie parafia jurysdykcyjnie wchodzi w skład diecezji siedleckiej i podlega zwierzchnictwu biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy. W okresie ostatnich 30 lat Kostomłoty stały się miejscem odwiedzanym przez tysiące pielgrzymów i turystów, a także częstym miejscem rekolekcji odbywanych zarówno przez grekokatolików jak i rzymskokatolików zarówno z Polski jak i z zagranicy.

źródło: Biuletyn Prasowy Diecezji Siedleckiej




wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl
|
|
|
Beata Malczuk
tel.
b.malczuk@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Biała Podl.

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje