R E K L A M APARCZEW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Sploty historii w gminie Milanów
2019-08-06 09:47:30 Artykuł czytany 87 razy


Po raz pierwszy Stowarzyszenie Cichosz wspólnie z Gminą Milanów, Caritas Diecezji Siedleckiej i Przedszkolem Samorządowym w Milanowie włączają się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Nawiązując do hasła przewodniego, zorganizowane zostanie zwiedzanie zespołu dworskiego i folwarcznego, wspólne spacery historyczne po wybranych sołectwach gminy.


Program EDD 2019 w gminie Milanów:
 
8 września - godz. 15.00 - Sołectwa gminy Milanów


Wspólne historyczne spacery po wybranych sołectwach gminy: zaprosimy mieszkańców do poszczególnych sołectw gminy, gdzie spacerując będą zapoznawali się z historycznymi miejscami danej wsi. Na zakończenie, przy świetlicach wiejskich odbędą się ogniska połączone z opowieściami o dawnych dniach.
 
15 września - godz. 15:00 - Pałac Czetwertyńskich w Milanowie


Zwiedzanie pałacu, dawnych obiektów dworskich oraz dobrze zachowanego parku XIX-wiecznego, przeprowadzenie gry terenowej, wspólne ognisko i śpiewy ludowe: zaproponujemy mieszkańcom naszej gminy obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w formie zwiedzania obiektów pałacowych, które stanowią nasze lokalne dziedzictwo. Będzie to duża gratka, gdyż do niedawna mieściło się tam liceum ogólnokształcące i nie było możliwości zwiedzania tego obiektu. Po zamknięciu szkoły obiekt stał niezagospodarowany, obecnie pałac został zakupiony przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Dwoje przebranych animatorów za postacie księżnej i pana Wertejuka będzie oprowadzało zwiedzających po pałacu i zabudowaniach, opowiadając o swoim życiu, działaniach, historii rodziny i historii tego miejsca. Animatorami będą mieszkańcy naszej gminy, którzy aktywnie włączają się we wszelkie uroczystości i posiadają doświadczenie i umiejętności, aby takie działanie efektywnie przeprowadzić. Po zwiedzaniu, na uczestników będzie czekała gra terenowa, którą przygotują pracownicy przedszkola w Milanowie. Będzie ona polegała na odkrywaniu i poznawaniu miejsc i wydarzeń historycznych z naszej gminy. Na zakończenie rozpalimy wspólnie ognisko i będziemy biesiadować śpiewając lokalne ludowe piosenki.
 
16 września - 27 października Sołectwa gminy Milanów

Spotkania w sołectwach z lokalnymi, historycznymi postaciami, połączone z opowieściami o nich, wystawą mobilną o lokalnej historii, wspólnym śpiewaniem i biesiadowaniem oraz konkursem plastycznym dla dzieci: w każdej miejscowości naszej gminy, w świetlicach wiejskich odbędą się wieczorne, klimatyczne spotkania z postaciami księżnej i Pana Wertejuka. Wśród świec, nastrojowej muzyki, uczestnicy będą mogli posłuchać prozy i poezji na temat historii naszych postaci i naszej gminy z okresu wolności. Podczas nich zostanie rozstrzygnięty plastyczny konkurs dla dzieci „Moja mała niepodległa Ojczyzna”. Świetlice zamienimy w sale wystawowe, gdzie będą prezentowane tablice z fotografiami i źródłami historycznymi, dotyczącymi lokalnej historii z okresu wolnej Polski. Na koniec mieszkańcy będą biesiadować przy akompaniamencie harmonisty i wspominać jak to było kiedyś.
 
16 września - 8 listopada - Wieś Cichostów-Kolonia i Rudno

Spotkania w sołectwach z lokalnymi, historycznymi postaciami, połączone z opowieściami o nich, wystawą mobilną o lokalnej historii, wyróżnieniem osób żyjących, które przyczyniły się do rozwoju swoich sołectw, wspólnym śpiewaniem i biesiadowaniem oraz konkursem plastycznym dla dzieci 10.11.2019r. godz. 15.00 Budynek po starej wozowni (sala gimnastyczna po liceum) Uroczyste obchody odzyskania niepodległości zorganizujemy w naszej gminie poprzez przedstawienie teatralne, które odbędzie się w starej wozowni. Tak jak w za czasów księżnej, będziemy musieli wraz z lokalną społecznością zaangażować się w przygotowanie sali gimnastycznej- posprzątać, zrobić dekoracje, ustawić ławki dla widowni. W obchody zaangażują się dzieci z przedszkola z występem tanecznym prezentującym polskie tańce narodowe, dzieci niepełnosprawne z piosenkami patriotycznymi, oraz uczestnicy warsztatów wokalnych i teatralnych, którzy wystawią sztukę na podstawie scenariusza jaki zachował się z czasów, gdy księżna wystawiała sztuki z mieszkańcami gminy. Po występach odbędzie się wręczenie podziękowań za udział w projekcie, poczęstunek dla wszystkich uczestników. Będą to nasze obchody, niezależne od uroczystości organizowanych przez samorząd, w które zaangażujemy się aktywnie jako mieszkańcy gminy.

Inf. pras.

DJ
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Suchodolska
tel. 500 105 909
radzyn@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

„Społecznym okiem na środowisko” - cykl audycji na...
2020-06-30 15:42:12 Kategoria:

25 czerwca na antenie Katolickiego Radia Podlasie ruszył cykl czterech audycji pt.: ”Społecznym okiem na środowisko”. Tematyka audycji związana jest z uruchomionym przez...

więcej »


foto

Dlaczego zawód medyczny?
2020-07-06 08:27:31 Kategoria:

Wśród licznych zawodów medycznych, uregulowanych przepisami ustawy, np. lekarz, dentysta, pielęgniarka, położna, farmaceuta czy diagnosta laboratoryjny, istnieją te,...

więcej »
foto

Wszystko, co warto wiedzieć o EBI
2020-07-02 11:04:06 Kategoria:

EBI, czyli Europejski Bank Inwestycyjny to finansowa instytucja zarządzana przez Unię Europejską. Ten organ ma swoją siedzibę w Luksemburgu, jest całkowicie niezależny od...

więcej »
foto

O niektórych rzeczach lepiej pamiętać. Zobacz, co...
2020-07-01 09:56:32 Kategoria:

Chociaż osoby posiadające samochód korzystają z niego często i nie sposób o nim zapomnieć, to dużo łatwiej wypadają z pamięci obowiązki z nim związane. Do takowych...

więcej »

Parczew

w lewoLipiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje