R E K L A M APARCZEW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Powiat parczewski: Znaleziono padłe dziki
2018-03-12 13:43:22 Artykuł czytany 1707 razy


Padłe dziki, spakowane w foliowe worki, znaleziono w lesie w gminie Sosnowica w powiecie parczewskim. Być może miały ASF. Część worków była otwarta. Padlinę znaleziono w okolicy jezdni w kilku miejscach.


Jak informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Parczewie Anna Gołacka, padłe dziki zostały znalezione przez mieszkańców, poszukujących zwierząt z nadzieją na pieniądze od Urzędu Marszałkowskiego. Lubelski Urząd płaci 200 za zgłoszenie padłego dzika. Padłe zwierzęta leżały w lesie przez  kilka dni, więc sytuacja wzbudziła niepokój okolicznych hodowców. Jak się okazuje, firma odbierająca dziki do utylizacji nie wyrabia się ze zgłoszeniami. Utylizacją zajmuje się zakład z okolic Puław, a trafiają tam zwłoki zwierząt z kilku powiatów. Dlatego dziki nie zostały zabrane z lasu od razu po zgłoszeniu i zabezpieczeniu.

- Mieszkańcy zgłaszają znalezionego padłego dzika do lekarza weterynarii, do Inspekcji Weterynaryjnej, albo do Urzędu Gminy - mówi Powiatowy Lekarz Weterynarii w Parczewie, Anna Gołacka. - Inspekcja Weterynaryjna wysyła lekarza urzędowego na pobieranie prób od tych dzików pod kątem afrykańskiego pomoru świń. Następnie zwłoki są dezynfekowane, znakowane farbą, pakowane w do worka na zwłoki.  Nie mamy jeszcze informacji, czy te konkretne dziki były zarażone, bo przez dużą liczbę zgłoszeń trzeba na to czekać nawet 10 dni.

Niepokój wzbudził fakt, że część worków została otwarta, a zwłoki zwierząt widoczne. Czy może to wpłynąć na rozprzestrzenienie wirusa ASF?

- Worki w momencie pakowania zwierząt zostały zamknięte. Zwierzęta nie są w stanie same ich otworzyć. Najwidoczniej zrobił to człowiek. Czy wpłynie to na przenoszenie wirusa? Trzeba mieć świadomość, że w lasach w Sosnowicy 90% dzików jest chorych na ASF. Środowisko lasu jest również skażone. Nie sądzę, że sytuacja mogłaby się pogorszyć przez kilka dni - mówi Anna Gołacka.

Jest coraz więcej padłych dzików. - Od początku stycznia do 12 marca zgłoszono do nas 197 sztuk. W zeszłym roku było ich o wiele mniej, pojedyncze przypadki - mówi Powiatowy Lekarz Weterynarii w Parczewie, Anna Gołacka. Na pytanie, jak można rozwiązać problem długiego pozostawiania zwłok padłych dzików w lesie, odpowiada: - To co dotyczy lasu, lepiej zostawić w lesie. Mamy zasadę, by przewozić padłe dziki od razu do zakładu, gdzie się je utylizuje, zamiast składować je w innym miejscu. Istnieją już firmy, które zajmują się pośredniczeniem w odbiorze padliny i przewożą zwłoki nawet na drugi koniec kraju, ale nijak ma się to do skutecznego zwalczania choroby - dodaje lekarka.

Fot. Archiwum podlasie24.pl

KB/DJ
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
REKLAMA
foto

Wielkie otwarcie marketu budowlanego ANIBA w Węgrowie
2018-06-18 07:58:26 Kategoria:

23 czerwca w Węgrowie odbędzie się wielkie otwarcie marketu budowlanego ANIBA. Wydarzeniu będą towarzyszyć konkursy i atrakcje dla dzieci. Będzie można również wygrać...

więcej »
foto

Noc Świętojańska w Gródku nad Bugiem
2018-06-18 07:23:30 Kategoria:

Dyrekcja Obiektu Gródek nad Bugiem ma zaszczyt zaprosić na wydarzenie pn. NOC ŚWIĘTOJAŃSKA. Uroczystość odbędzie się 24 czerwca w godz. 11.00 – 24.00 na terenie...

więcej »
foto

Oferty pracy w firmie VITO POLSKA
2018-06-11 12:15:00 Kategoria:

Firma Vito Polska, lider stolarki otworowej zatrudni monterów, szklarzy i okuwaczy. Praca od zaraz. Szukamy pracowników, współpracowników, osób prowadzących własną...

więcej »

Parczew

w lewoCzerwiec 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14

PARCZEW, 14.06 12:00

Gmina Jabłoń: Dzielnicowy zaprasza na spotkanie

więcej »
15 16 17

PARCZEW, 17.06 11:00

Parczewianie upamiętnią akcję „Burza” Biegiem Pokoleń

więcej »
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje